Connect with Us

Video – Basha, njeriu i gafave/ Perlat e tij gjatë vitit 2020

Satire Politike

Video – Basha, njeriu i gafave/ Perlat e tij gjatë vitit 2020

Publikuar

-

“Basha nuk ka mëndje të fitojë zgjedhjet”/ Analisti tregon misionin kryesor të kreut demokrat

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, është i njohur tashmë për gafat e tij të shumta dhe për nivelin e dobët në matematikë, ndonëse pretendon se e ka nxjerrë me notën 10.

Basha mbahet mend për një sërë gafash dhe më poshtë po listojmë disa prej tyre.

Në mars të këtij viti, Basha kërkonte me ngulm shpalljen e  fatkeqësisë natyrore, ndonëse vendi ishte në gjendje emergjence.

“Menjëherë të shpallë gjendjen e emergjencës së fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin e Shqipërisë dhe të urdhërojë menjëherë mbylljen e çdo biznesi me prani të madhe dhe të dendur punonjësish”, ishte thirrja e kreut të PD, por ai harroi se kryeministri Edi Rama e kishte shpallur fatkeqësinë natyrore dhe vendi ishte në gejndje emergjence deri në 31 mars për shkak të tërmetit, që u pasua nga pandemia e Covid-19.

Gafën e radhës Basha e bëri në prill të këtij viti, kur tha në një emision se “po mbushet dekada e dytë që i  kam kërkuar Edi Ramës të bëjmë debat.”

Në fakt e vërteta është se nuk është mbushur ende e para. Sepse nga vitit 2011, duhet të vijë viti 2021 që të mbushet një dekadë. Ndërsa Luli mesa duket i ka dekadat me 5-vjeçare. Për dy dekada duhen edhe 10 vite të tjera.

Një tjetër gafë, ai e ka bërë në Baldushk, ku në vend që të thonte se ndodhej në fermën e zotit Kasem Saliu, tha se ndodhet në femrën e këtij të fundit.

“Për fat të keq nuk arritur të prezantoj diçka pozitive. Problemet që mund të paraqesim këtu, ku ndodhemi pranë femrës së zotit Kasem Saliu. Ju përshëndesim (përshëndet me dorë), kemi ardhur së bashkë me disa bashkëfshatarë”, theksoi kreu i opozitës.

Një tjetër Perlë drejtuesi i opozitës e bëri në Korçë, ku prezantoi një sipërmarrës dhe biznesin e tij e ka quajtur dyqan mini-supermarkatë.

“Ndodhem në praninë e dy sipërmarrësve, Luanit, që është edhe pronar i këtij dyqani, mini-supermarkati dhe të Besjanit”, dëgjohet të thotë Basha.

Por dikush duhet t’i tregojë kryetarit të Repulikës së Re se nuk ka dyqan mini-supermarkatë, por ka vetëm markatë, minimarket ose supermarket. Me këtë gafë që bëri në Korçë, Basha mori një katër tjetër sot.

Gjatë një tjetër deklarate për mediat, Luli tha në tetor se “6 në 4 biznese nuk nxjerrin fitim”. Këtë deklaratë vetëm “gjenitë” e matematikës si Luli, mund ta kuptojnë.

Në muajin qershor Basha shkoi pranë fermës së Hysen Gishtit nga Otllaku i Beratit, po gjatë bashkëbisedimit ai lëshoi një gafë të madhe.

Fermeri i trefgoi se nga 50 punëtorë që kishte pasur para pandemisë, i kishin mbetur vetëm dhjetë, ndërsa kreu i opozitës tha se paskan ikur 2 persona, ndërkohë që në të vërtetë kanë ikur 40.

LEXO EDHE:  Lefter Maliqi thirrje mediave/ Censurojeni Ramën, aktron me lot krokodili

Biseda me fermerin:

Fermeri: Kanë qenë 50 punëtorë, janë 10 tani

Basha: Ikën dy vet ë?

Fermeri: Po se nuk ka, nuk e përballojnë.

Gafat e Bashës në matematikë janë spikatur edhe më tej, pasi perlat nuk kanë përfunduar ende.

Gjatë aktivitetit të zhvilluar më 8 dhjetor në kuadër të ditës së rinisë, Basha deklaroi se Shqipëria ka shënuar 8 vite të humbura gjatë këtyre 4 viteve.

Perla e radhës ishte gjatë një relike për kryeministrin Edi Rama, i cili e talli për gafat. Në tentativë për të mbuluar analfabetizmin e tij në matematikë, kreu i opozitës tha lapse në vend të fjalës lapsuse.

“ Tradhtoi veten e tij dje. E kishte ndjekur konferencën për shtyp, por ishte marrë me lapsusin tim. Herën tjetër do ta nxjerr unë atë kur të bëj lapsus. Nuk ka rëndësi nëse bëj 1 apo dy lapse/lapsuse”, u shpreh kryetari i PD-së më 13 tetor.

Një deklaratë që bëri bujë ka qenë ajo e bërë për festat e 28-28 nëntorit, pasi në ditën e Flamurit, Basha ngatërroi datën e ngritjes së flamurit në Krujë.

Nga “Varrezat e Dëshmorëve” në kryeqytet, Basha tha se flamuri i Kastriotëve u ngrit në Krujë në 28 nëntor të vitit 1944. Ai u mundua ta korrigjonte, por sërish e tha gabim datën.

“Sot përkulemi me nderimin më të thellë para simbolit tonë kombëtar, flamurit të Kastriotëve që u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre më 28 nëntor 1944…, 1444”, tha kryetari i PD-së.

Kreu i PD ka bërë gafën e radhës gjatë një takimi me studentët në “Qytetin Studenti”.

Gjatë fjalës së tij, Basha u shpreh përpara studentëve se “për ata që vijnë me të ardhura mbi 640 milion lekë do tu përgjysmohet tarifa”.

Siç duket Basha ka ngatërruar studentët me biznesin e madh dhe ndoshta kjo shifër i kujton minimumin e shifrave që fiton kunati.

Ende pa u harruar gafa që bëri në takimin me studentët, Basha ka lëshuar një tjetër perlë gjatë takimit me pedagogët.

Teksa po fliste për investimet në arsim, kreu i opozitës deklaroi se 25 qershori është data e fillimit të shërimit të të gjitha plagëve, duke harruar se në fakt zgjedhjet parlamentare janë në 25 prill dhe jo në 25 qershor.

“Unë të siguroj që me qeverinë tonë do të marrë fund. 25 qershori është data e fillimit të shërimit të të gjitha plagëve, edhe e plagëve të shërimit të arsimit. Për këtë natyrisht nuk dal t’ju them që jam eksperti dhe unë kam zgjidhjen”, theksoi ai.

Këto janë vetëm disa nga gafat e Bashës, të cilat janë të shumta në numër edhe pse kryetari i opozitës pretendon se nodhin shumë rrallë dhe se ka qenë nxënës ekselent në matematikë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Zbulohet marrëveshja e Berti Qerosit me Monën

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kanë ngelur paksa të habitur, por ai e meriton. Aftësitë e tij intelektuale, kapacitetet e fuqishme qytetare si dhe menaxhimet e veçanta që i bën fushatave elektorale, mënyra e tij brilane në komunikim me publikun janë ato që e çuan kaq lart.

Ai është Berti Qerosi i cili tashmë i kthyer në një menaxher të fuqishëm elektoral të LSI, zbulohet të ketë pasur edhe një marrëveshje direkte me Monën.

Asgjë për tu çuditur, askush për tu habitur! Berti ka bërë një marrëveshje drejtpërdrejt me Monën, ai ka pranuar që Endriti të jetë kandidat i LSI në Korçë. Ai do ta mbështesë dhe do t’i vendosë të gjitha kapacitetet e tij të fuqishme në dispozicion, por nga ana tjetër ka kërkuar edhe diçka për vete.

Nuk mund të ndodhte që Berti të shkontë në një rrugë pa krye. E ardhmja e tij duket të jetë e ndritur dhe nuk mjafton vetëm Endriti të bëhet një copë deputet, ai do më shumë. Megjithëse ishte propozuar që të ishte vetë kandidat ai refuzoi denjësisht këtë propozim, por çuditërisht paska qenë më i zgjuar sesa e mendonim. Berti i ka kërkuar diçka Monikës dhe mesa duket ajo e ka negociuar edhe me Lulin dhe të gjitha palët tashmë janë dakord.

Në marrëveshjen Mona-Berti Qerosi ka një pikë e cila është se ky i fundit do të jetë jo vetëm strategu elektoral i zgjedhjeve të 25 prillit në Korçë, por edhe kandidati i ardhshëm për bashkinë e Korçës.

LEXO EDHE:  Janari i trishtë i Bashës

LEXO EDHE:  Janari i trishtë i Bashës

Pra, Endriti shkon deputet, Berti merr bashkinë. Kjo është një zgjidhje e pranuar nga palët. Tani ngelet për tu parë çfarë do të ndodhë më 25 prill dhe çfare do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme lokale për të cilat mund të ndodhë që presidenti Ilir Meta të vërë kusht kokën e Bertit. Nëqoftëse ai nuk fiton, mund të mos i shpallë fare ato zgjedhje.

Megjithëse mandati i Ilirit mbaron para zgjedhjeve lokale, mund të kemi një dekret të parakohshëm. Gjithësesi e rëndësishme është që Berti vazhdon të jetë fuqishëm në betejën e tij elektorale si strategu i LSI dhe si njeriu që do të sigurojë të ardhme të ndritur për këtë forcë politike, për qytetarët e Korçës, për rajonin e Korçës, por edhe më gjerë, në Kostur në apo Strugë, Ohër dhe Follorinë.

E ardhmja e Berti qerosit duket të jetë ajo e një gjiganti të vërtetë politik. Një njeriu i cili ndryshe nga të tjerët di të menaxhojë fort energjitë e tij të brendshme duke i lidhur ato me interesat e qytetarëve dhe t’i përkthejë në zhvillim për rajonin. Berti ne jemi me ty, fitore!/CNA.al

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

Monika Kryemadhi krenare për Berti Qerosin!

Një mandat për Berti Qerosin në Korçë

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Nga Taulant Dedja/ Qendra Botërore e Amerikanologjisë

Publikuar

-

Nga

Nga Taulant Dedja/ Qendra Botërore e Amerikanologjisë

Së shpejti në Tiranë do krijohet një institut i ri kërkimor dhe studimor me financime nga shumë burime pas një përzgjedhjeje me aplikim. Instituti do quhet Qendra Botërore e Amerikanologjisë.

Shqipëria u përzgjodh si vendi me përqindje më të lartë amerikanologësh për frymë popullsie. Deri tani janë paraqitur dy kandidatura për postin e drejtorit, avokati me reputacion të pakontestueshëm Spartak Ngjelson dhe nje ish-deputet i afirmuar si ekspert i teorive konspiracioniste.

I pakonfirmuar ende është lajmi nëse për këtë post do të konkurojë apo jo edhe Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, i cili është në pritje të rezultatit të 25 Prillit për të vendosur ç’do bëjë me karrierën e tij.

Godina ku mund të vendoset Qendra Botërore e Amerikanologjisë përflitet që do të jetë ose Piramida ose Vila 31 në Bllok. Nga projektet e para që do financohen janë studimet “Origjina shqiptare e disa presidentëve të SHBA”, “Manuali i veprimit dhe sjelljes së ambasadorit të SHBA sipas eksperiencës shqiptare”, “Paralele dhe kundërshti mes marrëdhënieve amerikano-ruso-kineze dhe atyre shqiptaro-ruso-kineze nën optikën e Rendit të Ri Botëror”, “Ku ngjasojnë Barack Obama me Erion Veliajn dhe ku ndryshojnë George Soros, Bill Gates dhe Samir Mane” si dhe “SHBA dhe Turqia, Shqipëria në mes”. Do ketë gjithashtu programe Master Shkencor në Amerikanologji dhe PhD në Amerikanologji. Qendra Botërore e Amerikanologjisë do ndajë çdo vit çmimin “Amerikanologu i vitit”, një herë në dhjetë vjet “Amerikanologu i Dekadës” dhe një herë në njëqind vjet “Amerikanologu i Shekullit”.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

Publikuar

-

Nga

Dalja e Berti Qerosit si një nga personalitet kryesore të LSI në fushatën e Endrit Brahimllarit në Korçë ka ngjallur ilaritet dhe është pritur me dashuri nga të rinjtë e LRI.

Pas zgjedhjes si kryetar të një ish drejtori që Mona e zgjodhi pa mbaruar shkollën, tashmë prurja e Berti Qerosit, është një fitore e dytë për LSI, kjo për vetë faktin se strukturat e LRI janë entuziazmuar nga kjo prurje e re elektorale e cila do sjellë avantazhe organizative.

Të rinjtë e LRi të frymëzuar nga puna e Qerosit, vlerat e tij intelektuale, si dhe vendosja në dispozicion e lokalit për të ngrenë e pirë bashkë me shumë drejtues policië, sjell një tjetër veçanti të këtij personaliteti.

Mësohet se shumë shpejt në Korçë pritet të zbarkojë edhe vetë Mona e cila do ketë një takim ‘kokë më kokë’ me Berti Qerosin për të diskutuar në lidhje me strategjinë elektorale të LSI dhe LRI jo vetëm në Korçë por edhe më gjerë.

Pritet që diskutimet të përfshijnë edhe katet paleje, vilat e ndërtuara me djersë, dhe kontributet e shkëlqesisë të tij Qerosit në institucione diplomatike.

LEXO EDHE:  Gazmend Bardhi “shet” Lulzim Bashën/ Nuk dua të njihem me dokumentet

LEXO EDHE:  “I kemi skemat gati në të gjitha variantet”/ Agron Duka tregon kë ministri i ka kërkuar Bashës

Mona nga ana e saj do vlerësojë kontributin e Qerosit në jetën kulturore dhe akademike të Korçës, gjithashtu ajo pritet të akordojë një dekoratë të veçantë që Ilir Meta ja u jep zakonisht intelektualëve të kalibrit Qerosi.

Informacionet e mëtejshme për fushatën e kandidatit të Qerosit dhe rezultatet e shkëlqyera të tij në vazhdim, do raportohen pas përfundimit të takimit me Monën.

Pritet që afër lokalit ku do mbahet takimi të ketë edhe ambulance dhe shëebim emergjence shëndetësor pasi pritet që Mona të ketë arritmi pas takimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: