Connect with Us

Ministri italian ultimatum BE/ Të sigurohet vaksina për Ballkanin Perëndimor

Aktualitet

Ministri italian ultimatum BE/ Të sigurohet vaksina për Ballkanin Perëndimor

Publikuar

-

Ministri italian ultimatum BE/ Të sigurohet vaksina për Ballkanin Perëndimor

Ministri i Jashtëm Italian, Luigi Di Maio, zhvillon sot një vizitë në Kosovë, ku është takuar edhe me homologen e tij, Meliza Haradinaj-Stublla. Takimin e parë Di Maio e zhvilloi me trupat italiane që shërbejnë në kuadër të KFOR-it. Në këtë takim kryediplomati italian tha se Komisioni Evropian duhet të ketë iniciativë të dedikuar për sjelljen e vaksinave në Ballkanin Perëndimor.

Sipas tij, Ballkani është një sinjal i afërsisë dhe i solidaritetit, ndaj duhet të sigurohet mbulimi në kohë i vaksinës.

“Italia nuk është tërhequr prapa në këtë situatë të vështirë dhe ka sjellë, falë aftësive të saj ushtarake kombëtare në fushën mjekësore, kontributin e saj në mbështetje të autoriteteve kosovare në luftën kundër Covid. Ndaj i kërkojmë Komisionit Evropian përshpejtimin e blerjes së vaksinave për përfitimin e qytetarë italianë. E konsideroj të rëndësishme dhe urgjente që Komisioni, përveç iniciativave të planifikuara tashmë, të marrë përsipër një iniciativë e dedikuar posaçërisht për blerjen drejtpërdrejt dhe sa më shpejt të jetë e mundur doza të mëtejshme të vaksinimit për popullsitë e Ballkanit Perëndimor, të testuara rëndë nga pandemia”, tha Di Maia.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

Mes të tjerash Di Maio shpjegoi ndër të tjera se për këtë çështje kishte pasur edhe një bisedë me Komisionerin Varhelyi, të cilit i ka shpjeguar se një iniciativë e tillë do të bënte të mundur që “Së pari; të sigurojë mbulim adekuat të vaksinimit edhe në vendet e Ballkanit Perëndimor, në interes të Evropës dhe veçanërisht Italisë. Dy, t’u japim partnerëve tanë në Ballkan një sinjal të rëndësishëm të afërsisë dhe solidaritetit konkret, në përputhje me mbështetjen tonë për rrugën evropiane të atyre vendeve; tre, për të shmangur që një vakum i iniciativës evropiane të plotësohet nga aktorë të tjerë konkurrues.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kronika

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Publikuar

-

Nga

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pak minuta më parë në qytetin e Korçës.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë maternitetit të vjetër.

I plagosuri ka marrë plagë në këmbë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Polica ndodhet në vendngjarje dhe po punon për kapjen e autorit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Publikuar

-

Nga

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka prezantuar kandidatin për qarkun e Vlorës, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Bëhet fjalë për Arjan Devollaj, biznesmen i suksesshëm në Gjermani dhe në Shqipëri.

“Mirë se vjen Arjan Devollaj!

Ndjehem i nderuar që arjan devollaj do të jetë pjesë e skuadrës sonë të kandidatëve për qarkun e vlorës.

Një djalë i ri dhe i realizuar vlonjat, biznesmen i suksesshëm në gjermani dhe në shqipëri, ai synon të japë kontributin e vet për projektin tonë politik, që synon ndryshimin dhe jo thjesht rotacionin.

Arjan Devollaj, vlerë e shtuar e bindjes demokratike për Vlorën dhe Shqipërinë.”, shkruan Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Publikuar

-

Nga

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar projektihn pilot për numërimin dhe votimin elektronik në zgjedhjet e 25 prillit.

Në mbledhjen e sotme, KQZ ka vendosur të ndryshojë zonat se ku do të aplikohet projekti pilot.

Sipas KQZ votimi dhe numërimi elektronik do të aplikohet në zonën e administrimit numër 40, në Njësinë Bashkiake nr.10 në Tiranë.

Kujtojmë që pak kohë më parë PD dhe PS patën përplasje sa i takon aplikimit të projektit pilot.

LEXO EDHE:  BE dhe SHBA “zbarkojnë” në zyrën e Olsian Çelës/ Zbardhet takimi me Sorecën dhe Moses-Ones

LEXO EDHE:  Rama zbulon bisedën me Erdogan/ Sulmon BE nga Turqia: Na mbylli derën në kohën e pandemisë

PD propozoi Korçën dhe Fierin, ndërsa PS bie deri diku dakord me PD për Korçën, por e propozon si Bashki dhe jo si qarku, teksa në anën tjetër propozon edhe Bashkinë e Tiranës, vetëm në disa Njësi Administrative të saj.

Po ashtu, në mbledhjen e sotme, KQZ ka regjistruar edhe koalicionin opozitar, “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”./CNA.al

LEXO TE PLOTE