Connect with Us

“Rrezikohet një dështim i pashoq”/ Erion Dasho: Rama nuk duhet të sulojë BE për vaksinën, por të bashkëpunojë

Aktualitet

“Rrezikohet një dështim i pashoq”/ Erion Dasho: Rama nuk duhet të sulojë BE për vaksinën, por të bashkëpunojë

Publikuar

-

Pika e kthesës/ Dasho bën thirrjen e fortë: Shqipëria po përjeton katastrofë shëndetësore

Eksperti i Shënndetit Publik Erion Dasho ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama se vaksina anti-Covid nga Pfizer do të nis të aplikohet në Shqipëri që në muajin janar.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Dasho tregon të gjithë kronologjinë që do të ndjekë vaksina, nga Pfizer e deri në vendin tonë si dhe mënyrën që ajo duhet të mbahet.

Sipas tij, vaksina kërkon një temeraturë -70 gradë, e cila nga SHBA do të vijë në një çantë apostafat e krijuar nga Pfizer, e cila kontrollon vendndodhjen dhe temperaturën. Më pas, vaksina duhet të ruhet në temperaturën -8 gradë celcius për plot 5 ditë.

Por duke iu referar kushteve që ka vendi jonë, Dasho i bëri thirrje kryeinistrit që në vend që të shaj Bashkimin Europian, ai bën mirë të kërkojë ndihmë logjistike dhe financiare nga institucionet europiane.

Dasho thekson se qeveria nuk ka asnjë minutë kohë për të humbur, duke shtuar se përndryshe rrezikon një dështim spektakolar të pashoq.

VAKSINA ERDHI! PO MË PAS?!

Po supozojmë se kryeministri dhe ministria nuk po na gënjejnë kësaj here dhe duke nisur nga janari, Shqipërisë do të nisin t’i vijnë vaksina të Pfizer-it deri sa të bëhen 500 mijë doza.

Për ndjekësit e interesuar të faqes, një përshkrim i shkurtër i logjistikës dhe nevojave.

Vaksinat do të vijnë në kuti me përmasat e një valixheje (si arritën në Beograd para dy javësh). Kutitë janë prodhuar nga vetë Pfizer dhe mbajnë 1,000 deri 5,000 vaksina. Një kuti e tillë e ruan vaksinën për 10 ditë. Kutia ka termometër të brendshëm dhe kur temperatura “ngrohet” në më shumë se -70⁰C, ka nevojë të rimbushet me akull të thatë.

Pasi kutia arrin në destinacion, vaksinat mund të ruhen në temperaturë -2⁰C deri -8⁰C për 5 ditë. Gjatë kësaj kohe ato duhen administruar. Pra, aty ku hapet kutia, duhet garantuar prezenca e të paktën 1,000 personave të gatshëm për t’u vaksinuar, personelit të trajnuar, etj.

Kuptohet se në një vend rrumpallë të drejtuar nga një ministri e paaftë, në këtë zinxhir logjistik gjithçka mund të shkojë keq dhe vaksina të humbasë efektivitetin.

Në çdo hap Pfizer monitoron vendndodhjen dhe temperaturën. Çdo komprometim i cilësisë, rrezikon një ultimatum për të mos e përdorur vaksinën (Pfizer nuk rrezikon që shqiptarët të marrin vaksina të deaktivizuara që më vonë mund të cënojnë reputacionin e firmës).

Në vend që të mburret me kontratën dhe të shajë BE-në, kryeministri bën mirë të kërkojë ndihmë logjistike dhe financiare nga institucionet europiane.

Nëse është e vërtetë se dozat e para vijnë në janar, ora ka filluar të punojë dhe nuk ka asnjë minutë për të humbur…

Përndryshe rrezikon një dështim spektakolar të pashoq”, shkran Dasho./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

3 gënjeshtrat e freskëta të Monës

Publikuar

-

Nga

3 gënjeshtrat e freskëta të Monës

Monika Kryemadhi dje është përpjekur për të disatën herë të sqarojë opinionin publik pse LSI po dilte me lista të ndara me PD dhe të tregonte pse koalicion do jetë vetëm pas zgjedhor.

Si zakonisht Mona tha gënjeshtrat e rradhës, të cilat i kupton çdo demokrat, apo anëtar i LSI.

Së pari, Mona tha se do këtë më shumë përfshirje të shqiptarëve me dy lista. Në fakt ajo që do i ndodhë opozitës do jetë fakti se do djegë më shumë vota. Të gjithë tashmë e dinë pse Mona dhe Luli nuk gjetën gjuhën e një koalicioni të vetëm, PD nuk pranoi më shumë se 12-14 kandidatë të LSI në listat e saj. Kjo bëri që të dalin të ndarë. Pra s’kanë dalë për maksimalizim por për mos gjetje dakortësie

Së dyti, Mona theksoi se Luli dhe ajo fituan në 2011. Gënjeshtër kjo në fakt. Basha humbi me 11 vota dhe më pas ishte Berisha ai të fitoi. Rama kandidonte për herë të 4 dhe skema ishte e qartë, mos harrojmë dhe Hysni Milloshin.

LEXO EDHE:  Vasili: FMN foli, kryeministri po kriminalizon ekonominë

LEXO EDHE:  Premtimi i Ramës/ “Asnjë nuk do të largohet nga puna”

Gënjeshtra e tretë është harmonizimi i programeve. LSI s’ka asnjë program elektoral, thjesht del e bën ndonjë premtim, programi i vetëm i LSI është emërimi në administratë i disa hajdutëve me çizme, këto janë histori që tashmë dihen që nga viti 2009 e në rast se do ketë haromonizim korrupsioni, këtu pastaj Mona të kap mat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu në Gjykatën Kushtuetese/ Rama po tenton të krijojë karantinë për opozitën

Publikuar

-

Nga

Gjykata Kushtetuese po shqyrton sot kërkesën e Partisë Republikane në lidhje me kundërshtimin e vendimit për ndalimin e grumbullimeve mbi 10 veta për fushatë zgjedhore, në kuadër të masave anti-covid.

Në kërkesën e saj PR e ka cilësuar këtë vendim të padrejtë dhe se shkaktonte pabarazi. Kreu i PR-së, Fatmir Mediu deklaroi para mediave se ky është një vendim antikushtetues. Sipas tij, Rama tenton që të krijojë karantinë për opozitën.

“Veprimtaritë e Edi Ramës tentojnë që të krijojnë karantinë për opozitën. Në një kohë që i ka lejuar vetes dhe përmes vlerësimeve të komitetit, që parlamenti të mblidhet, qeveria apo dhe pushteti lokal të bëjë aktivitete mbi 10 veta dhe kufizon opozitën. Kjo është situatë e papranueshme, anti-ligjore. Nuk mund të ketë dy standarde për partitë politike apo dhe qytetarët. Nuk mund të trajtohet ndryshe kryeministri, apo qytetari. Të gjithë jemi njerëz përballë të njëjtin rrezik. Duket qartë se nuk kemi më as ligje, as qeveri, por një qeveri të korruptuar, që përpiqet që të thyejë rregullat. Jemi për të respektuar çdo rregull, por që imponohen në mënyrë të barabartë tek të gjithë”, -tha Mediu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse 280 kandidatë sjellin më pak mandate se 140 kandidatë?

Publikuar

-

Nga

Opozita e segmentit Basha-Kryemadhi, e cila po garon e përçarë në zgjedhje pas mos gjetjes së gjuhës së përbashkët, dje ka gjetur një mënyrë tjetër për të treguar se janë “bashkë”.

Qëndrimi i djeshëm për koalicion pas zgjedhor dhe marrveshja publike ishin një hi syve, pas dështimit për të gjetur konsensus që palët të garonin së bashku.

Pas kësaj, palët kanë dalë më një sqarim se 280 kandidatë ishin më mirë se 140 dhe do përfshinin më shumë shqiptarë.

Në fakt mund të përfshihen më shumë por do coptojnë më shumë vota dhe opozita nuk e ka këtë luks.

Një listë me 140 kandidatë e vetme do maksimalizonte çdo votë të çdo partie, dhe do ruante çdo fluks brenda koalicionit. Zgjedhja e bërë nga palët copton votën, pasi nuk ka maksimalizim, sepse çdo votë mbi mandatin e prodhuar digjet në të dy koalicionet, pa folur për faktin që LSI dhe PD në shumë qarqe mandatet mund t’i humbin edhe për mos plotësimin e një mandate me disa qindar vota. Pa diskutuar më tej votat që do marrin edhe partitë e faktorët e tjerë opozitarë si Jozefina Topalli, Nisma Thurje, Bindja Demokratike apo edhe Myslym Murrizi.

LEXO EDHE:  Fotot-Rama “s’ka rroba”?!/ Nga Fieri në Vlorë me të njëjtin kostum sportiv!

LEXO EDHE:  Strategjia vjeshtë-dimër/ Manastirliu: 368,000 vaksina falas kundër gripit sezonal

Ndarja në dy koalicionë sjell edhe një konfuzion që sado ta sqarojnë palët me justifikime se 280 kandidatë sjellin më shumë vota se 140, fakti është një dhe vetëm një. Një listë e përbashkët me 140 kandidatë, maksimalizon votat dhe prodhon më shumë kandidatë fitues se dy koalicionë, dy lista që krijojnë humbje votash pafund dhe nuk prodhojnë mandate shtesë./CNA.al

LEXO TE PLOTE