Connect with Us

Vaksina anti Covid/ Shehu flet për “fshehtësinë” e donatorëve ndaj “lypsarëve”

Politikë

Vaksina anti Covid/ Shehu flet për “fshehtësinë” e donatorëve ndaj “lypsarëve”

Publikuar

-

Vaksina anti Covid/ Shehu flet për fshehtësinë e donatorëve ndaj “lypsarëve”

Ish-ministri i Shëndetësisë,Tritan Shehu thotë se vaksina e mbërritur në Shqipëri kundër Covid është e rrethuar me hije dyshimi.

Sipas tij, asnjë donator i botës demokratike, nuk do ta kërkonte kurrë këtë “fshehtësi” edhe ndaj “lypsarëve”. Shehu thekson se u konstatua vetëm një propagandë tipike për sektet okulte, pa asnjë sqarim zyrtar, që për një procedurë kaq delikate teknike, profesionale, shkencore e për shëndetin, tingëllon si truke “të botes së errët”.

“1-Dje ai e pranoi ate qe i kemi thene prej kohesh: “mos u bazo vetem te COVAX, kontrakto direkt me kompanite, lidhu me vendet e BE”, por fatkeqesisht tashti kemi humbur kohe, qe konvertohet ne Jete, Shendet e Ekonomi. Kur Shqiperise qe te mbylle kete proces i duhen reth 5,5 Milion doza, kjo nuk mund te korregjohet me 970 te djeshmet dhe keto si “lemoshe” e pa adrese zyrtare dergimi.
2-Por me keq akoma Kryeministeri eshte rasti unik ne Europe, qe megjithe insistimet e shumta nuk deklaron prejardhjen e certifikaten e origjines te kesaj vaksine, gje qe bie ndesh me ligjet, Sigurine Medikamentoze, transparencen ne pergjithesi.
3-Asnje donator i Botes Demokratike, vend i BE sic thote Rama, kompani serioze farmaceutike, nuk do ta kerkonte kurre kete “fshehtesi” edhe ndaj «lypsareve”.
4–Sipas rregullave europiane te gjithe ata qe vaksinohen duhet te skjarohen per certifikimin e origjinen e vaksines, pervec elementeve te tjere. Dje ne Tirane nuk ndodhi keshtu, perkundrazi edhe nje mjek qe ishte vaksinuar cuditerisht sot deklaron se “nuk e mesoi dot nga ka ardhur vaksina”, gje qe lidhet me nje sere aspektesh te te drejtes e te Vigjilences Farmaceutike! U konstatua vetem nje propagande tipike per sektet okulte, pa asnje skjarim zyrtar, qe per nje procedure kaq delikate teknike, profesionale, shkencore e per shendetin, tingellon si truke “te botes se erret”.
Kjo gjendje anormale qe kerkon nje skjarim publik, duhet te shqetesoje edhe autoritetet e BE, ato te kompanise Pfizer-BioNTech, ato te OBSh e te shtetit serioz Gjerman, nga ku perflitet se ka ardhur “dorrazi” me Carter, gje qe eshte krejt kunder cdo rregulli teknik e legal vecanerisht per kete vaksine”, shkruan Shehu në një postim në Facebook./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Publikuar

-

Nga

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka zhvilluar një takim me banorët e zonës së Bregut të Lumit në Laprake, të cilët i shprehën shqetësimet e tyre, duke nisur që nga infrastruktura dhe falimentimi i bizneseve.

Në takimet derë më derë, Vokshi u shpjegoi qyyetarëve planin konkret të PD për rritjen e të ardhurave përmes rritjes së pensioneve, dyfishimit të ndihmës ekonomike dhe masave të tjera lehtësuese.

“Edi Rama i ka braktisur njerëzit dhe këta qytetarë trajtohen si të dorës së dytë.  Kjo gjendje duhet të marrë fund në 25 prill. E kemi në dorë vetë ta ndryshojmë. Edi Rama nuk e ka mbështetur biznesin. Ai është pasuruar vetëm për vete dhe i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit.

Edi Rama do që të rinjtë të largohen, në mënyrë që ta ketë më të lehtë sundimin. Duhet të qendrojmë këtu. Të votojmë PD në 25 prill dhe të bëjmë ndryshimin për jetën tonë”- tha Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  “Mos më bëni mua moral, s’jam Papa i Romës/ Çmendet Rama

LEXO EDHE:  Letër e hapur drejtuar kryeministrit/ “I besuari” i Veliajt degjeneron Ramën

Vokshi u shpjegoi qytetarëve planin konkret të PD, duke theksuar se do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit.

“Me qeverinë e re të Lulzim Bashës do të ketë rritje të pensioneve dhe do tju shtohen lekët në xhepin tuaj. Do të ketë ulje të çmimit të energjisë dhe të shumë shërbimeve. Këta 8 vite duhet të marrin fund, sepse nuk e meritojnë shqiptarët një kryeministër që i ka braktisur dhe shton pasuritë e veta. Qeveria jonë do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit dhe përfitimet do të jenë direkt për çdo shqiptar, që të marrë atë që meriton”, theksoi Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  Dy memorialë turke, një që na nderon dhe një që na turpëron!

LEXO EDHE:  Debati Braçe-Ahmetaj në parlament/ Ndërhyn Rama

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE