Connect with Us

Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e makinës të së ardhmes

Teknologji

Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e makinës të së ardhmes

Publikuar

-

Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e makinës të së ardhmes

Samsung ka krijuar një “kabinë” për makinat e të ardhmes pa shofer dhe duket tejet mahnitëse. Shoferi dhe pasagjerët do të shijojnë internetin 5G, një TV gjigant, ekran me prekje, teknologji anti-stresuese dhe një sistem i monitorimit të lodhjes.

Gjigandët motorikë po garojnë me kabinat e tyre të teknologjisë, dhe Samsung ka punuar me Harman për të krijuar një vizion se si mund të duket. Si fillim, do të keni përballë jush nëj televizor me ekra 42 inç. Kjo do të thotë që ju mund të shikoni një film ose të bëni thirrje video ndërsa makina drejton për ju. Dhe për shkak se makina mbështet internetin 5G, do të merrni transmetim të përsosur gjatë vozitjes.

Samsung llogarit që makina mund të funksionojë si një ofertë celulare, me mjete për video konferenca dhe madje edhe për të redaktuar klipe filmash. Dhe ka një shërbim shëndetësor të integruar që monitoron mirëqenien tuaj.

Nivelet e stresit tuaj do të gjurmohen dhe më pas do të lehtësohen nga ndryshimet në ndriçimin, aromën dhe muzikën e automjetit. Veglat Samsung do të analizojnë modelet tuaja të gjumit jashtë makinës si dhe lëvizjen e kapakëve të syve për të punuar nëse jeni shumë të lodhur për të drejtuar makinën pa ndihmë.

LEXO EDHE:  Fabricius/ Krijohet aplikacioni që dekodon hieroglifet egjiptiane

Ekziston një ekran në mbështetësen e krahut të pasëm me një prekje që lejon pasagjerët të kontrollojnë tiparet në makinë. Në mes të timonit është një ekran me prekje 8.8-inç për shoferin. Kjo ju lejon të aktivizoni sinjalet e kthimit dhe të goditni bririn, si dhe të kontrolloni muzikën ose videon.

Altoparlantët janë të instaluar në mbështetësen e kokës së secilës vend dhe madje ka edhe një ekran të jashtëm që të mund të shikoni TV kur nuk jeni në makinë si nëse jeni në kampe.

Makina vjen me një aparat fotografik dhe sistem sensori 360 gradë në rrugë, vendkalime, këmbësorë dhe automjete të tjera.Ekziston një ekran në pjesën e sipërme të qendrës së xhamit me informacione si sinjalet e trafikut, shenjat rrugore dhe moti.

Dhe briri i makinës është krijuar për të lëshuar një tingull më të butë për të zvogëluar ndotjen e zhurmës. Sigurisht, motori shkencor-shkencor i Samsung nuk është një makinë e vërtetë dhe nuk do të bëhet një automjet aktual për aq sa dimë.

Por është një vizion se si mund të duket makina juaj në 10, 20 ose 30 vjet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Publikuar

-

Nga

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Google ka kërcënuar se do të heqë shëribmet e tij nga Australia, nëse nuk ndryshon ligjin e ri që rregullon marrëdhëniet e tij me botuesit e lajmeve.

Pse Google do të tërhiqej nga Australia?

Qeveria është duke futur një ligj që konsiston në atë që gjigandët e teknologjisë duhet të paguajnë për lajmet që shfaqen në kërkim ose që ndahen në platformat e tyre. Ligji i propozuar do të urdhërojë që Google të ketë marrëveshje tregtare me çdo organizatë të lajmeve ose të hyjë në një arbitrim të detyruar, diçka që Google thotë se është “e pazbatueshme”.

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë së kërkuari Google në Australi,” tha drejtori rajonal, Mel Silva. Kryeministri Australian Scott Morrison i tha Google: “Ne nuk u përgjigjemi kërcënimeve”.

Cilat janë alternativat?

Google ka rreth 90-95% të pjesës së tregut të motorëve të kërkimit në Australi e ngjashme me pjesën tjetër të botës. Por ekzistojnë mundësi të tjera për kërkim kryesisht Microsoft Bing dhe Yahoo , por edhe ato të fokusuara në privatësi si DuckDuckGo .

Por ndërsa firma e analizave të faqeve Alexa e rendit Google si faqja më e vizituar në internet , Yahoo qëndron në vendin e 11-të dhe Bing në vendin e 33-të.

LEXO EDHE:  Ekzekutoi 32 vjeçarin në makinë/ Arrestohet autori

LEXO EDHE:  Portofoli i ri i Samsung për të konkuruar Apple Pay

A do të ndikonte vërtet zhdukja e Google tek përdoruesit?

Në vitin 2018, një shkrimtar për revistën Wired kaloi tre muaj duke përdorur ekskluzivisht Bing dhe arriti në përfundimin se funksionoi mirë pothuajse gjithë kohën. Por në raste shumë specifike të tilla si gjetja e artikujve të vjetër ai luftoi, sepse teknikat që mësoi për kërkim duke përdorur Google nuk dhanë rezultatet e pritura. Dhe Google nuk është vetëm një motor kërkimi teknologjia e tij e kërkimit gjithashtu fuqizon shërbime të tilla si Gmail, Google Maps dhe YouTube, ndër të tjera.

Është e paqartë në këtë fazë nëse kërcënimi i Google  nëse zbatohet  do të ndikonte në ato aplikacione të tjera. Alternativat për këto ekzistojnë, por janë pak të përdorura dhe aplikacionet e Google shihen si thelbësore nga shumë konsumatorë. Kur telefonat Huawei humbën aksesin në shërbimet e Google mes një grindjeje me rregullatorët amerikanë, ata e patën shumë më të vështirë të shisnin telefona në Perëndim./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Teknologji

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Publikuar

-

Nga

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të shpejtë për të ruajtur skedarët dhe tekstet në WhatsApp, ky truk i shpejtë mund t’iu shërbejë.

Aplikacioni i mesazheve ju lejon të hapni një bisedë me veten tuaj ku mund të postoni shënime, foto, lista të blerjeve dhe gjithçka tjetër që dëshironi.

Veçanërisht eshte e dobishme nëse dikush ju dërgon diçka të rëndësishme, si një fjalëkalim ose lidhje, që dëshironi ta shënoni për përdorim në të ardhmen.

Teknika është pak më pak se kopjimi dhe ngjitja e gjërave në aplikacionin tuaj të preferuar të shënimeve, ose ngarkimi i tij me një shërbim të ruajtjes së reve.

Për më tepër, mesazhet e WhatsApp sigurohen kundër hakerave me anë të enkriptimit fund-për-fund, që do të thotë se vetëm dërguesi dhe marrësi mund t’i lexojë ato.

Si të bisedoni me veten tuaj në WhatsApp

LEXO EDHE:  Gati projekti për hapjen e dyerve të Pallatit të Brigadave për publikun

LEXO EDHE:  Kapet me 41 kg kanabis në makinë/ Arrestohet një person në Nikël

Për të hapur një bisedë me veten në WhatsApp, hapni shfletuesin tuaj të telefonit dhe ndiqni hapat më poshtë.

1-Në shiritin e adresave, shtypni wa.me// dhe më pas shtoni kodin e vendit tuaj dhe numrin e telefonit.

2- Do të shfaqet një dritare që do të kërkojë me një ftesë për të biseduar me numrin që keni shkruar. Trokitni lehtë mbi “Vazhdoni të bisedoni”.

3- Telefoni juaj do të lëshojë një dritare të hapur duke thënë diçka përgjatë vijave të “” Chrome “dëshiron të hapë” WhatsApp “.” Trokitni lehtë mbi Hap

4-WhatsApp juaj do të fillojë një bisedë me veten tuaj

5-Mbajeni bisedën tuaj solo brenda një mundësie të lehtë duke e vendosur në majë të kutisë suaj WhatsApp…/ CNA.al

Marrë nga The Sun.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Publikuar

-

Nga

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Google ka kërcënuar të heqë opsionin e kërkimit për Australinë në lidhje me përpjekjen e vendit për ta bërë gjigantin e teknologjisë të ndajë honorare me botuesit e lajmeve.

Australia po paraqet një ligj të parë në botë për të bërë Google, Facebook dhe kompani të tjera potencialisht të teknologjisë të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve.

Por firmat amerikane kanë kundërshtuar, duke paralajmëruar se ligji do t’i bëjë ata të tërheqin disa nga shërbimet e tyre. Kryeministri Australian Scott Morrison tha se ligjvënësit nuk do t’i nënshtrohen “kërcënimeve”.

Megjithëse Australia është larg tregut më të madh të Google, kodi i propozuar i lajmeve shihet si një rast i mundshëm testimi global për mënyrën se si qeveritë mund të kërkojnë të rregullojnë firmat e mëdha të teknologjisë.

Kodi i Australisë do të lidhte Google dhe Facebook në negociatat e ndërmjetësuara me botuesit mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve, nëse nuk mund të arrihej më parë ndonjë marrëveshje. Drejtori menaxhues i Google Australia Mel Silva tha në një seancë dëgjimore në Senat të Premten se ligjet ishin “të pazbatueshme”.

LEXO EDHE:  Flakët përpijnë makinën/ Dyshimet e para

LEXO EDHE:  FOTO/Njihuni me Merecedes- Maybach S 650 Cabriolet

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë vënien në dispozicion të Google Search në Australi,” tha ajo. Por ligjvënësit e sfiduan këtë, duke akuzuar Google për “shantazh” dhe ngacmimin Australi për ngritjen e reformës.

Zonja Silva u përgjigj se kodi ishte “një rrezik i paqëndrueshëm për operacionet tona Australiane”. Z. Morrison tha se qeveria e tij mbeti e përkushtuar për përparimin e ligjeve përmes parlamentit këtë vit. “Më lejoni të jem i qartë: Australia bën rregullat tona për gjërat që mund të bëni në Australi. Kjo është bërë në parlamentin tonë,” u tha ai gazetarëve të Premten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE