Connect with Us

Covid tek fëmijët/ Mjeku thirrje prindërve: Hiqni dorë nga kurimi me antibiotik

Shëndeti

Covid tek fëmijët/ Mjeku thirrje prindërve: Hiqni dorë nga kurimi me antibiotik

Publikuar

-

Pandemia Covid, e cila ka shkaktuar me qindra humbje jete, nuk ka qenë shumë agresive tek fëmijët, ndonëse në disa raste ka shkaktuar simptoma deri në mesatare.

Pediatri Bektash Mandro thotë se vihet re prezenca e shpeshtë e diarresë te moshat e vogla, simptomë kjo e cila është më e përhapur gjatë stinës së verës.

“Ka qenë situatë e lehtë deri te e mesme, nuk ka pasur rast të rëndë të trajtimit me covid. Te fëmijët kemi pasur më shumë të përziera, të vjedhja, ndonjëherë dhimbje koke, barku, diarre, që nuk shkojnë për kohën, pasi i kemi në periudhën e verës”, tha ai për “ABC News”.

Por ajo që shqetëson më shumë mjekun Mandro është përdorimi i antibiotikëve tek fëmijët. Ai u bën apel prindërve të heqin dorë nga kurimi me to i fëmijëve që shfaqin simptoma të covid. Pediatri thotë se antibiotiku duhet të përdoret vetëm me këshillën e mjekut.

LEXO EDHE:  Anosmia/ Pse personat e infektuar me Covid humbasin ndjesinë e nuhatjes

“Rastet kur kemi mbivendosje bakteriale duhet të trajtohen, të bëjmë shtesë antibiotikun, në rastet e tjera në mënyrë absolute nuk duhet të përdoret antibiotiku” tha ai.

Deri tani nuk janë raportuar raste të fëmijëve në gjendje të rënduar nga ky virus, por megjithatë ata mbetën faktor risku për përhapjen e tij në moshat më të rrezikuara./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksinimi/ Shqipëria e para në Evropë për dozat ditore kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi, Shqipëria e para në Evropë për dozat ditore kundër COVID-19

Shqipëria ka avancuar në vaksinimin e popullatës duke dalë në krye të të gjitha vendeve në Evropë sa i takon dozave ditore të administruara mesatarisht gjatë 7 ditëve të fundit.

Sipas të dhënave zyrtare që “Our Word in Data” ka mbledhur për të gjitha vendet rezulton se vendi ynë ka administruar 0.61 doza për 100 persona mesatarisht gjatë javës së fundit.

Shqipëria ka lënë pas vende si Belgjikë, Suedi, Francë dhe Austri të cilat gjithashtu kanë një ritëm të lartë të vaksinimit të popullatës.

Sa u takon vendeve të rajonit, Serbia është e 9-ta me 0.55 doza për 100 persona, kurse Mali i Zi qëndron dy pozita më lart me 0.57 doza për 100 persona.

LEXO EDHE:  “Shqipëria, vend me rrezik nga COVID-19”/ Ambasada: Për të hyrë në Gjermani duhet…

LEXO EDHE:  Vetëvrasjet te “Shefqet Ndroqi”/ Mjeku del me reagimin e fortë: T’u jepet urgjentisht përgjigje këtyre pyetjeve

Në fund të renditjes qëndron Maqedonia e Veriut me vetëm 0.11 doza për 100 persona kurse Kosova nuk është pjesë e kësaj renditjeje./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘1 në 4 fëmijë është alergjik në Shqipëri’/ Mjekja tregon dy ushqimet problematike

Publikuar

-

Nga

‘1 në 4 fëmijë është alergjik në Shqipëri’/ Mjekja tregon dy ushqimet problematike

Një në 4 fëmijë vuan nga alergjitë në vendin tonë. Kështu shprehet mjekja alergologe Eris Mësonjësi në një prononcim për ABC news.

Sipas saj, përhapjen më të madhe e kanë alergjitë kronike ku nga 2%  tashmë rezulton se të prekur janë 5 % e fëmijëve.

“Prevalenca e sëmundjeve alergjikë ndër vite ka ardhur duke u rritur. Rrufa alergjike ka qenë tek 2% dhe ka shkruar te 5-7%. Kurse i astmës nga 2 ka shkuar në 5%.”

Një tjetër shqetësim mbetet edhe numri në rritje i fëmijëve që shfaqin alergji ushqimore. Por sipas mjekes jo gjithmonë duhet të hiqet ushqimi nga dieta e fëmijës.

LEXO EDHE:  Masat ndaj koronavirusit/ Lubonja: Rama i pashpresë, duhet sakrificë qytetare

LEXO EDHE:  Kujdesi për fëmijët me aftësi të kufizuara në Shqipëri (Video)

“Nga testet e bëra në Tiranë rezultoi se një në katër fëmijë ishte me teste alergjike pozitive.”

Veza dhe qumështi janë ushqimet të cilat i shkaktojnë më tepër alergji fëmijëve. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2818  testime dhe kanë rezultuar pozitivë 91 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 23 raste në Tiranë, 8 në Korçë, 7 në Shkodër, nga 5 raste në Devoll Sarandë, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Lushnje, Mirditë, nga 3 raste në Durrës, Kurbin, Mallakastër, Gjirokastër, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Librazhd, Kamëz, Pogradec, Memaliaj, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Delvinë, Gramsh, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 894 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 114,362 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 52-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Masat ndaj koronavirusit/ Lubonja: Rama i pashpresë, duhet sakrificë qytetare

LEXO EDHE:  Antihistaminikët dhe Covid 19/ Lidhja mes tyre

Statistika (06 Maj 2021)
Raste të reja ditore 91
Të shëruar në 24 orë 894
Të shtruar në spitale 111
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,818

Testime totale 649,632
Raste pozitive 131,510
Raste të shëruara 114,362
Raste Aktive 14,742
Humbje jete 2,406

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 12431
Fier 505
Shkodër 356
Gjirokastër 242
Korçë 236
Durrës 231
Vlorë 220
Elbasan 133
Dibër 98
Berat 98
Kukës 96
Lezhë 96

LEXO TE PLOTE