Connect with Us

Shkon në 2522 numri i viktimave në shtetin fqinj/ Ja sa persona janë infektuar

Kosova & Rajoni

Shkon në 2522 numri i viktimave në shtetin fqinj/ Ja sa persona janë infektuar

Publikuar

-

Shkon në 2522 numri i viktimave në shtetin fqinj/ Ja sa persona janë infektuar

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut  janë realizuar  378 testime, ku 46 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Ndërsa 12 pacientë kanë humbur jetën shkak i Covid-19.

Shkup-22, Kumanovë-2, Prilep-1, Tetovë-1, Strugë-7, Ohër-3, Kavadarci-4, Gostivar-3, Makedonski Brod-1, Resnjë-1 dhe Negotinë-1.

Numri i personave të diagnostikuar me koronavirus që nga fillimi i pandemisë është 83789, numri i pacientëve të shëruar 62469, ndërsa numri i të vdekurve 2522. Numri i rasteve aktive është 18798.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Aksidenti tragjik/ Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Publikuar

-

Nga

Shefi i Mbrojtjes Civile në Kroaci, Damir Trut dhe Ministri i Shëndetësisë Vili Berosh kanë shkuar në vendin e ngjarjes tragjike ku vdiqën 10 persona si pasojë e aksidentimit të një autobusi kosovar i cili po vinte nga Frankfurti në Prishtinë.

Pasi e vizitoi spitalin në Slavonski Brod, ku 45 të lënduar kërkuan ndihmë, Vili Berosh iu drejtua publikut, duke treguar se 15 persona janë lënduar rëndë, në mesin e të cilëve një vajzë e mitur.

15 persona janë lënduar rëndë. Kishte edhe të mitur në aksident, një vajzë u plagos rëndë”, theksoi ministri kroat.

LEXO EDHE:  Përkeqësohet bilanci/ Rekord rastesh me Covid-19, humbin jetën 6 pacientë

LEXO EDHE:  Italia drejt stabilizimit/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave në 24 orët e fundit

Ai tha se në terren janë përfshirë gjashtë ekipe të ndihmës së shpejtë.

Ndërsa kreu kroat i Mbrojtjes Civile, Damir Trut tha se në autobus kishte edhe fëmijë.

Drejtori i spitalit rajonal, Dr. Josip Samardzhiç tha se 45 persona ishin pranuar në spital që nga mëngjes, të cilët kishin kërkuar ndihmë mjekësore pas këtij aksidenti të rëndë në autostradë afër Slavonski Brod, dhe se tetë prej tyre u lënduan rëndë./CNA.al

10 viktima dhe 40 persona të shtruar në spital/ Zbulohet shkaku i aksidentit të rëndë në Kroaci

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Lajm tragjik dhe i rëndë për vendin tonë”/ Vjosa Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë pranë familjarëve

Publikuar

-

Nga

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shprehur ngushëllimet e saj për jetët e humbura në aksidentin tragjik në Kroaci.

Ajo bën me dije se ka marrë infomacion nga autoritetet kroate se nga aksidneti ka patur 10 viktima dhe shum ëtë tjerë të lënduar.

Osmani thekson se shteti i Kosovës do t’iu gjendet pranë të gjithë familjarëve.

Lajm tragjik e i rëndë sot për vendin tonë.

Nga kontakti me Ambasadën e Kosovës në Zagreb dhe me autoritetet kroate, jam njoftuar se nga një aksident komunikacioni që ndodhi në Slavonski Brod të Kroacisë, kanë humbur jetën tragjikisht dhjetë udhëtarë e shumë të tjerë janë lënduar.

Me zemër e me shpirt sot jemi me familjet që humbën më të dashurit në këtë tragjedi. Dhimbja është e papërshkrueshme e humbja shumë e madhe. Ngushëllime të sinqerta për të gjithë!

Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën, sikurse edhe të të lënduarve, të cilëve ju dëshiroj shërim të shpejtë.

Veprimet tona shtetërore do të jenë në funksion të lehtësimit të dhimbjes së familjeve që humbën më të dashurit e tyre, ndaj zyrtarë të institucioneve të Kosovës tashmë janë nisur për në Kroaci për t`u dalë në ndihmë qytetarëve tanë të përfshirë në këtë aksident tragjik”, shkruan Osmani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

10 viktima dhe 40 persona të shtruar në spital/ Zbulohet shkaku i aksidentit të rëndë në Kroaci

Publikuar

-

Nga

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën, nga aksidentimi i një autobusi me targa të Kosovës, në Koraci, ndërsa të paktën 40 persona po marrin trajtim mjekësor.

Sipas medias kroate, 24sata.hr, shoferët e autobusit nga Kosova në të cilin ndodheshin pasagjerë nga Frankfurti për në Prishtinë kishin pushuar në Bregana për gjysmë ore para aksidentit.

Aty ata ishin ndërruar dhe drejtimin e autobusit e kishte marrë shoferi tjetër. Sipas kësaj media, nga të dhënat paraprake dyshohet se aksidenti është shkaktuar nga lodhja e shoferit.

LEXO EDHE:  Bushati në Selanik/ Takim mes Shqipërisë, Maqedonisë, Greqisë e Bullgarisë

LEXO EDHE:  Përkeqësohet bilanci/ Rekord rastesh me Covid-19, humbin jetën 6 pacientë

Shefi i stacionit të policisë rrugore të Slavonski Brod, Franjo Galiç the se ky aksident ishte nga më të rëndët që ka parë ai.

“Ka të paktën 10 të vdekur. Nuk mund të them nëse kishte fëmijë mes të vdekurve ose të lënduarve”, shtoi ai.

Aksidenti i rëndë në Kroaci/ Zbardhen të tjera detaje, 20 persona mbesin të bllokuar në autobus

LEXO TE PLOTE