Connect with Us

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

Teknologji

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

Thuhet se një haker po bën “kërdinë” duke vjedhur të dhënat e shumë përdoruesve të WhatsApp.

Mashtrimi përfshin kodet e vërtetimit të WhatsApp, të cilat do t’i kërkojnë shumë njerëz që morën një telefon të ri për Krishtlindje.Kompania e sigurisë kibernetike Check Point zbuloi mashtrimin që ndodhte gjatë javëve të fundit.

Sipas Sipërmarrësit , Eusebio Nieva i Check Point tha: “Gjëja e parë që dihet për këtë sulm kibernetik është se pasuria kryesore për krimin kibernetik është të përfitosh nga besimi i viktimës.

” Kjo mënyra për të kryer këtë sulm bazohet në faktin se, më parë, ky kriminel kibernetik ka arritur të sulmojë një nga kontaktet e viktimës në një çështje të vjedhjes së të gjithë numrave të telefonit që ai kishte”.

Kur dikush ndryshon telefonin e tij dhe shkopinj për të ngarkuar WhatsApp-in e tij, atyre do t’ju dërgohet një vërtetim SMS në numrin e tyre të mëparshëm. Do t’ju jepet gjithashtu shansi për të modifikuar këtë numër. Këtu hyjnë kriminelët në internet. Ata mund të kontaktojnë ËhatsApp duke pretenduar se jeni ju dhe të kërkojnë që një kod i vërtetimit SMS të dërgohet në numrin tuaj. Hakeri pastaj merr kontrollin e njërës prej llogarive të kontaktit tuaj WhatsApp dhe mesazheve që ju pretendoni se jeni ata.

Hakeri do të pretendojë se ata aksidentalisht kanë kërkuar kodin e verifikimit në numrin tuaj në vend të numrit të tyre dhe do t’ju kërkojë ta dërgoni atë. Asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin gjashtë shifror me askënd. Ata duan të marrin kodin tuaj të vërtetimit në mënyrë që të mund të ngarkojnë WhatsApp tuaj në pajisjen e tyre dhe të vjedhin mesazhet tuaja private. Mashtrimi mund të duket mjaft i komplikuar, por hakerat shpesh janë të gatshëm të shkojnë në këto gjatësi.

LEXO EDHE:  Tik Tok: “Ne nuk i japim të dhënat e përdoruesve Kinës”

Për të mbrojtur veten duhet të ndiqni këto hapa:

Asnjëherë mos ndani një kod verifikimi me askënd.

Bllokoni numra të panjohur pa u përgjigjur ose dhënë informacione personale.

Mos harroni zyrtarët nga WhatsApp kurrë nuk do t’ju kërkojnë të siguroni informacion privat përmes mesazheve, teksteve ose një thirrje telefonike të WhatsApp./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mund të hakoheni në sekonda/ Ky është gabimi që nuk duhet të bëni kurrë me WhatsApp-in tuaj

Publikuar

-

Nga

Nga shumë platforma bisede të disponueshme, WhatsApp është një nga më të sigurtat që mund të përdorni.

Sidoqoftë, përdoruesit ende duhet të jenë vigjilentë për të shmangur hakerat, që synojnë një mashtrim të kodit të verifikimit.

Si funksionon mashtrimi i kodit të verifikimit WhatsApp?

Kriminelët kibernetikë përpiqen të kenë akses në kodet e verifikimit WhatsApp sepse u japin atyre fuqinë për të marrë kontrollin e llogarive në sekonda.

Mashtrimi i vjetër përfshin një mesazh që duket nga miku juaj.

Në të kaluarën ka pasur edhe paralajmërime të policisë për këtë.

Krimi në internet përfshin një haker që merr kontrollin e një prej llogarive të WhatsApp të kontaktit tuaj dhe ju dërgon mesazhe duke pretenduar se jeni ata.

Hakeri do të dërgojë mesazhe duke pretenduar të jetë shoku yt në të njëjtën kohë merrni një tekst ose email nga WhatsApp me një kod verifikimi që hakeri ka kërkuar duke pretenduar të jesh ti.

Ky kod jepet vetëm kur provoni dhe bëni ndryshime në llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  Aplikacionet më të mira të vitit

LEXO EDHE:  Aplikacioni që po “çmend” të famshmit shqiptarë/ Ja si do të duken kur të plaken

Hakeri duke u paraqitur si shoku yt do të pretendojë se ata kanë kërkuar aksidentalisht që kodi i verifikimit të dërgohet në numrin tënd dhe do të të kërkojë ta dërgosh atë përsëri.

Si të mbroni WhatsApp-in tuaj?

Asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin tuaj gjashtë shifror të verifikimit WhatsApp me askënd.

Nëse e bëni këtë, një haker mund ta përdorë atë për të marrë llogarinë tuaj.

Ju nuk do të keni më qasje në llogarinë tuaj dhe hakeri mund të provojë të mashtrojë miqtë tuaj dhe të lexojë mesazhet tuaja.

Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni me ta personalisht dhe të verifikoni se çfarë po ndodh.

Gjithashtu është e këshillueshme që të aktivizoni verifikimin me dy hapa në mënyrë që WhatsApp-i juaj të mbrohet gjithashtu nga një PIN./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Paralajmërimi i Windows/ Mos e hapni kurrë këtë mesazh në kompjuterin tuaj

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i Windows/ Mos e hapni kurrë këtë mesazh në kompjuterin tuaj

Microsoft është gati të prezantojë Windows 11 dhe hakerta janë vënë lëvizje për mashtrimet e radhës, që mund të marrin plotësisht kompjuterin tuaj.

Windows është një nga sistemet më të njohura operative në botë. Në fakt, Windows 10 tashmë po funksionon në miliarda makina në mbarë botën, pavarësisht se ka vetëm pak vite që ëhstë prezantuar.

Windoës 11 e  zëvendëson atë, duke sjellë karakteristika të reja dhe një pamje të ridizenjuar që është shumë më e pastër.

Tashmë është i disponueshëm në formën “test beta”, por nuk do të dalë për publikun e gjerë për shumë muaj.

LEXO EDHE:  Aplikacioni më i ri i YouTube

Kështu që hakerat tani po krijojnë instalues ​​të mashtrimit për Windows 11 që hakojnë makinerinë tuaj, siç zbulohet nga ekspertët kibernetikë në Kaspersky . Nëse gjeni ndonjë softuer që ofron Ëindoës 11 në internet tani, injoroni atë.

LEXO EDHE:  Snapchat një aplikacion i suksesshëm/ Arrin 500 milionë përdorues aktivë në muaj

Shkarkimi i versionit provë të Windows 11 është i mundur, por duhet të bëhet vetëm përmes faqes zyrtare të Microsoft.

Çdo faqe në internet që premton versione të plota të Windows 11 në internet duhet të trajtohet me shumë kujdes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pse duhet të ndaloni së përdoruri këtë cilësim “Wi-Fi” në iPhone tuaj

Publikuar

-

Nga

Pse duhet të ndaloni së përdoruri këtë cilësim “Wi-Fi” në iPhone tuaj

Apple ka rregulluar çështjen e “rrezikshme” dhe të sikletshme të Wi-Fi.

iOS 14.7 ka shtuar “kontrolle të përmirësuara”, thotë Apple , për të ndaluar pajisjet e saj “të bashkohen me një rrjet të dëmshëm Wi-Fi. Por paralajmërimi i iOS 14.7 nuk ju bën të sigurt nga sulmet Wi-Fi.

Pajisjet e Apple janë përgjithësisht më të sigurta sesa alternativat. Por kjo nuk do të thotë që iPhone, iPad dhe Mac janë të sigurta. Ne kemi parë mjaft dobësi të iPhone në muajt e fundit me rregullime emergjente , dhe vetëm këtë javë pamë një paralajmërim të ashpër për malware ” shumë të dëmshëm ” që tani sulmon Mac.

Çështja e fundit e sigurisë Wi-Fi e Apple ishte një defekt i hartuar SSID , ku kombinimi i karaktereve mund të mashtrojnë iPhone-in për të përpunuar SSID si kod, duke mbyllur funksionin e tij Wi-Fi si rezultat. Ekziston një debat nëse kjo mund të përdoret për të sulmuar vetë pajisjen , por, sido që të jetë , është një dobësi specifike që Apple ka fiksuar në iOS 14.7 .

Ne kemi parë çështje të ngjashme më parë me të ashtuquajturat “bomba” me tekst , ku teksa shkruani një tekst pajisja juaj Apple mund të mbingarkohet, duke shkaktuar sjellje të papritura. Këto sulme zakonisht kërkojnë një rivendosje të thjeshtë, megjithëse kemi parë shembuj ku teksti nuk mund të përpunohet në historinë tuaj të bisedës dhe kjo do të thotë që ju detyroheni të fshini dhe ri-instaloni aplikacionin e mesazheve . Para rregullimit, çështja e fundit e Wi-Fi kërkoi gjithashtu një rivendosje.

LEXO EDHE:  Aplikacioni që po “çmend” të famshmit shqiptarë/ Ja si do të duken kur të plaken

LEXO EDHE:  Tik Tok surprizon përdoruesit/ Aplikacioni bashkohet me Universal Music

Një nga këshillat që duhet të dini dhe që mbron telefonin tuaj është të mos përdorni zona të nxehta Wi-Fi publike dhe nëse vërtet duhet, sigurohuni që të përdorni një VPN me reputacion.

Ju nuk duhet të bashkoheni në rrjetet publike Wi-Fi edhe manualisht, por duhet absolutisht , kategorikisht , të ndaloni telefonin tuaj të bashkohet automatikisht në rrjete të tilla pa e kuptuar as vetë – gjë që ka shumë të ngjarë të jetë vendosur që të bëhet për momentin.

Mbrojtja e vetvetes është e lehtë, dhe nëse i ndryshon këto cilësime, çështjet Wi-Fi siç është paralajmërimi më i fundit i iPhone nuk mund të të kompromentojnë.

Në cilësimet e iPhone-it tuaj, klikoni në Wi-Fi dhe pastaj sigurohuni që “Ask to Join Networks” dhe “Auto-Join Hotspots” janë vendosur të dy në “Ask” / “Ask to Join”.

Nëse nuk keni shumë rrjete të ruajtura nga pajisja juaj përtej shtëpisë dhe punës, mund të vendosni “Ask to Join Networks” në “Off” ose “Notify” për të shmangur nevojën e klikimit kur jeni në shtëpi ose në punë, por pastaj ju duhet të klikoni në “i” me rreth blu pranë çdo rrjeti tjetër me të cilin lidheni dhe të çaktivizoni bashkimin automatik. Ju nuk duhet të bashkoheni automatikisht me Wi-Fi të kafenesë suaj lokale, sido që të jetë i përshtatshëm./ CNA.al

Marrë nga Forbes

LEXO TE PLOTE