Connect with Us

Milva Ekonomi flet për herë të parë si ministre/ Tregon pse e pranoi këtë post

Aktualitet

Milva Ekonomi flet për herë të parë si ministre/ Tregon pse e pranoi këtë post

Publikuar

-

Milva Ikonomi flet për herë të parë si ministre/ Tregon pse e pranoi këtë post

Milva Ekonomi ka folur mbrëmjen e sotme për herë të parë si ministre e Bujqësisë, ku është shprehur se eksperiencat e saj të ndryshme e kanë bërë më të lehtë të pranonte këtë post.

Gjatë një interviste për “Report Tv”, Ekonomi shtoi se para se të merrte detyrën i drejtoi vetes disa pyetje dhe është një punë që mund ta bëj, pasi bujqësia është një fushë e njohur për të.

“Edhe për mua ishte një gjë e ngjashme, si Bledi Çuçi, po jo e papritur në kuptimin që në këtë pozicion ne që jemi anëtarë të PS, ne e dimë shumë mirë që në momente të caktuara marrim një rol sipas nevojës. Dhe kur merr përsipër që të përfaqësosh ndryshon nga detyra ekzekutive, rrjedhë e përfaqësimit, kërkon më shumë përgjegjësi.
Komisioni i Ekonomisë ka pasur shumë ngarkesë, për shkak të angazhimit të qeverisë, për COVID-in apo rindërtimin.

Ishte një komision i ngarkuar dhe besoj se bashkë me kolegët, pavarësish ngjyrës politike, takimet kanë qenë produktive, me debate, por disa herë edhe ndryshues të vendimet e qeverisë, se kemi parë që nga diskutimet me opozitën, kemi parë nevojën për ta reflektuar. Nga ana tjetër, është edhe vetë Durrësi, ky është një qark që ka peshën më të madhe të rindërtimin, që për fatin tonë grupi i deputetëve në qark ne bashkëpunojmë me njëri tjetrin, unë e di mirë se cilat ishin argjinaturat që u shemben nga tërmeti dhe ku duhet ndërhyrë. Kjo është puna ime e bërë, Rama e di vetë, por mund të kenë qenë dhe këto arsye.

LEXO EDHE:  Rama tregon historinë/ “Politikani serb kishte frikë mos e shihte njeri që i dha dorën ‘kriminelit’ Thaçi”

Ti kur dëgjon këtë gjë, merr përsipër angazhimin, dhe angazhimi është i pari, a kam unë aftësinë për ta bërë këtë gjë, a jam gati. Për t’i dhënë përgjigje për të dytën më ka dhënë përgjigje shkollë, kam bazën te ekonomia agrare, eksperienca të Ministria e Shëndetësisë ka qenë shumë e rëndësishme, prioritet që kanë rastet, pastaj eksperienca te ministria e ekonomisë ishte një eksperiencë shumë e madhe, me roli që ke si koordinues dhe pastaj jeta parlamentare, që duhet të mësosh përfaqësimi dhe të kesh vetë të dëgjosh. Me këto gjëra unë i thashë vetes se ke çfarë mund të mësosh dhe çfarë të bësh dhe ndava qëllimin. Nuk është një fushë e panjohur bujqësia”, tha Ekonomi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aksident në Korçë/ Makina përplas për vdekje këmbësorin

Publikuar

-

Nga

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Korçë-Maliq.

Sipas policisë, makina tip Ford ka përplasur një këmbësor rreth 45 vjeç, ndërsa po punohet për zbardhjen e ngjarje.

“Korçë/Informacion paraprak

Më datë 22.04.2021, rreth orës 22:50, në aksin rrugor Korçë-Maliq, pranë fshatit Çiflig, Korçë, automjeti i policisë tip “Ford”, ka aksidentuar një këmbësor rreth 45 vjeç, ende i paidentifikuar, i cili për pasojë ka ndërruar jetë.

LEXO EDHE:  Akuzat e Arta Dades: Rama ka vizion të deformuar për demokracinë

LEXO EDHE:  Vasili i hakërrehet keq Ramës/ Shkollëpakti na tregon përralla, por shqiptarët...

Grupi hetimor në bashkëpunim me Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, nën drejtimin e Prokurorisë Korçë, po kryejnë veprimet hetimore për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fiksi teston Ramën në makinën e së vërtetës/ Thumbon Bashën, Kryemadhin dhe Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i ftuar në emisionin Fiks Fare ku ka dhënë një intersitë të veçantë.

Pyetjeve të dy prezantuesve Devi dhe Dori, kreyministri i ka dhënë duke iu nënshtruar testit të makinës së të vërtetës.

Fillimisht kryeministri Rama ka treguar se emrin Edvin ia ka vënë gjyshja, por më pas ka preferuar të mbajë shkurtimin emrit Edvin.

Pyetjes se a ke mbajtur maskë përpara pandemisë , kryeministri i është përgjigjur “Po”,  “Këtë maskën kështu jo (maskwn kundwr Covidit), por një maskë tjetër po.”

Prezantuesit e Fiks Fare e pyetën kryeminsitrin Rama edhe për mardhëniet që ai ka aktualisht me Presidentin Meta, nëse vazhdonin të kishin mardhënie institucionale

Kryeminsitri konfirmoi se aktualisht nuk ka as mardhënie institucionale “Mardhëniet nuk i kam sepse po pres që t’i dalë rakia”.

