Connect with Us

Eksperti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare “zbërthen” kodet e vizitave të Ramës në Turqi-Greqi

Aktualitet

Eksperti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare “zbërthen” kodet e vizitave të Ramës në Turqi-Greqi

Publikuar

-

Eksperti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare “zbërthen” kodet e vizitave të Ramës në Turqi-Greqi

Enri Hide, ekspert i Marrëdhënieve Ndërkombëtare i sheh si aspak realiste përfundimet e analistëve në Shqipëri që i japin kryeministrit Edi Rama lavde për “lëvizje të mëdha diplomatike” apo që e vendosin si ndërmjetësues për zgjidhjen e konfliktit Greqi-Turqi.

Hide thotë se duhet të tregohemi pak të kujdesshëm pasi këtë konflikt kanë tentuar ta zgjidhin më parë kancelarë gjermanë dhe aktorë të rëndësishëm të politikës Evropian dhe nuk ia kanë dalë dhe shton se nuk mund të ketë sukses Rama që deri para pak vitesh kishte njohuri të kufizuara në gjeopolitikë.

“Çështjen Greqi-Turqi nuk kanë arritur ta negociojnë dot as kancelarë gjermanë dhe shumë e shumë aktorë të tjerë nuk mund të pretendojnë një kryeministër që deri para 8 vjetësh shumë pak gjëra njihet nga gjeopolitika dhe papritur të këtë aureolë. Ne mund të rrisim kultin e individit, por Greqia dhe Turqia kanë grupet e veta të interesit”, tha ai.

Sipas ekspertit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare raporti Shqipëri-Turqi është më shumë një raport personal mes dy liderëve të vendeve përkatëse ndaj thekson se, “individët vijnë dhe ikin dhe ajo që mbetet është interesi kombëtar”.

“Teza është e kultit të individit mbi diplomacinë e shtetit. Unë jam kundër kësaj teze, mendoj se individi sapo që të jetë kryeministër apo president nuk mund të kapërcejë interesat kombëtare apo interesat e shtetit”, u shpreh z. Hide për Euronews Albania.

LEXO EDHE:  Shkon në 102 numri i viktimave në Greqi/ Raportohen 2,192 të infektuar nga koronavirusi

Ai shtoi më tej se, mesazhi që kryeministri Edi Rama ka dashur t’i japë një mesazhe Bashkimit Evropian me vizitën në Turqi dhe një prej tyre është se “Shqipëria ndihet e tradhtuar për mënyrën se si BE ka menaxhuar situatën e COVID-19”.

Por, z. Hide thekson se për Shqipërinë është e pamundur që të ngrihen hipoteza për një alternativë të dytë nga ajo e integrimit në BE, duke thënë se “Turqia nuk është alternativë, por vetëm një partner”.

Eksperti nënvizon se për Shqipërinë është më shumë Greqia një partner i afërt se sa Turqia pasi kanë më shumë të përbashkëta. Në fund ai shton se vizitat e Ramës në Turqi dhe Greqi mund të kenë dhe të fshehta duke thënë se “zakonisht në diplomaci punohet mbi tavolinë dhe nën tavolinë”.

“Një drekë punë ku diskutohet integrimin në BE dhe lufta ndaj COVID-19 zakonisht mund të fshehë diçka tjetër”, përfundoi Enri Hide./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Talebanët: Nuk ka al-Kaida apo Shtet Islamik në Afganistan

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Grupi taleban ka hedhur poshtë si “propagandë të pabazë” shqetësimet amerikane se al-Kaida, apo militantët e lidhur me grupin terrorist të Shtetit Islamik me bazë në Lindjen e Mesme, kanë një prani në Afganistan.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid i bëri pohimet në një konferencë shtypi në Kabul vetëm disa ditë pasi dega rajonale e Shtetit Islamik, ISIS-K, mori përgjegjësinë për një sërë sulmesh vdekjeprurëse me bombë gjatë fundjavës që kishin në shënjestër luftëtarët talebanë në provincën lindore të Nangarharit.

Zëvendësdrejtori i Agjencisë Qendrore Amerikane të Zbulimit David Cohen tha javën e kaluar se SHBA-ja “ka nisur tashmë të shohë disa nga shenjat e një lëvizjeje të mundshme të al-Kaidës në Afganistan”.

“Por janë ditët e para”, tha zoti Cohen në një panel diskutimi gjatë një samiti mbi çështje të zbulimit pranë Uashingtonit. Ai tha se Al-Kaida mund të ringrihej brenda një viti. “Ne padyshim do ta vëzhgojmë nga afërt këtë çështje”, shtoi ai.

Por zoti Muxhahidi i hodhi poshtë këto qëndrime.

Një kabinet qeveritar vetëm me burraZëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid foli gjatë konferencës për shtyp të së martës kryesisht për të njoftuar një zgjerim të qeverisë së përkohshme dy javore talebane, por ai nuk përmendi asnjë grua në kabinetin prej rreth 60 anëtarësh.

LEXO EDHE:  Rama iu drejtohet demokrateve ne Tepelene: Mbajeni teseren, po votoni drejt

LEXO EDHE:  Shkon në 102 numri i viktimave në Greqi/ Raportohen 2,192 të infektuar nga koronavirusi

Zabihullah Mujahid këmbënguli se qeveria talebane përfaqësonte të gjitha etnitë afgane, duke thënë se gratë do të shtohen në kabinet në një fazë të mëvonshme, por pa thënë se kur. Ai i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara, SHBA-së, Bashkimit Evropian si dhe fqinjëve të Afganistanit, që të njohin qeverinë e Kabulit.

Ndërkohë disa prej anëtarëve kryesorë të kabinetit taleban janë në listën e zezë të SHBA-së dhe OKB-së.

Uashingtoni dhe vendet e tjera pohojnë se do t’i gjykojnë talebanët bazuar në veprimet e tyre dhe se njohja e një qeverie të udhëhequr nga talebanët, do të lidhet me trajtimin e grave dhe pakicave, mes problematikash të tjera.

Kjo qasje rrjedh nga frika se talebanët mund të përpiqen të rivendosin sundimin e tyre të ashpër islamik, sikurse në vitet 1996 – 2001.

Sundimi taleban i asaj periudhe u shënua nga një sistem brutal i drejtësisë, ndalimi i grave të shkojnë në punë apo të jenë pjesë e jetës publike, si dhe ndalimi i shkollimit të vajzave./ VOA

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përfshirja e politikanëve në çështje korrupsioni/ Ambasadorja e SHBA del me reagimin e fortë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ambasadorja amerikane  në Tiranë, Yuri Kim ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale.

Duke iu referuar rastit të Berishës, ajo shkruan se jemi seriozë sa i përket korrupsionit duke përfshirë rastet kur liderët ose politikanë të lartë të vendeve të caktuara përfshihen në çështje korrupsioni masiv.

“Në Uashington për të koordinuar hapat e ardhshëm në marrëdhëniet SHBA-Shqipëri.

Ne jemi seriozë sa i përket korrupsionit duke përfshirë rastet kur liderët ose politikanë të lartë të vendeve të caktuara përfshihen në çështje korrupsioni masiv.

Ndërkohë, mbështesim një Shqipëri më të fortë dhe demokratike. Ne do të vazhdojmë të jemi me ju për 30 vitet e ardhshme,” ka shkruar Kim./CNA.alLEXO EDHE:  Vettingu në Politikë/ Kuvendi rrëzon draftin e PD

 

LEXO EDHE:  Rama iu drejtohet demokrateve ne Tepelene: Mbajeni teseren, po votoni drejt

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reciprociteti për targat/ Basha: Gjuha kërcënuese e Beogradit i përket të shkuarës, Kosova e pavarur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas situatës së krijuar mes Kosovës e Serbisë me vendosjen e reciprocitetit për çështjen e targave.

Ai është shprehur se gjuha kërcënuese e Beogradit i përket një të shkuare që askush nuk e kthen dot.

Më tej Basha theksoi se Kosova është shtet i pavarur dhe marrëdhëniet mes dy shtetesh sovrane funksionojnë mbi baza reciprociteti.“Gjuha kërcënuese e Beogradit i përket një të shkuare që askush nuk e kthen dot më! Kosova është shtet i pavarur dhe marrëdhëniet mes dy shtetesh sovrane funksionojnë mbi baza reciprociteti. Kjo është e drejtë e patjetërsueshme e Kosovës. Sa më shpejt ta kuptojë këtë Beogradi aq më mirë do të jetë për Serbinë dhe për marrëdhëniet mes vendeve të rajonit.

Qëndrimet e Beogradit ndaj vendimit legjitim dhe që nuk cenon asnjë marrëveshje të nënshkruar në Bruksel nga qeveria e Republikës së Kosovës, zbulojnë qëllimet e vërteta të Vuçiç dhe fshehjen pas fallsitetit të iniciativës së Novi Sadit”, shkruan Basha në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE