Connect with Us

Si i ndryshoi Covid-19 ngjarjet botërore në 2020-ën/ Katër çështjet politike që u ndikuan nga pandemia

Lajme

Si i ndryshoi Covid-19 ngjarjet botërore në 2020-ën/ Katër çështjet politike që u ndikuan nga pandemia

Publikuar

-

Mbi 85 milionë të infektuar me Covid-19 në botë/ Rreth 1,9 milionë të vdekur

Viti 2020 ka qenë si asnjë tjetër. Koronavirusi infektoi më shumë se 67 milion njerëz, ndikoi në 80% të vendeve të punës dhe bllokoi miliarda persona.

Është joshëse të imagjinohet se 2020-ta do të kishte dalë pa një pandemi. Ndërsa kriza preku të gjithë qytetarët, ajo gjithashtu ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve e lajmeve në të gjithë botën.

Këtu po rendisim vetëm katër çështje politike, nga katër kontinente, të cilat u ndryshuan nga pandemia.

1. Zgjedhjet në SHBA

Skenari/ Si zgjidhet presidenti i SHBA nëse zgjedhjet nuk prodhojnë një fituesZgjedhjet presidenciale kishin për qëllim të dukeshin shumë ndryshe. Në kushte të tjera, do të kishte pasur tubime të vrazhda dhe një fushatë agresive.

Në vend të kësaj, pandemia shtye tubimet dhe studiuesi Joe Biden pranoi emërimin në një dhomë pothuajse të zbrazët. Disa të pranishëm në një ngjarje të Shtëpisë së Bardhë u infektuan, ndërsa vetë presidenti u dërgua në spital, pasi doli pozitiv.

Ekspertët besojnë se ka arsye të ndryshme për rezultatin e zgjedhjeve, por sipas tyre, mënyra sesi presidenti aktual i SHBA Donald Trump, e trajtoi pandeminë ishte një nga faktorët më të mëdhenj që e penalizuan.

Pandemia gjithashtu shkaktoi një rënie ekonomike, e cila zakonisht dëmton presidentët në detyrë. Covid-19 bëri që demokratët t’i zhvendosnin shumicën e fushatave të tyre online, gjë që mund të ketë ndihmuar Biden.

2. Protestat e Hong Kongut

Në 2019, bota u përfshi nga një krizë e shpalosur në Hong Kong. Qendra ndërkombëtare financiare pa protesta të njëpasnjëshme pro demokracisë, që shpesh përfshinin përplasje me policinë, gaz lotsjellës dhe me raste edhe të përplasje me armë.

Ndërsa demonstratat u dënuan nga Pekini dhe disa biznese, publiku kryesisht shfaqi simpati, pasi në zgjedhjet lokale në fund të vitit 2019 grupet pro-demokracisë fituan me një rezultat të madh. Megjithatë, më pas rrugët e Hong Kong ishin kryesisht të qeta, lëvizja u nënshtrua dhe ligjvënësit pro-demokracisë ose dhanë dorëheqjen, ose u larguan nga territori.

Pandemia, e cila goditi Hong Kong në janar, çoi në një rënie të demonstratave në fillim. Valët e para dhe të dyta të pandemisë u përmbajtën relativisht shpejt. Sipas analistëve, ndikimi më i madh erdhi nga udhëzimet e rrepta të grumbullimit publik, të cilat u përdorën gjithashtu për të penalizuar njerëzit në demonstrata.

Victoria Hui, një profesore e politikës në Universitetin Notre Dame, thotë se autoritetet gjithmonë kishin dashur të ndalonin protestat anti-qeveritare dhe “pandemia u dha autoriteteve një justifikim” për ta bërë këtë nën maskën e shëndetit publik. Disa aktivistë pro-demokracisë janë gjobitur, dhe protestat janë ndaluar, nën udhëzimet e distancimit shoqëror.

Qeveria deklaroi se rregulloret e saj bazohen në shkencë dhe janë të nevojshme për të parandaluar infeksionet.

Mbështetësit e legjislacionit, argumentuan se ishte e nevojshme për të rivendosur stabilitetin pas një viti protestash të dhunshme.

Një muaj më vonë, midis një vale të tretë infeksionesh, qeveria njoftoi se zgjedhjet legjislative do të shtyhen me një vit, pavarësisht nga disa ekspertë shëndetësorë që thonë se ishte akoma e mundur të mbaheshin sondazhet në mënyrë të sigurt. Qeveria tha se shtyrja ishte e nevojshme duke pasur parasysh rrezikun e madh të infeksionit dhe që dhjetëra zgjedhje të tjera në botë gjithashtu ishin shtyrë.

LEXO EDHE:  Do të hakmerrej për Zelandën e Re/ Shqiptari arrestohet për terrorizëm në SHBA

Sidoqoftë, grupet e të drejtave besuan se ishte një lëvizje politike, pasi grupet pro-demokracisë kishin shpresuar të fitonin shumicën në parlament. Në nëntor, të gjithë ligjvënësit pro demokratikë të Hong Kongut dhanë dorëheqjen në protestë, duke e lënë legjislaturën me pothuajse asnjë zë kundërshtues për herë të parë.

3. Kriza Tigray e Etiopisë

Në nëntor, shpërtheu një konflikt midis qeverisë Etiopiane dhe partisë rajonale, Fronti i Çlirimit të Popullit Tigray (TPLF), në Tigray, një rajon në Etiopinë Veriore.

Konflikti solli qindra viktima dhe largimin e më shumë se 40,000 njerëzve, të cilët kishin frikë se luftimet mund të kishin destabilizuar të gjithë rajonin. Një nga shkaktarët e krizës ishte mënyra se si qeveria trajtoi krizën kushtetuese që u shfaq pasi zgjedhjet kombëtare u shtynë për shkak të Covid-19.

Kur goditi pandemia në mars, vendimi fillestar i komisionit zgjedhor për të shtyrë votimin u pranua nga shumica e grupeve të opozitës. Megjithatë, ajo shkaktoi gjithashtu një krizë kushtetuese pasi mandati i qeverisë pritej të mbaronte në shtator.

Qeveria dështoi të bëjë kompromis me partitë e opozitës për atë që duhet të ndodhte më tej dhe një këshill ligjor partizan mori vendimin për të zgjatur mandatin e qeverisë dhe për të shtyrë zgjedhjet për një kohë të pacaktuar derisa të mbaronte pandemiadhe kjo u votua nga dhoma e sipërme e parlamentit, e cila kontrollohet plotësisht nga partia në pushtet. Sipas analistëve, kjo do të thoshte që qeveria humbi legjitimitetin me rivalët e saj.

4. Kriza politike e Izraelit

Në prill, vëzhguesit politikë filluan të thoshin se pandemia kishte shpëtuar karrierën politike të Benjamin Netanyahut.

Netanyahu sapo ishte betuar për një mandat të pestë si kryeministër, në një qeveri uniteti me rivalin e tij Benny Gantz. Vendi ishte në një gjendje të paqartë politike për gati një vit, pavarësisht nga mbajtja e zgjedhjeve midis 2019 dhe 2020, pasi asnjë bllok nuk kishte vende të mjaftueshme për të formuar një koalicion qeverisës.

Në momentin kur shpërtheu pandemia, Netanyahu ishte ende duke vepruar si udhëheqës i përkohshëm. Gantz, i cili ishte zotuar të mos qëndronte kurrë në qeveri me Netanyahu si kryeministër, mbrojti kthesën e tij, duke thënë “këto nuk janë kohë normale”.

Sipas kushteve të qeverisë së unitetit, Netanyahu dhe Gantz do të marrin me rotacion postin e Kryeministrit, por si fillim do të ishte Netanyahu. Marrëveshja u pa nga shumë si një fitore për Netanyahun, i cili kishte sfiduar thirrjet e kundërshtarëve për t’u larguar pasi u akuzua për korrupsion muaj më parë. Ai mohoi akuzat për ryshfet, mashtrim dhe humbje të besimit.

Qeveria e unitetit nuk qëndroi e bashkuar për shumë kohë – vetëm tetë muaj më vonë, ajo u shemb nga një mosmarrëveshje mbi buxhetet e shtetit. Votuesit izraelitë do të kenë zgjedhjet e tyre të katërt në dy vjet në mars dhe Netanyahu është zotuar të kthehet me një “fitore të madhe”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Hetimi për diskriminim/ Pastorit Akil Pano nuk i lejojnë as avokatin në seancën dëgjimore

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pastori, Akil Pano, është paraqitur ditën e djeshme në institucionin e Komisionerit kundër Diskriminimit, pasi është denoncuar nga anëtarë të komunitetit LGBT si një person diskriminues ndaj këtyre të fundit.

Pas kësaj ai ka dalë me një reagim të gjatë në rrjetet sociale ku sqaron atë që ka ndodhur dje në senacën dëgjimore.

Pastoi e quan këtë si një proces të stisur ndaj tij dhe se nuk i është garantuar as e drejta më minimale kushtetuese, e drejta për një avokat dhe nukështë lejuar as prania e mediave.

Kjo ngjarje e shëmtuar nuk është një goditje vetëm ndaj një Pastori që i qëndron besnik besimit dhe mbrojtjes së fjalës së lire, thekson Pastori në reagimin e tij.

“Të dashur miq! Duke ju falenderuar nga zemra, për lutjet, mbështetjen dhe solidaritetin e treguar ndaj meje dhe familjes time në këtë kohë ,shkurtimisht po ju informoj se çfarë ndodhi dje!

Dje në orën 10:00 do të zhvillohej seanca dëgjimore tek Institucioni i Komisionerit Kundër Diskriminimit mbi hetimin e nisur ndaj meje për diskriminim, mbi pretendimet e Komisionerit dhe grupit LGBTQI+ në daljet e mia publike në mbrojtje të familjes në debatin mbi zëvendësimin e fjalës NËNË dhe BABA me PRINDI 1 dhe PRINDI 2.

Seanca dje paraqiti rastin e papreçedentë në 30 vjet si një cënim të rëndë të lirisë së fjalës dhe besimit.

Komisioneri në shkelje të plotë të ligjit dhe proçedurave, duke thyer parimet e pavarësisë, paanësisë, drejtësisë, transparencës dhe të drejtës për informim publik, imponoi një seancë antiligjore me dyer të mbyllura ku nuk lejoi jo vetëm median por as avokatin tim, megjithë detyrimet ligjore të përcaktuara shprehimisht në Nenin 40 “Seanca Dëgjimore Publike.”LEXO EDHE:  Skandali me Unazën/ Pse u thirr Gjiknuri në Ambasadën e SHBA

LEXO EDHE:  Do të hakmerrej për Zelandën e Re/ Shqiptari arrestohet për terrorizëm në SHBA

Po ashtu edhe Referuar ligjit Nr. 44/2015 (Kodi i Procedurave Administrative i Republikës së Shqipërisë), i vetmi rast kur pala duhet të kryejë drejtpërdrejtë një veprim proçedurial të drejtpërdrejtë, pra pa përfaqësues ligjor është vetëm kur kjo parashikohet shprehimisht nga ligji. Nuk ka asnjë nen në asnjë ligj, rregullore apo Kod Etike, që e detyron palën mbi të cilën zhvillohet hetimi afministrativ, në një seancë dëgjimore pranë Komisionerit që të veprojë pa qenë i shoqëruqr nga një avokat. Kujtoj se dhe në regjimet më totalitare personat nën hetim gëzojnë të drejtën e mbrojtjes.

Ligji përcakton të drejtën e çdo qytetari për të pasur ndihmës ligjor (avokat) i cili asiston ligjërisht në çdo fazë të proçedimit dhe hetimit administrativ.

Ndërkohë konform ligjit dhe në respekt të institucioneve publike kam paraqitur parashtresat të cilat mendoj t’i bëj publike, në kushtet e mungesës së transparencës dhe dyerve të mbyllura për median nga ana e Komisionerit.

Kjo ngjarje e shëmtuar nuk është një goditje vetëm ndaj një Pastori që i qëndron besnik besimit dhe mbrojtjes së fjalës së lirë, por ndaj vetë konceptimit të ligjit si paanshmëri, ndaj çdo qytetari të lirë teist apo ateist, ndaj çdo kleriku dhe sigurisht, ndaj institucioneve të cilat janë në shërbim të qytetarëve dhe ligjit.

Sot unë dhe të gjithë ne përballemi me nevojën të mbrojmë çka kemi më të çmuar në këtë jetë: lirinë dhe familjen.

Jam i bindur se sëbashku mund dhe duhet t’ia arrijmë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Aksidentet në rreth 60% të rasteve shkak bëhen këmbësorët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Këmbësorët vijonjnë të mbeten një nga faktorët kryesorë të aksidenteve me viktima. 60% e tyre vijnë nga sjellja e tyre në rrugë.

Mosrespektimi i semaforëve, vijave të bardha si dhe lëvizja jashtë korsisë së dedikuar janë disa nga shkeljet më shpeshta.

Por a mund të gjobiten këmbësorët që konstatohen në shkelje? Kodit rrugor përcakton gjoba nga 500 deri në 2000 lekë, por prej vitesh asnjë qytetar nuk është ndëshkuar.

Euronews Albania u interesua pranë Drejtorisë së Policisë Rrugore ku mësoi se shkak për mosvendosjen e gjobave për këmbësorët është bërë mungesa e mekanizmit të vjeljes së tyre.

LEXO EDHE:  Ekspertët studiojnë sistemin imunitar për të dhëna mbi COVID-19

LEXO EDHE:  Ekspertët studiojnë sistemin imunitar për të dhëna mbi COVID-19Për Euronews Albania shoferët shprehen se duhen të aplikohen gjoba pasi sjellja e këmbësorëve është bërë shkaktar aksidentesh.

Vetëm në 8 muajt e vitit në gjithë vendin u regjistruan 971 aksidente me 143 viktima ose 32 humbje jete më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

KLSH i shpall “luftë” abuzuesve brenda institucionit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për herë të parë në historinë e Kontrollit të Lartë të Shtetit, kreu i këtij institucioni, i shpall “luftë” abuzuesve të mundshëm brënda tij.

Në një komunikatë zyrtare të publikuar në faqen e internetit ,është vendosur në dispozicion për të gjithë subjektet që janë objekt kontrolli dhe hasin shkelje nga ana e punonjësve, mund të denoncojnë si në adresën e emailit po ashtu edhe në numrin e telefonit të vendosur në dispozicion. Me këtë lëvizje ,duket se punonjësit apo drejtuesit e institucioneve mund të denoncojnë padrejtësi që mund ti bëhen.

Njoftimi i plotë.

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Arben Shehu bën apel për qytetarët dhe institucionet të denoncojnë të gjitha rastet që konstatohen shkelje nga punonjës të institucionit të KLSH.

LEXO EDHE:  Terrorizuan me plumba Elbasanin/ PD harron vrasjen e Xhuvanit, tenton të justifikojë humbjen

LEXO EDHE:  Rama: Ose kalon Reforma në Drejtësi ose zgjedhjeInstitucionet që janë objekt i kontrollit nga KLSH, apo qytetarë që kanë konstatuar abuzime nga punonjës të KLSH janë të lutur t’i adresojnë pranë institucionit përmes postës elektronike në adresën e email-it [email protected] ose me sms në numrin e telefonit +355 676128162, për të bërë të mundur vendosjen përpara organeve ligjzbatuese  të çdo individi që abuzon me detyrën.

KLSH garanton ruajtjen e anonimatit dhe ndjekjen e çështjes deri në fund duke bashkëpunuar me Prokurorinë dhe Policinë e Shtetit për rastet e dyshuara si shkelje të ligjit penal nga punonjës të KLSH.

Gjithashtu KLSH do të bëjë përgjegjës para ligjit çdo punonjës të institucionit që nuk kallëzon aktet e korrupsionit aktiv të kryera nga punonjës të subjekteve në auditim./CNA.al

LEXO TE PLOTE