Connect with Us

Negociatat për arrestimin e Nexhmije Hoxhës/ Rrëfehet Ceka: Çfarë më tha Ramiz Alia

Politikë

Negociatat për arrestimin e Nexhmije Hoxhës/ Rrëfehet Ceka: Çfarë më tha Ramiz Alia

Publikuar

-

Negociatat për arestimin e Nexhmije Hoxhës/ Rrëfehet Ceka: Çfarë më tha Ramiz Alia

Në dhjetor të vitit 1991, presidenti Ramiz Alia, kryeministri Ylli Bufi dhe kryetari i Partisë Socialiste, Fatos Nano, u vunë para dilemës së vështirë për të dorëzuar gruan e Enver Hoxhës për të mbajtur qeverinë, ose të mbanin gruan e Hoxhës dhe të lëshonin qeverinë.

Për të negociuar për arrestimin e Nexhmije Hoxhës, PD ngarkoi ish-kryetarin e Aleancës Demokratike dhe historianin Neritan Ceka, i cili është rrëfyer mbrëmjen e sotme.

Ceka tha se ishte takuar me Ramiz Alinë dhe ai i kishte kërkuar që së bashku me Genc Rulin të shkonin fillimisht te Nexhmija dhe më pas të ktheheshin sërish te ai.

Unë nuk kam qenë për këtë lloj gjuhe. Natyrisht që a janë mbajtur shënim? Kam thënë që nuk duhet të futemi tek pjesa që ka të bëjë me gjykatën. Një nga të rejat që kemi sjellë është ndarja e pushteteve, ne jemi legjislativ. Megjithatë, atje kishte një bërthamë të fortë të njerëzve që më pas u përjashtuan nga PD për këtë arsye. E kam marr unë me Genc Rulin përsipër. U takuam me Ramiz Alinë. Ai na tha: Ju do shkoni tek Nexhmija, pas saj do vini tek unë. Dhe ishte logjike”, deklaroi politikani në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Skandal- Qytetarët blejnë vaj ulliri të falsifikuar/ AKU hesht

Ceka tregoi se Ramiz Alia i kishte pritur në mënyrë më miqësore dhe sipas tij ky negocim nuk ishte i vështirë.

“Unë besoj që nuk ka qenë e vështirë, mjaftonte t’i thoshte prokurorit bëj detyrën, por ajo që na interesonte ne më shumë ishte televizioni”, theksoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“25 prilli është sfidë me vetveten”/ Manja tregon synimin e vetëm të PS

Publikuar

-

Nga

“25 prilli është sfidë me vetveten”/ Manja: Synojmë të mbajmë 74 mandate

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, u shpreh i bindur në fitoren e  Partisë Socialiste në zgjedhjet e 25 prillit, duke shtuar se mazhoranca synon 74 mandate duke mbajtur nivelin e vitit 2017.

“Ne diskutojmë cilësinë e fitores së PS në 25 prill për të qeverisur e çuar në fund reformat tona, objektivi ynë është të mbajmë 74 mandate, por që PS është mazhorancë, këtë nuk e diskuton asnjë seli e opozitës. Duam të marrim mandatet e 2017-s”, tha ai.

Besimin në fitoren e zgjedhjeve, Manja e bazon me reformat e ndërmarra nga qeveria, por edhe nga fakti që, sipas tij, nuk ka asnjë kundërshtar dhe alternativë përballë. Duke e konsideruar sfidë me vetveten ai thotë se në mandatin e tretë Shqipëria do të hyjë në rrugën e integrimit.

“Ne do ta marrim mandatin e tretë. Ne nuk kemi kundërshtar përballë, por unë besoj që mandati i tretë është sfidë me vetveten dhe është fryt i punëve të mira që kemi bërë dhe do përfundojmë ato punë që kemi nisur dhe janë të hapura dhe ky është mandati ynë i tretë dhe nga pikëpamja e reformës në drejtësi dhe zhvillimit ekonomik. Në mandatin e tretë, Shqipëria do hyjë në rrugën e integrimit, unë nuk kam sfidë me kundërshtarin, por me vetveten.

Të qasemi te qytetari me gjuhë të thjeshtë se çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë nuk kemi bërë mirë. Nuk ka alternativë. Një opozitë me vizion e vendos edhe mazhorancën në pozitë të fortë elektorale, ne sfidën e kemi me vetveten. PD me përjashtim të zgjedhjeve të 92 ka qeverisur falë manovrave politike e elektorale për shkak të problemeve që kishte e majta”, u shpreh Manja.

LEXO EDHE:  Policia arreston një grua/ Tentoi të hyjë me forcë në shkollën e Princit George

LEXO EDHE:  Vrasja në Mallakastër, arrestohen dy të plagosurit

Një tjetër sukses me të cilin synon mandatin e tretë, PS konsideron menaxhimin e pandemisë. Dhe, sipas Manjas, do të ishte absurde nëse nuk i njihet merita qeverisë.

Sa i takon dekriminalizimit, Manja shprehet se thelbi i tij është deklarimi vullnetari i çdo kandidati, por PS nuk do të bëhet mburojë për asnjë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD nxjerr denoncimin e mësuesit/ Nuk po paguhen për orët shtesë

Publikuar

-

Nga

PD nxjerr denoncimin e mësuesit/ Nuk po paguhen për orët shtesë

Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi ka publikuar denoncimin e një mësuesi në qarkun e Elbasanit, i cili shprehet se mësuesit në Peqin nuk e marrin pagesën e orëve shtesë.

Përmes një postimi në rrjetin social, Boçi shprehet se diskriminimi i qeverisë ndaj mësuesëve është i pandalshëm, duke shtuar se në arsim po mbizotëron kaosi, pasiguria dhe pandemia.

“Pas mashtrimit me rritjen e pagave, mësuesit nuk marrin as orët shtesë

LEXO EDHE:  Vrasja në Mallakastër, arrestohen dy të plagosurit

LEXO EDHE:  Policia arreston një grua/ Tentoi të hyjë me forcë në shkollën e Princit George

Diskriminimi dhe përçmimi i mësuesve nga Rama është i pandalshëm.

Pas mashtrimit për rritjen e pagës, Rama refuzon t’u paguajë atyre orët shtesë.

Denoncimi i ardhur nga Peqini nuk është i vetmi.

Mësuesit nuk marrin prej kohësh atë që u takon.

Ndërkohë në arsim kudo mbretëron kaosi, pasiguria dhe pandemia!

Dita e gjykimit po afron”, shkruan Boçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Vijojnë prurjet në PD nga opozita parlamentare

Publikuar

-

Nga

Pasi Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim dogjën mandatet parlamentare, ata u zëvendësuan në një koghë të shkurtër nga emrat e tyre që kishin në listë. Por kur kanë kaluar dy vjet nga ky vendim, afrimi i zgjedhjedhjeve parlamentare të 25 prillit ka bërë që një pjesë e tyre të rikthehen sërish në partinë mëmë.

Karrigia e deputeti duket se i ka ëmbëlsuar mjaftueshëm, aq sa të hapin krahët dhe hedhin pas krahëve fjalët që thanë për PD dhe LSI.

CNA.al ka mësuar se deputeti Selami Jenisheri do t’i bashkohet koalicionit opozitar për të garuar në zgjedhjet e 25 prillit.

I kontaktuar nga redaksia, Jenisheri e pohoi një gjë të tillë. Ai u shpreh se PD nuk është e kryetarit Lulzim Basha, por e qytetarëve demokratë dhe do e mbështesë në këto zgjedhje.

“PD nuk është e kryetarit. Unë do të vendos se çfarë do të bëj dhe se çfarë pozicioni do të më ofrojë PD. Unë jam pjesë e PD sepse as vetë nuk kam ikur as ata nuk më kanë përzënë”, tha Jenisheri për CNA.al.

Ndërkohë që një tjetër emër që do i bashkohet PD është edhe deputeti Korab Lita, i cili u shpreh për CNA.al se do të jetë në krah të Bashës, ku shtoi se çdo deputet që ka dalë nga listat e PD përfaqëson atë parti./CNA.al

Selami Jenisheri tek kafja e PD

https://www.cna.al/2021/01/21/krisje-mes-opozites-ne-parlament-korab-lita-rikthehet-me-pd/

LEXO TE PLOTE