Connect with Us

12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli

Shëndeti

12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli

Publikuar

-

12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli

Studimet tregojnë se konsumimi i vitaminës C nuk mund të parandalojë ftohjet, ngarkimi i kësaj lënde ushqyese mund të ndihmojë në shkurtimin e zgjatur të kohës që jeni i sëmurë dhe në zvogëlimin e ashpërsisë së simptomave tuaja .

Një portokall me madhësi të mesme ka vetëm 69.7 mg vitaminë C, e cila është në të vërtetë më pak se ajo e shumë frutave dhe perimeve të tjera të zakonshme.

Më poshtë do të gjeni listën me ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli.

Speca djegës

Një gjysmë filxhani speca djegës të copëtuar ose të prerë në kubikë jep 107.8 mg vitaminë C. Plus, studiuesit nga Universiteti i Buffalo zbuluan se kapsaicina, përbërja që i bën specat djegës të nxehtë, mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve dhe muskujve.

Spec i kuq

Një filxhan spec i kuq i copëtuar përmban gati tre herë më shumë vitaminë C sesa një portokall – 190 mg. Specat e kuq janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, e cila promovon shëndetin e syve.

Speci jeshil

Një filxhan spec jeshil  i copëtuar përmban më pak vitaminë C sesa motra e saj më e ëmbël, por me 120 mg, është akoma 200% e sugjerimit tuaj të rekomanduar ditor. Speci jeshil është gjithashtu një burim i madh i fibrave.

Lakër jeshile

Përveç dyfishit të marrjes suaj të rekomanduar ditore të vitaminës A dhe shtatëfishit të sasisë së rekomanduar të vitaminës K, një racion me një filxhan  siguron 80.4 mg të vitaminës C. Termocentrali ushqyes gjithashtu jep një dozë të konsiderueshme mineralesh dhe acideve yndyrore.

Brokoli

Kjo perime kryqëzuese ofron 132 mg vitaminë C plus një grusht fibrash mbushëse për vetëm 30 kalori për racion. Plus,  brokoli mund të ketë veti parandaluese të kancerit.

LEXO EDHE:  Ushqime “superfood” nga Gjermania

Papaja

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e papajës mund të ndihmojë në pastrimin e sinuseve, të ndriçojë lëkurën tuaj dhe të forcojë kockat tuaja. Një racion me një filxhan sjell 88.3 mg vitaminë C.

Luleshtrydhe

Një filxhan i këtij super fruti përmban 84.7 mg vitaminë C, plus doza të shëndetshme të folatit dhe përbërjeve të tjera të treguara për të  . Një përfitim tjetër i papritur i luleshtrydheve? Ato mund të ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj natyrshëm.

Lulelakër

Pavarësisht nëse e pjekni, e avulloni ose e shtypni, duke ngrënë një kokë të vogël lulelakër ju jep një dozë 127.7 mg të vitaminës C, plus 5 gramë fibra dhe 5 gramë proteina.

Lakër Brukseli

Këto lulelakra janë të mbushura me fitonutrientë dhe fibra që parandalojnë kancerin, për të mos përmendur 74.8 mg vitaminë C. Nëse nuk iu pëlqen nga shija e tyre e hidhur, nxirrni jashtë ëmbëlsinë e tyre natyrore duke i pjekur.

Ananasi

Përveç 78.9 mg vitaminë C, ananasi përmban bromelainë, një enzimë ndihmon tretjen e ushqimit që ndihmon në prishjen e ushqimit dhe uljen e fryrjes së barkut. Bromelain gjithashtu vepron si një anti-inflamator natyral që mund t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt pas një stërvitje të vështirë.

Kivi

Dy kivi kanë rreth 137.2 mg vitaminë C. Fruti i paqartë është gjithashtu i pasur me kalium dhe bakër.

Mango

Shijoni tropikët për një rritje 122.3 mg të vitaminës C. Mango është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, e cila si vitamina C luan një rol kryesor në imunitetin dhe gjithashtu mban sytë tuaj të shëndetshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Publikuar

-

Nga

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Duket se situata nga Covid në vendin tonë po vjen drejt përmirësimit.

Prej disa javësh, numri i infektimeve dhe viktimave ka qenë shumë i ulët, çka tregon se po shkohet drejt imunizsimit të tufës.

Në kulmin e pandemisë, u hapën katër spitale Covid, përpos atyre rajonal. Por me përmirësimin e situatës dhe me uljen e shtrimeve këto spitale po shkojnë drejt mbylljes.

Pas Covid 3, edhe spitali i Sanatoriumit po shkon drejt mbylljes si spital COVID, sipas News24.

Në tre ditët e fundit spitali COVID 2, ka pritur vetëm një urgjencë nga rrethet, ndërsa numri i të shtruarve është reduktuar në 25. Burime nga ky spital pohojnë se sanatoriumi po shkon drejt mbylljes si spital COVID.

Pacientët me covid 19 janë grupuar në dy pavione të katit të tretë ndërsa pavionet e tjera të boshatisura po deziinfektohen. Të njëjtat burime pohojnë prej disa ditësh reanimacioni i covid 2 po punon me gjysmë kapaciteti, ku nga 10 shtretër 5 janë me pacient në gjendje tepër të rëndë, njëri prej tyre i intubuar.

Por ulja e shtrimeve në sanatorium nuk po ndikon aspak në uljen e vdekshmërisë në mesin e personave të shtruar ku në 24 orët e fundit mësohet se kanë humbur jetën 2 pacientë. Mjekë të spitalit pohojnë jashtë kameras se vdekshmëria e lartë është pasojë e keqëmjekimit fillestar të pacientëve në banesë si dhe e kohe qëndrimit të gjatë në shtëpi dhe më pas në spitalet bashkiake dhe rajonale derisa rastet referohen në spitalet terciare 3 javë pas infektimit kur komplikacionet në mushkri ndodhen në fazën terminale.

LEXO EDHE:  Ushqime “superfood” nga Gjermania

LEXO EDHE:  4 ushqimet që duhet të hamë pasi jemi të sfilitur nga palestra

E ndërsa spitali i Sanatorimit vijon të mbajë statusin covid 2 për vetëm 25 të shtruar, nga 250 shtretër që ka ky spital, me mijëra të sëmurë kronik që vuajnë nga patologji të shumta në mushkri kanë një vit që kanë mbetur pa një spital të dedikuar dhe I falen rreth 30 shtretërve të huazuar në ish godinën e vjetër të kirurgjisë në QSUT ku shërben një nga tre klinikat pneumologjike të transferuara nga sanatoriumi.

Nga ana tjetër spitali i parë covid, infektivi, numëron rreth 20 të shtruar nga 120 shtretër kapaciteti, dhe mesatarisht 3 urgjenca ditore nga rrethet e jugut dhe kryeqyteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Rektori i Universitetit të Mjekësisë në Tiranë Arben Gjata, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë ndërsa u shpreh se ka pak gjasa që Shqipëria të përjetojë një valë të tretë infektimesh.

Në një intervistë për Fax news, ai tha se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, dhe se me ardhjen e dimrit ne mund të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale.

“Jemi në një situatë shumë të mirë, pas kontakteve direkte që kemi me pacientët, pavarësisht situatës që është në përmirësim të ndjeshëm, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë rajonin, është e domosdoshme, që ne masat ti respektojmë. Besoj se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, me ardhjen e dimrit ne të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale, unë nuk besoj se do të ketë një valë të tretë”, u shpreh Gjata.

I pyetur se cilën prej vaksinave do të rekomandonte, Gjata tha se secila prej atyre që është në qarkullim sjell mbrojtje nga infektimi, dhe ulje të shenjave klinike, duke shkaktuar ulje të shtrimeve spitalore.

“Unë i kam sugjeruar të gjithë kontakteve të mija që të bëjnë cilëndo prej vaksinave, nëse do të merremi vetëm me sherre nuk ia dalim, të gjithë duhet të vaksinohen, pasi vërtetë nuk mund të jesh 100% imun, por të paktën kalon forma më të lehta të sëmundjes.

Ne nuk kemi të dhëna të sakta derimë tani, se sa zgjat imuniteti nga vaksinimi, ka diskutime se mund të ketë nevojë dhe për një dozë të tretë vaksine, ashtu siç ka dhe diskutime se vaksinat për Covidin mund të bëhen njësoj si ato për gripin, njëherë në vit.

Kalimi i Covidit të bën imun deri në 6 muaj, ndaj edhe rekomandohet që vaksina e dytë të bëhet në një kohë më të vonë”, tha Gjata më tej./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1107 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 4 rastë në Shkodër, nga 2 raste në Tiranë, Fier, Lezhë, Vlorë, Delvinë, nga 1 rast në Kurbin, Mirditë, Finiq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,107 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 125,419 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 80 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qytetarë: 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Vlora të moshave 40- 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Ushqime “superfood” nga Gjermania

LEXO EDHE:  Vuan nga sëmundjet e zemrës?/ Atherë këto ushqime nuk duhet t'i fusësh në gojë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.
Statistika (17 Maj 2021)
Raste të reja ditore 17
Të shëruar në 24 orë 1,107
Të shtruar në spitale 80
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,639

Testime totale 679,396
Raste pozitive 132,032
Raste të shëruara 125,419
Raste Aktive 4,178
Humbje jete 2,435

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3276
Shkodër 175
Korçë 160
Gjirokastër 96
Fier 90
Lezhë 88
Vlorë 87
Elbasan 67
Berat 53
Durrës 40
Kukës 23
Dibër 23

LEXO TE PLOTE