Connect with Us

Bie qeveria Conte/ Matteo Renzi tërheq 2 ministra

Bota

Bie qeveria Conte/ Matteo Renzi tërheq 2 ministra

Publikuar

-

Bie qeveria Conte/ Matteo Renzi tërheq 2 ministra

Bie qeveria e kryeministrit Giuseppe Conte në Itali, pasi drejtuesi i “Italia Viva” Matteo Renzi ka tërhequr 2 ministra të tij.

Kjo është hera e dytë që bie qeveria Conte, ndërsa pritet të shihet në ditët në vazhim nëse kryeministri Italian do të arrijë të formojë përsëri mazhorancën.

Përplasja e kryeministrit Conte me aleatin Renzi kishte filluar prej ditësh për shkak të menaxhimit të fodnit nga BE për pandeminë.

LEXO EDHE:  Vrasja në Itali, vetëvritet nga turpi daja i adoleshentit

Renzi ka tërhequr nga detyra ministren e Familjes dhe Shanseve të Barabarta Elena Bonetti dhe ministren e Agrikulturës Teresa Bellanova.

Tashmë Italia përveç krizës nga koronavirusi do të duhet të përballet edhe me krizën politike, pasi vendi mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situata nga Covid në Kosovë/ 289 raste të reja dhe 14 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Shifra shqetësuese në Kosvë/ Shënohen 13 viktima dhe mbi 500 të infektuar në 24 orë

Në Kosovë gjatë 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 289 persona dhe janë regjistruar 14 viktima.

Në raport me ditën e djeshme numri i infektimeve ka rënë, pasi dje janë raportuar 296 raste të reja me koronavirus. Numri total i infektimeve nga COVID-19 ka shkuar 57.317, ndërkohë që numri i viktimave është 1.447 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

Numri i pacientëve të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orët e fundit është 303.

LEXO EDHE:  Vrasja në Itali, vetëvritet nga turpi daja i adoleshentit

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ MINISTRA MË TË LIRË SE PATATET

Ministri i shëndetësisë Armend Zemaj disa ditë më parë dha lajmin shpresëdhënës, se Kosova bëri të mundur sigurimin e 500 mijë dozave të vaksinës anti-COVID se ajo do të jetë falas për të gjithë qytetarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Gjermani / Mbi 50,000 viktima nga fillimi pandemisë

Publikuar

-

Nga

Mbi 50,000 persona kanë humbur jetën pas infektimit me koronavirus në Gjermani .

Instituti Robert Koch për kontrollin e sëmundjeve tha se 859 viktima janë regjistruar në 24 orët e fundit, të cilat e çojnë në 50,642 numrin total të viktimave që nga fillimi i pandemisë, në mars të vitit të kaluar.

Gjermania ka pasur një numër relativisht të vogël të viktimave në fazën e parë të pandemisë, por kjo ka ndryshuar këtë dimër. Gjermania, e cila ndodhet nën masa të rrepta izolimi, ka tani rënie të numrit të të infektuarve, pas kulmit që ka arritur në dhjetor.

LEXO EDHE:  Tentoi të trafikonte drejt Italisë 50 sirianë/ Arrestohet skafisti në Vlorë

LEXO EDHE:  Bënë kërdinë në Itali/ E pësojnë keq “skifterët” shqiptarë

Në total, Gjermania ka konfirmuar mbi 2.1 milionë raste me koronavirus./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pfizer nënshkruan marrëveshjen/ Do të furnizojë me vaksina programin COVAX

Publikuar

-

Nga

Çfarë mund të presim realisht nga një vaksinë kundër Covid-19?

Kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech kanë rëndë dakord që të bashkëpunojnë sëbashku për të furnizuar me vaksinat e tyre kundër koronavirusit programin COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në një artikull të publikuar së fundmi Reuters shkruan se programi COVAX i OBSH-së ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, te shtetet e varfra. Dozat e para të vaksinës do t’iu jepen shteteve, që janë pjesë e COVAX-it, për të vaksinuar punëtorët e tyre shëndetësorë.

Vaksinat nga programi COVAX pritet të shpërndahen për vendet e varfra dhe ato me të ardhura të ulëta në muajin shkurt./CNA.al

LEXO TE PLOTE