Connect with Us

10 gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas moshës 40-vjeçare

Life Style

10 gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas moshës 40-vjeçare

Publikuar

-

10 gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas moshës 40-vjeçare

Ka disa përparësi dhe pengesa që vijnë nga plakja, por e njëjta gjë vlen për çdo aspekt tjetër të jetës. Dhe në këtë artikull, ju do të ekspozoheni ndaj disa gjërave që i ndodhin posaçërisht trupit tuaj kur të mbushni 40 vjeç. Disa nga këto gjëra do të jenë negative dhe disa prej tyre do të jenë pozitive. E gjitha varet nga perspektiva dhe mendësia juaj gjithashtu.

1.Flokët tuaj bëhen më pak të dendura.

Ju nuk do të keni gjithmonë një kokë të plotë flokësh gjatë gjithë jetës tuaj. Do të duhet të mësoni ta pranoni herët. Ashtë një problem që mundon burrat në të shumtën e rasteve, por gratë gjithashtu mund të kenë flokë të dobët pasi plaken gjithashtu. Statistikat tregojnë se 53% e burrave në të vërtetë bëhen tullac pasi kanë mbushur moshën 40 vjeç.

2.Ju do të bëheni një prind shumë më i mirë.

Ka shumë përparësi për të qenë prind në moshën 40 vjeç. Për njërin, do të jeni shumë më i moshuar dhe për këtë arsye, do të keni më shumë përvojë jetësore. Ju ndoshta do të jeni më të qëndrueshëm financiarisht në të 40-at tuaja se sa në të 20-at. Kombinimi i të gjitha këtyre gjërave do t’ju lejojë të kujdeseni më mirë për foshnjat.

3.Ju mund të zhvilloni ndonjë intolerancë ndaj laktozës.

Ka nga ne që janë praktikisht të paaftë për të përpunuar qumështin siç duhet. Disa prej nesh janë intolerantë ndaj laktozës që nga lindja e fëmijës dhe një grup prej nesh zhvillon këtë intolerancë më vonë në jetë. Studimet kanë treguar se intoleranca ndaj laktozës ka tendencë të zhvillohet vetë në trup pas moshës 40 vjeç. Kështu që hani të gjithë atë akullore dhe pini të gjithë atë qumësht ndërsa jeni akoma në gjendje.

4.Dhëmbët tuaj do të bëhen më të ndjeshëm.

Nëse rastësisht vuani nga ndjeshmëria e dhëmbëve gjatë gjithë rinisë tuaj, atëherë jeni me fat. Shanset janë që, sa më shumë të plakeni, aq më pak të ndjeshëm do të bëhen dhëmbët tuaj. Dentina është një ind i kalcifikuar që rritet në dhëmbët tuaj me kalimin e kohës. Dhe kjo ndihmon në zvogëlimin e ndjeshmërisë në dhëmbët tuaj. Sidoqoftë, kjo gjithashtu do të thotë që ju nuk do ta dini me të vërtetë kur ka probleme me dhëmbët tuaj. Mbani vizitat e shpeshta tek dentisti ndërsa plakeni.

LEXO EDHE:  Modelet sfidojnë të ftohtin në Time Square, tregojnë format e vërteta në sfilatën e vitit

5.Ju tkurreni ndërsa plakeni.

Ndoshta nuk e dini këtë por njerëzit zakonisht zvogëlohen ndërsa plaken. Kjo është arsyeja pse shumë pleq dhe njerëz të moshuar duken shumë më të vegjël sesa mesatarja e qenies njerëzore. Burrat gradualisht humbin një inç midis moshave 30 dhe 70 ndërsa gratë mund të humbin sa 2 inç. Kjo mund të parandalohet në një farë mase me ushtrime fizike dhe dietë të duhur.

6.Metabolizmi juaj do të ngadalësohet.

Kur të jeni 40 vjeç dhe jeni ende duke ngrënë të njëjtin lloj ushqimi që keni ngrënë kur keni qenë 20 vjeç, nuk do të përjetoni saktësisht të njëjtin lloj luhatjesh të peshës. Metabolizmi juaj ngadalësohet ndërsa plakeni dhe kjo do të thotë që do të duhet të bëni dietë dhe të ushtroni më shumë ndërsa plakeni.

7.Ju bëheni më tërheqës dhe më të sigurt.

Ekspertët dhe shkencëtarët kryesorë kanë pohuar se njerëzit zakonisht bëhen më të sigurt pas moshës 40 vjeç. Dhe se besimi i sapo gjetur në jetën e tyre mund t’i bëjë ata të duken më tërheqës në sytë e njerëzve të tjerë. Kur plakemi, ne priremi të heqim dorë nga gjërat stresuese dhe toksike në jetë – dhe kjo mund të na bëjë të dukemi më të gjallë dhe të bukur.

8.Ju mund të zhvilloni dëmtime në dëgjimin dhe shikimin tuaj.

Nuk është vetëm një mit që njerëzit e moshuar nuk mund ta shohin ose dëgjojnë mirë. Shqisat vërtet dobësohen ndërsa plakemi. Studimet kanë treguar se njerëzit zakonisht fillojnë të përjetojnë dëmtime të shikimit në moshën 40 vjeç. Ndryshimet gjithashtu ndodhin brenda strukturës së veshit të brendshëm të cilat mund të çojnë në dëmtime të dëgjimit.

9.Sistemi juaj imunitar përmirësohet me kalimin e kohës.

Në kohën që të arrini moshën 40 vjeç, trupi juaj do të jetë sulmuar dhe kërcënuar nga kaq shumë baktere tashmë. Kjo është arsyeja pse ka të ngjarë që ju të keni një sistem më të fortë imunitar kur të arrini atë moshë. Thjesht duhet të siguroheni që akoma po hani ushqimin e duhur dhe po flini mjaftueshëm.

10.Shija juaj personale do të ndryshojë.

Shija juaj vdes ndërsa plakeni. Dhe jo domosdoshmërisht rigjenerohet. Ky është vetëm një fakt. Kjo është arsyeja pse ushqimi që dikur mund të jete dukur me i shijshëm, përfundimisht nuk do te jete njesoj kur të mbushni 40 vjeç./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Video-Sherr në “Përputhen”/ Lindita kap për fyti Oltin: Ti nuk je askushi, plehrë

Publikuar

-

Nga

Video-Sherr në Top Channel/ Lindita kap për fyti Oltin: Ti nuk je askushi, plehrë

Një situatë shumë e tensionuar është regjistruar në puntatën e sotme të emisionit të dashurisë “Përputhen”.

Lindita akuzoi Çimin se e ka përdorur, ndërsa konkurentes i është kundërvënë Olti, një nga djemtë me të cilët ajo ka pasur takime për njohje.

Olti tha se ka qenë ajo që ka përdorur meshkujt. Kjo deklaratë ka sjellë irritimin e Linditës, e cila ka humbur vetëkontrollin dhe është ngritur nga karrigia dhe e ka kapur për fyti, teksa e ka quajtur plehrë.

Pjesë nga debati:

Olti: Na ke përdorur të gjithëve.

Lindita: Po Armandon e kam përdorur unë.

Olti: Më bëhet qefi për këto dy që u lidhën, sigurisht Çimi ka bërë zgjedhjen më të mirë për veten e tij, për jetën e tij. Ti je provokatorja. Ke bërë çmos si e si për të bërë xheloz Çimin, me sjelljen ndaj meje, me i hip Ilirit në kurriz, me kërcyer me këtë, me dalë me Samiun, me i nxjerrë kallamin samit, tani nuk e di ça i ke nxjerrë Armandos.

LEXO EDHE:  Mosha kur fëmijët nuk duhet të flenë më gjatë ditës 

LEXO EDHE:  Duffy ndihet seksi pas palestre

Lindita: Olsa kërkoj ndërprerjen e programit.

Olti: Ke bërë çmos… Për çfarë? Për çfarë?

Bora Zemani: Për çfarë kërkon ndërprerjen e programit Lindita?

(Lindita shkon drejt Oltit dhe e kap për fyti)

Lindita: Ti nuk je askushi këtu…

Olti: Për çfarë?

Lindita: Ti nuk je askushi këtu, ti të më thuash mua përdor meshkujt mo plehrë. Unë nuk dua…

Olti: Unë bëj cfarë të dua unë jo çfarë të thuash ti.

(Lindita del nga studioja duke qarë dhe ofenduar)./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Do të jetoja në Rrëshen”/ Pas ndarjes Mevlani pranon ndjenjat për Ledjanën

Publikuar

-

Nga

“Do të jetoja në Rrëshen”/ Pas ndarjes Mevlani pranon ndjenjat për Ledjanën

Mevlan Shaba dhe Ledjana Prenga janë dy nga konkurentët më të pëlqyer në Përputhen. Ata kanë dalë çift nga ky program.

Vetëm pak kohë nga përfundimi i programit dyshja i dha fund mardhënies së tyre. Prej kohësh të dy hedhin dedikime kushtuar njëri-tjetrit.

Së fudnmi i ftuar në TCH Mevlani është pyetur se ku do të jetonte në Milano apo në Kavajë, ai është përgjigjur në Rrëshen. Duke kujtuar këtu se Ledjana është nga Rrësheni. Kjo është një tjetër shenjë që Mevlani ndjen akoma për Ledjanën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Paralajmërimi i ekspertëve/ Asnjëherë mos paguani për këtë kur rezervoni pushimet tuaja verore

Publikuar

-

Nga

Italia shtyn kufizimin me Shqipërinë/ Ja cila kategori mund të lëvizë lirshëm

COVID pandemik vënë udhëtimit në ndalimin e menjëhershëm: Fluturimet janë anuluar, kufijtë janë mbyllur, dhe njerëzit ishin brenda mbërthyer. Një vit më vonë, numri i rasteve COVID po bie në sajë të vaksinimeve, dhe njerëzit janë të etur të hapin krahët përsëri. Por ndërsa jeni duke kërkuar në internet për ofertat më të mira të udhëtimit, mashtruesit janë në pritje, duke pritur të përfitojnë nga endja juaj. Ekspertët po paralajmërojnë që një tarifë që mund të hasni ndërsa rezervoni një udhëtim këtë vit do të thotë që jeni duke u lidhur. Lexoni për të zbuluar se për cilat mashtrime të pushimeve verore duhet të keni kujdes.

Nëse një kompani rezervimesh ju kërkon të paguani para shtesë pas rezervimit, ka të ngjarë të jetë një mashtrim.

Nuk ka asgjë si të shënosh shumë për udhëtimin që po planifikon. Fatkeqësisht, kur gjërat duken shumë të mira për të qenë të vërteta, ato shpesh janë.

Byroja e Biznesit më të Mirë (BBB) ​​lëshoi ​​një paralajmërim më 23 Prill, duke shpjeguar se gjurmuesi i mashtrimit i agjencisë “po merr raporte për artistë që krijojnë faqet e rreme të rezervimit të biletave të linjës ajrore ose numrat e shërbimeve të klientit”.

Sipas BBB, nëse paguani për një marrëveshje në lidhje me fluturimet dhe më pas merrni njoftim vijues nga kompania e rezervimeve që thotë se duhet të paguani më shumë para, ka shumë të ngjarë të jeni mashtruar. “Pak pasi keni bërë pagesën, ju merrni një telefonatë nga kompania duke thënë se ka pasur një rritje të papritur të çmimit ose një pagesë shtesë për të përfunduar rezervimin tuaj,” thotë BBB. “Kjo është diçka që një kompani e ligjshme nuk do ta bënte kurrë.”

Nëse nuk keni marrë një biletë aktuale, telefononi kompaninë ajrore për të kontrolluar.

Disa përhershme bëjnë gjithçka që munden që rezervimi juaj të duket real. Sipas BBB, ju mund të merrni një email konfirmimi nga mashtruesi. Sidoqoftë, nëse shikoni nga afër emailin dhe kuptoni se kurrë nuk keni marrë biletë, duhet të telefononi kompaninë ajrore për të kontrolluar. BBB thotë se linja ajrore nuk do të ketë asnjë regjistrim të rezervimit tuaj nëse keni blerë bileta përmes një faqe interneti mashtrimi ose një numri të rremë të shërbimit të klientit.

LEXO EDHE:  Ky është pluhuri “magjik” që mund të bëjë mrekullira për trurin dhe kujtesën

LEXO EDHE:  Hyrremi i “Sulejmanit të madhërishëm” feston ditëlindjen/ Nuk do ta besoni se sa vjeç mbush sot aktorja

Ju duhet të bëni hulumtimin tuaj para se të paguani për pushime ose marrëveshje udhëtimi.

Ka shumë marrëveshje të ligjshme udhëtimesh atje nga faqet që mund të mos jenë të njohura për ju. Sidoqoftë, nëse hasni në një kompani që nuk e keni përdorur më parë, BBB thotë se duhet të “hulumtoni para se të bëni ndonjë blerje”.

Ju mund ta bëni këtë duke parë faqen e internetit të BBB për rishikime dhe reagime nga klientët e mëparshëm.

“Bëni kujdes nga faqet e internetit të palëve të treta. Disa faqe në internet duket se ofrojnë një shërbim të ligjshëm por janë vetëm fronte për një mashtrim,” paralajmëron BBB. “Jini të dyshimtë ndaj faqeve të internetit pa numër të shërbimit të klientit dhe pa adresë fizike. Shkrimet e gabuara dhe gramatikore mund të jenë tregues të punës me dorë të një mashtruesi gjithashtu.”

Dhe duhet të rezervoni me një kartë krediti për çdo rast.

Të biesh për një mashtrim udhëtimi është më e lehtë sesa shumë prej nesh e kuptojnë. Për fat të mirë, ka mënyra që ju mund ta mbroni veten edhe nëse e bëni. Sipas BBB, “akuzat mashtruese të bëra në një kartë krediti zakonisht mund të diskutohen”.

Por kjo nuk është gjithmonë rasti i metodave të tjera të pagesës. “Për fat të keq, nuk ka asnjë mënyrë për të marrë përsëri informacionin personal që mund të keni ndarë,” shton BBB. Kështu që është akoma e domosdoshme të përpiqesh të njohësh këto mashtrime para se të bësh pre e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE