Connect with Us

A është Covid si një grip i rëndë?

Shëndeti

A është Covid si një grip i rëndë?

Publikuar

-

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Jo, sëmundja Covid-19 është e ndryshme nga gripi. Dhe krahasimi është edhe më mashtrues nëse ngatërrohet gripi pandemik, shumë i rrallë, me gripin sezonal që qarkullon nga një hemisferë e planetit në tjetrin dhe qëndron atje çdo vit për sa kohë që kushtet janë dimërore. Kjo e fundit është, në përgjithësi, pa pasoja serioze, por shkakton, sidomos te të moshuarit, vdekshmëri të tepërt e cila vlerësohet akoma në mes të 290,000 dhe 650,000 vdekjeve çdo vit në të gjithë botën. Trajtimet antivirale dhe vaksinimi parandalojnë që pagesa të jetë më e rëndë.

Nga ana tjetër, gripi pandemik shkaktohet sa herë që shfaqet një nënlloj i ri i virusit. “Gripi Spanjoll” i vitit 1918-1919 u shkaktua nga një virus H1N1, gripi aziatik 1957-1958 u shkaktua nga një virus H2N2 dhe në 2009 u përhap një virus i ri H1N1.

Në origjinën e këtyre epidemive, ekziston një transferim nga një specie shtazore tek njerëzit (duke kaluar barrierën e specieve), atëherë virusi përhapet nga ndotja nga njeriu në njeri.

Virusi i ri mund të infektojë një popullatë më të madhe njerëzore sepse i mungojnë antitrupat kundër tij.

Prandaj gripi pandemik është një model i mirë për epidemiologët të cilët kërkojnë të parashikojnë rrjedhën e sëmundjes Covid-19, por ato duhet të marrin parasysh ndryshimet biologjike që ekzistojnë midis dy llojeve të virusit. Ata i përkasin familjeve të veçanta, nuk lidhen me të njëjtët receptorë të qelizave pritëse dhe për këtë arsye veprojnë ndryshe. Kjo është arsyeja pse duhet të kërkojmë trajtime të tjera antivirale për Covid-19.

Vaksina cfare synon?

Kur “sëmuremi” dhe “shërohemi”, është rezultat i një takimi midis një mikrobe dhe sistemit tonë imunitar. Vaksinat e përdorin këtë dukuri. Kur sistemi ynë imunitar mbron trupin tonë, ai ka disa komponente. Njëri prej tyre është prodhimi i antitrupave neutralizues, të cilët në mënyrë specifike do të bllokojnë veprimin e një mikrobe të caktuar duke iu bashkangjitur vetes.

Avantazhi i këtij mekanizmi mbrojtës është se ai mund të mbetet “në kujtesë” në organizmin tonë: qelizat që prodhojnë antitrupa specifikë për mikrobe të caktuara mund të qëndrojnë për disa vjet (madje dekada) në trupin tonë, të gatshme të përgjigjen edhe më shumë shpejt në ndërhyrjen tjetër të këtyre mikrobeve të njëjta. Kjo kujtesë shpjegon pse kapim vetëm disa sëmundje të fëmijërisë një herë, të tilla si rubeola ose shytat. Nëse i njëjti virus sulmon për herë të dytë, ai menjëherë neutralizohet. Vaksinimi bazohet në këtë parim të “mbrojtjes” dhe “kujtesës”.

LEXO EDHE:  “Covid dëmton veshkën, mushkërinë, zemrën”/ Mjeku i njohur: Mos u shqetësoni, rikuperohen!

A kemi trajtim specifik per SARS-COV-2?

Deri më sot, ende nuk ka trajtim për SARS-CoV-2.

Protokolli mjekësor për menaxhimin e pacientëve të prekur synon të lehtësojë simptomat duke ulur ethet dhe simptoma të tjera, ose duke përdorur aparate për frymëmarrje. Kjo qasje është shumë e dobishme sepse ndihmon në lehtësimin e simptomave të pacientit ndërsa i jep kohë sistemit të tyre imunitar t’i shërojë ato.

1.Antikoagulantët u shtuan në këtë arsenal kur u kuptua që virusi mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut .

2.Por ilaçi i parë që tregon përfitime të konsiderueshme të vdekshmërisë në një provë të madhe klinike është një kortikosteroid i përdorur tashmë në kushtet e mushkërive: deksametazoni.

Kjo molekulë zvogëlon vdekshmërinë në pacientët me një formë të rëndë të Covid-19 dhe që kërkon furnizim me oksigjen. Një e treta e pacientëve nën ventilim mekanik preken. Nga ana tjetër, nuk tregon asnjë përfitim në pacientët me dëmtime të lehta deri në mesatare.

Efektiviteti i deksametazonit qëndron në aftësinë e tij për të kundërshtuar inflamacionin e ekzagjeruar karakteristikë të një numri rastesh të rënda të Covid-19.

Ashtu si kortikosteroidet e tjerë, ai funksionon duke hyrë në qeliza dhe duke modifikuar aktivitetin e tyre: qelizat imune prodhojnë më pak faktorë që nxisin inflamacionin dhe, për disa, më shumë molekula anti-inflamatore.

Nëse kujtojmë se inflamacioni është një reagim mbrojtës i trupit, atëherë kuptojmë se përdorimi shumë i hershëm i deksametazonit mund të parandalojë që sistemi imunitar të kundërshtojë shumëzimin e virusit. Ky është një shpjegim i mundshëm për mungesën e efikasitetit të tij në pacientë pa sëmundje të rëndë, dhe ndoshta për zhvillimin e efekteve promovuese të sëmundjes.

Duke qenë shumë herët, dobëson mbrojtjen tonë, dhënë më vonë, kufizon inflamacionin e tepërt dhe bëhet i dobishëm.

Kjo është arsyeja pse është thelbësore të përcaktohet saktësisht doza dhe faza e sëmundjes në të cilën duhet të administrohet ky ilaç.

Trajtimi për Covid-19 gjithnjë e më shumë i ngjan një kombinimi të molekulave që synojnë të dy virusin dhe sistemin imunitar me një shpejtësi që duhet të përcaktohet në mënyrë të përsosur.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Pfizer kërkon autorizim urgjent të vaksinës për moshat 5-11 vjeç

Publikuar

-

Nga

Kompania Pfizer tha të enjten (7 shtator) se ka kërkuar autorizim për përdorim urgjent të vaksinës kundër COVID-19 tek fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç.

Kërkesa i është parashtruar Agjencisë së Ushqimit dhe Barnave (FDA) në Shtetet e Bashkuara.

Vala e fundit e koronavirusit e shkaktuar nga varianti shumë ngjitës Delta ka prekur në masë të madhe fëmijët. Vaksinimi i këtyre grupmoshave është thelbësor për të mbajtur shkollat e hapura dhe për të kontribuar në përfundimin e pandemisë.Studimi, vaksina Pfizer shumë efektive në parandalimin e shtrimit në spital

“Jemi të përkushtuar që të punojmë me FDA-në me qëllim që të ndihmojmë në mbrojtjen e fëmijëve kundër këtij kërcënimi serioz për shëndetin publik”, tha kompania Pfizer.

LEXO EDHE:  Pas 41 vitesh punë/ Kriza e Covid-19 mbyll hotel “Tirana International”

LEXO EDHE:  “Oksigjeni dhe antibiotikët në shtëpi, të rrezikshme”/ Mjeku del me thirjen e fortë: Është jashtë logjike

Agjencia e Barnave e SHBA-së tha se komiteti këshillues do të shqyrtojë të dhënat dhe para datës 26 tetor do të paraqesë mendimin nëse duhet t’i jepet autorizimi përdorimit të vaksinës te fëmijët e kësaj grupmoshe.

Vaksinës së kompanive Pfizer-BioNTech i është dhënë miratimi i plotë i FDA-së për personat e moshës 16 vjeç e lart. Në muajin maj, FDA-ja autorizoi përdorimin e saj urgjent tek fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç..rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Rritet ndjeshëm dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3956 testime, kanë rezultuar pozitivë 533 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 12 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:221 qytetarë në Tiranë, 26 në Krujë, 22 në Durrës, 21 në Shkodër, nga 19 qytetarë në Kamëz, Lushnje, Sarandë, nga 16 qytetarë në Elbasan, Gjirokastër, Fier, 13 në Vlorë, 11 në Korçë, nga 8 qytetarë në Berat, Dimal, 7 në Mallakastër, nga 6 qytetarë në Kukës, Patos, Kuçovë, nga 5 qytetarë në Lezhë, Kavajë, nga 4 qytetarë në Peqin, Konispol, Vorë, Kurbin, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Dibër, Roskovec, Belsh, nga 2 qytetarë në Gramsh, Cerrik, Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Pogradec, Maliq, Përmet, Himarë, Mat, Shijak, Mirditë, Tropojë, Has, Pukë, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Tepelenë, Memaliaj, Librazhd.

Janë 7959 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 167 pacientë, nga të cilët 21 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 12 qytetarë: 6 qytetarë nga Tirana të moshave 69-88 vjeç, 1 qytetare nga Kruja 64 vjeçe, 1 qytetar nga Vlora 66 vjeç, 1 qytetar nga Lezha 67 vjeç, 1 qytetare nga Gjirokastra 74 vjeçe, 1 qytetar nga Kavaja 77 vjeç dhe 1 qytetar nga Shkodra 79 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Hyn në fuqi ligji i ri në Greqi/ Kush nuk vaksinohet ikën nga puna

LEXO EDHE:  Nëndrejtori i ISHP-së: Mjekët mezi presin që të vaksinohenJanë shëruar 696 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 163,018 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (07 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 533
Të shëruar në 24 orë 696
Të shtruar në spitale 167
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 3956

Testime totale 1,228,064
Raste pozitive 173,723
Raste të shëruara 163,018
Raste Aktive 7959
Humbje jete 2,746

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3443
Durrës 910
Fier 736
Shkodër 614
Vlorë 472
Elbasan 430
Berat 292
Lezhë 288
Gjirokastër 242
Kukës 208
Korçë 167
Dibër 157

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet të hiqen kufizimet shëndetësore?

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Një muaj pas heqjes së të gjitha kufizimeve shëndetësore, Danimarka nuk ka parë një përkeqësim të epidemisë, megjithëse shkencëtarët po bëjnë thirrje për kujdes.

A duhet të hiqen kufizimet shëndetësore?

Ndërsa shumica e vendeve evropiane po përjetojnë një rënie të konsiderueshme të epidemisë Covid-19 kryesisht për shkak të vaksinimit, disa konsiderojnë se masat shëndetësore të cilave iu nënshtrohen popullat nuk janë më të nevojshme dhe duhet të braktisen.

Një pjesë e vogël e vendeve evropiane kanë vendosur të bëjnë hapin e duhur dhe të fillojnë një kthim të plotë në jetën normale.Ky është rasti i Danimarkës, e cila hoqi të gjitha masat e saj sanitare më 10 shtator. Danezët tani janë kthyer në “jetën më parë”, pa maska, distancim shoqëror dhe pass shëndetësor.

LEXO EDHE:  Nëndrejtori i ISHP-së: Mjekët mezi presin që të vaksinohen

LEXO EDHE:  Hyn në fuqi ligji i ri në Greqi/ Kush nuk vaksinohet ikën nga puna

Numri i shtrimeve në spital vazhdon të bjerë dhe vetëm 86 danezë me Covid-19 janë shtruar aktualisht, duke përfshirë 12 në kujdes intensiv, krahasuar me 147 që nga 31 gushti. Numri i vdekjeve mbetet i qëndrueshëm dhe relativisht i ulët: rreth 20 danezë vdesin çdo javë nga Covid-19, për një popullsi prej 6 milion banorësh

“Virusi nuk është më një kërcënim për shoqërinë dhe epidemia tani është nën kontroll,” tha qeveria daneze në mbështetje të vendimit të saj.

Një muaj pas kthimit në jetën normale, ndoshta është ende shumë herët për të bërë një vlerësim të vendimit danez. Për 18 muaj, ngjarjet na kanë mësuar se evolucioni i epidemisë ndonjëherë mund të marrë rrugë të papritura. Norvegjia dhe Suedia gjithashtu i kanë dhënë fund masave të kufizimeve sanitare.

LEXO TE PLOTE