Connect with Us

ISP ngre shqetësimin/ Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë pa konkurrencë, duhet garë fiktive

Politikë

ISP ngre shqetësimin/ Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë pa konkurrencë, duhet garë fiktive

Publikuar

-

Mblidhen për herë të parë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë pritet të shqyrtohet

“Për Gjykatën Kushtetuese nuk pati konkurrencë”.

Ky është konkluzioni i aritur nga Instituti i Studimeve Politike, i cili ka bërë një vëzhgim për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe në atë të Lartë.

ISP deklaron se duke qenë se për Kushtetuesen nuk pati konkurrencë, Kuvendi e Presidenti emëruan nga një gjyqtar duke qenë i vetëm në renditje dhe në “garë”.

Instituti i Studimeve Politike ngre shqetësimin se e njëjta gjë mund të ndodhë edhe me Gjykatën e Lartë, ku vëren se në total janë 19 kandidatë që garojnë për 7 vende.

Në fjalorin e gjuhës shqipe “konkurroj”do të thotë “bëj konkurrencë; marr pjesë në një konkurs a në një garë” dhe në legjislacionin e reformës në drejtësi është përcaktuar procedura, sipas të cilës, për çdo vend vakant në Gjykatën Kushtetute, Gjykatën e Lartë e vende të tjera, duhet të ketë konkurrim dhe së paku 3 kandidatë të renditur. Në rrethana jo normale “pranuam” që për Gjykatën Kushtetuese nuk pati konkurrencë dhe Kuvendi e Presidenti emëruan nga një gjyqtar duke qenë i vetëm në renditje dhe në “garë”. Gjatë 2021 është radha e Gjykatës së Lartë. Shikoni statistikat: zyrtarisht janë 56 kandidatë për 7 vende, ose 8 kandidatë për secilin vend! Një raport i tillë do të ishte ideal, 8 mundësi zgjedhjeje për secilin vend vakant. Por nëse shihen me detaje emrat, rezulton se nuk janë 56 kandidatë, por vetëm 19 kandidatë për 7 vende, sepse në 37 raste janë të njëjtit emra që përsëriten dhe që konkurrojnë për të gjitha postet e lira apo për një pjesë të tyre. Pra, në total kemi 19 kandidatë për 7 vende. Edhe kjo duket e pranueshme por në fakt ka raste kur ka deri në 10 kandidatë për 1 vend ose në ndonjë rast vetëm 1 kandidat për 1 vend”, deklaron ISP, ndërsa kërkon konkurencë reale për Gjykatën e Lartë.

LEXO EDHE:  “CityNews.al”, tani “CNA.al”/ Ndryshojmë imazhin por jo përmbajtjen

Reforma në Drejtësi kërkon standarde të reja, cilësi përfaqësimi dhe profesionalizëm. Gjykata e Lartë nuk është poliklinikë ku kërkohen edhe mjekë të përgjithshëm, por është autoriteti më i lartë gjyqësor në vend, dhe duhet të reflektojë cilësitë më të larta profesionale. Ne nuk e kemi më luksin të pranojmë gara të kushtëzuara si ajo e vitit 2019 në Gjykatën Kushtetuese 6 emra për 6 vende, apo gara fiktive si ajo më 2020, 1 emër për 1 vend. Ne duhet të kemi konkurrencë reale, verifikim real, vetting real dhe produkt real. Gjykata e Lartë aktualisht ka 3 anëtarë, të vetmit në sistemin e drejtësisë që nuk kaluan vettingun (sepse “rastësisht” kështu ishte bërë ligji). GJK dhe GJL meritojnë të ketë përbërjen më profesionale në sistemin gjyqësor dhe të drejtësisë, të jenë shembull e produkt konkurrence e aftësie dhe të dëshmojnë transparencë e integritet për të rikthyer besimin tek drejtësia. Viti 2021 është një sprovë për vendimmarrjet e para në GJK, por edhe për procesin e zgjedhjeve të reja në Gjykatën e Lartë.

ISP eshte duke monitoruar procesin dhe do vijoje ta beje kete edhe ne te ardhmen me integritet, saktesi dhe paanesi”, thekson ISP./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Monika tallet me Metën/ Nuk më ndjek në Instagram se ka frikë mos i kërkoj dekorata

Publikuar

-

Nga

Fakti që Ilir Meta ka dhënë shumë dekorata gjatë ushtrimit të detyrës si president, nuk i ka bërë përshtypje vetëm Edi Ramës dhe qytetarëve, por edhe bashkëshortes së tij, Monika Kryemadhit.

Kryetarja e LSI-së u është përgjigjur pyetjeve të qytetarëve në ‘Instagram’, në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Pyetjes përse Meta nuk e ndjek në Instagram, ajo i është përgjigjur se ka dy mundësi. Sipas saj, Meta ka frikë mos i kërkon ndonjë dekoratë në inbox ose do të mbajë marrëdhënie institucionale.

Dy mundësi ka: Sepse do të mbajë marrëdhënie institucionale. Ka frikë mos i kërkoj ndonjë dekoratë në inbox. Po më mirë pyesni Ilir Metën”, shkruan Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama jep lajmin mirë/ Së shpejti hapet aeroporti i Kukësit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një lajm të mirë mbrëmjen e sotme.

Aeroporti i Kukësit do të jetë gati brenda pak ditësh.

Pëmes një postimi, shefi i qeverisë shkruan se do të jetë aktiv shumë shpejt dhe fluturimi i parë duket se do të nis me çunat e Londrës.

“3D
*O çunat e Londrës bohuni gati se so mo pun mujsh”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mona je e jona”/ Qytetarët në Korçë i “presin rrugën” Kryemadhin

Publikuar

-

Nga

Qytetarë të shumtë kanë dalë për të pritur Monika Kryemadhin në Libonik të Korçës, vend në të cilën ajo do të vijojë turin e fushatës elektorale.

Qytetarët, nuk i kanë kursyer thirrjet “Rama Ik”, por edhe thirrjet për Kryemadhin, duke thënë “Mona je e jona”.

Mesa duket ky takim ka lënë shije të mirë tek vetë shefja e LSI, e cila mbi videon e publikuar ka shkruar:

“Pritje emocionuese në Libonik të Korçës”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE