Connect with Us

Nishani propozon kryengritje: Të ngremë barrikada si ukrainasit

Politikë

Nishani propozon kryengritje: Të ngremë barrikada si ukrainasit

Publikuar

-

Ish presidenti Bujar Nishani ka reaguar pas kritikave të kryeministrin Edi Rama për Bashkimin Europian.

Sipas Nishanit, fyerjet dhe sulmet e radhës nuk janë aspak për tu çuditur e as nuk janë ndonjë surprizë. Nishani thotë se shqiptarët duhet të ndjekin shembullin ukrainas të 20 shkurtit të vitit 2014, ku qytetarët dolën në sheshin “Maidan” kundër presidentit të atëhershëm lorus Viktor Yanukovych.

Ish presidenti kërkon që të bëhet një qëndresë e ngjashme për të larguar kryeministrin Rama.

Fyerjet dhe sulmet e rradhës së filoserbit të Tiranës ndaj Bashkimit Evropian dhe vlerave evropiane nuk janë aspak për tu çuditur e as nuk janë ndonjë surprizë.
Kjo, për faktin se nuk është as hera e parë e as prej dikujt që nuk ka ndonjë gjë të përbashkët me fyrjet dhe sulmet publike.
Filoserbi i Tiranës, ka fyer e sulmuar publikisht këdo që ka pasqyruar papërgjegjshmërinë e tij !
Filoserbi i Tiranës, ka fyer e sulmuar publikisht këdo që ka treguar paaftësinë e tij !
Filoserbi i Tiranës ka agresuar këdo që ka denoncuar miqësinë e tij me krimin !
Filoserbi i Tiranës, ka dhunuar këdo që ka guxuar të hetojë e dënojë korrupsionin e bandës së tij !
Filoserbi i Tiranës ka fyer e sulmuar këdo që ka demontuar tradhëtitë e tij !
Filoserbi i Tiranës ka fyer e sulmuar çdo media e gazetar që ka guxuar të bëjë gazetari !
Filoserbi i Tiranës ka shantazhuar këdo që ka evidentuar grabitjet e zgjedhjeve dhe minimin e lirive prej tij !
Filoserbi i Tiranës sulmon e fyen këdo që nuk është si ai !
Të gjitha këto e shumë të tjera i kuptojnë mirë, qindra mijëra të tjerë në Shqipëri.
Këto nuk janë as surprizë e as thelbi i sulmit dhe fyerjes mbi Evropën dhe vlerat e saja !
Platforma e krijimit të perceptimeve të urrejtjes dhe fustrimit ndaj evropianizimit dhe vlerave të perëndimit është një strategji e hartuar dhe sponsorizuar gjerë e gjatë !
Brenda saj qëndron edhe kapitulli antishqiptar !
Eshtë detyrë e shoqërisë shqiptare të vetëmbrohet e sigurojë të ardhmen e vetë evropiane.
Kombe e vende shumë më larg se Shqipëria nga konteksti evropian kanë rezistuar me barrikada dhe kanë sakrifikuar edhe në kohët moderne për mbrojtjen dhe adoptimin e dimensionit dhe vlerave të Evropës.
Shembulli në Sheshin “Maidan” nuk është thjesht historik por inspirues !
#25PrillnjëShans”, shkruan Nishani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  Me kuaj dhe limuzinë/ Ceremonia e pritjes së Ramës në Turqi

LEXO EDHE:  Pezullimi i “vettingut”/ Rama kapet me komentuesin për gjyqtarët: Nuk kanë ku shkojnë, jo

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shembet ura që lidh Tiranën me veriun/ Balluku jep afatet

Publikuar

-

Nga

Shembet ura që lidh Tiranën me veriun/ Balluku jep afatet

Ura 50-vjeçare e Tapizës, një pikë lidhëse e qarkut të Tiranës me Krujën dhe qytetet e veriut, është shembur ditën e sotme duke i lënë rrugë nisjes së punimeve për një urë të re. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku deklaroi se gjatë kohës së punimeve, devijimi i trafikut do të bëhet me anë të një Bypassi i cili është konceptuar për të shmangur trafikun që krijohej në këtë zonë.

“Jemi në urën e Tapizës. Më 11 shkurt ishim këtu për të treguar si kishte përfunduar krijimi i Bypassit që është në programin e rindërtimit. Duhet pasur parasysh se para këtij tërmeti kemi nisur një skanim të gjithë urave në Republikën e Shqipërisë që kanë një kohë përdorimi mbi 50 vite. Kemi nxjerrë pasaportat për çdo urë duke krijuar një arkivë të mirëfilltë për çdo urë. Ura e Tapizës ka pësuar edhe një goditje nga tërmeti I 26 nëntorit”, tha Balluku.

Ministrja deklaroi se ura e re do të jetë gati brenda 10 muajsh, para datës 1 shtator të këtij viti.

LEXO EDHE:  Pezullimi i “vettingut”/ Rama kapet me komentuesin për gjyqtarët: Nuk kanë ku shkojnë, jo

LEXO EDHE:  Pezullimi i “vettingut”/ Rama kapet me komentuesin për gjyqtarët: Nuk kanë ku shkojnë, jo

“Bypassi i shërben të gjithë trafikut pa krijuar problem. Kjo ishte një pikë ku kishim një ngecje të trafikut ndërkohë që sot rrjedha është normale. Bypassi do të jetë funksional në 10 muajt e ardhshëm pasi ne synojmë që ura të ndërtohet deri në 1 shtator”, theksoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE