Connect with Us

Turqia bën zbulimin e madh/ Erdogan premton prodhimin e 100 tonëve ar

Bota

Turqia bën zbulimin e madh/ Erdogan premton prodhimin e 100 tonëve ar

Publikuar

-

Turqia bën zbulimin e madh/ Erdogan premton prodhimin e 100 tonëve ar

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, e ka zhvendosur së fundmi vëmendjen te prodhimi i arit, i cili po entuzizmon Turqinë.

Erdogan tha se Turqia do të rrisë prodhimin e arit në 100 tonë në vit, brenda pesë viteve.

Ai tregoi se vitin e kaluar Turqia prodhoi 42 tonë ar që i solli ekonomisë 2.4 miliardë dollarë, duke shënuar rekord në historinë e republikës për prodhimin e arit.

Ndërkohë, kujtojmë se Fahretin Pojraz, drejtuesi i kooperativave të kreditit bujqësor të Turqisë, zbuloi së fundmi një depozitë ari në Sogut, në Anadollin veriperëndimor.

LEXO EDHE:  Sekretet dhe gënjeshtrat e spiunëve të Luftës së Ftohtë

Po flasim për arin me vlerë gati gjashtë miliardë dollarë. Brenda dy viteve, ne do të nxjerrim arin e parë, i cili do të ndikojë ndjeshëm në ekonominë turke”, tha Pojraz për mediat turke.

Sipas studimeve, kjo depozitë është një pjesë e vogël e rezervave të fshehura të arit dhe ndodhet afër vendit ku u varros Ertugrul, babai i themeluesit të Perandorisë Osmane, Osmani I./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

Publikuar

-

Nga

Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

Sërish shifra të larta të viktimave në Kosovë nga koronavirusi. Mësohet gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 311 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 58.399 raste nga 221.663 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.466 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 128 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51.081 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.852./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Raundi i parë i negociatave Turqi-Greqi/ Përfundon pas tre orësh takimi

Publikuar

-

Nga

Përfundon pas 3 orësh takimi mes Turqisë dhe Greqisë për bisedimet në lidhje me çështjen e detit

Takimi ishte joformal teksa pala greke drejtohej nga ambasadori Pavlos Apostolidis kurse ai turk nga Sedat Onal. Zëdhënësi i qeverisë greke, Christos Tarantilis ka deklaruar se po bëhen përpjekje për të gjetur një pikë konvergjence me Turqinë, siç është caktimi i kufijve të zonës ekonomike ekskluzive dhe shelfit kontinental.

Mediat greke kanë paralajmëruar më parë se Turqia do të bënte kërkesa në këto negociata, dhe Greqia do i shqyrtojë por duke marrë parasysh vijat e kuqe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Për herë të parë në histori, Estonia do të drejtohet nga një grua

Publikuar

-

Nga

Për herë të parë në historinë e këtij shteti, Estonia do të drejtohet nga një kryeministre grua.

Dy partitë më të mëdha politike në Estoni, kanë arritur marrëveshje për të formuar qeverinë e re. Këshilli i partisë së qendrës së djathtë, Partia e Reformës dhe këshilli i Partisë së Qendrës, kanë votuar të dielën në të mirë të bashkimit në një kabinet të udhëhequr nga Kaja Kallas, e cila drejton edhe Partinë e Reformës.

Të dyja partitë “do të formojnë qeverinë, e cila do të vazhdojë të përballet me krizën e pandemisë, do ta çojë përpara Estoninë dhe do të zhvillojë të gjitha zonat dhe rajonet e shtetit tonë”, kanë thënë këto parti përmes një deklarate. Qeveria e re do të zëvendësojë kabinetin paraprak, i cili ka dështuar si pasojë e një skandali të korrupsionit më herët gjatë këtij muaji.

Kryeministri Juri Ratas, ka dhënë dorëheqje më 13 janar, për shkak të skandalit, mirëpo ka insistuar se ai personalisht nuk ka bërë asgjë të keqe.
Dorëheqje e tij ka rezultuar me shpërbërje të koalicionit qeveritar, andaj presidentja Kersti Kaljulaid i ka kërkuar lideres Kallas që të formojë qeverinë e re.

LEXO EDHE:  Sot 10 vite nga 21 Janari/ Meta hesht, çfarë deklaronte dy ditë pas vrasjes në Bulevard

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari publikon foto me Piperon/ Jep lajmin e mirë

Kaljulaid është po ashtu presidentja e parë grua e këtij shteti. Kaja Kallas, avokate dhe ish-ligjvënëse e Parlamentit Evropian, ka udhëhequr Partinë e Reformës prej vitit 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE