Connect with Us

“Zbërthehet” Monika Kryemadhi/ Ja qarqet ku opozita do kandidojë me listë të përbashkët

Politikë

“Zbërthehet” Monika Kryemadhi/ Ja qarqet ku opozita do kandidojë me listë të përbashkët

Publikuar

-

/
“Zbërthehet” Monika Kryemadhi/ Ja qarqet ku opozita do kandidojë me listë të përbashkët

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka konfirmuar sërish mbrëmjen e sotme se si opozita do të hyjë në zgjedhjet e 25 prillit.

Ajo tha se pas kalkulimeve të detajuara është vendosur që të shkohet në zgjedhje si një koalicion me dy lista. Megjithatë, ajo tha se në disa qarqe opozita do të ketë lista të përbashkëta për të maksimalizuar rezultatin.

Kryemadhi deklaroi në emisionin “Java” se në Qarkun e Tiranës, Fierit, Elbasanit, Durrësit, Vlorës, Shkodrës, Vlorës, Beratit, Korçës opozita do të jetë me listë të përbashkët.

Fuqia e një koalicioni të tërë, pra ajo çfarë është e rëndësishme dhe që ne ngelemi peng, nuk mund të them e medias, por e vetë analistëve politikë herë pas here apo edhe e politikanëve, apo mungesa e eksperiencës e betejës apo e mentalitetit që mund të njohësh Ramën është që opozita është e unifikuar në luftën kundër Edi Ramës, por sigurisht kalkulimet e sjelljes politike të votuesve e japin dhe e maksimalizojnë votën e opozitës në një numër jashtëzakonisht të madh kur ato janë në lista të ndërthurura.

Sigurisht që në qarqe të caktuara do të kemi lista të përbashkëta, por qytetarët do të kenë dy lista në fletët e votimit, apo tre lista, sepse edhe nëse në një qark po themi opozita do të unifikohet me një listë, lista e LSI do të jetë pjesë e fletës së votimit. Edhe pse diku mund të shkosh në qarkun e Kukësit po themi dhe mund të bëjmë thirrje për t’u dhënë votën kandidatëve të Partisë Demokratike. Por në Qarkun e Tiranës, Fierit, Elbasanit, Durrësit, Vlorës, Shkodrës, Vlorës, Beratit, Korçës ne do të jemi në listën tonë të përbashkët, e cila edhe këtu përsëri do të ketë që grupe të caktuara, struktura politike të caktuara të majta do të jenë të përfshira në listën që do të përfaqësojë LSI, ndërkohë që unë besoj se edhe z. Basha do të mbyllë shumë shpejt edhe listën me grupin e aleatëve”, theksoi kryetarja e LSI-së./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po ne nga dolëm vëllezër”/ Profesori ironizon Ramën dhe Erdogan

Publikuar

-

Nga

Rama në Turqi/ Takim me Erdogan për sigurimin e vaksinave

Profesori dhe akademiku Artan Fuga ka ironizuar deklaratat e djeshme të kryeministrit Edi Rama dhe presidentit turk Erdogan, pasi ky i fundit tha se “jemi vëllezër”.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan “More mirë këta janë miq, punë e tyre, po ne nga dolëm vëllezër!

Sepse ose duhet të kemi nënë të përbashkët, ose AI di diçka për babën!LEXO EDHE:  Pipero premton në emision/ Vaksinën anti-Covid do ta bëj live në studio

LEXO EDHE:  “Jam në kontaktet e fundit”/ Lefter Maliqi zbulon lëvizjen e re, katër muaj para zgjedhjeve

Obobo filluan prapë këta me vëllezër, bij motrash, çuna tezesh!

Mosni more aman!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Peleshi vizitë zyrtare në Romë/ Shqipëria, mision kyç për ruajtjen e orientimit strategjik Euro-Atlantik në rajon

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

“Shqipëria ka mision kyç, jo vetëm për ruajtjen e paqes dhe sigurisë, por edhe orientimit strategjik Euro-Atlantik në rajon”.

Kjo u konfirmua nga Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi gjatë vizitës së tij zyrtare në Romë, ku u takua me homologun e tij, Z.Lorenzo Guerini.

Në qendër të diskutimit të dy ministrave të mbrojtjes ishte bashkëpunimi mes dy vendeve në këtë fushë, i cili ndër vite rezulton shumë intensiv. Nga ana e tij, ministri Peleshi e  falenderoi përzemërsisht homologun Guerini për mbështetjen e pakushtëzuar të Italisë për Shqipërinë, në rrugën drejt Bashkimit Europian. Duke folur për situatën në Ballkanin Perëndimor, ministri Peleshi theksoi se; “një përshkallëzim negativ i situatës rrezikon efektin domino për të gjithë rajonin. Në këtë drejtim, Shqipëria dhe shqiptarët në rajon kanë një mision kyç, jo vetëm për ruajtjen e paqes, sigurisë dhe prosperitetit, por edhe për të ruajtur orientimin strategjik Euro-Atlantik të rajonit. Shipëria është e përkushtuar të promovojë “Politikën e Dyerve të Hapura”, për të gjitha vendet e rajonit”.Zoti Peleshi falenderoi Ministrin e Mbrojtjes së Republikës së Italisë, z. Guerini për mbështetjen që Italia i jep Kosovës si edhe për kontributin e Forcave të Armatosura Italiane në KFOR . “Kosova mbetet interes kombëtar për Shqipërinë, e cila tashmë me statusin e vendit anëtar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për periudhën 2022-2023 do të lobojë fuqishëm në rritjen e numrit të vendeve që njohin pavarësinë e saj!”.

LEXO EDHE:  “Jam në kontaktet e fundit”/ Lefter Maliqi zbulon lëvizjen e re, katër muaj para zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Balla mesazh opozitës/ Kuvendi nuk merr urdhëra nga askush, gati të diskutojmë hapjen e listave  

Sa i përket bashkëpunimin në kuadër të NATO-s, të dy ministrat theksuan interesin e përbashkët për një vëmendje të madhe ndaj rreziqeve dhe sfidave që burojnë nga Drejtimi Strategjik Jugor i Aleancës. Me rëndësi u vlerësua rakordimi i qasjes mbi “Konceptin e Ri Strategjik të NATO-s”, i cili pritet të miratohet në Samitin e Madridit, në qershor.

Ministrat e Mbrojtjes të Italisë dhe Shqipërisë ranë dakord për vijimin e bashkëpunimit dypalësh reth sfidave të mbrojtjes kibernetike, apo edhe në fushën e arsimit apo trajnimit, për të cilat ministri Peleshi tha se hapin mjaft dritare mundësish për personelin shqiptar. Dy ministrat ranë dakord gjithashtu të zgjerojnë marrëveshjen aktuale në fushën e mjekësisë ushtarake. Teksa e falënderoi për mikpritjen, ministri Peleshi e ftoi homologun e tij për një vizitë në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Të angazhuar për çeljen e negociatave/ Ministrja Gjermane për Europën: Po presim momentin e duhur

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja Gjermane për Europën, Anna Luhrmann në një konferencë për shtyp, se janë të angazhuar për çeljen e negociatave, pasi Shqipëria i ka plotësuar kushtet.

Sipas saj edhe Bullgaria ka dhënë sinjale pozitive, në lidhje me veton e vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut, gjë që ka penguar deri më tani procesin.Për ne është e një rëndësie thelbësore për të ecur në këtë rrugë në nisje e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

 Kemi marrë sinjale pozitive nga Bullgaria dhe do të mundohemi të gjejmë në një moment sa më shpejt të mundshëm zgjidhjen më të përshtatshme”, tha Luhrman/CNA.al

LEXO TE PLOTE