Connect with Us

Manastirliu jep detaje/ Këto janë qytetet ku do shtrihet vaksinimi

Aktualitet

Manastirliu jep detaje/ Këto janë qytetet ku do shtrihet vaksinimi

Publikuar

-

/

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh se Shqipëria ka garantuar vaksinën Biotech dhe infermierët janë trajtuar për kryerjen e kësaj vaksine.

Nga stadiumi Air Albania, Manastirliu tha se janë ngritur 60 poste, ndërsa shtoi se vaksinimi do të shtrihet edhe në qytete të tjera si Shkodra, Vlora apo edhe qytete të tjera.

Ministrja shtoi më tej se para vaksinimit, qytetarët duhet të plotësojnë një kartelë me të dhënat anamneze.

“Kanë bërë një vlerësim të imtësishëm të situatës së administrimit të vaksinës në vendet europian,e kanë studiuar planet dhe në bazë të standarteve më të mira kanë realizuar planin kombëtar i cili përfshin disa aspekte, që është prioritizimi i grupeve dhe fillojnë me mjekët, edhe këtu ka një prioritizim se personali mjekësor është 23 mijë.

Të gjithë punonjësit e shëndetësisë që ofrojnë shërbim në spitalet COVID do të jenë të parët që do të vaksinohen. Më tej vijojmë me ato në reanimacion, urgjenca dhe në të gjithë sistemin shëndetësor. Prioritare për t’u vaksinuar janë personat e moshuar dhe ato me probleme shëndetësore. Personat e të moshuar që jetojnë në shtëpi të moshuarve dhe shtëpitë e kujdesit shëndetësor, do të vijojmë me personat rreth 75 vjec që janë rreth 170 mijë.

LEXO EDHE:  “Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

Në Arenën Kombëtare, sipas kohës që i nevojitet një personi për vaksinim, se në momentin që ai vjen për t’u vaksinuar ka një formular dhe kërkon një kohë të posaçme dhe më pas kryerjes së vaksinën qëndron në monitorim 30 minuta. Shpërndarja e vaksinës nuk do të jetë vetëm në Tiranë, fillomë me Shkodrën dhe Vlorën.

Janë marrë masa për vendosjen e postacioneve do të jenë në monitorim jo vetëm me mjekë, por ekipi i Urgjencës kombëtare do të luajë një rol të rëndësishëm. Do të shënohet data e vaksinës së parë, pastaj të vaksinës së dytë”, tha Manastirliu./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Nënë Liza “përplaset” me Bushkën/ Duam drejtësi, s’ka as shtet dhe gjykatë

Publikuar

-

Nga

Banorët e “5 majit” që u janë shembur banesat kanë qenë ditën e sotme në Komisionin e Ligjeve, për të diskutuar për problematikat e tyre.

Liza Marku, e njohur ndryshe si nënë Liza, e cila u nxorr me forcë nga banesa nga 4 efekticë policie, nuk i ka kursyer sulmet ndaj kryebashkiakut Erion Veliaj, për mospraninë e tij në këtë përballje, ka ndërhyrë Klotilda Bushka e cila e ka pyetur nëse ka ardhur për politikë apo për hallin që ka. Kjo ndërprerje e Bushkës ka bërë që nënë Liza të ngrihet në këmbë dhe të mos e “kursejë” as kryetaren e Komisionit të Ligjeve.

Pjesë nga debati:

Nënë Liza: E kam ditur se do vdes, por se do vij këtu, jo. Edhe po të isha në gjak do më kishin vrarë një njeri dhe jo 13 vetë të familjes. Veliajt i kemi thënë të vijë dhe të na caktojë një datë e një ditë e një kontratë të rregullt se ku do të marrim shtëpinë. Por s’ka pranuar të vijë. Bashkisë i kemi bërë thirrje të vijë. Për të më gënjyer s’më gënjen dot  as Veliaj as Rama. Ne duam shtëpi. Mos me e nxjerrë popullin jashtë. S’jemi serbë as në Afganistan… Çfarë po bëhet në këtë shtet a ka ligje, a s’ka ligje, a  ka njerëz a s’ka njerëz ne nuk jemi duke i dhënë dum. Me i përdorur njerëzit sikur po i përdor shteti jonë, e me i nxjerr jashtë. Unë ende fle në rrënoja. 3 kate shtëpi sot janë kasolla.

