Connect with Us

“Shqiptarët do kishin vjellë”/ Ironizon Murrizi: Shyqyr që vaksina bëhet në shpatull

Politikë

“Shqiptarët do kishin vjellë”/ Ironizon Murrizi: Shyqyr që vaksina bëhet në shpatull

Publikuar

-

“Shqiptarët do kishin vjellë”/ Ironizon Murrizi: Shyqyr që vaksina bëhet në shpatull

Deputeti Myslim Murrizi ka reaguar lidhur me fillimin e vaksinimit anti Covid në vendin tonë.

Sipas Murrizit, mbajtja sekret e prejardhjes së dozave të vaksinës është njësoj si “regjimi që i etërve të tyre, që mbanin sekret raketat e ardhura nga Bashkimi Sovjetik apo Kina”.

Mes të tjerash, në postimin e tij në rrjetet sociale, Murrizi shkruan se “është gjë e mirë që vaksina të bëhet në shpatull se po të behej ne ate pjese të trupit që e kanë qeverisur Shqipërinë prej 30 vitesh, shqiptarët do kishin vjellë derisa të mbaronte pandemia”.

“Kane nje muaj qe lehin per 4 vaksina kontrabande ,qe jua shfaqen Shqiptareve dje nepermjet kamerave ,sikur po nisnin 4 astronaute ne hene. Deklaruan qe kane siguruar 500 mij doza por se nga kane ardhur eshte sekret????? Njelloj si rregjimi i eterve te tyre,qe mbanin sekret raketat e ardhura nga Bashkimi Sovjetik apo Kina Derdellisin se fillimisht do te vaksionojne Mjeket, pastaj Policet, dhe mosha mbi 75 vjeç. Ndersa sot paskan shpikur nje kategori extra, ate te moshuareve ne azile qe sipas informacioneve ne te gjithe Shqiperine nuk jane me shume se 500 individe. Per dijeni te Qytetareve Shqiperia ka gjithsej rreth 7000 Mjeke infermiere dhe sanitare ne te gjithe sistemin shendetesor. Shqiperia ka gjithsej 15000 punonjes te Ministrise se Brendeshme( polici, garde)

Shqiperia ka gjithsej 660 mij pensioniste qe fillojne nga mosha 66 vjeç e larte ku mbi 75 vjeç jane gjithsej rreth 200 mij individe. Shqiperia ka gjithsej 35000 mesues Shqiperia ka ne total 173 mij punonjes ne administrate nga te cilet 83 mij jane ne administraten shteterore ku perfshihet nga Rama me te gjithe mjeket, policet, mesuesit, ushtaraket dhe çdo te punesuar tjeter,dhe 90 mij jane te punesuar ne 61 bashkite e vendit. Nese keni siguruar 500 mij vaksina kontrabande apo sekret si tenderat ne kohe pandemie,atehere vaksinoni te gjithe te moshuarit mbi 75 vjeç ( 200 mij)dhe te gjithe administraten prej 173 mij personash dhe mos na hapni barkun duke na derdellisur se çfare po beni.

Ju ngelin akoma edhe 127 mij vaksina per tua dhene nen dore klinikave dhe spitaleve private qe te bejne ndonje lek me fatkeqet. Ose vaksinoni 5 palaçot qe tallen me Shqiptaret prej 30 vitesh, tre tufat e hajduteve qe kane nga pas dhe antaret e tre partive, militantet e tre partive, dhe komisioneret e tre partive se besoj qe te gjithe se bashku nuj jane me shume se 127 mije Shyqyr qe vaksina behet ne shpatull se po te behej ne ate pjese te trupit qe ju e keni qeverisur Shqiperine prej 30 vitesh, Shqiptaret do kishin vjelle derisa te mbaronte pandemia”, shkruan Murrizi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Basha, një listë me humbësa për Korçën

Publikuar

-

Nga

Basha një listë me humbësa për Korçën

Pas shumë emrash të nxjerrë nga mediat, por edhe të publikuar nga strukturat e PD-së, më në fund Basha ka bërë publike kandidatët e qarkut të Korçës.

Një listë me humbësa të skualifikuar edhe nga komisioni që do të bënte vettingun e kandidatëve të PD-së, kryesuar nga Genc Ruli dhe Bujar Nishani, njerëz të votuar kundër, të shumëakuzuar, por edhe humbësa serial do të kandidojnë “për të fituar” PD zgjedhjet e vitit 2021 në 25 prill.

Edmond Spaho

I pari në listë është Edmond Spaho, i cili në vitin 2017 drejtoi qarkun e Elbasanit dhe humbi, në vitin 2015 drejtoi fushatën e Grida Dumës në Durrës dhe humbi, në vitin 2013 ishte pjesë e listës në Korçë dhe humbi. E vetmja fitore e tij është në vitin 2005 dhe diferenca ka ardhur për shkak të votave të LSI-së, të kandidates Filloreta Kodra.

Sorina Koti

E dyta në listë është Sorina Koti, kandidate e PD-së në vitin 2013, humbëse. Më pas, drejtuese lokale dhe humbëse në 2015-ën dhe 2017-ën, e pashfaqur dhe e mbajtur në karrierë për shkak të lidhjeve të forta politike me Fatbardh Kadillin.

Ervin Salianji

Më tej,  i kandiduar në Korçë në 2017-ën por pjesë e fushatës së Andrea Manos, humbës në vitin 2011 në Korçë, i cili edhe pse kryetar i degës dhe pretendues i lartë ka përfunduar I shtati.

Bledjon Nallbati

I katërti në listë është Bledjon Nallbati. Vjen në garë pas një përplasje të ashpër me Hekuran Hoxhallin, ish-deputetin e Devollit, ku beteja mes tyre është kthyer në luftë.

LEXO EDHE:  PD i përgjigjet Ramës për rindërtimin/ Dështim total, asnjë video 3D nuk e fsheh dot mashtrimin

LEXO EDHE:  Ditmir Bushati dhe Edi Rama janë vetëm një thumb larg

Më pas vjen Selaudin Jakupllari në Pogradec dhe Marjeta Halili, e cila është e gjashta në listë. Një zonjë e panjohur deri diku dhe shumë emra drejtuesisht lokalë që në fakt përfaqësojnë atë që Lulzim Basha e ka quajtur pushteti i vjetër dhe i korruptuar i komunave për të shkuar në një mbyllje me emra që nuk kanë ndodnjë përfaqësi të madhe.

Zona e Kolonjës duket e pambuluar. Përfaqësimi i qytetit në fushën e Korçës sërish duket i dobët, e kështu me radhë, por ajo që bie në sy është se humbësat serialë kryesojnë dhe do jenë ata që do të rikandidojnë në zgjedhjet e vitit 2021.

Dje ishin në Elbasan apo në Korçë, sërish janë mbledhur bashkë, kandidojnë të gjithë në qarkun e Korçës në një listë humbësash serialë me dëshirën për të fituar në emër të Lulzim Bashës.

Mesa duket, i pashpresë Lulzim Basha nuk ka mundur dot të sigurojë një listë të qartë me emra bindës dhe njerëz më kontribut elektoral. Ka përfunduar te riciklimi, duke e kthyer në një lloj landfilli listën e kandidatëve të PD-së në Korçë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emrat surprizë që Basha përjashtoi nga lista

Publikuar

-

Nga

Emrat surprizë që Basha përjashtoi nga lista

Sot kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar listën, e votuar nga kryesia dhe Këshilli Kombëtar.

Ajo që bie në sy është largimi i Florjan Mimës ekonomistit, ish-ministrit dhe ish-zv.ministrit.

Më tej është Fatbardh Kadilli, ish sekretar i burimebe njerezore në PD, i cili pretendonte të ishte pjesë e lista brenda qarkut të Korçës në PD.

Një emër tjetër është Enno Bozdo, të cilin e shpalli koordinator për energjinë, duke e gënjyer me një post që nuk vlen, pasi nuk e kandidonte dot në Korçë.

Bujar Nishani pritej të ishte në listat si një ish-president, ndonëse duket se Basha e ka lënë jashtë tyre.

