Connect with Us

Gjermania ashpërson sërish masat/ Zgjat kufizimin deri në 31 janar

Bota

Gjermania ashpërson sërish masat/ Zgjat kufizimin deri në 31 janar

Publikuar

-

Gjermania ashpërson sërish masat/ Zgjat kufizimin deri në 31 janar

Gjermania ka zgjatur sërish kufizimin e masave ditën e sotme.

Mësohet se qeveria dhe federata gjermane ranë dakord për të zgjatur kufizimin deri më 31 janar, si masë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Rregullorja përfshin mbylljen e shkollave, ndalimin e udhëtimit në pikat e nxehta, kufizim të numrit të grumbullimeve, testim të dyfishtë, leje për prindërit, etj.

Sipas rregullores së re, banorët e zonave të konsideruara si pika të nxehta të koronavirusit do të kufizohen nga udhëtimi më shumë se 15 kilometra (9.3 milje) pa ndonjë arsye të vlefshme.

Gjithashtu kontaktet në takimet private do të kufizohen vetëm në një person tjetër që nuk jeton në të njëjtën shtëpi.

Nga ana tjetër, personat që mbërrijnë në Gjermani nga zonat me rrezik të lartë do të kërkohet të paraqesin dy rezultate negative të testit.

LEXO EDHE:  Këshilla për parandalimin e përhapjes së koronavirusit tek familjarët

Ndërkohë, të gjitha dyqanet dhe shërbimet jo-thelbësore do të mbeten të mbyllura dhe prindërit mund të marrin pushime me pagesë në mënyrë që të kujdesen për fëmijët e tyre.

Punëdhënësit inkurajohen të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia. Mediat raportojnë se ndalohet do të pirja e alkoolit në publik.

Ceremonitë fetare në kisha, sinagoga dhe xhami do mund të zhvillohen vetëm nëse ndjekin rregullat e higjienës.

Autoritetet gjermane shpresojnë se ky kufizim do të ulë nivelin e infeksionit mjaftueshëm, për të rifilluar edhe një herë gjurmimin efektiv të kontaktit. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Detajet e arrestimit të ish gjyqtarit, përplaset me policinë

LEXO EDHE:  Këshilla për parandalimin e përhapjes së koronavirusit tek familjarët

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE