Connect with Us

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë

Teknologji

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë

Publikuar

-

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë

Nëse keni dashur ndonjëherë të lexoni një mesazh në WhatsApp pa e ditur dërguesi, jeni me fat. Një truk i thjeshtë në iPhone ju lejon të shikoni tekstet tuaja ndërsa shmangni këpushat e tmerrshme blu të aplikacionit. Normalisht kur lexoni një tekst, shenjat blu shfaqen për dërguesin por përdoruesit e iPhone mund të lexojnë mesazhe lirshëm pa i hapur fare ato.

Shumica e njerëzve që përpiqen të shmangin “leximin e mesazheve” thjesht përdorin metodën Airplane Mode, e cila mbyll të dhënat kështu që WhatsApp i dërguesit nuk do të dijë që keni lexuar një tekst. Por kjo metodë nuk është e shkëlqyeshme, sepse sapo të fikni Modalitetin e Aeroplanit shfaqen shigjetat blu do të thotë që ju duhet të qëndroni jashtë linje.

Ju gjithashtu mund të çaktivizoni tërësisht leximin e mesazheve, por atëherë nuk do t’i shihni nga përdoruesit e tjerë, gjë që është zhgënjyese. Sidoqoftë, The Sun ka zbuluar një metodë që funksionon edhe më mirë se të dyja këto truke dhe nuk kërkon ndonjë ndryshim të cilësimit. Disa modele të vjetra të iPhone vijnë me një veçori pak të njohur të quajtur 3D Touch.

LEXO EDHE:  Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe dëmet financare

Ekrani ka një shtresë shtesë të ndjeshmërisë në prekje, kështu që duke shtypur fort ekranin, mund të paraqisni mundësi të reja. Nëse trokitni një herë në një bisedë WhatsApp, do të futeni drejtpërdrejt në mesazhe. Por nëse shtypni fort dhe mbani bisedën WhatsApp, do të merrni një pamje para ekranit të plotë të asaj që gjendet brenda.Kjo ju lejon të lexoni rreth një duzinë mesazhesh të fundit të dërguara në këtë bisedë pa shkaktuar tik-takat blu të WhatsApp.

Por kini kujdes nëse shtypni shumë, do të futeni direkt në dritaren e plotë të bisedës dhe shenjat blu do të shfaqen për dërguesin.Pasi të keni mbaruar, thjesht lëshoni dhe do të ktheheni në dritaren kryesore të bisedës.Mjerisht kjo funksionon vetëm në modele specifike të iPhone modelet e mëposhtme të iPhone mbështesin 3D Touch:

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone X

iPhone XS

iPhone XS Max. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Shtëpitë e së ardhmes?/ Kompania sjell në treg mobiljet inteligjente që komandohen me telekomandë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Këto janë shtëpitë e së ardhmës? Një kompani në San Franciskos “Bumblebee Spaces” ka krijuar një sistem inteligjent të mobiljeve që përmban njësi magazinimi të vendosura, korniza krevatesh, hapësira pune dhe garderobë që mund të sistemohën në shtëpinë tuaj me komandë sipas dëshirës.

Sistemi i mrekullueshëm për hapësirat e ngushta të jetesës është edhe qëllimi i kompanisë së dizajnit.

Mobiljet duke përfshirë shtretërit dhe njësitë e magazinimit zbresin të gjitha nga tavani, aktivizohen nga aplikacioni ose komandat zanore

Ky sistem është instaluar tashmë në disa apartamente në The Smile, një kompleks apartamentesh në East Harlem, Nju Jork

Sipas Daily Mail, ky sistem mund të jetë përgjigja ndaj kushteve të vështira të jetesës, duke u dhënë njerëzve hapësirën për t’u argëtuar  dhe sistemuar gjerat hjithashtu.

LEXO EDHE:  Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe dëmet financare

LEXO EDHE:  Plot 7 risi vijnë së shpejti në Whatsapp dhe nuk do donim dhuratë më të bukur se kjo!Paraqitja e dizajnit futuristik lejon njësitë e magazinimit, kornizat e krevateve, hapësirat e punës dhe ‘garderobat’ anash të ngrihen dhe të bien nga tavani me urdhër, dhe tashmë është instaluar në disa apartamente në Nju Jork.

Duke grumbulluar mobilje gjatë ditës, banorët mund të lirojnë hapësirë ​​të çmuar për aktivitete të tilla si joga, lojëra dhe argëtim me miqtë.

Bumblebee Spaces, firma e projektimit në San Francisko e cila krijoi sistemin, beson se mund të jetë përgjigja për apartamentet e vogla në qytete të mbipopulluara ku hapësira e lirë vjen me çmim të lartë.

Megjithatë, nuk është i lirë – instalimi i një shtrati dhe dy njësive magazinimi kushton 18,750 dollarë (13,630 £), ndërsa një shtrat dhe gjashtë njësi magazinimi arrijnë në 29,000 dollarë (21,000 £)./CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10128011/New-York-flat-furniture-falls-ceiling-command.html#v-2283168162906262885

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tashmë, kushdo mund të fluturojë/ Njihuni me mini-helikopterin për të cilin nuk do ju duhet vërtetim piloti

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Një startup nga Suedia ka zhvilluar një mjet fluturues personal që thotë se ‘kushdo mund të fluturojë’ i quajtur Jetson One, dhe mund të vihet në dispozicion për 66,000 £ (92,000 dollarë).

Avioni i cili  është tërësisht elektrik (eVTOL) dhe  u lançua këtë muaj, tre vjet pasi firma publikoi një prototip të ‘provës së konceptit’ në 2018.

Misioni ynë është të bëjmë fluturimin të disponueshëm për të gjithë. Jetson është një helikopter elektrik që mund ta zotëroni dhe fluturoni. Ne synojmë t’i bëjmë të gjithë pilot,’ tha bashkëthemeluesi i Jetson, Peter Ternstrom.

Helikopteri i cili është i pajisur vetëm me një ulëse mund të zmadhohet me 63 mph falë kornizës së tij të lehtë prej alumini dhe fibër karboni dhe motorit me 118 kuaj fuqi.

LEXO EDHE:  Apple pranon ‘truket e pista’ që përdor për të shitur versionet e reja të iPhone

LEXO EDHE:  WhatsApp zbulon funskionin e ri të aplikacionit

Der tani firma ka shitur 12 njësi të prodhuara, dhe kanë mbetur vetëm tre të cilat do vihen në dispozicion në vitin 2023.Sipas Daily Mail, makina është emëruar pas “The Jetsons”, një ‘familje e së ardhmes’ imagjinare e krijuar në fillim të viteve 1960 nga Hanna-Barbera Productions, dhe duke përfshirë makina fluturuese të ngjashme me UFO-t.

Për sa i përket madhësisë Automjeti është 112 x 95 x 41 inç dhe ka krahë mbështetës që janë projektuar të palosen në vetvete, duke lënë një profil, i ngjashëm me një motoçikletë turistike.

Në SHBA ai klasifikohet si një avion ultra i lehtë, që do të thotë se nuk kërkohet licencë piloti për të operuar automjetin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple nxjerr në ankand prototipin VideoPad të vitit 1993/ Nuk do e besoni çmimin

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Një prototip i rrallë për Apple VideoPad 2 pritet të dalë në shitje për rreth 8,000–12,000 dollarë (5,816–8,715 £) në ankand në Los Anxhelos në fillim të muajit të ardhshëm.

Sipas Daily Mail, ky model është i vetmi i këtij lloji që dihet se ka mbijetuar-tregon se si Apple dikur e kishte parashikuar vendosjen në tregun e thirrjeve video.

Tre koncepte VideoPad u zhvilluan nga firma me bazë në Kaliforni nga 1993-1995 bazuar në skicat e hartuara nga ish-CEO i Apple, John Sculley.

Sidoqoftë, dizajni nuk u realizua kurrë në një produkt komercial dhe projekti u anulua në 1997 kur themeluesi i Apple Steve Jobs u kthye në firmë dhe vendosi të mos krijonte më I-pad të këtij modeli.

Gjithashtu ky model nuk u shfaq kurrë zyrtarisht për publikun.

Sipas shtëpisë së ankandeve, Bonham’s, prototipi u ble fillimisht nga një Inxhinier i Apple në Palo Alto, California, në 1995.Koncepti VideoPad ishte përpjekja e Apple për të ndjekur asistentin e mëparshëm personal dixhital, Neëton MessagePad.

LEXO EDHE:  WhatsApp zbulon funskionin e ri të aplikacionit

LEXO EDHE:  Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"

Kjo pajisje doli në shitje në Nëntor 1993 – dhe shiti 50,000 njësi në tre muajt e parë të saj.

Sidoqoftë, nuk ishte kurrë një sukses komercial për kompaninë, dhe sistemi operativ MessagePad dhe ai ‘Neëton OS’ u lanë gjithashtu në punë nga  Steve Jobs pas kthimit të tij në Apple.

Po të ishte realizuar, VideoPad do ta kishte çuar përpara konceptin MessagePad me shtimin e një aparati fotografik dhe një ekrani video të integruar në pjesën e sipërme të palosshme.

Prototipi që do të dalë në ankand ka një slot të kartës së kujtesës, një prizë energjie, një prizë hyrëse të linjës telefonike dhe dy grila për altoparlantë të integruar.

Vjen në çantën e tij origjinale prej lëkure të zezë, e cila ishte e shënuar me logon e llambës së dritës Neëton./CNA.al

LEXO TE PLOTE