Connect with Us

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ Çfarë thotë CNN për Shqipërinë

Aktualitet

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ Çfarë thotë CNN për Shqipërinë

Publikuar

-

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ CNN: Shqipëria s’ka nevojë për tampon dhe karantinë

CNN i ka kushtuar një artikull vendeve të cilat mirëpresin sërish turistët amerikanë në këtë fillim viti 2021.

E para në listë është Shqipëria, për të cilën shkruhet se mbetet e hapur për turistët amerikanë dhe s’ka nevojë për test ndaj COVID-19 apo karantinë. Gjithsesi shkruhet se është e pritshme ndonjë kontroll shëndetësor.

Gjithashtu CNN informon edhe për masat e vetme kufizuese që ka Shqipëria, sicc janë maska me detyrim apo ora policore.

LEXO EDHE:  Boom rastesh në Kosovë/ 13 viktima dhe afro 600 të infektuar

Shqipëria nuk është e vetme në listë, pasi në rajon janë edhe Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Bosnia dhe Hercegovina./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KQZ “i mbyll gojën” partive/ Zbardhen “ultimatumet” për fushatën zgjedhore

Publikuar

-

Nga

Komsioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi dhe Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, Robert Gajda nënshkruan sot rekomandimet e përbashkëta për parandalimin e përdorimit të gjuhës së urrejtjes gjatë fushatës zgjedhore 2021.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi rekomandojnë që partitë politike dhe kandidatët, si dhe njerëzit që punojnë për to, në programet dhe fushatat e tyre, të refuzojnë, të përdorin apo të mbështesin një gjuhë e cila mund të arrijë të konsiderohet gjuhë urrejtje.

Subjektet zgjedhore duhet të refuzojnë, të përdorin gjuhë diskriminuese ose të propozojnë politika dhe ligje diskriminuese.
Rekomandohet që partitë politike dhe kandidatët, si dhe njerëzit që punojnë për to, të trajtojnë me përgjegjshmëri dhe në mënyrë të drejtë temat e ndjeshme në lidhje me grupet e përcaktuara nga karakteristika të përbashkëta dhe personale të mbrojtura, për të shmangur stigmatizimin e tyre.

Gjithashtu, partitë politike duhet të marrin në konsideratë zbatimin e praktikave dhe politikave për të arritur në listat e tyre zgjedhore një përfaqësim i cili pasqyron diversitetin e njerëzve në shoqëri, në të gjitha nivelet, madje edhe në rastet kur mungon një detyrim i shprehur ligjor për ta bërë një gjë të tillë.

LEXO EDHE:  Covid-i dhe manaxherët/ Ku është fshehur drejtori i QSUT-së?!

LEXO EDHE:  “Ishte një vit i vështirë”/ Pipero premton një pranverë optimiste

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi kërkojnë bashkëpunimin e organeve mediatike për të refuzuar mbështetjen e partive politike apo kandidatëve që përdorin gjuhë urrejtjeje dhe diskriminuese./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ku është e djathta?

Publikuar

-

Nga

Javët e fundit mediat kanë zgjedhur të sjellin sondazhet e tyre për të rritur audiencën, por edhe për të influencuar mbi opinionin publik, sipas interesave politike që mediat kanë.

Janë të paktën 4 sondazhe që të vërtetë ose të manipuluar në shifra sado me rezerva t’i marrësh kanë një të përbashkët, e djathta është në kohën e saj më të keqe. Pas publikimit të sonazheve palët politike përpiqen të sjellin interpretimin, së pari mbi pakënaqësinë popullore, së dyti kush forcë kryeson dhe së treti kë do kemi kryeministër.

Pakënaqësia popullore është e madhe dhe të gjitha kompanitë edhe ato më afër qeverisë e çojnë mbi 60%. Shifra të pritshme pas pandemisë, tërmetit por edhe mungesës të reformave të vërteta që sjellin zhvillim ekonomik e sjellin mirqënie.

Forca politike që kryeson gjithmonë del PS, me % më të ulta tek sonadazhet pro opozitës dhe me të larta tek makineria e propagandës të Rilindjes.

Problemi më i madh që sjellin këto sondazhe por edhe realiteti politik në terren është pozicioni popullor ku ndodhet e djathta.

E në rast se Lulzim Basha shpall fitoren se do jetë kryeministër nesër, që në fakt është hall i tij personal, faktet tregojnë se e djathta fatkeqësisht ndodhet në momentin e saj më të keq në këto 30 vite pluralizëm politik.

Basha shpall fitoren por duke përdorur parti me thelb të majtë, komunistë, rasti i PAA dhe LSI, apo parti pa identitet thjesht xhepista. Pa folur për faktin se PD ende nuk ka dhënë asnjë shenjë të qartë se ka themelet e një të djathte konservatore, por PD gjithmonë e më shumë shkon drejt qendrës duke u bashkuar edhe me ekstremistët e të majtës për një qëllim, Lulin në krye të qeverisë. Pikërisht ky është problemi kryesor pse sot raportohet dhe vlerësohet një e djathtë e rrudhur, pa peshë, që ngelet në minirancë historike dhe gjithçka e gatuar me kutizanet e së majtës.

Lulzim Basha ka humbur çdo busull të një të djathte të vërtetë, për tu mbështetur tek pronarë, biznesi, tek ish pronarët, tek të përndjekurit. Disa themele kryesore që janë çmontuar dhe vendin e tyre e kanë zenë interest e momentit, klientelizmi dhe servilizmi në drejtim.

Pa u thelluar tek dy parimet e tjera të së djathtës famijes dhe Zotit. Që të dyja turpësisht duken të keqpërdorura deri në neveri, familja për pasurim dhe Zoti për propagandë.

LEXO EDHE:  Shifra rekord të infektuarish në shtetin fqinj/ Shkon në 772 numri i viktimave

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Covid në shkollë/ Infektohen 7 nxënës të një gjimnazi

Këto kanë bërë që e djathta të humbë rrugën e saj, të lejë rrugës njerzit që e kanë mbështetur, dhe për më tepër të ndjehen të tradhëtuar, pa folur më tej për përçarjen politike të asaj që mund të quhet e djathtë e drejtuar nga Luli.

Ajo që sot është dhe duhet të jetë shqetësim për PD dhe demokratët është mungesa e një të djathte të vërtetë, disa parime të së cilët i ka vjedhur duke i keq përdorur Rama dhe Basha në vend që të ndërtojë profil politik mbi themele të forta dhe parime të qarta, vjedh çfarë lë Rama nga e majta.

Spektri politik duket të jetë një lëmsh ku e djathta ka humbur rrugën, ska mbështetje dhe qartësi publike dhe fatkeqësisht ndodhet në krizë identiteti dhe pa drejtim./Elvi Fundo-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha “zbërthen” skemën e pastrimit të parave në sektorin e ndërtimit

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha thotë se industria që është vënë re duke lulëzuar është ndërtimi dhe burimet financiare nuk dihen.

Në një intervistë për ABC, Hoxha foli edhe për skemat e pastrimit të parave në sektorin e ndërtimit.

“Ata kanë kontakt me një grup shqiptar i cili ka kontakt me një person që është quajtur sekser. Gjithashtu përpiqen të gjejnë një kompani që nuk i ka dalë emri askund, por që është në vështirësi financiare. Ndërkohë i vjen oferta ku edhe i bëhet me dije se trualli është gjetur, paratë i jepen kompanisë së paekspozuar e cila e ka të lehtë të marrë tenderin sepse nga pas janë lidhjet direkte me pushtetarët. Asnjëherë nuk është kundërshtuar ndonjë leje ndërtimi.
Fitimi është sigurisht 5-6 fish më i madh se investimi dhe në këtë mënyrë ka për të paguar 20% , gjithashtu mund të korruptosh policë apo prokurorë duke u bërë i këta grupe të paprekshëm. Krijohen lidhjet në këtë mënyrë. Pra siç edhe e shohim nuk futen dot kompanitë serioze në Shqipëri”, u shpreh Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE