Connect with Us

A është kjo maska ​​“më e zgjuar” e fytyrës në botë?

Teknologji

A është kjo maska ​​“më e zgjuar” e fytyrës në botë?

Publikuar

-

A është kjo maska ​​“më e zgjuar" e fytyrës në botë?

Kompania e lojrave Razer pretendojnë se kanë krijuar maskën më të zgjuar të fytyrës në botë, e cila është e kompletuar me një mikrofon të integruar. Prototipi, i zbuluar në konventën e teknologjisë CES, pretendon të amplifikojë zërin e përdoruesve, për të parandaluar “zërin e mbytur”.

Dizajni përfshin ventilim aktiv, duke nxjerrë ajrin më të ngrohtë ndërsa tërheq ajrin më të ftohtë.Kompania thotë se maska ​​klasifikohet si një maskë kirurgjikale N95, megjithatë BBC nuk e ka shqyrtuar produktin.

Vetë maska ​​është bërë prej plastike transparente, duke e bërë më të lehtë për njerëzit që të lexojnë buzë.Një maskë transparente vështirë se është një risi në vetvete pasi të tilla ka shumë në treg. Megjithatë kompania thotë se maska ​​gjithashtu ka një “modalitet të ulët ndriçimi”.

Kjo do të thotë që brendësia e maskës ndizet automatikisht kur është errësirë duke ndriçuar pjesën e gojës. Razer pretendon se kjo ju lejon të “shpreheni qartë pa marrë parasysh kushtet e ndriçimit”.

A është e rehatshme të vishesh me gjithë atë teknologji brenda? Epo, ekipi i teknologjisë së BBC nuk e ka provuar.Por Razer thotë që është e përbërë nga një silikon që përshtatet rreth fytyrës dhe është shumë e rehatshme. Ai gjithashtu thotë do të ketë më pak presion tek veshët tuaj.

Karakteristika e patentuar “voiceamp” e maskës është pa dyshim aspekti më i përparuar teknologjikisht i maskës.Kompania thotë se mikrofoni dhe amplifikatori i integruar do ta bëjnë zërin tuaj më të qartë.Zëri i mbytur mund të jetë një problem i veçantë me mbulesat tradicionale në hundë dhe gojë.

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Cila është kompania që Rama i ka dhënë miliona euro

Ky është një produkt koncept, nuk është aktualisht në shitje. BBC ka kontaktuar Razer dhe ende nuk ka marrë përgjigje.Sidoqoftë, duke folur për faqen e internetit të teknologjisë The Verge , kompania tha se jetëgjatësia e ventilatorëve është ende duke u testuar, së bashku me kur filtrat duhet të ndryshohen.

Kompanitë e tjera që kanë zbuluar produkte konceptuale tërheqëse në ekspozitën e këtij viti CES përfshijnë:

-Një automjet elektrik Vertical Take-off and Landing me markë Cadillac nga General Motors

-Një tualet që analizon poo tuaj për të bërë rekomandime dietike nga Toto

-Një ekran tablet që mbështillet në një lëvizje nga TCL./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Publikuar

-

Nga

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Google ka kërcënuar se do të heqë shëribmet e tij nga Australia, nëse nuk ndryshon ligjin e ri që rregullon marrëdhëniet e tij me botuesit e lajmeve.

Pse Google do të tërhiqej nga Australia?

Qeveria është duke futur një ligj që konsiston në atë që gjigandët e teknologjisë duhet të paguajnë për lajmet që shfaqen në kërkim ose që ndahen në platformat e tyre. Ligji i propozuar do të urdhërojë që Google të ketë marrëveshje tregtare me çdo organizatë të lajmeve ose të hyjë në një arbitrim të detyruar, diçka që Google thotë se është “e pazbatueshme”.

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë së kërkuari Google në Australi,” tha drejtori rajonal, Mel Silva. Kryeministri Australian Scott Morrison i tha Google: “Ne nuk u përgjigjemi kërcënimeve”.

Cilat janë alternativat?

Google ka rreth 90-95% të pjesës së tregut të motorëve të kërkimit në Australi e ngjashme me pjesën tjetër të botës. Por ekzistojnë mundësi të tjera për kërkim kryesisht Microsoft Bing dhe Yahoo , por edhe ato të fokusuara në privatësi si DuckDuckGo .

Por ndërsa firma e analizave të faqeve Alexa e rendit Google si faqja më e vizituar në internet , Yahoo qëndron në vendin e 11-të dhe Bing në vendin e 33-të.

LEXO EDHE:  200 VIP-at e 2017-s, në kurthin e ndërtimit

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

A do të ndikonte vërtet zhdukja e Google tek përdoruesit?

Në vitin 2018, një shkrimtar për revistën Wired kaloi tre muaj duke përdorur ekskluzivisht Bing dhe arriti në përfundimin se funksionoi mirë pothuajse gjithë kohën. Por në raste shumë specifike të tilla si gjetja e artikujve të vjetër ai luftoi, sepse teknikat që mësoi për kërkim duke përdorur Google nuk dhanë rezultatet e pritura. Dhe Google nuk është vetëm një motor kërkimi teknologjia e tij e kërkimit gjithashtu fuqizon shërbime të tilla si Gmail, Google Maps dhe YouTube, ndër të tjera.