Bushka: Zonja Liza që t’ju dëgjojmë, na flisni për problemin tuaj, që t’ju dëgjojmë…Liza: Kush është një prej jush që e jep shtëpinë. Ne duam drejtësi. Shtet s’ka, gjykatë s’ka. Ne s’kemi qenë çobanë, kemi qenë familjarë të rregullt, me taksa e të gjitha. Unë ia dua metrat shtetit një më një. Të bëjë një shtet kështu, një kryetar bashkie që të mos pranojë të vijë të ballafaqohet. Unë i kam marrë te komshinjtë rrobat, ilaçet jo, lekët e bukës brenda. Turpi i botës për shtetin shqiptar. Ne kujtojmë se jemi duke hyrë në Evropë, por jemi duke hyrë në gropë me këtë shtet. Ne kërkojmë kryetarin e bashkisë të vijë këtu, se te populli s’vjen se ka frikë se e vret kush. Ku do shkojmë ne. Kryetari i bashkisë nëse është burrë të vijë në shesh të burrave.

LEXO EDHE:  Studimi, dy doza Pfizer ose AstraZeneca efektive kundër variantit “Delta”

LEXO EDHE:  “Qeveria i hipën “breshkës” për një grusht vaksinash”/ Ish deputeti “shpërthen” në ironi pasi Shqipëria u bë pjesë e COVAX

Bushka: Nëna Liza ke ardhur për politikë apo për hallin tënd? Të ngelemi te shqetësimi që keni

Nënë Liza: Prit, prit… Unë dua kontratën e rregullt… Unë do rri të vdes në rrënoja dhe s’dal nga shtëpia. Mos t’u vijë keq fare unë jam malësore dhe s’tremben as prej teje. 16 me 9 e kam tensionin tani. Duro njëherë, kryesorja se je grua. Unë i kërkoj kryetarit të bashkisë kontratën e rregullt, me vulë dhe firmë.

Sot banorët e “5 Majit” janë thirrur në një seancë dëgjimore me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, drejtorin e Policisë së shtetit, Gledis Nano dhe Avokatin e Popullin lidhur me shembjen e banesave të tyre. Mungesa e kryebashkiakut ka sjellë pakënaqësi të opozitës dhe reagime të forta të banorëve. Por jo vetëm kaq, ata janë të revoltuar sepse edhe Nano u largua menjëherë pasi bëri një rezyme se çfarë kishte ndodhur sipas tij te “5 Maji”. Sipas Nanos, reagimi i efektivëve ndaj qytetarëve në ditën e prishjes së banesave, ishte në proporcion me reagimin e tyre. Një gjë e tillë kundërshtohet nga banorët./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza në PD/ Bylykbashi: Vula e kryetarit dhe çekiçi i një gjyqtari nuk zëvendësojnë delegatët

Publikuar

-

Nga

Vula e një individi dhe çekiçi i një gjyqtari nuk zëvendësojnë 4446 delegatët e kuvendit të 11 dhjetorit dhe anëtarësinë e Partisë Demokratike. Kështu u shpreh në intervistën me Merita Haklajn në A2CNN deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, i cili akuzoi kryeministrin Edi Rama se po ndikon te gjykata për të penguar dhe zvarritur procesin e regjistrimit të statutit të 11 dhjetorit.

Ka një pengesë, një zvarritje për ta çuar përtej afateve ligjore të zgjedhjeve vendimmarrjen që për një gjykatë do të ishte e vështirë të vendoste kundër kuvendit të 11 dhjetorit, që ka marrë vendim për shkarkimin e zotit Basha. Gjykata duhet të bëjë diçka të pamundur për ta rrëzuar këtë. Vetëm vonesa për të nxjerrë jashtë procesit zgjedhor e cila nuk mund të realizohet pa mbështetjen e Edi Ramës, i jep dorë Bashës që të tundë një vërtetim me të dhëna të 2017-2018-ës. Urojmë që gjykata nuk do të hyjë në komplikime që nuk do krijojnë precedentë për më vonë.  Vula e një individi nuk ndryshon votën e 4446 delegatëve që vendosën për ta shkarkuar, çekiçi i i një gjyqtari nuk zëvendëson delegatët, as vula e as çekiçi nuk zëvendësojnë delegatët e anëtarët. Janë anëtarët që zgjedhin organet e tyre”, deklaroi ai.

Si njohës i mirë i ligjit, Bylykbashi sqaron atë që thotë ligji për regjistrimin e partive për logon dhe simbolet. Në rastin konkret, ai thekson se vërtetimi nga gjykata që përdori Basha i përket vitit 2017-2018, ku logo është PD-PDSH dhe nuk i korrespondon asaj që ka vendosur Basha në statutin e 17 korrikut, që ishte vetëm PD, por i përket atij që është vendosur më 11 dhjetor 2021.

LEXO EDHE:  “Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

LEXO EDHE:  “Takimi pozitiv me bosin e Pfeizer”/ Rama reagon nga SHBA, tregon ambicien e tij për vaksinimin“Gjykata është tërësisht në shkelje të ligjit. Ligji e përcakton qartë që regjistrimi i partisë bëhet brenda 30 ditësh dhe të njëjtat procedua shërbejnë edhe kur ka ndryshime, janë të gjitha të dhën të rëndësishme si në regjistrimin e për herë të parë apo ndryshime duhet një afat dhe të gjitha këto i kanë ndodhur PD-së se ka ndryshuar inicialet, ka rikthyer PDSH, që Basha e hoqi më 17 korrik mundet për t’ia dhuruar dikujt tjetër. Në statutin që miratoi është vetëm PD. Vendimi i 11 dhjetorit e rikthen të plotë por ka ndryshuar logo dhe vula. Simbolika është gjithmonë e rëndësishme. Jemi rikthyer te logo e ‘91. Një partie këto të dhëna i duhen për fletën e votimit dhe kapërcimi i afatit që është 16 janari bën të pamundur për ne  të çojmë atë që ka vendosur anëtarësia. Me mosveprimet e saj gjykata ka bërë të mundur që vendimet e abnëtarësisë të mos bëhen ekzekutive. Vertetimi nga gjykata, Basha e përdori sikur gjykata e kishte pranuar, por duhet të sqarojmë se statuti i korrikut i Bashës atë që ai tund ende, por që është i shfuqizuar nuk ka PD e PDSH, vërtetimi thotë PD-PDSH, që do të thotë se janë të dhëna të statutit 2018 dhe ai është statuti i fundit i regjistruar në shkelje të ligjit nga gjykata. Nuk i korrespondon atij që ka vendosur Basha, por 11 dhjetorit”, tha ai./E.K-CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni i Rithemelimit gati për primaret/ Kaso: Kandidatët, figura të pastra dhe me kontribut në parti

Publikuar

-

Nga

Ivi Kaso: PD është e gatshme që të vendosë bashkërisht në parlament për reformën zgjedhore

Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit është gati për primaret e 30 Janarit, ku do të zgjedhë me votë kandidatët për në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 Marsit.

Anëtari i Komisionit Ivi Kaso, në një prenoncim për Syri Tv, është shprehur se kandidatët do të jenë figura me kontribut në parti dhe të pa prekur nga ligji i dekriminalizimit.

Kaso tha, se votimi i kandidatëve nga anëtarësia, është risi në PD, dhe do të shërbejë si një mekanizëm përbashkimi.

LEXO EDHE:  Manastirliu takon Yang: Aparatura të teknologjisë së lartë për trajtimin e tumoreve

LEXO EDHE:  “Takimi pozitiv me bosin e Pfeizer”/ Rama reagon nga SHBA, tregon ambicien e tij për vaksiniminNdër të tjera, Kaso theksoi se Komisioni i Rithemelimit është në negociata edhe me aleatët tradicional të së djathtës për të qenë bashkë në këto zgjedhje.

Gjithashtu anëtari i Komisionit, komentoi edhe braktisjen që demokratët dhe baza e partisë I kanë bërë në protesta, duke thënë se Basha po merr atë që meriton./ A.E-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE