Connect with Us

Bluzat e bardha në protestë: Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin!

Shëndeti

Bluzat e bardha në protestë: Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin!

Publikuar

-

Bluzat e bardha në protestë: Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin!

Mjekët e QSUT kanë dalë sot në protestë, pas shkarkimit të kolegut të tyre Ilir Allkja, pasi kritikoi qeverinë.

Tëë revoltuar atë janë shprehur se mjekët nuk mund të dënohen “sepse shajnë mbretin”.

Sipas përfaqësuesit të Sindikatës, Gent Stroni këtë e vendos vetëm Gjykata, nëse mjeku me veprimet apo mosveprimet e tij shkakton vdekjen e një pacienti.

“Në datë 31 ne kemi një ritual, bëjmë ndarjen me njëri-tjetrin, takojmë duart për një vit me suksese. Këtë vit ka ndryshuar. Një pjesë e jona janë me pacientët e prekur, një pjesë po kalojnë vet covid, një pjesë tjetër janë ndarë nga jeta. Tani ne kemi këtë problematikë këtu, një shtet i vogel, i vogël në numër, me mungesë të theksuar të mjekëve, kemi luksin të nxjerrim mjek që e bëjnë betejën në llogore të kësaj lufte.

Sot thuhet që ka shkelur kodin etik. Një mjek nuk mund të dënohet, nuk mund të krijojë një vdekje profesionale, sepse janë asete të çmuara veçanërisht në situatën që po kalojmë. Më vjen keq që gjendemi në këtë situatë. Kjo është përkrahje për shokun tonë dhe ata që kanë qenë më parë në këtë situatë.

LEXO EDHE:  Fushe-Bulqize, banoret ngrihen ne proteste kunder prerjes se pyjeve

Në betimin e hipokratit, thuhet se mjeku mban përgjegjësi kur me veprimet ose mosveprimet e tij shkakton vdekjen e një pacienti. Nesër pasnesër mund ta ketë kushdo hisen e vetë. Kjo nuk është rruga e drejtë për të zgjidhur problemet. Duhet të ulen tensionet. Është e sigurt që ky koleg do fitojë në Gjykatë se mjeku dënohet vetëm atëherë kur me veprimet apo mosveprimet e tij shkakron vdekjen e një pacienti.

Ato para që ai do fitojë pa punuar do dalin nga xhepat tanë. Nëse është kështu, ato para le të dalin nga xhepat e drejtuesve dhe pastaj do mendojnë si mund të dënohet një mjek në krye të detyrës.
Sindikata mund të dali dhe me vendim tjetër për të vendosur si do ta përshkallëzojmë këtë vajtim që po bëjmë sot, ditë që duhet të ishte ndryshe, dhe të realizojmë mbrojtjen e kolegut. Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Varianti “Delta” më i rrezikshëm se varianti “MU”/ Virologu këshillon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Virologu shqiptar, Arban Domi, ka shpjeguar se sipas tij varianti Delta i Covid-19 është më shqetësues sesa varianti “Mu”.

Sipas  tij në ndryshim me “Deltan” varianti “Mu” është më rezistent ndaj vaksinave.

“Varianti “MU” ka mutacione shtesë në proteinë. Nga analizat laboratorike tregon që ka një rezistencë më të lartë ndaj vaksinave. Por për këtë variant nuk ka ndonjë shqetësim të madh se nuk është në nivel të lartë infektimesh si varianti Delta”, shprehet ai për abc news.

Domi është shprehur se tashmë variati “MU”, është tashmë i pranishëm në 39 shtete, por janë shumë pak raste dhe nuk e dominon Deltën. Ai gjithashtu ka një rezistencë më të madhe ndaj vaksinës.Duke u ndalur tek vaksinat, virologu ka këshilluar qytetarët, duke thënë se vaksinat kryesore ndihmojnë shumë që sëmundja të kalojë me qetësi, edhe pse secila prej vaksinave, pas disa muajsh e humbet efikasitetin. Ndërsa për imunizimin natyral ai ka thënë se është më i forti kundër Covid.

LEXO EDHE:  “Kanë krijuar “Covid-ambulanca”/ Mjekët shqiptarë tregojnë si po e përballon Gjermania koronavirusin

LEXO EDHE:  Fushe-Bulqize, banoret ngrihen ne proteste kunder prerjes se pyjeve

Mjeku ka shpjeguar se pavarësisht se niveli i antitrupave mund të ulet pas 6 muajsh janë qelizat memorizuese dhe mbrojtja qelizore ato që luftojnë Covid-19 në rastet e riinfektimit.

Edhe tek të vaksinuarit niveli i antitrupave është në nivel të ulët. Mbrojtja do vijë nga qelizat e kujtesës dhe jo nga antitrupat.

“Varianti “Mu” nuk me shqetëson fare. Ndërsa për Deltën ka publikime serioze nga Izraeli dhe Britania. Tregojnë se efikasiteti i vaksinës bie në muajit e gjashtë. Por vaksinat kryesore ndihmojnë shumë dhe që sëmundja të kalojë me qetësi. Por 95-97% e të vaksinuarve do e kenë të lehtë”, sqaron mjeku Domi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk ndikon në fertilitet”/ Alimehmeti tregon nëse duhet të vaksinohet gratë shtatzënë  

Publikuar

-

Nga

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një mesazh për skeptikët që refuzojnë të bëjnë vaksinën, mbi pasojat që ajo mund të ketë në të ardhmen.

Në studion e Report Tv, ai tha se nga studimet e deri tanishme, nuk ka të dhënë që vaksina shkakton probleme për fertilitetin te gratë dhe burrat, e ndërsa e rekomandon marrjen e vaksinës edhe për gratë shtatzëna, por pas muajit të tretë.“Kemi studime mbi Pfizer dhe Astrazeneca. Po t’ia japim grave shtatzënë, nuk ka risk, është studiuar dhe fertiliteti dhe nuk është parë ndonjë problem. Ne e dimë që tre muajt e parë duhet të kemi shumë kujdes, a kemi mundësi ta bëjmë nga muaji 4-5, por nga ana tjetër nëse nuk janë ende shtatzënë, më mirë të vaksinohet tani dhe ta shtyjnë shtatzëninë pas 6 muajsh, se vaksina qëndron 10 orë në trup”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alarmi nga variantet e reja të Covid-19/ Epidemiologu qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Në një kohë që varianti MU ka përhapur frikë se do të përsëritet një skenar i ngjashëm me DELTA,  epidemiologu Ilir Alimehmeti ka “qetësuar” qytetarët, duke thënë se e gjitha është një alarm fals.

Nga studio e Report tv, Alimehmeti  ka dhënë argumente shkencore, ndërsa thekson se 98.1% e rasteve të reja në Europë, pjesë e të cilave është Shqipëria, janë të prekur me Delta.

“Ne po infektohemi me Delta, 98.1% e rasteve të reja janë Delta, MU për momentin duket në alarm flas, sepse në mënyrë paradoksale mbrojtësi jonë është Delta, ai duhet të mbizotërojë Deltën, ndërkohë që është e kundërta, Anglia që e deklaronte në Europë, janë vetëm prej udhëtarë , pra po të kishte MU, do i gjente Anglia”, tha Alimehmeti.

Për shkak të rritjes së rasteve të reja, vendi ynë, si edhe disa shtete në botë, kanë shtrënguar masat anti-COVID, por për Alimehmetin, është e gabuar! Kjo sepse sipas tij, në këtë fazë të pandemisë, nuk duhet t’u jepet më rëndësi rasteve të reja, por shtrimeve në spitale që aktualisht në Shqipëri janë në gjendje stabël. Ai këmbëngulë që masat e reja duhet të bazohen mbi shtrimet në spitale dhe jo rastet e reja.

LEXO EDHE:  Ankesat nga emigrantët/ Shkarkohet Konsulli shqiptar në Bari

LEXO EDHE:  Studentët nuk tërhiqen/ Vazhdon protesta te Kryeministria“Ne shohim qartë që është i njëjti virus, Delta si këtu në rajon dhe nuk duhet të shohim më rastet e reja, të ruajmë infektimet nuk duhet të shihen më, duhet të shohim rastet e rënda, ne këtu kemi më pak të shtruar. Dhe ditën kur të gjithë të jenë të imunizuar, e dimë që grafiku i personave të shtruar duhet të jetë sa më i ulët, pa i dhënë rëndësi rasteve të reja. Masat e reja të bëhen mbi shtrimet në spitale, dhe jo raste të reja, kështu e ka Gjermania, Anglia, Italia”, tha ai.

Një problematikë është që është hasur jo pak gjatë këtyre muajve, ku vendi ynë është nën “pushtetin” e virusit, është marrja e antibiotikëve nga qytetarët si një masë paraprake.

Alimehmeti tha se ky vendim sjell më shumë pasoja negative nga sa mund ta mendonim.

“74% e qytetarëve kanë marrë antibiotik kot, me parimin do i dal para, por kjo ul forcën imunitare, dhe s’po e lë trupin të bëjë luftën që trupi do e bënte natyrshëm, pjesa tjetër i ka pasur të nevojshme”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE