Connect with Us

Përdoruesit e WhatsApp “dynden” në platformat rivale

Teknologji

Përdoruesit e WhatsApp “dynden” në platformat rivale

Publikuar

-

Përdoruesit e WhatsApp "dynden" në platformat rivale

Platformat e mesazheve Signal dhe Telegram, kanë parë një rritje të madhe të shkarkimeve në të gjithë botën pas një ndryshimi të diskutueshëm në termat dhe kushtet e WhatsApp.

WhatsApp u ka thënë dy miliardë përdoruesve të saj se ata duhet ta lejojnë atë të ndajë të dhëna me kompaninë e saj mëmë Facebook nëse ata dëshirojnë të vazhdojnë ta përdorin atë. Ndryshimi nuk vlen për përdoruesit në MB dhe Evropë. Sidoqoftë, njoftimi u është dërguar të gjithëve. Të gjithë përdoruesit e WhatsApp nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë me shërbimin nëse nuk pranojnë kushtet e reja deri më 8 shkurt.

Telegrami dhe Signal gjithashtu ofrojnë shërbime të mesazheve të koduara të përdorura falas.Sipas të dhënave nga firma analitike Sensor Tower, Signal u shkarkua globalisht 246,000 herë në javë para se ËhatsApp të njoftojë ndryshimin në 4 Janar, dhe 8.8 milion herë javën pas.

Kjo përfshinte rritje të mëdha në Indi, ku shkarkimet shkuan nga 12,000 në 2,7 milion, MB (nga 7,400 në 191,000) dhe SH.B.A. (63,000 në 1,1 milion).Në një seri tweets, Signal tha se disa njerëz po raportonin çështje me krijimin e grupeve dhe vonesat në kodet e verifikimit që mbërrinin për shkak të zgjerimit të shpejtë, por se po zgjidhte problemet.

LEXO EDHE:  Infektohet ish-ambasadori Tarifa/ Tregon vuajtjet nga koronavirusi

“Serverat tanë të rinj janë gati t’ju shërbejnë”, tha ajo më 10 janar. Telegrami ka dalë edhe më i popullarizuar, me shkarkimet që lulëzojnë globalisht nga 6.5 milion për javën që fillon më 28 Dhjetor në 11 milion gjatë javës në vijim.Në Mbretërinë e Bashkuar, shkarkimet shkuan nga 47,000 në 101,000. Dhe në SH.B.A. ata kaluan nga 272,000 në 671,000.

Gjatë së njëjtës periudhë, shkarkimet globale të WhatsApp u tkurrën nga 11.3 milion në 9.2 milion.Sidoqoftë, një vëzhgues i industrisë tha që ai nuk mendonte se kjo paraqiste domosdoshmërisht një problem të madh për WhatsApp, i cili është shkarkuar 5.6 miliardë herë që nga fillimi i tij në 2014. WhatsApp ka thënë se të dhënat që do të ndajë me kompaninë e saj mëmë nuk do të përfshijnë mesazhe, grupe ose regjistrime thirrjesh. Sidoqoftë, do të përfshijë:

-Numrin e telefonit dhe informacionin tjetër të dhënë gjatë regjistrimit (siç është emri)

-Informacion në lidhje me telefonin e përdoruesit, duke përfshirë markën, modelin dhe kompaninë mobile

-Adresat e protokollit të internetit (IP), të cilat tregojnë vendndodhjen e lidhjeve të internetit të një përdoruesi

-Çdo pagesë dhe transaksion financiar i bërë përmes WhatsApp

Ajo tha se politikat e saj ishin në përputhje me ligjet “e zbatueshme” të privatësisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Publikuar

-

Nga

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Google ka kërcënuar se do të heqë shëribmet e tij nga Australia, nëse nuk ndryshon ligjin e ri që rregullon marrëdhëniet e tij me botuesit e lajmeve.

Pse Google do të tërhiqej nga Australia?

Qeveria është duke futur një ligj që konsiston në atë që gjigandët e teknologjisë duhet të paguajnë për lajmet që shfaqen në kërkim ose që ndahen në platformat e tyre. Ligji i propozuar do të urdhërojë që Google të ketë marrëveshje tregtare me çdo organizatë të lajmeve ose të hyjë në një arbitrim të detyruar, diçka që Google thotë se është “e pazbatueshme”.

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë së kërkuari Google në Australi,” tha drejtori rajonal, Mel Silva. Kryeministri Australian Scott Morrison i tha Google: “Ne nuk u përgjigjemi kërcënimeve”.

Cilat janë alternativat?

Google ka rreth 90-95% të pjesës së tregut të motorëve të kërkimit në Australi e ngjashme me pjesën tjetër të botës. Por ekzistojnë mundësi të tjera për kërkim kryesisht Microsoft Bing dhe Yahoo , por edhe ato të fokusuara në privatësi si DuckDuckGo .

Por ndërsa firma e analizave të faqeve Alexa e rendit Google si faqja më e vizituar në internet , Yahoo qëndron në vendin e 11-të dhe Bing në vendin e 33-të.

LEXO EDHE:  Sondazhet qesharake e bëjnë kryeministër/ Basha duhet të ndërrojë “rrobaqepësin”

LEXO EDHE:  Sondazhet qesharake e bëjnë kryeministër/ Basha duhet të ndërrojë “rrobaqepësin”

A do të ndikonte vërtet zhdukja e Google tek përdoruesit?

Në vitin 2018, një shkrimtar për revistën Wired kaloi tre muaj duke përdorur ekskluzivisht Bing dhe arriti në përfundimin se funksionoi mirë pothuajse gjithë kohën. Por në raste shumë specifike të tilla si gjetja e artikujve të vjetër ai luftoi, sepse teknikat që mësoi për kërkim duke përdorur Google nuk dhanë rezultatet e pritura. Dhe Google nuk është vetëm një motor kërkimi teknologjia e tij e kërkimit gjithashtu fuqizon shërbime të tilla si Gmail, Google Maps dhe YouTube, ndër të tjera.

Është e paqartë në këtë fazë nëse kërcënimi i Google  nëse zbatohet  do të ndikonte në ato aplikacione të tjera. Alternativat për këto ekzistojnë, por janë pak të përdorura dhe aplikacionet e Google shihen si thelbësore nga shumë konsumatorë. Kur telefonat Huawei humbën aksesin në shërbimet e Google mes një grindjeje me rregullatorët amerikanë, ata e patën shumë më të vështirë të shisnin telefona në Perëndim./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Teknologji

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Publikuar

-

Nga

“Truku” gjenial/ Si të ruani gjërat me rëndësi në WhtasApp?

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të shpejtë për të ruajtur skedarët dhe tekstet në WhatsApp, ky truk i shpejtë mund t’iu shërbejë.

Aplikacioni i mesazheve ju lejon të hapni një bisedë me veten tuaj ku mund të postoni shënime, foto, lista të blerjeve dhe gjithçka tjetër që dëshironi.

Veçanërisht eshte e dobishme nëse dikush ju dërgon diçka të rëndësishme, si një fjalëkalim ose lidhje, që dëshironi ta shënoni për përdorim në të ardhmen.

Teknika është pak më pak se kopjimi dhe ngjitja e gjërave në aplikacionin tuaj të preferuar të shënimeve, ose ngarkimi i tij me një shërbim të ruajtjes së reve.

Për më tepër, mesazhet e WhatsApp sigurohen kundër hakerave me anë të enkriptimit fund-për-fund, që do të thotë se vetëm dërguesi dhe marrësi mund t’i lexojë ato.

Si të bisedoni me veten tuaj në WhatsApp

LEXO EDHE:  Mesazhet që keni fshirë nga WhatsApp-i mund të kthehen dhe mjafton të bësh këtë gjë!

LEXO EDHE:  Faktet dhe analiza/ Saimir Tahiri pushon një polic në ditë

Për të hapur një bisedë me veten në WhatsApp, hapni shfletuesin tuaj të telefonit dhe ndiqni hapat më poshtë.

1-Në shiritin e adresave, shtypni wa.me// dhe më pas shtoni kodin e vendit tuaj dhe numrin e telefonit.

2- Do të shfaqet një dritare që do të kërkojë me një ftesë për të biseduar me numrin që keni shkruar. Trokitni lehtë mbi “Vazhdoni të bisedoni”.

3- Telefoni juaj do të lëshojë një dritare të hapur duke thënë diçka përgjatë vijave të “” Chrome “dëshiron të hapë” WhatsApp “.” Trokitni lehtë mbi Hap

4-WhatsApp juaj do të fillojë një bisedë me veten tuaj

5-Mbajeni bisedën tuaj solo brenda një mundësie të lehtë duke e vendosur në majë të kutisë suaj WhatsApp…/ CNA.al

Marrë nga The Sun.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Publikuar

-

Nga

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Google ka kërcënuar të heqë opsionin e kërkimit për Australinë në lidhje me përpjekjen e vendit për ta bërë gjigantin e teknologjisë të ndajë honorare me botuesit e lajmeve.

Australia po paraqet një ligj të parë në botë për të bërë Google, Facebook dhe kompani të tjera potencialisht të teknologjisë të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve.

Por firmat amerikane kanë kundërshtuar, duke paralajmëruar se ligji do t’i bëjë ata të tërheqin disa nga shërbimet e tyre. Kryeministri Australian Scott Morrison tha se ligjvënësit nuk do t’i nënshtrohen “kërcënimeve”.

Megjithëse Australia është larg tregut më të madh të Google, kodi i propozuar i lajmeve shihet si një rast i mundshëm testimi global për mënyrën se si qeveritë mund të kërkojnë të rregullojnë firmat e mëdha të teknologjisë.

Kodi i Australisë do të lidhte Google dhe Facebook në negociatat e ndërmjetësuara me botuesit mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve, nëse nuk mund të arrihej më parë ndonjë marrëveshje. Drejtori menaxhues i Google Australia Mel Silva tha në një seancë dëgjimore në Senat të Premten se ligjet ishin “të pazbatueshme”.

LEXO EDHE:  Sondazhet qesharake e bëjnë kryeministër/ Basha duhet të ndërrojë “rrobaqepësin”

LEXO EDHE:  Përdoruesit "kryqëzojnë" Samsung/Smartphone i palosshëm probleme me ekranin

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë vënien në dispozicion të Google Search në Australi,” tha ajo. Por ligjvënësit e sfiduan këtë, duke akuzuar Google për “shantazh” dhe ngacmimin Australi për ngritjen e reformës.

Zonja Silva u përgjigj se kodi ishte “një rrezik i paqëndrueshëm për operacionet tona Australiane”. Z. Morrison tha se qeveria e tij mbeti e përkushtuar për përparimin e ligjeve përmes parlamentit këtë vit. “Më lejoni të jem i qartë: Australia bën rregullat tona për gjërat që mund të bëni në Australi. Kjo është bërë në parlamentin tonë,” u tha ai gazetarëve të Premten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE