Connect with Us

Samsung do të zbulojë gamën e re të smartphone-ve Galaxy S21 në ngjarjen virtuale më 14 janar

Teknologji

Samsung do të zbulojë gamën e re të smartphone-ve Galaxy S21 në ngjarjen virtuale më 14 janar

Publikuar

-

Samsung do të zbulojë gamën e re të smartphone-ve Galaxy S21 në ngjarjen virtuale më 14 janar

Samsung ka njoftuar se ngjarja e saj e shumwpritur ‘Galaxy Unpacked’ do të zhvillohet në 14 Janar. Gjiganti i teknologjisë së Koresë së Jugut pritet të zbulojë gamën e tij më të fundit të smartphone-ve, duke përfshirë Galaxy S21 të përputhshëm me 5G, në zbulimin virtual në 10 të mëngjesit EST (7 e mëngjesit PST / 3 e pasdites GMT).

Në një video prej 12 sekondash kompania thotë ‘mirë se erdhe në epikën e përditshme’ me një kub shoqërues që rrotullohet. Brenda kubit duket se është një pasqyrë e paqartë e modulit të kamerës së pasme që ka dalë së fundmi .

Android Police muajin e kaluar zbuloi se do të ketë tre telefona në gamën S21: S21, S21 Plus dhe S21 Ultra. Në tre klipe promocionale me pamje zyrtare, të marra gjoja nga burime të Samsung, një modul i pasmë me tre kamera është tipari yll.

Duket se i njëjti konfigurim i kamerës është ai që është brenda kubit rrotullues të ftesës për ngjarjen e ardhshme Samsung, të gjitha përveç konfirmimit të lëshimit të afërt të pajisjes së fundit Galaxy.  Njoftimet e teknologjisë së janarit normalisht dominohen nga CES, ekstravaganca teknike e mbajtur në Las Vegas, me Samsung që vendoset në një rutinë vjetore të mbajtjes së ngjarjes së saj kryesore në fund të shkurtit. Por me Kongresin Botëror të Mobile, ngjarja vjetore e shkurtit në Barcelonë, ku telefonat celularë të ardhshëm të vitit shpesh lançohen, u zhvendos në qershor për shkak të pandemisë së koronavirusit, Samsung ka vendosur të përshpejtojë orarin e saj të zakonshëm.

LEXO EDHE:  Vëllezërit Aliko dëshmojnë: Nuk kemi lidhje me vrasjen e efektivit

Si rezultat, njoftimi i ardhshëm i Samsung do të përplaset me ditën e fundit të CES, e cila do të mbahet midis 11 dhe 14 janarit. Një seri rrjedhjesh kanë dhënë një ide të mirë se si do të duket diapazoni Samsung S21, me tre madhësi ekrani – 6,2, 6,7 dhe 6,9 ​​inç.Të tre aparatet do të kenë një ekran të nivelit të lartë 120Hz dhe një kornizë të poshtme të reduktuar, si dhe moduli i kamerës të jetë më i hollë dhe i sheshtë sesa tek paraardhësi i tij.

Specifikimet e brendshme mbeten më të pakapshme, me një RAM 8 GB të spekuluar dhe një procesor Qualcomm Snapdragon 888 për klientët amerikanë dhe një çip Exynos 2100 për pjesën tjetër të botës.  Por fokusi i pajisjeve të reja duket të jetë kamera, me tre lente të besueshme, ndoshta një telefoto kryesore 12MP, 12MP ultra-gjerë dhe 64MP. Me modulin që gjithashtu shfaqet në lojë video, duket se është vendosur të jetë pika kryesore e zbulimit dhe dizajnit të telefonit. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook kërcënon ndalimin e ndarjes së lajmeve në Australi

Publikuar

-

Nga

Facebook kërcënon ndalimin e ndarjes së lajmeve në Australi

Facebook ka kërcënuar të ndalojë përdoruesit të ndajnë përmbajtje të lajmeve në Australi ndërsa përgatitet për një ligj të ri që e detyron atë të paguajë botuesit për artikujt e tyre. Rregullatorët duan që gjigantët e teknologjisë si Facebook dhe Google të paguajnë për përmbajtjen e ripostuar nga mediat.

Muajin e kaluar Google paralajmëroi përdoruesit e saj se shërbimet e tij të kërkimit mund të ishin “shumë më keq” si rezultat. Masa e fundit e Facebook për të bllokuar ndarjen e lajmeve ka përshkallëzuar tensionet midis firmave të teknologjisë dhe rregullatorëve.

Rrjeti i mediave sociale tha se nëse legjislacioni i propozuar bëhet ligj ai do të ndalojë australianët të ndajnë lajme në Facebook dhe filiali i tij Instagram.Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve (ACCC) ka hartuar rregullat për të “barazuar fushën e lojës” midis gjigandëve të teknologjisë dhe botuesve që thotë se po luftojnë për shkak të humbjes së të ardhurave nga reklamat.

LEXO EDHE:  Ja se si po ju tradhëton partneri juaj!

LEXO EDHE:  Këtë telefon të Samsung nuk do ta gjeni në Evropë

ACCC iu përgjigj kërcënimit të Facebook për të bllokuar përmbajtjen e lajmeve duke thënë se ishte “me kohë dhe e keqkuptuar”. “Kodi thjesht synon të sjellë drejtësi dhe transparencë në marrëdhëniet e Facebook dhe Google me bizneset australiane të mediave të lajmeve,” tha kryetari i ACCC Rod Sims./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Facebook ka pranuar një çështje që la shumë përdorues të iPhone të pyesnin pse kishin dalë nga aplikacioni i mediave sociale. Gjiganti i teknologjisë zbuloi një “ndryshim konfigurimi” të regjistruar pwr përdoruesit e Apple nga llogaritë e tyre në Facebook gjatë fundjavës.

Disa përdorues thjesht duhej të regjistroheshin por të tjerët që përdorën vërtetimin me dy faktorë raportuan se po luftonin për ta bërë këtë. Kjo sepse vërtetimi me dy faktorë dërgon një kod me SMS që ju nevojitet gjithashtu nëse dëshironi të identifikoheni. Këto tekste thuhet se po mbërrinin me vonesë.

Kuptohet, kjo bëri që shumë veta të shqetësoheshin se llogaritë e tyre ishin komprometuar ose marrë nga dikush tjetër. Facebook fillimisht shkroi në Twitter të Shtunën: “Ne po shikojmë raporte të njerëzve që janë shkëputur dhe duhet të identifikohen përsëri për të hyrë në llogaritë e tyre në Facebook.

“Ne jemi duke punuar për ta zgjidhur këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur. Faleminderit për durimin tuaj.” Pastaj vijoi me: “Kështu që Facebook, kuptoi se ishte një” ndryshim konfigurimi “. Platforma e mediave sociale më pas falënderoi inxhinierët që rregulluan problemin dhe shpjegoi se edhe ajo ishte e hutuar se çfarë do të thoshte “ndryshimi i konfigurimit”. Problemi duhet të ishte zgjidhur për të gjithë përdoruesit e iPhone tani.

LEXO EDHE:  Vëllezërit Aliko dëshmojnë: Nuk kemi lidhje me vrasjen e efektivit

LEXO EDHE:  WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona deri më 1 janar/ A do të jetë i juaji në listë?

Nëse ende keni probleme duke u përpjekur të identifikoheni në llogarinë tuaj, atëherë Facebook këshillon të vizitoni Qendrën e Ndihmës . Në lajme të tjera, WhatsApp ka  bërë një kthesë  në vendimin e saj për të futur kushte të reja të diskutueshme për përdoruesit muajin e ardhshëm.

‘Balenat’ e Bitcoin që mbajnë shuma marramendëse të kriptovalutës mund të rrëzojnë tregun , kanë paralajmëruar ekspertët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Publikuar

-

Nga

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Nëse dikush nxjerr një iPhone në një ditë të ftohtë, jeta e baterisë zvogëlohet shpejt. Brenda pak minutash, bateria mund të humbasë energjinë e mjaftueshme për të mbyllur pajisjen. Bateria e jonit litium thjesht nuk mund të funksionojë në temperatura jashtëzakonisht të ftohta. Jonet e litiumit ngadalësohen nën temperaturat e ftohta, duke zvogëluar rrjedhën e energjisë elektrike.

Kjo nuk është një e metë me produktet e Apple. Kjo ndodh me çdo pajisje që funksionon me bateri me jon litium. Ka disa gjëra që mund të bëni për ta mbajtur iPhone tuaj në punë dhe për ta mbrojtur atë nga dëmtimet e përhershme.

Nëse jeni jashtë dhe nuk keni nevojë për iPhone tuaj, fikeni. Siç u përmend më parë, kur është i fikur, iPhone mund të përballojë një gamë shumë më të madhe të temperaturës. Sigurohuni që ta fikni, dhe jo vetëm ta lini “Sleep”. Mbani butonin e gjumit / zgjimit dhe më pas rrëshqitni butonin “rrëshqitës për t’u fikur” për të fikur pajisjen tuaj.

Kur të ktheheni në një ambient më të ngrohtë, mos e ndizni iPhone tuaj menjëherë. Kjo është e vërtetë për çdo pajisje elektronike, dhe gjithashtu disa forma mediash, të tilla si kaseta video dhe audio. Ndezja e një pajisje të ftohtë mund ta ngrohë atë shpejt. Ndryshimi i shpejtë i temperaturës mund të zgjerojë komponentët shumë shpejt, duke shkaktuar dëme.

LEXO EDHE:  Vëllezërit Aliko dëshmojnë: Nuk kemi lidhje me vrasjen e efektivit

LEXO EDHE:  Publikohen disa nga veçoritë e Galaxy Note 5

Për më tepër, pajisja juaj rrezikon të formohet kondensimi. Çdo lagështirë brenda pajisjes mund të shkaktojë dështimin e përbërësve elektronikë. Thjesht prisni që pajisja juaj të dalë në temperaturën e dhomës. Me iPhone të ri, të mbështetur në metal, kjo duhet të ndodhë brenda pak minutash. Thjesht sigurohuni që të mos ndihet i ftohtë në prekje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE