Connect with Us

Pak rrjeshta për Ylli Cufen

Aktualitet

Pak rrjeshta për Ylli Cufen

Publikuar

-

Pak rrjeshta për Ylli Cufen

Në Korçë thuajse e njohin të gjithë, por edhe shumë nga brezat e sportit të para 20 viteve kur Ylli arbitronte.

Sot u nda nga jeta pas një pabesie të zemrës një qytetar i mirë, i rrallë sepse gjithmonë e shikoje duke qeshur, vrapuar apo shërbyer.

Unë e mbaj mend diku pas viteve 90, kur ai tek oborri i ish-PD-së së vjetër, (përballë Mësonjëtores së Parë Shqipe), shiste gazetat, më pas dhe disa libra.

Kishte një kioskë të vogël aty brenda e më vonë u spostua tek ish-axhensia ku vazhdoi aktivitetin e tij.

Gazeta, libra, telebingo por kurrë nuk ju nda sportit dhe Skënderbeut si tifoz, dikur edhe arbitrimit.

Ylli Cufe, dikush e quante edhe Ylli i Telebingos për shkak të punes, ishte një nga ata personazhe që e njihte i gjithë qyteti, dikush shkonte për një telebingo, shpesh shumë qytetarë nga duart e tij merrnin gazetat, ai kishte pikën kryesore të shpërndarjes së tyre në qytet.

LEXO EDHE:  Forcat xheniere kryejnë shpërthimin e kontrolluar/ Pakoja e dyshimtë ishte eksploziv

Një pikë shitje gazetash e filluar në një cep të ish-PD-së, më tej tek ish-axhensia, arbitrimi, dhe buzëqeshja që si mungoi kurrë e bënë Ylli Cufen një figurë që qyteti e respektonte si një njeri punëtor dhe i palodhur që shërbente çdo ditë pa pushim.

“Zoti merr pranë më të mirët” thonë të vjetrit, dhe Ylli ishte një nga ata që iku shpejt.

Gjithmonë do kujtohet me respekt si qytetari model që ishte pjesë e medias të shkruar, siç janë gazetat, me kontributin e tij të përditshëm për të shpërndarë lajmin në çdo cep të Korçës. Arbitri dhe tifozi model që do i mungojë qytetarisë korçare.

Paqja në shpirtin tënd të mirë i veçanti Ylli Cufe. Lamtumirë!/ Elvi FUNDO-CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

“Në 2022 ngrihet kantieri për ndërtimin e portit të ri të Durrësit”/ Rama: Përzgjodhëm 5 finalistët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nga 14 kompani pjesëmarrëse në garë për ndërtimin e portit të Durrësit janë përzgjedhur 5 finaliste.

Kryeministri ka shkruar se pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, në vitin 2022 do të ngrihet kantieri i ndërtimit.Drejt ndërtimit të Portit të Ri Tregtar të Durrësit në Porto Romano.Tre muaj pas çeljes së garës për detajimin inxhinierik të projektit, interesi ndërkombëtar mbresëlënës konfirmon Shqipërinë si një nyje logjistike dhe detare me potencial të jashtëzakonshëm.

Nga 14 kompani pjesëmarrëse, u përzgjodhën 5 finalistë, lider në projektimin e porteve në Europë dhe më gjerë. Pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, do të ngrihet kantieri i ndërtimit në 2022”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dënimi i Adriatik Llallës/ Shehi: Ndjej kënaqësi perverse që të dënohen ca hajdutë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, e sheh dënimin e ish prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, si një histori që çedon.

Shehi shprehet se ndjen një kënaqësi perverse për dënimin e tij madje, ai thekson se për Llallën duhet bërë një gjykim i madh.

Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë”, ka thënë Shehi i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.Dënimin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla politikani Dashamir Shehi e sheh si një histori që çedon. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Shehi tha se ndjen kënaqësi perverse për dënimin e tij, ndërkohë që shtoi se “duhet të dënohen ca hajdutë”. Sipas Shehit, Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe nuk mund të dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet.

“Kjo histori çedon në disa gjëra dhe mua nuk më pëlqen. Jo se nuk më pëlqen të dënohen fuksionarët e lartë, unë biles pres që të dënohen. Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë. Meqë 30 vjet kam qenë i ndershëm dhe jetoj në mënyrë modeste. Ç’janë këto horra që na rrethojnë që duhet të bëjnë patjetër miliona, pallate dhe ne të tjerët qenkemi budallenj.

Pse duhet të jetojnë këta në luks dhe ne të ndershmit të jetojmë keq. Unë ndjej një kënaqësi perverse, të gjithë e ndjejnë, por unë e shpreh. Dua të venë gjërat në vend. Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet. Siç mund të dënohet një prokuror i zakonshëm që nxjerr nga burgu një hajdut pulash. Për të duhet bërë një gjykim i madh, përndryshe ne këtu përfundojmë tek kafet e Nexhmie Hoxhës. Ky ose ka bërë zullume ose jemi në një situatë qesharake”, është shprehur kreu i LZHK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk po merremi vesh’/ Aleati i Bashës nxjerr të palarat, si u grisën fletët e votimit

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Aleati i Partisë Demokratike, Agron Duka është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Log”, ku mes të tjerave ka folur dhe për vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së për të grisur fletët e votimit kur po zgjidhej kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Duka tha se ai nuk ishte njoftuar për këtë gjë dhe një moment panë që deputetët demokratë filluan të grisnin fletët e votimit tek kutia. “Opozita është dobësuar ama. Ne nuk po merremi vesh në asnjë lloj vendimi. Nuk dinim gjë çfarë vendimi kanë marrë këta për kryetaren e Kuvendit, dhe ne u detyruam të marrim vendime individual kur shkuam për të votuar. Aty pamë që po grisnin fletët e votimit”, tha Duka.

LEXO EDHE:  Shisnin heroinë dhe kanabis/ Arrestohen 2 persona në Korçë

LEXO EDHE:  Forcat xheniere kryejnë shpërthimin e kontrolluar/ Pakoja e dyshimtë ishte eksploziv

Kujtojmë që Duka ndryshe nga veprimi i PD-së që grisi fletët e votimit, zgjodhi të bojkotonte procesin duke mos marrë pjesë në votim.

LEXO TE PLOTE