Connect with Us

Gjykata Kushtetuese nis punën/ Seanca e parë plenare do mbahet më 26 Janar

Aktualitet

Gjykata Kushtetuese nis punën/ Seanca e parë plenare do mbahet më 26 Janar

Publikuar

-

Gjykata Kushtetuese nis shqyrtimin e çështjeve: Seanca e parë plenare më 26 Janar

Dita e parë e punës së Gjykatës Kushtetuese pas ringritjes së saj, do të fillojë më 26 janar.

Mësohet se të martën e 26 janarit, do të mbahet seanca e parë, ku pritet që 7 anëtarët të nisin shqyrtimin e një kërkese të Gjykatës së Tiranës.

Bëhet fjalë për shfuqizimin e papajtueshëm me Kushtetutën në Kodin e Procedurës Penale të togfjalëshit “nga gjykata e shkallës së parë që ka dhënë vendimin në dhomën e këshillimit”.

Seanca e dytë pritet të zhvillohet më 4 shkurt, ku do të shqyrtohet dosja e një qytetari që ka paditur Entin Kombëtar të Banesave dhe në 11 shkurt, pritet të shqyrtohet kërkesa e  shoqatës Kombëtare “Pronësi me Drejtësi” për të shfuqizuar një pjesë të ligjit “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronave”.

LEXO EDHE:  Manastirliu në spitalin Covid4/ Apel qytetarëve: Kush është patriot, zbaton rregullat

Ndërkohë, deri më tani në Gjykatën Kushtetuese janë depozituar 140 dosje, rreth 20 prej të cilave pritet të shqyrtohen brenda muajit shkurt./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E rëndë në Tiranë/ 60 vjeçari i jep fund jetës, vetëvritet me armë gjahu

Publikuar

-

Nga

E rëndë në Tiranë/ 60 vjeçari i jep fund jetës, vetëvritet me armë gjahu

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbremjën e sotme në Tiranë.

Mësohet se një 60 vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvrarë me armë gjahu në banesë.

Ngjarja ka ndodhur në zoënë e Astirit.

Tiranë/Informacion paraprak

Rreth orës 21:00, në Astir, në banesën e tij dyshohet se është vetëvrarë me armë gjahu çifte shtetasi F. I., rreth 60 vjeç, banues në Astir Tiranë.

LEXO EDHE:  Manastirliu në spitalin Covid4/ Apel qytetarëve: Kush është patriot, zbaton rregullat

LEXO EDHE:  Katër persona humbin jetën në 24 orë/ Luhatje shifrash nga Covid-19

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vjedhja e të dhënave personale/ Shehi-Ramës: Tahmaja për një mandat të tretë të shtyn të bësh gomarllëqe!

Publikuar

-

Nga

Vjedhja e të dhënave personale/ Shehi-Ramës: Tahmaja për një mandat të tretë të shtyn të bësh gomarllëqe!

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka komentuar skandalin më të fundit, ku pretendohet se PS ka ‘në dorë’ databazën me të dhënat e qytetarëve dhe i përdor për fushatë.

I ftuar në Syri tv, Shehi tha se me këtë akt ku PS ka zhvendosur database e të dhënave personale në selinë e kësaj partie, tregon se sa e madhe është tahmaja për të marrë një mandat të tretë.

‘Qe janë bërë shejtanllëqe me zgjedhjet, janë bërë, por jo këtij niveli.

 E-albania është krijimtari e kësaj qeverie. U bë një database global, u harxhuan 36 milion euro dhe u bë për të ndihmuar shqiptarët. Dhe ta marrësh këtë dhe ta çosh te zyra e PS-së dhe të bësh këto lloj algoritme.

Ky është lloj survejimi elektronik ku duan të kuptojnë orientimin politik dhe do të ushtrojnë presison mbi orientimin politik. Kjo është bërë ashiqare dhe është bërë për të gjithë qytetarët e Tiranës. Dhe aty janë edhe të dhënat e tyre që janë emigrantë. Dhe aty janë edhe të dhënat e atyre që nuk janë në Shqipëri prej 10 vite.

Kjo tregon se sa e madhe është tahmaja për të marrë një mandat të tretë dhe i shtyn të bëjnë gomarllëqe të këtij niveli. Kjo është e dënueshme edhe nga ndërkombëtarët. Kjo tregon deri ku është zhytur pushteti i sotëm në krim. Ato që më parë janë bërë me rrugaçë, nuk është asgjë përpara kësaj.

Këta kishin klasifikuar edhe shefin e Shërbimit Informativ me PS. Dhe ai nuk është se nuk e di. Por nuk reagon. Se nja dy letra do ua kishte çuar”, tha Shehi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ka marrë pjesë në listat e PD-së?/ Berisha sqaron si qëndron e vërteta

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministi Sali Berisha ka folur rreth zgjedhjeve të 25 Prillit, ku u shpreh se Partia Demokratike sipas sondazheve ka pësuar një rritje ndërsa Partia Socialiste një rënie, duke cilësuar se kryeministri Edi Rama po ecën me “karrocën e dylit”.

“Çfarë tregojnë sonazhet. Ato tregojnë se PD-ja ka pasur një rritje nga 2017. Po të marrim për bazë sondazhin Partia Demokratike është rritur 15 pikë nga 2015 , kurse Partia Socialiste dhe Edi Rama jo që sjanë ngritur po kanë bërë pikë më poshtë. Dhe kjo tregon se po ndizen motoret e fushtaës. Është e vërtetë për PD-në kurse ai po ecën me karrocën e dylit, kjo do jetë një fitorë shumë e thellë”, u shpreh Berisha .

LEXO EDHE:  Portret i pautorizuar i Lulzim Bashës/ Nga drejtori i Ujësjellësit Kamëz

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 22-28 Shkurt/ Si do të jetë kjo javë përsa i përket punës?

Përsa i përket listave të dorëzuara nga Partia Demokratike Berisha i ftuar në “Zgjedhje 2021” tha se nuk ka pasur gisht në mënyrë absolute.

Siç kam deklaruar në mënyrë të përsëritur nuk kam pasur as në listën e 2017 as 2021 asnjë lidhje me listat. Dhe kjo është parimore, sepse kryetari i Pd-së ka detyrë të zgjedhë kandidatët e tij, nuk kam marrë pjesë në mëyrë absolute në asnjë listë në Partinë Demokratike.

Unë mendoj se vetë kryetari i PD-së ka reflektuar dhe organizuar një proçedurë për listat të pa precedent. Listat të cilat u përzgjodhën në një komision të caktuar u dërguan në të gjithë shqipërinë ku dhe lista u finalizua”, shtoi Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE