Connect with Us

Studimi: Marrja e tepërt e këtij minerali mund t’iu shkurtojë jetën

Shëndeti

Studimi: Marrja e tepërt e këtij minerali mund t’iu shkurtojë jetën

Publikuar

-

Një studim i fundit zbuloi se të kesh shumë hekur në gjak zvogëlon jetëgjatësinë. Studimi analizoi të dhënat nga tre sondazhe gjenetike të mbi një milion njerëzve, sipas Eat This, Not That! Autori kryesor i studimit Dr. Paul Timmers, një ekspert mbi plakjen njerëzore nga Universiteti i Edinburgut në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Duke përdorur gjenetikën, ne gjetëm linja të shumta të provave që tregojnë kontrollin e dobët të niveleve të hekurit në gjak është e lidhur kauzalisht me një jetëgjatësi më të shkurtër dhe më pak vite me shëndet të mirë. ”

Kërkimi u botua në Nature Communications  dhe mati jo vetëm jetëgjatësinë e pjesëmarrësve në studim, por edhe sa vjet ata jetuan pa sëmundje. Ata zbuluan se mënyra se si trupi metabolizon hekurin ka një ndikim në plakjen e shëndetshme.

Për ta përmbledhur, autorët thanë se njerëzit që kanë nivele të larta hekuri kanë një rrezik në rritje të vdekjes së hershme. Një nga studiuesit theksoi se ka qenë e njohur mirë se mungesa e hekurit mund të shkaktojë dëme në shëndetin tuaj, por kjo është hera e parë që shkencëtarët bëjnë lidhjen për dëmet që shumë nga ky mineral mund të shkaktojë në trupin e njeriut.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni mishin dhe ushqime të tjera të pasura me hekur, thanë ekspertët, sipas Eat This, Not That! Por tregon se njerëzit, veçanërisht pasi plaken dhe e kanë më të vështirë për të metabolizuar hekurin, duhet të kontrollohen nivelet e tyre.

LEXO EDHE:  Përfitime të jashtëzakonshme/ Gjashtë arsye pse patatet janë të mira për shëndetin tuaj

Sipas Universitetit të Kalifornisë në San Francisco, hekuri është një element i rëndësishëm për prodhimin e gjakut dhe rreth 70% e hekurit të trupit tuaj gjendet në qelizat e kuqe të gjakut . Këto qeliza quhen hemoglobinë dhe janë thelbësore për transferimin e oksigjenit në gjakun tuaj në mushkëri. Hekuri gjithashtu ndihmon në transportimin e oksigjenit në muskuj. Sipas UCSF, kërkesa minimale ditore e hekurit për të rriturit është 1.8 miligramë, gjë që mund të arrihet nga ushqimet që hamë si dhe nga suplementet./ CNA.al

Marrë nga Newsmax

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

MSH publikon shifrat/ Asnjë humbje jete, 47 raste të reja me Covid-19

Publikuar

-

Nga

MSH publikon shifrat/ Asnjë humbje jete, 47 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen ndaj Covid19, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinat anticovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3025 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 47 qytetarë, në këto bashki: 19 raste në Tiranë, 6 në Elbasan, 5 në Kuçovë, 4 në Pogradec, 3 në Lezhë, 2 në Korçë, nga 1 rast në Shkodër, Durrës, Kukës, Kavajë, Lushnje, Sarandë, Delvinë, Poliçan.

Aktualisht janë 355 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Shifrat alarmante/ Shqipëria rrezikon të mbetet pa mjekë

LEXO EDHE:  Pse nuk duhet t’i hiqni kurrë këpucët në avion?

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 18 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,187 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Korrik 2021)

Raste të reja ditore         47

Të shëruar në 24 orë       13

Të shtruar në spitale       18

Humbje jete në 24 orë     0

Testime ditore                 3025

Testime totale             892,069

Raste pozitive             132,999

Raste të shëruara         130,187

Raste Aktive                      355

Humbje jete                   2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              131

Elbasan            51

Kukës                33

Lezhë               33

Vlorë                29

Fier                   17

Korçë                16

Durrës              15

Shkodër           12

Berat               14

Gjirokastër        4…/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu apel studentëve/ “Vaksinohuni para fillimit të vitit të ri akademik”

Publikuar

-

Nga

Manastirliu apel studentëve/ “Vaksinohuni para fillimit të vitit të ri akademik”

Muaji gusht do të jetë muaj i hapur për vaksinimin e qytetarëve +18 vjeç. Lajmi është bërë i ditur nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu nga Qendra Shëndetësore nr.1 në Tiranë, ku ka ndjekur nga afër procesin e vaksinimit.

“Ne kemi vendosur që muaji gusht të jetë një muaj i hapur për të gjitha grupmoshat +18 vjeç, për të kryer vaksinën kudo në qendrat shëndetësore apo në pikat e vaksinimit të përqëndruar. Do të jetë një muaj që ne do ta konsiderojmë muaj sulmi, për të vaksinuar qytetarët e grupmoshës +18 vjeç”, deklaroi Manastirliu.

Ministrja Manastirliu i ka bërë apel studentëve të vaksinohen gjatë muajit të hapur dhe përpara fillimit të sezonit të ri akademik.

“Eshtë e rëndësishme një thirrje për studentët, për t’u vaksinuar sepse shtatori, tetori, fillimi i shkollës sigurisht që do të na përballë me rritjen e kontakteve, me ato grumbullime të cilat ndonjëherë janë të pashmangshme, por nëse jemi të vaksinaur të paktën kemi të garantuar që shmangim komplikacionet dhe format e rënda të sëmundjes dhe sigurisht edhe fatalitetet”, tha Manastirliu

Referuar rasteve të pavaksinuar të shtruar aktualisht në spitalin Infektiv, Ministrja Manastirliu u ka bërë thirrje edhe të moshuarve mbi 60 vjeç të vaksinohen, pasi janë kategori shumë e rrezikuar.

“Numrat janë rritur në mënyrë të lehtë, po ashtu shtrimet në spitale, ku ajo çfarë vihet re është që qytetarët që janë shtruar në spital nuk janë të vaksinuar dhe janë të grupmoshave +70 vjeç, +60 vjeç, që do të thotë që ka ende qytetarë që nuk janë vaksinuar, që i përkasin grupeve të riskut, ndaj një apel nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale: Vaksinimi është një detyrim qytetar, detyrim moral, për të mbrojtur veten për të mbrojtur të gjithë ata që ne duam” – nënvizoi Manastirliu.

LEXO EDHE:  Keni rënë në dashuri?/ 10 shenja që tregojnë se ai është i duhuri

LEXO EDHE:  Sindroma e “zemrës së thyer” është e vërtetë / Ja se si stresi fizik dhe emocional mund të ndikojë në shëndetin tuaj

Shefja e Epidemilogjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, Prof. Silva Bino tha se me ditët dhe javën e hapur të vaksinimit është rritur mbulesa vaksinale për doza të para dhe të dyta, kryesisht në Tiranë, Gjirokastër, Mirditë etj, por apeloi për vaksinim, duke e konsideruar atë një emergjencë.

“Mbulesa vaksinale po rritet, sidomos ajo që është e rëndësishme po rritet mbulesa me dy dozat. Pra jemi 24% e popullatës me dy doza. Kemi dhe rrethe që janë 60% e popullatës, si Gjirokastra, apo Mirdita që është 40% e popullatës. Kohët e fundit sidomos me javën e hapur të vaksinimit niveli i mbulesës vaksinale është rritur ndjeshëm. Vaksinimi është një urgjencë, sepse virusi është tepër i transmetueshëm dhe tepër ngjitës, dhe nuk pret. Koha nuk pret. Studentët të cilët do të futen në auditore, mund të bëhen përçues të infeksionit, në grupe të pavaksinuara. Pra vaksinimi, i studentëve, i mësuesve, vaksinimi i të moshuarve të cilët mund të bëjnë forma të rënda apo vdekje për fat të keq siç ndodhi edhe kohët e fundit, është një element tepër i rëndësishëm”, tha Bino.

Vaksinimi masiv po vijon nëpërmjet njësive të lëvizshme në komunitet, në pikat e përqëndruara te vaksinimit dhe në qendrat shëndetësore.

Prej fillimit të këtij procesi janë kryer në total 1,168,308 doza të vaksinës ndaj COVID19. 512,625 qytetarë i kanë marrë të dyja dozat e vaksinës antiCOVID./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Të pavaksinuarit, shumë më të rrezikuar nga ‘Delta’/ Paralajmëron epidemilogu

Publikuar

-

Nga

Të pavaksinuarit, shumë më të rrezikuar nga ‘Delta’, paralajmëron epidemilogu

Epidemiologu Alban Ylli tha për Euronews Albania se rreziku i infektimit me variantin ‘Delta’ të COVID-19 është shumë më i madh tek personat e pavaksinuar se sa ata që kanë bërë një vaksinë, çfarëdolloj qoftë ajo.

Edhe pse rastet me këtë variant janë shumë të pakta në Shqipëri për të krijuar një ide të qartë lidhur me prirjen e tij, mjeku shpjegoi se përvoja e vendeve ku ‘Delta’ është mbizotërues, si në Britani të Madhe, SHBA apo Indi ka treguar se personat e vaksinuar janë shumë më të mbrojtur nga ky variant i virusit.

Këtë, tha epidemiologu, e konfirmon edhe fakti që grupmoshat më të prekura deri tani nga ky virus janë të rinjtë, që janë masivisht edhe personat më të pavaksinuar.

LEXO EDHE:  Përfitime të jashtëzakonshme/ Gjashtë arsye pse patatet janë të mira për shëndetin tuaj

Z. Ylli u shpreh se situata aktuale e epidemisë në vendin tonë, nisur nga shifrat është e riskut të ulët dhe kjo sipas tij mund të zgjasë edhe pak.

LEXO EDHE:  Sindroma e “zemrës së thyer” është e vërtetë / Ja se si stresi fizik dhe emocional mund të ndikojë në shëndetin tuaj

Por, nisur nga prirja globale, tha mjeku, duket e pashmangshme një rritje graduale e numrave që mund të pasohen në të ardhmen afërt me vdekjet.

“Shoqëria dhe qeveria nuk duhet të harrojnë se jemi një stad të përparuar të pandemisë”, u shpreh ai./euronews

LEXO TE PLOTE