Connect with Us

Burgosja e qytetares që raportoi për COVID-19/ SHBA dhe BE kritikojnë Kinën

Bota

Burgosja e qytetares që raportoi për COVID-19/ SHBA dhe BE kritikojnë Kinën

Publikuar

-

Burgosja e qytetares që raportoi për COVID-19/ SHBA dhe BE kritikojnë Kinën

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kritikuan të martën Kinën për arrestimin e një qytetareje, e cila luajti rolin e gazetares, duke u bërë ndër të parat që raportoi mbi përhapjen e pandemisë së koronavirusit nga qyteti Wuhan.

Një gjykatë kineze shpalli të hënën dënimin me katër vite burg për qytetaren Zhang Zhan, e cili raportoi në kohën kur qyteti ku u shfaq për herë të parë koronavirusi po përjetonte krizë të thellë. Avokati i saj tha se zonja Zhang u burgos me pretekstin se zgjodhi “rrugën e provokimit të konflikteve”.

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo tha në një deklaratë se e dënon fuqishëm burgosjen e zonjës Zhang dhe kërkoi lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të saj, duke akuzuar Partinë Komuniste Kineze për kufizimin dhe manipulimin e informacioneve rreth përhapjes së COVID-19 në Wuhan.

“Gjyqi i nxituar i saj, pa prani të vëzhguesve ndërkombëtarë, tregon frikën që ka PKK kur qytetarët kinezë thonë të vërtetën”, tha sekretari Pompeo, ndërsa shtoi se Shtetet e bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin të drejtën e qytetarëve të Kinës për të shprehur të vërtetën.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë në pikën më të ulët në dekada ndërsa dy ekonomitë më të mëdha ndeshen me çështje të ndryshme si shpërthimi i koronavirusit, ligji i sigurisë kombëtare të Pekinit për Hong Kongun, tregtinë dhe spiunazhin.

BE-ja kërkoi lirimin e menjëhershëm të qytetares Zhang, sikurse kërkoi edhe lirimin e aktivistes për të drejtat e njeriut Yu Wensheng dhe shumë të tjerëve të arrestuar që njoftuan në interes të opinionit publik.

“Sipas burimeve të besueshme, zonja Zhang është objekt torture dhe keqtrajtimi gjatë ndalimit të saj dhe se gjendja shëndetësore e saj është përkeqësuar në mënyrë serioze”, tha në një deklaratë një zëdhënës për punë të jashtme në BE.

Veç kësaj, BE i bëri thirrje Kinës të “garantojë drejtësi procedurale dhe një proces të duhur ligjor” për 10 aktivistët e Hong Kongut që po gjykohen në Kinë pasi u kapën dhe u akuzuan për tentim ikje drejt Tajvanit.

LEXO EDHE:  Von der Leyen: Të përgatitur edhe për Brexit të ashpër

Në deklaratë familja evropiane kërkoi lirimin e menjëhershëm të grupit dhe kthimin e tyre të menjëhershëm në Hong Kong nga qyteti Shenzhen, ku po gjykohen me dyer të mbyllura dhe pa avokat të zgjedhur nga ta që nga 28 dhjetori.

Kritikat e BE-së vijnë një ditë para se udhëheqësit e BE dhe Kinës të nënshkruajnë një marrëveshje për t’u dhënë kompanive evropiane qasje më të mirë në tregun kinez.

Qytetarja-gazetare Zhang ishte në mesin e njerëzve që përmes llogarive të tyre në mediat sociale folën për spitalet e mbushura me njerëz dhe rrugët e boshatisura, që paraqisnin pamjen e tmerrshme të epiqendrës së pandemisë, ndryshe nga njoftimet zyrtare.

Kritikët thonë se Kina vendosi qëllimisht që gjykimin ndaj zonjës Zhang ta bëjë në kohën e festave, që të kishte vëmendje më të vogël.

“Kufizimet e lirisë së shprehjes, në qasjen në informacion, kërcënimet dhe shoqërimet e gazetarëve si dhe ndalimet, gjyqet dhe dënimet e aktivistëve për të drejtat e njeriut, avokatëve dhe intelektualëve të Kinës, janë në rritje dhe vazhdojnë të jenë shqetësim i madh”, tha zëdhënësi i BE-së./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Qeveria e Kosovës lehtëson masat anti-Covid/ Ndryshon orari i lëvizjes, rihapen këto aktivitete

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës lehtëson masat anti-Covid/ Ndryshon orari i lëvizjes, rihapen këto aktivitete

Qeveria e Kosovës ka hequr disa kufizime të vëna më 6 prill për luftim të pandemisë së koronavirusit.

Me vendim të ri të së dielës, i cili nis së zbatuari nga 19 prilli, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë në periudhën 22:30 – 05:00.

Institucionet arsimore, si publike, ashtu edhe ato private të të gjitha niveleve të arsimit, do të zhvillojnë mësimin me prezencë online.

Bizneseve të gastronomisë do t’iu lejohet puna, mirëpo duket pasur parasysh mbajtjen e distancës fizike dhe kufizimin e konsumatorëve për metër katror.

Qendrat tregtare do të hapen po ashtu, duke pasur parasysh mbajtjen e distancës.

Sa i përket hyrjes në territorin e Kosovës, masa e njëjtë do të vazhdojë të zbatohet, që nënkupton se secili person që shkon në këtë shtet nga një vend me rrezikshmëri të lartë duhet të prezantojë testin PCR për koronavirus, jo më të vjetër se 72 orë.

Qeveria e Kosovës pati marrë vendim për atë që është konsideruar mbyllje e pjesshme nga data 7 deri më 18 të këtij muaji.

Masat kishin për qëllim luftimin e pandemisë, pas rritjes së numrit të të infektuarve nga muaji mars.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA kundër akteve të dhunës/ Autorët të vihen përpara përgjegjësisë

LEXO EDHE:  Hahn: BE-ja ose do të eksportojë stabilitet, ose do të importojë mungesë stabiliteti

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 101,517 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,072 kanë vdekur.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, përmes programit COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Ky vend është thënë se do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca nga ky program në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka thënë të dielën se një ekip negociues është duke punuar për sigurimin e vaksinave të miratuara nga Agjencia Evropiane e Ilaçeve dhe Administrata për Ushqim dhe Ilaçe (FDA) në Shtetet e Bashkuara./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Shtëpia e Bardhë: Moska do të përballet me pasoja nëse Aleksei Navalni humb jetën

Publikuar

-

Nga

Aleksej Navalny

Këshilltari i Presidentit Joe Biden për Sigurinë Kombëtare, Jake Sullivan tha të dielën për rrjetin televiziv CNN se qeveria amerikane i ka thënë Rusisë se “do të përballet me pasoja” nëse kritiku i Kremlinit Aleksei Navalni vdes në burg.

Ne i kemi bërë të ditur qeverisë ruse se ajo që i ndodh zotit Navalni në burg është përgjegjësi e tyre dhe se bashkësia ndërkombëtare do t’i vendosë ata para përgjegjësisë“, tha zoti Sullivan për rrjetin CNN.

Zoti Sullivan tha se në këtë drejtim po shqyrtohen një seri masash që do të rëndojnë mbi Moskën, por pa specifikuar se për çfarë bëhet fjalë.

Vajza e Alexei Navalnit: Babai ka nevojë për mjekim

Të dielën, vajza e kritikut të Kremlinit Aleksei Navalni, u bëri thirrje autoriteteve ruse të lejojnë që një mjek të kurojë babanë e saj, i cili ndodhet në burg dhe prej fundit të muajit mars është futur në grevë urie. Kërkesa e saj pason paralajmërimin e një grupi mjekësh se zoti Navalni rrezikon të vdesë.

Aleksei Navalni, një kundërshtar i ashpër i Presidentit rus Vladimir Putin, u fut në grevë urie në 31 mars si protestë ndaj asaj që ai tha se ishte refuzim i autoriteteve të burgut për t’i siguruar kujdesin e duhur mjekësor për dhimbjet e forta të shpinës dhe këmbës.

Autoritetet e burgut thonë se ata i kanë ofruar zotit Navalni kujdesin e duhur shëndetësor. Por politikani 44-vjeçar i opozitës e ka refuzuar një gjë të tillë dhe ka këmbëngulur të trajtohet nga një mjek i zgjedhur nga jashtë institucionit, një kërkesë që ata nuk e kanë pranuar.

Lejoni që një mjek të vizitojë babanë tim“, shkruante në Twitter vajza e zotit Navalni, Dasha, studente në Universitetin e Stanfordit.

LEXO EDHE:  Von der Leyen: Të përgatitur edhe për Brexit të ashpër

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Gjermania: Hap kyç për Reformën në Drejtësi

Një sindikatë e mjekëve me lidhje me zotin Navalni tha të shtunën se ai ishte në gjendje kritike dhe se veshkat e tij mund të mos funksiononin, gjë që mund të çojë në atak kardiak.

Në një letër të hapur drejtuar Presidentit Vladimir Putin të premten një grup aktorësh, shkrimtarësh, historianësh, gazetarësh dhe regjisorësh i kërkonin atij të garantojë që zoti Navalni të marrë kujdes mjekësor.

Një grup ligjvënësish rajonalë të opozitës i bënë thirrje gjithashtu Presidentit Putin të shtunën për t’u siguruar që zoti Navalni të trajtohet siç duhet. Në një intervistë për rrjetin televiziv BBC, ambasadori rus në Britani akuzoi zotin Navalni se po kërkon e vëmendje.

Zoti Navalni ka thënë se autoritetet e burgut po e kërcënojnë ta ushqejnë me forcë nëse nuk braktis grevën e urisë.

Autoritetet ruse e dënuan në muajin shkurt zotin Navalni me 2 vjet e gjysmë lidhur me shkeljen e një lirimi me kusht. Ai thotë se akuzat ndaj tij janë të trilluara. Kritiku i Kremlinit u arrestua në janar kur u kthye në Rusi nga Gjermania, ku ndodhej për kurim pas një sulmi me një agjent nervor, për të cilin ai ka fajësuar Presidentin Putin.

Kremlini ka thënë se nuk ka gjetur asnjë provë se zoti Navalni u helmua dhe e ka akuzuar atë se në mbështje nga SHBA ndodhet në një mision për të destabilizuar Rusinë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Navalny pranë vdekjes, mjeku i opozitarit rus denoncon gjendjen e rëndë

Publikuar

-

Nga

Navalny pranë vdekjes, mjeku i opozitarit rus denoncon gjendjen e rëndë

Meku i kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny, që është në javën e tretë të grevës së urisë në qelinë e tij, thotë se gjendja shëndetësore e tij po degradon me shpejtësi dhe se 44-vjeçari mund të jetë në prag të vdekjes.

Doktori Yaroslav Ashikhmin deklaroi se rezultatet e testeve që ai mori nga familja e Navalny-t tregojnë se ai ka një nivel tepër të lartë të kaliumit, që mund të shkaktojë një arrest kardiak dhe ngre nivelet e kreatininës, që tregon se veshkat janë të dëmtuara.

“Pacienti ynë mund të vdesë në çdo moment”, tha mjeku në një postim në Facebook.

Navalny është kritiku më i fortë i presidentit rus Vladimir Putin. Mjekët e tij personalë nuk janë lejuar ta vizitojnë në burg. Ai hyri në grevë urie në shenjë proteste dhe filloi të ndjente dhimbje të forta në kurriz dhe humbjen e fuqisë së këmbëve.

Nga ana tjetër, shërbimi rus i burgjeve ka deklaruar se Navalny po merr të gjithë ndihmën që i duhet.

44-vjeçari u arrestua më 17 janar kur u kthye në Rusi nga Gjermania, ku kishte kaluar 5 muaj për t’u rikuperuar nga helmimi me agjent nervor Noviçok, veprim për të cilin ai fajëson Kremlinin./euronews

LEXO TE PLOTE