Connect with Us

Priten surpriza nga Apple/ Së shpetji mund të kemi një iPhone të palosshëm

Teknologji

Priten surpriza nga Apple/ Së shpetji mund të kemi një iPhone të palosshëm

Publikuar

-

Priten surpriza nga Apple/ Së shpetji mund të kemi një iPhone të palosshëm

Apple mund të jetë duke punuar në dy telefona inteligjentë të palosshëm për të rivalizuar Samsung.Këta iPhone të palosshëm tepër sekret pritet të kenë ekrane të mëdhenj duke krijuar një efekt të stilit iPad. Firmat rivale të smartphone-ve si Samsung, Huawei dhe LG kanë zhvilluar të gjithë telefonat e tyre të palosshëm.

Por Apple ka qëndruar i qetë, duke prirur trendin duke iu përmbajtur modeleve tradicionale të iPhone.Tani faqja e industrisë “Tajvan Ekonomik Daily News” thotë se Apple mund të jetë duke punuar në telefona të palosshëm në fshehtësi, siç vërehet nga MacRumors .

Gjigandi prodhues Tajvanez Foxconn, i cili bën shumë pajisje të Apple, thuhet se ka shkatërruar dy prototipa të palosshëm të iPhone. Këto kanë kaluar prova të qëndrueshmërisë në një fabrikë Foxconn në qytetin teknologjik të Kinës Shenzhen, pretendon raporti. Njëra nga këto pajisje thuhet se paloset vertikalisht. Dhe tjetra është një pajisje me ekran të dyfishtë me dy shfaqje të veçantë të lidhura me një menteshe.

Telefonat e palosshëm janë një dizajn gjithnjë e më popullor i smartphone-ve që vendos një mekanizëm varen prapa ekranit. Kjo i lejon celularin të ketë një ekran të madh në madhësi të tabletës, por zbritet deri në madhësinë e smartphone-it për përdorim të rregullt. Kjo do të thotë që blerësit mund të kenë ekrane të mëdha për të parë mediat, ndërkohë që janë akoma në gjendje t’i futin lehtësisht pajisjet.

LEXO EDHE:  Basha në Vorë: Në 21 qershor të bashkojmë votën kundër bandave kriminale

Samsung u detyrua të  anulonte prezantimin e telefonit të saj Galaxy Fold në 2019 , pasi mostrat e hershme  u thyen gjatë ditëve të para të përdorimit .Huaëei gjithashtu vonoi me prezantimin e Mate X të palosshëm për të mbuluar çështjet e dizajnit.

Apple nuk ka konfirmuar ndonjë plan për të lëshuar një smartphone të palosshëm dhe ka të ngjarë të jetë i kujdesshëm pasi ka parë sesi ndodhi me rivalët e tij. Kjo nuk është hera e parë që kemi dëgjuar zëra për krijimin e një iPhone të palosshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook kërcënon ndalimin e ndarjes së lajmeve në Australi

Publikuar

-

Nga

Facebook kërcënon ndalimin e ndarjes së lajmeve në Australi

Facebook ka kërcënuar të ndalojë përdoruesit të ndajnë përmbajtje të lajmeve në Australi ndërsa përgatitet për një ligj të ri që e detyron atë të paguajë botuesit për artikujt e tyre. Rregullatorët duan që gjigantët e teknologjisë si Facebook dhe Google të paguajnë për përmbajtjen e ripostuar nga mediat.

Muajin e kaluar Google paralajmëroi përdoruesit e saj se shërbimet e tij të kërkimit mund të ishin “shumë më keq” si rezultat. Masa e fundit e Facebook për të bllokuar ndarjen e lajmeve ka përshkallëzuar tensionet midis firmave të teknologjisë dhe rregullatorëve.

Rrjeti i mediave sociale tha se nëse legjislacioni i propozuar bëhet ligj ai do të ndalojë australianët të ndajnë lajme në Facebook dhe filiali i tij Instagram.Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve (ACCC) ka hartuar rregullat për të “barazuar fushën e lojës” midis gjigandëve të teknologjisë dhe botuesve që thotë se po luftojnë për shkak të humbjes së të ardhurave nga reklamat.

LEXO EDHE:  “Kam ardhur në jetë për tu bërë nënë”/ Olta Boka flet për mëmësinë

LEXO EDHE:  Gjirokastër/ Prezantohet zyrtarisht kandidatja Zamira Rami

ACCC iu përgjigj kërcënimit të Facebook për të bllokuar përmbajtjen e lajmeve duke thënë se ishte “me kohë dhe e keqkuptuar”. “Kodi thjesht synon të sjellë drejtësi dhe transparencë në marrëdhëniet e Facebook dhe Google me bizneset australiane të mediave të lajmeve,” tha kryetari i ACCC Rod Sims./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Facebook ka pranuar një çështje që la shumë përdorues të iPhone të pyesnin pse kishin dalë nga aplikacioni i mediave sociale. Gjiganti i teknologjisë zbuloi një “ndryshim konfigurimi” të regjistruar pwr përdoruesit e Apple nga llogaritë e tyre në Facebook gjatë fundjavës.

Disa përdorues thjesht duhej të regjistroheshin por të tjerët që përdorën vërtetimin me dy faktorë raportuan se po luftonin për ta bërë këtë. Kjo sepse vërtetimi me dy faktorë dërgon një kod me SMS që ju nevojitet gjithashtu nëse dëshironi të identifikoheni. Këto tekste thuhet se po mbërrinin me vonesë.

Kuptohet, kjo bëri që shumë veta të shqetësoheshin se llogaritë e tyre ishin komprometuar ose marrë nga dikush tjetër. Facebook fillimisht shkroi në Twitter të Shtunën: “Ne po shikojmë raporte të njerëzve që janë shkëputur dhe duhet të identifikohen përsëri për të hyrë në llogaritë e tyre në Facebook.

“Ne jemi duke punuar për ta zgjidhur këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur. Faleminderit për durimin tuaj.” Pastaj vijoi me: “Kështu që Facebook, kuptoi se ishte një” ndryshim konfigurimi “. Platforma e mediave sociale më pas falënderoi inxhinierët që rregulluan problemin dhe shpjegoi se edhe ajo ishte e hutuar se çfarë do të thoshte “ndryshimi i konfigurimit”. Problemi duhet të ishte zgjidhur për të gjithë përdoruesit e iPhone tani.

LEXO EDHE:  “Kam ardhur në jetë për tu bërë nënë”/ Olta Boka flet për mëmësinë

LEXO EDHE:  “Kam ardhur në jetë për tu bërë nënë”/ Olta Boka flet për mëmësinë

Nëse ende keni probleme duke u përpjekur të identifikoheni në llogarinë tuaj, atëherë Facebook këshillon të vizitoni Qendrën e Ndihmës . Në lajme të tjera, WhatsApp ka  bërë një kthesë  në vendimin e saj për të futur kushte të reja të diskutueshme për përdoruesit muajin e ardhshëm.

‘Balenat’ e Bitcoin që mbajnë shuma marramendëse të kriptovalutës mund të rrëzojnë tregun , kanë paralajmëruar ekspertët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Publikuar

-

Nga

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Nëse dikush nxjerr një iPhone në një ditë të ftohtë, jeta e baterisë zvogëlohet shpejt. Brenda pak minutash, bateria mund të humbasë energjinë e mjaftueshme për të mbyllur pajisjen. Bateria e jonit litium thjesht nuk mund të funksionojë në temperatura jashtëzakonisht të ftohta. Jonet e litiumit ngadalësohen nën temperaturat e ftohta, duke zvogëluar rrjedhën e energjisë elektrike.

Kjo nuk është një e metë me produktet e Apple. Kjo ndodh me çdo pajisje që funksionon me bateri me jon litium. Ka disa gjëra që mund të bëni për ta mbajtur iPhone tuaj në punë dhe për ta mbrojtur atë nga dëmtimet e përhershme.

Nëse jeni jashtë dhe nuk keni nevojë për iPhone tuaj, fikeni. Siç u përmend më parë, kur është i fikur, iPhone mund të përballojë një gamë shumë më të madhe të temperaturës. Sigurohuni që ta fikni, dhe jo vetëm ta lini “Sleep”. Mbani butonin e gjumit / zgjimit dhe më pas rrëshqitni butonin “rrëshqitës për t’u fikur” për të fikur pajisjen tuaj.

Kur të ktheheni në një ambient më të ngrohtë, mos e ndizni iPhone tuaj menjëherë. Kjo është e vërtetë për çdo pajisje elektronike, dhe gjithashtu disa forma mediash, të tilla si kaseta video dhe audio. Ndezja e një pajisje të ftohtë mund ta ngrohë atë shpejt. Ndryshimi i shpejtë i temperaturës mund të zgjerojë komponentët shumë shpejt, duke shkaktuar dëme.

LEXO EDHE:  Apple sjell risinë/ Thirrjet e emergjencës përmes shenjës së gishtërinjve

LEXO EDHE:  Apple do të sjellë një model 5 inç të iPhone me sistem vertikal kamerash

Për më tepër, pajisja juaj rrezikon të formohet kondensimi. Çdo lagështirë brenda pajisjes mund të shkaktojë dështimin e përbërësve elektronikë. Thjesht prisni që pajisja juaj të dalë në temperaturën e dhomës. Me iPhone të ri, të mbështetur në metal, kjo duhet të ndodhë brenda pak minutash. Thjesht sigurohuni që të mos ndihet i ftohtë në prekje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE