Connect with Us

SHBA: Senatori republikan do të sfidojë fitoren e Presidentit të zgjedhur Biden

Aktualitet

SHBA: Senatori republikan do të sfidojë fitoren e Presidentit të zgjedhur Biden

Publikuar

-

Senatori republikan Josh Hawley u zotua të mërkurën të sfidojë fitoren e Presidentit të zgjedhur demokrat Joe Biden kur Kongresi të mblidhet për të numëruar zyrtarisht votat elektorale, gjë që mund të shkaktojë një debat të gjatë në Senat por praktikisht nuk ka asnjë shans për të përmbysur rezultatet.

Sfida e senatorit Hawley, së bashku me një protestë të republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve të kyesuar nga ligjvënësi Mo Brooks nga Alabama, nënkupton që të dyja dhomat e Kongresit më 6 janar do të debatojnë mbi ligjshmërinë e fitores së zotit Biden me rezultatin 306-232 në Kolegjin Zgjedhor, në bazë të së cilës, ai do të jetë presidenti i 46-të i vendit kur të inaugurohet më 20 janar.

Sekretarja e ardhshme e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki  tha gazetarëve të mërkurën se pavarësisht nga çdo “taktikë”, Presidenti i Zgjedhur, Joe Biden do të betohet siç është planifikuar në janar.

Sipas formës indirekte të demokracisë në Shtetet e Bashkuara, rezultati i votimit të Kolegjit Zgjedhor, ku shtetet me popullsi më të madhe kanë më shumë ndikim, përcakton se kush fiton presidencën dhe jo vota popullore, megjithëse zoti Biden fitoi edhe atë votë, me 7 milionë vota epërsi.

Debat në dy dhomat e Kongresit

Protestat e senatorit Hawley dhe anëtarit të Dhomës së Përfaqësuesve Brooks a të ngjarë të detyrojnë të dyja dhomat e Kongresit të debatojnë deri në dy orë, nëse duhet të përmbysin rezultatet tashmë të çertifikuara nga shtetet, të votave popullore në disa nga shtetet ku zoti Biden fitoi me një epërsi të ngushtë. Për të ndryshuar numrin e përgjithshëm të votave elektorale do të duhej që të dyja dhomat e kongresit të votonin për të përmbysur rezultatin në secilin nga ato shtete.

Por demokratët do a ruajnë me një diferencë të lehtë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, pasi ligjvënësit e rinj të bëjnë betimin të dielën dhe është e sigurt që do të konfirmojnë fitoren e zotit Biden.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Kontrolli i Senatit mbetet i pazgjidhur në pritje të dy garave të balotazhit në Xhorxhia që do të mbahen të martën e ardhshme.

Por disa republikanë e kanë pranuar që zoti Biden i ka fituar zgjedhjet dhe mund të bashkohen me demokratët në Senat për të votuar kundër zotit Trump.

Presidenti aktual ka refuzuar të pranojë humbjen në zgjedhjet e 3 nëntorit, duke postuar çdo ditë në Twitter pretendime të pabazuara se po privohej pa të drejtë nga një mandat i dytë katër-vjeçar.  Të mërkurën, zoti Trump bëri thirrje për dorëheqjen e Guvernatorit republikan të Xhorxhias Brian Kemp, i cili ka hedhur poshtë pretendimin e presidentit se ai fitoi në shtetin jugor edhe pse numërimi i parë dhe dy rinumërime të votave në atë shtet, e nxorrën zotin Biden fitues me pothuajse 12,000 vota epërsi nga 5 milionë vota të hedhura.

“Ai është një obstruksionist i cili nuk pranon të pranojë se e fituam me diferencë të madhe në Xhorxhia!”, shkruante zoti Trump në Twitter. “Fituam gjithashtu në shtetet e tjera të lëkundura.”

Më herët gjatë javës, Presidenti Trump u shkroi në Twitter përkrahësve të tij, “Shihemi në Uashington, DC, më 6 Janar. Mos e humbni.”

Senatori i ri nga Mizuri, Hawley, një 40 vjeçar që u zgjodh në vitin 2018, tha në një deklaratë se “disa shtete, veçanërisht Pensilvania, nuk arritën të ndiqnin ligjet e zgjedhore të shtetit të tyre.”

Senatori Hawley nuk dha asnjë provë për pretendimet e tij. Senatorë republikanë me peshë kanë thënë se fitorja e zotit Biden do të qëndrojë.

Udhëheqësi i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell e pranoi fitoren e zotit Biden më 15 dhjetor dhe u ka kërkuar republikanëve të tjerë të Senatit që të mos ta kundërshtojnë atë më 6 janar./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

“Në 2022 ngrihet kantieri për ndërtimin e portit të ri të Durrësit”/ Rama: Përzgjodhëm 5 finalistët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nga 14 kompani pjesëmarrëse në garë për ndërtimin e portit të Durrësit janë përzgjedhur 5 finaliste.

Kryeministri ka shkruar se pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, në vitin 2022 do të ngrihet kantieri i ndërtimit.Drejt ndërtimit të Portit të Ri Tregtar të Durrësit në Porto Romano.Tre muaj pas çeljes së garës për detajimin inxhinierik të projektit, interesi ndërkombëtar mbresëlënës konfirmon Shqipërinë si një nyje logjistike dhe detare me potencial të jashtëzakonshëm.

Nga 14 kompani pjesëmarrëse, u përzgjodhën 5 finalistë, lider në projektimin e porteve në Europë dhe më gjerë. Pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, do të ngrihet kantieri i ndërtimit në 2022”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dënimi i Adriatik Llallës/ Shehi: Ndjej kënaqësi perverse që të dënohen ca hajdutë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, e sheh dënimin e ish prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, si një histori që çedon.

Shehi shprehet se ndjen një kënaqësi perverse për dënimin e tij madje, ai thekson se për Llallën duhet bërë një gjykim i madh.

Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë”, ka thënë Shehi i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.Dënimin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla politikani Dashamir Shehi e sheh si një histori që çedon. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Shehi tha se ndjen kënaqësi perverse për dënimin e tij, ndërkohë që shtoi se “duhet të dënohen ca hajdutë”. Sipas Shehit, Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe nuk mund të dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet.

“Kjo histori çedon në disa gjëra dhe mua nuk më pëlqen. Jo se nuk më pëlqen të dënohen fuksionarët e lartë, unë biles pres që të dënohen. Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë. Meqë 30 vjet kam qenë i ndershëm dhe jetoj në mënyrë modeste. Ç’janë këto horra që na rrethojnë që duhet të bëjnë patjetër miliona, pallate dhe ne të tjerët qenkemi budallenj.

Pse duhet të jetojnë këta në luks dhe ne të ndershmit të jetojmë keq. Unë ndjej një kënaqësi perverse, të gjithë e ndjejnë, por unë e shpreh. Dua të venë gjërat në vend. Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet. Siç mund të dënohet një prokuror i zakonshëm që nxjerr nga burgu një hajdut pulash. Për të duhet bërë një gjykim i madh, përndryshe ne këtu përfundojmë tek kafet e Nexhmie Hoxhës. Ky ose ka bërë zullume ose jemi në një situatë qesharake”, është shprehur kreu i LZHK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk po merremi vesh’/ Aleati i Bashës nxjerr të palarat, si u grisën fletët e votimit

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Aleati i Partisë Demokratike, Agron Duka është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Log”, ku mes të tjerave ka folur dhe për vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së për të grisur fletët e votimit kur po zgjidhej kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Duka tha se ai nuk ishte njoftuar për këtë gjë dhe një moment panë që deputetët demokratë filluan të grisnin fletët e votimit tek kutia. “Opozita është dobësuar ama. Ne nuk po merremi vesh në asnjë lloj vendimi. Nuk dinim gjë çfarë vendimi kanë marrë këta për kryetaren e Kuvendit, dhe ne u detyruam të marrim vendime individual kur shkuam për të votuar. Aty pamë që po grisnin fletët e votimit”, tha Duka.

LEXO EDHE:  Meta jashtë dyerve të Kuvendit/Cili është thelbi i kërkesës në KQZ

LEXO EDHE:  SHBA, qeveria konfirmon sulmin kibernetik ndaj agjencive federale

Kujtojmë që Duka ndryshe nga veprimi i PD-së që grisi fletët e votimit, zgjodhi të bojkotonte procesin duke mos marrë pjesë në votim.

LEXO TE PLOTE