Connect with Us

Kryeministri grek letër Ursula Von der Leyen/ Kërkon lehtësimin e lëvizjes së njerëzve

Bota

Kryeministri grek letër Ursula Von der Leyen/ Kërkon lehtësimin e lëvizjes së njerëzve

Publikuar

-

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar një letër presidentes së Komisionit Europian Ursula Von der Leyen, duke i propozuar BE-së që të ketë një certifikatë vaksinimi , në mënyrë që të lehtësohet lëvizja e lirë të njerëzve që janë vaksinuar kundër Covid-19 .

Referuar letrës theksohet se është urgjente të miratohet një kuptim i përbashkët se si duhet të strukturohet një çertifikatë vaksinimi në mënyrë që të jetë e pranueshme nga të gjitha shtetet anëtare.

Kryeministri Mitsotakis shprehet se sigurimi i rikthimit sa më të shpejtë të mundshëm të lëvizjes së lirë është një përparësi themelore për të gjithë.

“Kjo mund të tingëllojë e thjeshtë, por përvoja e gjatë që kemi për zhvillimin e një PLF (Formulari i Gjurmimit të Pasagjerëve) të përbashkët na ka treguar se ekziston një nevojë urgjente për një nivel të lartë të mobilizimit në nivelin e BE-së në mënyrë që gjërat të ecin përpara”, shkruan Mitsotakis.

LEXO EDHE:  Kriza e pandemisë, duhet përballuar me paratë e fshehura në parajsat fiskale

Letra i drejtohet presidentes së Komisionit Europian Ursula von der Leyen, ku shpresohet të  arrihet sa më shpejt në një mirëkuptim të përbashkët midis vendeve të BE-së për krijimin e një certifikate të përbashkët të vaksinimit, e cila më pas do t’i hapi rrugë lëvizjes së lirë së qytetarëve, duke liruar në këtë mënyrë edhe ekonominë  dhe industrinë e turizmit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kosova & Rajoni

Situata e Covid në Kosovë/Zemaj paralajmëron ashpërsim të masave

Publikuar

-

Nga

Ministri në detyrë i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka deklaruar se nesër do të bëhet vlerësimi i masave anticovid dhe në rast shtimi të rasteve, masat do të ashpërsohen.

Në mbledhjen e sotme të Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19, Zemaj deklaroi se në bazë të situatës mund të ketë ashpërsim të masave dhe kufizim të lëvizjes.

“Do të vlerësohen edhe më tej masat dhe aktivitetet për të parandaluar infeksionin. Nëse kemi rrezikshmëri dhe rritje të numrit të rasteve, masat do të jenë më rigoroze, do të ketë edhe kufizim të lëvizjes dhe aktiviteteve tjera. Duhet të vazhdojë ndalesa për të gjitha takimet që konsiderohen shpërndarëse të infeksionit. Aktivitetet duhet të jenë të organizuara sipas manualit për pandeminë. Institucionet publike dhe ato private duhet të funksionojnë duke iu përmbajtur strikt manualit”-theksoi Zamaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosovë/KQZ shpall zyrtarisht fitues VV, Vjollca Osmani deputetja më e votuar

Publikuar

-

Nga

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Kosovë ka shpallur zyrtarisht rezultatin e zgjedhjeve të mbajtura në 14 shkurt.

Rezultatet i ka bërë të ditura kryetarja e KQZ-së Valdete Daka, ku në krye të listës kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 438 mijë e 334 vota. Pas Vetë Vendosjes partia e dytë më e votuar është Partia Demokratike e Kosovës me 148 mijë e 296 vota.

Vjosa Osmani e cila mban detyrën si Presidente në Kosovë ka arritur të jetë deputetja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit duke siguruar 300 mijë e 788 vota.

LEXO EDHE:  “Pres të kërkojë falje”/ Ambasada Ruse i përgjigjet Ramës: S’e kuptojmë pse jeni mërzitur kaq shumë!

LEXO EDHE:  A mund të ketë një 'fillim të ri" në marrëdhëniet BE-SHBA nën udhëheqjen e Donald Trumpit?

“Numri i votuesve 814 mijë e 122 votues. Numri i votuesve 89 mijë e 257 votues jashtë kutive të votimit. Pjesëmarrja në votime 48.77%. Lëvizja Vetëvendosje ka marr 438 mijë e 334 vota, PDK’ja 148 mijë e 296 vota dhe e treta ka përfunduar Lidhja Demokratike e Kosovës me 110 mijë 978 vota, AAK’ja 62 mijë e 111 vota. Lista Serbe 44 mijë e 404 vota”, u shpreh Daka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritja e rasteve me Covid/ Rikthehet karantina totale në shumë qytete të Greqisë

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve me Covid/ Rikthehet karantina totale në shumë qytete të Greqisë

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Krizave, Nikos Hardalias ka njoftuar masat e reja anti-covid në Greqi.

Duke filluar që nga data 6 Mars deri më 16 Mars në 6 të mëngjesit do të futen në karantinë qytetet përfshin Atikën, Akainë, Arkadinë, Selanikun, Larisën, Lefkadën jashtë Meganisi, Fthiotida, Argolida, Korinth, Thesprotia, Arta, Samos, Boeotia, Chios, Etoloakarnania, Rodos, Evia jashtë Skyros si dhe Komunat e Kalymnia, raportojnë mediat greke.

Kështu, në të gjitha zonat me “të kuqe të thellë “, operacioni i shitjes me pakicë është pezulluar, si dhe funksionimi i drejtpërdrejtë i shkollave në të gjitha nivelet, me përjashtim të arsimit special. Mësimi tashmë do të jetë online.

Në zonat që janë në “të kuqe “, mësimi në shkollat ​​e mesme do të bëhet në distancë, ndërsa në nivelet e tjera do të zhvillohet normalisht në klasa.

LEXO EDHE:  Kriza e pandemisë, duhet përballuar me paratë e fshehura në parajsat fiskale

LEXO EDHE:  “Pres të kërkojë falje”/ Ambasada Ruse i përgjigjet Ramës: S’e kuptojmë pse jeni mërzitur kaq shumë!

Hardalias deklaroi se ndryshimet e mëposhtme zbatohen për SMS në të gjithë Greqinë, pavarësisht nga rreziku epidemiologjik:

Në SMS 2 për lëvizjen për furnizimin e mallrave bazë, por edhe në SMS 3 për degët bankare, lëvizja do të bëhet vetëm brenda komunave përkatëse ose në një distancë deri në 2 km.

Për SMS 6 në lidhje me sportin ose ecjen me një kafshë shtëpiake, do të bëhet ekskluzivisht në këmbë ose me biçikletë. Me fjalë të tjera, askush nuk do të jetë në gjendje të dërgojë kodin 6 në të gjithë Greqinë për të lëvizur me makinë ose motor.

Kush do të udhëtojë me SMS 4, organet mbikëqyrëse duhet t’i kërkojnë prova shtesë në mënyrë që të përcaktohet përshtatshmëria e udhëtimeve të jashtëzakonshme për qytetarët.

 

LEXO TE PLOTE