Genc Pollo, një nga mbështetësit më të mëdhenj të Lulzim Bashës nuk është pjesë e listës. Po ashtu Gazment Oketa që u bashkua me Lulzim Bashën pritej të ishte pjesë e listës fituese të PD-së, por në fakt nuk është.

LEXO EDHE:  PD i përgjigjet Ramës për rindërtimin/ Dështim total, asnjë video 3D nuk e fsheh dot mashtrimin

LEXO EDHE:  “Situata është e vështirë”/ Spahiu: Qytetarët nuk duhet të abuzojnë me mjekime të parakohshme

Aleksandër Biberaj është një tjetër emër që Basha duhet të kandidonte në Korçë.

Gjithashtu edhe Gert Bogdani nuk duket gjëkundi në listat fituese. Nuk po flasim më tepër për emrat e tjerë por pretendimet e PD-së janë për të marrë 70 mandate.

Disa prej personave të larguar janë emra me peshë në Partinë Demokratike, por mesa duket Lulzim Basha ka zgjedhur t’i hedhë në kosh të plehrave.

Emrat që Basha përjashtoi nga lista:

Florjan Mima

Fatbardh Kadilli

Enno Bozdo

Bujar Nishani

Genc Pollo

Aleksandër Biberaj

Gazment Oketa

Arben Kashahu

Endri Hasa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet parlamentare/ Partia Demokratike dorëzon listat në KQZ

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet parlamentare/ Partia Demokratike dorëzon listat në KQZ

Partia Demokratike ka depozituar në KQZ  listën me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit.

Lista e Tiranës kryesohet nga kreu i PD Lulzim Basha, ndërkohë që janë dhe disa nga figurat kryesore të PD, si Berisha, Tabaku, Vokshi, Shehaj, Duma, nuk mungojnë as emrat e aleatëve.

Fatmir Mediu është renditur i 7-ti, Shpëtim Idrizi i 9-ti, Vangjel Dule i 11-ti, Mesila Doda e 12-ta e cila rikthehet në PD, Dashamir Shehi i 13-ti.

Në Kukës, listat kryesohet nga Flamur Hoxha i ndjekur nga Isuf Çela. Në Gjirokastër lista e kandidatëve kryesohet nga Tritan Shehu, ndërsa i katërti renditeti aleati i PD, Kosta Barka nga radhët e PDBNJ

Xhelal Mziu do të kryesojë listën e Dibrës, i ndjekur nga Kreshnik Çollaku e Dhurata Çupi. Në Berat, PD ka listuar të parin Tomorr Alizotin, ndërsa në Shkodër lista do të kryesohet nga Helidon Bushati, aleati i Bashës, Nard Ndoka është renditur i teti.

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi do të kryesojë listën në Elbasan, e ndjekur nga shkrimtarja e njohur Flutura Açka.

Ish deputeti Enkelejd Alibeaj do të kryesojë qarkun e Fierit, qark në të cilin PD ka vendosur të pozicionojë të pestin në listë nga radhët e PDIU-së Nusret Avdulla, të tetin Eduart Sharkën nga PAA ndjekur nga Shpëtim Axhani i PLL.

LEXO EDHE:  Opozita dhe qeveria duhet të bien dakort/ Berisha thirrje Bashës

LEXO EDHE:  Mjekja e Infektivit flet për dy rastet e pacientëve që u hodhën nga spitali

Në Korçë PD ka konfirmuar ish deputetin Ervin Salianji duke e renditur të tretin, në listën që kryesohet nga numri dy i demokratëve Edmond Spaho.

Bujar Leskaj, është caktuar sakaq i pari i listës në Vlorë, ndjekur nga zëdhënësja e PD-së, Ina Zhupa, ndërsa i pesti është renditur Gezim Ademaj nga radhët e PDIU, vendi i 10-të i është lënë Lasko Milto Nastit nga PBDNJ.

Qarku i Lezhës, do të kryesohet në këto lista nga ish deputeti Mark Marku, pasuar nga analisti Agron Gjekmarkaj.

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka është caktuar të kryesojë listën në Durrës, ndjekur nga kreu i PA Agron Duka.

LEXO TE PLOTE