Rama gjatë intervistës së tij në Fiks Fare nuk ka preferuar t’i përgjgijet pyetjes për cilësimin si gjethe të kalbura që Presidenti Meta u bëri të larguarëve nga LSI (Lefter Koka, Nasip Naço), të cilët kalaun në PS.

Perpara “makinës së të vërtetës” kryeminsitri pranoi se nuk i ka mbajtur të gjitha premtimet që ka bërë.

Gjithashtu nuk ka preferuar që t’i përgjigjet pyetjes se përse nuk kërkon zbatimin e ligjit për mitingjet e opozitës ku nuk po respektohen masat anticovid, por i drejtohet për ndihmë Zotit.

“Çfarë janë këto pyetje? Ju ka zënë kjo sëmundja e analistëve dhe ju”, ishte përgjigja e kryeminstrit.

Përpara makinës së të vërtetës kryeminsitri Rama i ribëri edhe një herë parashikimet për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit .Fillimisht parashikoi që PS do të marrë 74-78 mandate, por në fund u ul në 74-76 mandate.

Gjatë intervistës së tij nuk munguan “thumbat”për Presidnetin Meta, zonjën Kryemadhi, zotin Basha dhe zotin Berisha.

LEXO EDHE:  Nga Albana Vokshi/ Rama pro oligarkëve, përgjysmon tatimin mbi dividentin

LEXO EDHE:  “Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

Duke ironizuar tha se “Tek Basha pëlqej që kur rren zëri i bëhet me i ëmbël. Monika më pëlqen kur s’flet, kurse tek Meta edhe kur është tapë thotë jam esëll.Tek Berisha pëlqej qetësinë që e karakterizon”.

Pyetjes se çfarë nuk pëlqen tek vetja, kryeministri kërkon nga djemtë të fikin “makinën e së vërtetës” për të treguar se nuk i pëlqen zëri i tij i brendshëm.

Rama u pyet se me kë do bënte koaliciom nëse nuk do të mund të arrijë kuotën e deputetëve për të qeverisur .

“Do bëj koalicion me Fiks Fare që të vij të punoj këtu part-time”.

Pyetjes se ku ka më sbumë komunistë sot, në  PD apo në PS Rama u përgjigj se komunistat më të shumtë janë grumbulluar tek Gjiri i Lalzit.

Pyetjes thumbuese se çfarë pëlqen më shumë të pijë midis rakisë verës dhe drogës Rama u përgjigj: “Qumësht grenxash pluhur, thithe nga veshi dhe je bombë”.

Pyetjes së Fiks fare se nëse ishte duke e shfrytëzuar për fushatë vaksinimin kundër Covidi-t, kërkoi që në përgjigjen e kësaj pyetjeje të jetë serioz duke u shprehur se “një vaksinë përkthehet në një buzëqeshje  dhe 300 mijë vaksina përkthehen në 300mijë buzëqeshje”.

-Nëse pas 25 prillit do t’i duhej të krijonte qevrinë me opozitën, Rama tha se Bashës do t’i jepte Ministrinë e Shtetit për Relaksin, ndërsa Kryemadhit Drejtorinë e Përgjithsme të Sherreve.

Pyetjes se ku e ndjen veten më mirë si politikan apo si piktor, Rama u përgjigj “politikan piktor”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka reaguar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, e cila pati prapavijë politike.

Berisha tha se në ngjarjen e djeshme kanë mbetur të plagosur dy persona nga bandat e të fortëve në Elbasan.

Sipas tij, të plagosurit që nuk janë raportuar në media janë Klemend Xhaferri dhe Suel Çela, persona me precedent penalë.

Unë lexova një status që e kishte bërë Endri Fuga dhe thashë me vete që ky do të jetë edhe versioni që do të thotë Policia sot. Ndodhi ngjarja e cila ndodhi para syve të 15 policëve. U njoftuan, erdhi policia, më pas erdhi banda e policisë. Banda e policisë ka parë policinë aty dhe ka qëlluar me breshëri aty. Cfarë shikoj unë në komunikatën e djeshme të policisë? Pati një konflikt në rrugën x ndërkohë që aty ishin 15 policë dhe dy nëndrejtorë të policisë. Dhe aty besova që ata do të bëjnë gjithçka për fshehur ngjarjen.

LEXO EDHE:  Rama tregon historinë/ “Politikani serb kishte frikë mos e shihte njeri që i dha dorën ‘kriminelit’ Thaçi”

LEXO EDHE:  Akuzat e Arta Dades: Rama ka vizion të deformuar për demokracinë

Si ka mundësi që kjo banda e Suel Çelës nuk preket, nuk u hyn asnjë ferrë në këmbë. Ata kanë të vetën drejtorinë e policisë dhe bëjnë siç duan ata. Ata kanë të vetin shërbimin e ekspertizës në Elbasan. Në këtë aspekt ata e rregullojnë çdo gjë me letra. Ata e kryen krimin, përdoën armën, mblodhën të gjithë gezhojat që deshën, fshinë kamerat.Sepse kamerat e Elbasanit i ka bërë Don Lala dhe i kontrollon kjo bandë. Po policia dy të plagosur Suel Çelën dhe Klement Xhaferrin i fshehu dhe po i kuron në një spital privat në Tiranë nën kujdesin e Edi Ramës dhe Taulant Ballës”, deklaroi ish-kryeministri në Syri Tv./ CNA.al

LEXO TE PLOTE