Është e paqartë në këtë fazë nëse kërcënimi i Google  nëse zbatohet  do të ndikonte në ato aplikacione të tjera. Alternativat për këto ekzistojnë, por janë pak të përdorura dhe aplikacionet e Google shihen si thelbësore nga shumë konsumatorë. Kur telefonat Huawei humbën aksesin në shërbimet e Google mes një grindjeje me rregullatorët amerikanë, ata e patën shumë më të vështirë të shisnin telefona në Perëndim./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Teknologji

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Publikuar

-

Nga

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të shpejtë për të ruajtur skedarët dhe tekstet në WhatsApp, ky truk i shpejtë mund t’iu shërbejë.

Aplikacioni i mesazheve ju lejon të hapni një bisedë me veten tuaj ku mund të postoni shënime, foto, lista të blerjeve dhe gjithçka tjetër që dëshironi.

Veçanërisht eshte e dobishme nëse dikush ju dërgon diçka të rëndësishme, si një fjalëkalim ose lidhje, që dëshironi ta shënoni për përdorim në të ardhmen.

Teknika është pak më pak se kopjimi dhe ngjitja e gjërave në aplikacionin tuaj të preferuar të shënimeve, ose ngarkimi i tij me një shërbim të ruajtjes së reve.

Për më tepër, mesazhet e WhatsApp sigurohen kundër hakerave me anë të enkriptimit fund-për-fund, që do të thotë se vetëm dërguesi dhe marrësi mund t’i lexojë ato.

Si të bisedoni me veten tuaj në WhatsApp

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Cila është kompania që Rama i ka dhënë miliona euro

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

Për të hapur një bisedë me veten në WhatsApp, hapni shfletuesin tuaj të telefonit dhe ndiqni hapat më poshtë.

1-Në shiritin e adresave, shtypni wa.me// dhe më pas shtoni kodin e vendit tuaj dhe numrin e telefonit.

2- Do të shfaqet një dritare që do të kërkojë me një ftesë për të biseduar me numrin që keni shkruar. Trokitni lehtë mbi “Vazhdoni të bisedoni”.

3- Telefoni juaj do të lëshojë një dritare të hapur duke thënë diçka përgjatë vijave të “” Chrome “dëshiron të hapë” WhatsApp “.” Trokitni lehtë mbi Hap

4-WhatsApp juaj do të fillojë një bisedë me veten tuaj

5-Mbajeni bisedën tuaj solo brenda një mundësie të lehtë duke e vendosur në majë të kutisë suaj WhatsApp…/ CNA.al

Marrë nga The Sun.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Publikuar

-

Nga

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Google ka kërcënuar të heqë opsionin e kërkimit për Australinë në lidhje me përpjekjen e vendit për ta bërë gjigantin e teknologjisë të ndajë honorare me botuesit e lajmeve.

Australia po paraqet një ligj të parë në botë për të bërë Google, Facebook dhe kompani të tjera potencialisht të teknologjisë të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve.

Por firmat amerikane kanë kundërshtuar, duke paralajmëruar se ligji do t’i bëjë ata të tërheqin disa nga shërbimet e tyre. Kryeministri Australian Scott Morrison tha se ligjvënësit nuk do t’i nënshtrohen “kërcënimeve”.

Megjithëse Australia është larg tregut më të madh të Google, kodi i propozuar i lajmeve shihet si një rast i mundshëm testimi global për mënyrën se si qeveritë mund të kërkojnë të rregullojnë firmat e mëdha të teknologjisë.

Kodi i Australisë do të lidhte Google dhe Facebook në negociatat e ndërmjetësuara me botuesit mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve, nëse nuk mund të arrihej më parë ndonjë marrëveshje. Drejtori menaxhues i Google Australia Mel Silva tha në një seancë dëgjimore në Senat të Premten se ligjet ishin “të pazbatueshme”.

LEXO EDHE:  Google mund të zbulojë nëse dikush po lexon mesazhet pas kurrizit tuaj

LEXO EDHE:  Google mund të zbulojë nëse dikush po lexon mesazhet pas kurrizit tuaj

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë vënien në dispozicion të Google Search në Australi,” tha ajo. Por ligjvënësit e sfiduan këtë, duke akuzuar Google për “shantazh” dhe ngacmimin Australi për ngritjen e reformës.

Zonja Silva u përgjigj se kodi ishte “një rrezik i paqëndrueshëm për operacionet tona Australiane”. Z. Morrison tha se qeveria e tij mbeti e përkushtuar për përparimin e ligjeve përmes parlamentit këtë vit. “Më lejoni të jem i qartë: Australia bën rregullat tona për gjërat që mund të bëni në Australi. Kjo është bërë në parlamentin tonë,” u tha ai gazetarëve të Premten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE