Connect with Us

7 arsyet pse duhet të pini patjetër një lugë vaj ulliri në mëngjes

Shëndeti

7 arsyet pse duhet të pini patjetër një lugë vaj ulliri në mëngjes

Publikuar

-

7 arsyet pse duhet të pini patjetër një lugë vaj ulliri në mëngjes

Shumica prej nesh e përdorin vajin e ullirit për të gatuar, por në fakt pirja e tij do t’ju lejojë të merrni përfitimin maksimal. Vaji i ullirit është i njohur për efektet e tij pozitive për zemrën, por mrekullitë që mund të bëjë për trupin tuaj shkojnë shumë përtej kësaj.

Shndërron lëkurën tuaj

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike dhe mund të përfitojë edhe nga lëkura juaj si pjesë e dietës suaj. Ai redukton skuqjet dhe ënjtjet, dhe mund të heqë rrudhat në fytyrën tuaj. Vaji i ullirit ka veti të fuqishme antibakteriale dhe shërben si dezinfektues natyral.

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit. Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se ngrënia e vajit të ullirit i ndihmoi ata të humbnin peshë.

Është i mirë për trurin

Të pish rregullisht vaj ulliri ndihmon për të hequr grumbullimet e  pllakave brenda qelizave të trurit tuaj. Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen Alzheimer, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë. Njerëzit që hanë rregullisht vaj ulliri kanë një  memorie më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

LEXO EDHE:  Naftëtarët e Ballshit nuk ndalin protestat/ Duam një përgjigje nga ata që bënë kontratën

Përmirëson shëndetin e kockave

Elementët gjurmë në vajin e ullirit mund të përfitojnë njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid. Kjo funksionon më mirë kur kombinohet me vajin e peshkut, një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3. Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit ekstra të virgjër përmirësojnë forcën e kapjes së duarve , dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohen nga artriti.

Zvogëlon inflamacionin

Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlon inflamacionin në trup. Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

Përmirëson zorrën tuaj

Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomakun tuaj mund të shkaktojnë ulçera të stomakut. Vaji i ullirit është provuar se  lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. Vetëm 30 gram vaj ulliri ekstra të virgjër në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme në më pak se 14  ditë.

Kontrollon sheqerin në gjak

Vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të jetë sekreti për uljen e glukozës në gjak. Ai  mbron trupin tuaj nga diabeti tip 2, dhe mund të zvogëlojë rrezikun e tij me mbi 40%../ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Çfarë kanë të përbashkët ftohja e zakonshme dhe Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Çfarë kanë të përbashkët ftohja e zakonshme dhe Covid-19?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

I ftohti ka mberritur, dimri ka nje muaj qe ka ardhur!

Ke dhimbje fyti, rrufë, ethe, kollë? Nasopharyngitis (i ftohtë) dhe Covid-19 kanë gjëra të përbashkëta. Si e dini se çfarë keni? Kur duhet të bëni një provë ?

Kush jane simptomat, ndryshimet ?

Çfarë kanë të përbashkët ftohja e zakonshme dhe Covid-19?

Simptomat e para të një infeksioni Covid-19 mund të jenë shumë të ngjashme me ato të një ftohjeje. Ftohja e zakonshme dhe Covid-19 zakonisht fillojnë me të njëjtat simptoma: ndjeni ethe, ndjeheni të lodhur, keni hundë të lëngshme (ajo që quhet rhinorrhea ose një hundë e lëngshme në terma mjekësorë), keni një dhimbje të fytit (dhimbje faringu), teshtima dhe mund të kolliteni.

Këto janë simptomat e sferës ORL që janë më të shpeshtat në të dy rastet sepse SARS -CoV-2 ose virusi përgjegjës për nazofaringitetin janë dy viruse që kalojnë përmes hundës dhe zbresin në bronke.

A është ftohja e zakonshme një koronavirus?

Njëqind viruse mund të shkaktojnë ftohje. Këto viruse klasifikohen në dy kategori: rinovirusët dhe koronavirusët. Këto të fundit janë beninje, ndryshe nga Sars-Cov-2, burimi i pandemisë Covid-19.

Simptoma të ndryshme.

Disa simptoma ndryshojnë midis Covid-19 dhe ftohjes së zakonshme, dhe disa shoqërohen vetëm me një nga dy sëmundjet: “Një person që ka ftohje ka një hundë të lëngshme dhe një hundë të zënë. Kjo më pas mund të çojë në një shkarkim të lehtë. Erë dhe shije, por kjo është thjesht për shkak të bllokimit të hundës, ndërsa një person me Covid-19 nuk ka një hundë të bllokuar, por mund të ketë humbje të papritur të nuhatjes dhe / ose shijes.

Gjithashtu, problemet dermatologjike (skuqjet e lëkurës, purpura) dhe shenjat e tretjes (diarreja) mund të na drejtojne per Covid-19 kur ato janë pothuajse inekzistente gjatë një ftohjeje.

LEXO EDHE:  Cfarë të konsumoj cdo mëngjes ?

LEXO EDHE:  Avokado/ Vlerat, përdorimet dhe përfitimet që i sjell shëndeti

Periudha e ndryshme e inkubacionit.

Inkubacioni i nazofaringit është më i shkurtër se ai i Covid-19: 2-3 ditë për nazofaringitetin krahasuar me 5-8 ditë për Covid-19.

Profilet: pacientë të moshave të ndryshme.

Nasopharingitit prek të rinjtë, veçanërisht fëmijët midis 6 muajsh dhe 7 vjeç, gjë që nuk është rasti me Covid-19.

Njerëzit e infektuar janë mesatarisht mosha me te rritura. Për më tepër, më pak se 2% e njerëzve të infektuar me Covid-19 janë fëmijë dhe adoleshentë nën 15 vjeç.

Mortaliteti ndryshon.

E ftohtë ose Covid-19: nga e dini ju?

“Mënyra e vetme për të përjashtuar gjurmët Covid-19 është të testohemi”.

Në varësi të simptomave dhe ashpërsisë së tyre, ju mund të dalloni ndryshimin midis një ftohjeje dhe një Covid-19. Këshillat mjekësore janë të nevojshme për të mos humbur një formë jo karakteristike, veçanërisht kur simptomat vazhdojnë dhe / ose përkeqësohen.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nëndrejtori i ISHP: Në Shqipëri po qarkullon një lloj i ri i COVID-19

Publikuar

-

Nga

Nëndrejtori i ISHP-së konfirmon se në Shqipëri po qarkullon një lloj i ri i virusit COVID-19

Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku u shpreh në Euronews Albania se situatën e koronavirusit në vend duhet ta marrim seriozisht.

“Unë do të konsideroja që më mirë të ngremë alarmin sesa të flemë mbi dafina. Gati 900 raste në ditë është një situatë që ne duhet ta marrin shumë seriozisht”, u shpreh ai.

Zoti Ulqinaku theksoi se ndoshta jemi në ditët më të këqija të përhapjes së koronavirusit në vend.

“Nuk duhet t’ia lemë rastësisë, duhet realisht të reflektojmë që e keqja nuk ka kaluar dhe përkundrazi jeni ndoshta në ditët më të këqija të këtij COVID-i”, tha ai.

Sa i përket mutacioneve të reja të COVID, mjeku theksoi se në Shqipëri po qarkullon një lloj i ri i virusit, por ende nuk është identifikuar saktësisht.

LEXO EDHE:  Cfarë të konsumoj cdo mëngjes ?

LEXO EDHE:  Skandali te “Shefqet Ndroqi”/ Dasho flet “pa dorashka”, kush janë përfituesit e tjerë

“Eshtë virus ndryshe, eshtë koronavirus, por ndryshe nga koronavirusi që ka qarkulluar deri më tani në vendin tonë. Por, nuk jemi akoma në gjendje të themi që është nga Brazili, apo i Afrikës së Jugut apo Anglisë”, tha ai.

“I kemi kapacitet, akoma nuk kemi arritur në fazën finale, por në këtë rrugë jemi”, u shpreh mjeku, teksa u pyet nga gazetarja Mulaj për identifikimin e plotë të këtij virusi./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme

Publikuar

-

Nga

Reagimi jo i mjaftueshëm i sistemit imunitar ndaj vaksinave mund të shkaktojë mutacione dhe ta bëjë virusin më agresiv. Prej tij mund të riinfektohen edhe ata që janë shëruar.
Në rast se vaksinat nuk janë të fuqishme, viruset që anashkalojnë sistemin imunitar të njeriut, mund të prodhojnë mutacione, prej të cilave mund të infektohen përsëri ata që janë shëruar. Po ashtu nëse vaksinat që janë tani në përdorim nuk funksionojnë më, bëhet i nevojshëm rifreskimi i tyre.

Sipas vaksinologut Philip Krause, i cili kryeson grupin e punës të OBSH-së për vaksinat COVID-19 deri tani virusi korona nuk duket se është bërë rezistent ndaj vaksinave. Por ai thotë se “zhvillimi i shpejtë i mutacioneve të bën të supozosh që virusi mund të zhvillohet në një fenotip rezistent ndaj vaksinës më shpejt sesa do të dëshironim.”

Evolucioni i varianteve të virusit

Gjatë riprodhimit kodi gjenetik i virusit zhvillon mutacione. Dhe vaksinat që po përdoren tani ushtrojnë presion evolucionar mbi virusin. Pra në gjendje të riprodhohen do të jenë vetëm ato variante të virusit, të cilat i shpëtojnë sistemit imunitar për shkak të mutacioneve të tyre.
Po ashtu virologu Andrew Read i Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë thotë se zhvillimin e llojeve të rrezikshme të virusit mund ta nxisin edhe vaksinat e dobëta ose shtyrja e tepërt e vaksinimit të dytë.

Kjo është arsyeja pse vonesa e dozës së dytë të vaksinimit, siç në Britaninë e Madhe dhe së shpejti ndoshta në SHBA, shihet me mjaft kritikë. Sepse kjo do të thotë që organizimi i shumë njerëzve që kanë mbrojtje fillestare prej dozës së parë të vaksinës, nuk mund të krijojë një përgjigje mjaft të fortë imunitare.

LEXO EDHE:  Cfarë të konsumoj cdo mëngjes ?

LEXO EDHE:  Naftëtarët e Ballshit nuk ndalin protestat/ Duam një përgjigje nga ata që bënë kontratën

Në këto kushte viruset krijojnë mutacione dhe nëse një virus i tillë godet një person të pavaksinuar, efektet mund të jenë shkatërruese. Shumë virologë mendojnë përhapja e pakontrolluar e virusit për shkak të rritjes së infektimeve përbën një rrezik të madh.

Vaksinim i vazhdueshëm si me vaksinën e gripit?

Për fat të mirë deri tani vetëm pak viruse kanë zhvilluar rezistencë ndaj vaksinave dhe shumë vaksina janë efektive. Për shembull, as virusi i lisë dhe as virusi i fruthit nuk ishin në gjendje të zhvillonin mutacione që t’i shpëtonin imunitetit të gjeneruar nga vaksina.
Ndryshe qëndron puna me viruset e gripit, që zhvillohen aq shpejt, saqë çdo vit nevojitet të zhvillohet një vaksinë e re. Nëse SARS-CoV-2 sillet në mënyrë të ngjashme, duhet që edhe vaksinat kundër koronës të azhurnohen rregullisht./DW

LEXO TE PLOTE