Connect with Us

“Në luftë nuk ke kohë të kolaudosh pushkën!”/ Panariti del me paralajmërimin e fortë

Politikë

“Në luftë nuk ke kohë të kolaudosh pushkën!”/ Panariti del me paralajmërimin e fortë

Publikuar

-

“Në luftë nuk ke kohë të kolaudosh pushkën!”/ Panariti del me paralajmërimin e fortë

Ish- ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar swrish nw lidhje me situatën e pandemisë dhe luftën që po bëhet për vaksinën.

Ndërkohë Panariti ngre disa pyetje edhe në lidhje me efektivitetin e kësaj vaksinë, që ka të bëjmë me fatin që ajo zbut vetëm simptomat apo parandalon edhe infektimin nga virusi.

A do të shpëtojmë nga Covid 19 gjatë vitit që po vjen?

Po “arma” Vaksinë?

Autoritetet shëndetsore kanë kuptuar se kur je në luftë, nuk ke kohë që të kolaudosh armën por duhet qëlluar para se të qëllohesh!

Shpresa e madhe, për kontrollin e përhapjes së virusit Covid – 19, është padyshim vaksina.

E cila konsiderohet dhe shpresohet të jetë niveli më i lartë i parandalimit të përhapjes së infeksionit.

Dhe që besohet se do të shënojë edhe fillimin e fundit të pandemisë!

Prandaj data 27 e këtij muaji, kur filloi edhe vaksinimi ne BE, u quajt dita e fitores (V – day).

Mbetemi me shpresë dhe besim se ashtu do të ndodhë.

Por si do të mbërrihet deri aty? Dhe ku qëndrojnë ende dyshimet?

Anthony Fauci, kryespecialisti i Covid – 19 në Amerikë në një deklaratë për imunizimin e popullatës ndaj covid 19 , theksoi se që të arrihet imuniteti në popullatë dhe të ndalet përhapja duhet të vaksinohen ose infektohen 85 % e popullatës.

Pra e ndryshoi qëndrimin e mëparshëm se për arritjen e imunitetit të tufës kërkohet imunizimi i vetëm 60 % të popullsisëshprese

 

LEXO EDHE:  Krijuesi i vaksinës së COVID-19: Jeta do t’i kthehet normalitet dimrin tjetër

Kjo do të thotë se do të kërkohet më shumë kohë, për imunizimin me vaksinë, sidomos kur dyshohet se për publikun e gjerë vaksinimi do të fillojë vetëm nga pranvera e vitit që vjen.

Po vaksina?

Kemi tashmë disa vaksina të cilat janë regjistruar ose janë në proçes regjistrimi për përdorim publik nga organet çertifikuese.

Regjistrimi për përdorim është emergjent pra i shpejtë dhe ekstra procedurial, sepse koha nuk pret.. Sepse kush vaksinon i pari, kursen dëme shëndetsore dhe humbje jete te njerëzit e tij.

Dhe në luftë nuk ke kohë të kolaudosh pushkën, por duhet qëlluar para se të qëllohesh!

Por….. Ende mbeten disa enigma.

Sëpari mbetet për tu parë nëse vaksina parandalon infektimin apo vetëm shfaqjen e sëmundjes me shënjat e saj të rrezikëshme.

Deri tani është provuar në mënyrë bindëse se vaksina parandalon shfaqjen e sëmundjes… por ende nuk ka prova të mjaftueshme nëse parandalon edhe infektimin..

Epidemiologët dhe imunologët shprehen se me shumë mundësi parandalon edhe infektimin, gjë që do të shënonte edhe fundin e pandemisë, por kjo ende nuk është vërtetuar përfundimisht.

Gjithsesi ndodhemi në kthesën finale drejt fitores ndaj pandemisë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës

Publikuar

-

Nga

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës, pak para zgjedhjeve

Ibsen Elezi, kandidati që u përjashtua nga gara për kryetar të PD-së, ka dalë  me një reagim në rrjetet sociale, pak orë para gjedhjeve brenda partisë.

Me tone ironike, Elezi ka publikuar bisedën me një anëtarë të PD, ndërsa shkruan se PD është më shumë se dy palë servilash që bëhen pushta për pushtet.

“Neser voto si mendon dhe jo si te thone !

– Me pyet ne Kukes nje anetar i PD: ” si e mendon per neser” ?

– I them: ” une jam i deklaruar”.

–  Me tha :”kam ndryshu mendje do votoj per Lulin”

– I them : ” po pse ” ? 🤣

– Me tha: “eshte i vetmi qe e bashkon PD te ne,

dy palet qe ishin ne  lufte per 4 vjet, e s’paten lene gje pa thene per nj-tj, me kane kap per Lulin”.

– I thash: ” e kuptova por PD eshte me shume se dy pale servilash qe behen pushta per pushtet”.

Gjeja me e keqe e servilit eshte se nuk mjaftohohet me veten, por do te bej shume si veten.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Publikuar

-

Nga

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Pas tërheqjes nga politika të Gramoz Ruçit, ka reaguar dhe zëvëndëskryeministri Erion Braçe.

Braçe shkruan se PS-ja nuk do te jetë njësoj pa Ruçin as në paqe e betejë.

Braçe shprehu mirënjohjen për Ruçin e gjithçka që ka dhënë në këto vite për partinë.

“Të jam mirënjohës Gramoz Ruçi! Për gjithçka në këto 30 vite. Për gjithçka në 28 vitet e mia brenda tyre. Për derën e hapur që 20 vjeç, kujdesin, këshillën, nxitjen, komunikimin, kurajon e injektuar, nderin e dinjitetin e mësuar. Mbështetjen veçanërisht në ditët e errëta e të vështira te 1996, 1997 e me tej, për t’u rritur e bërë njeri mbi të gjitha, socialist e fitues! Nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty në paqe e betejë”, shkruan Braçe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Publikuar

-

Nga

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Kandidatja për kryetare të Partisë Demokratike, Edith Harxhi, ka dalë sërish me një reagim në rrjetet sociale, teksa na ndajnë vetëm pak orë para zgjedhjeve brenda partisë.

Pasi denoncoi më herët se nuk i është vënë në dispozicion lista e anëtarëve të partisë, ka bërë një rezyme të gjithë takimeve me antarësinë gjatë këtyre diteve, ku falenderon demokratet.

Gjithashtu Harxhi, vë në dukje faktin se si Basha bëri thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm, ndërsa fshehu listat e anëtarëve dhe u mundua të manipulojë procesin.

Përshtypje nga takimet me antarësinë e Partisë Demokratike

Të nderuar miq anëtarë, qëndrestarë dhe themelues të Partisë Demokratike,

Që në fillim të kësaj përshendetje dua t’ju drejtohem duke ju shprehur falenderimin tim të madh e të përzemërt për kohën, respektin, dashamirësinë dhe mbështetjen që më dhatë gjatë kësaj përpjekjeje të përbashkët për Partinë Demokratike, për njëri tjetrin, për brezat dhe për vendin tonë.

Edhe pse koha ishte e pamjaftueshme për të takuar sa më shumë nga miqtë e bashkëudhëtarët e mij, qëndrestarët dhe të rinjtë e partisë tonë të madhe, në një nga fushatat më të shkurtra për drejtuesin e partisë në historinë e një partie perëndimore dhe njëkohësisht antarë të familjes së Partisë Popullore Europiane, është gjithmonë kënaqësi e krenari e veçantë të kesh mundësinë të qëndrosh përkrash jush, siç kemi qënë bashkë, që prej ditëve të para të themelimit të Partisë Demokratike.

Gjatë takimeve të zhvilluara me strukturat e Partisë Demokratike, m’u dha mundësia të ndjej energjinë më të mirë, të dëgjoj mendimet dhe vërejtjet tuaja, të bëj reflektimet për atë që ka ndodhur me ne dhe me partinë tonë. Njëherazi kam ndjerë dhe gjithë përkushtimin për të çuar përpara projektin tonë, për të rikthyer organizatën tonë politike në një instrument demokratik e moral, në funskion të qeverisjes më të mirë të vendit.

Kudo ku pata mundësinë dhe fatin të vij për të bashkëbiseduar me ju, kam pohuar se megjithë kushtet aspak të barabarta në garë midis kryetarit në detyrë të PD dhe garuesve të tjerë, vendosa të marr pjesë në garë, për të treguar se pavarësisht gjëndjes ku ndodhet sot partia, kjo parti që lindi nga një ide e madhe si liria, ende nuk është mpakur nga humbjet e shumta të drejtuesve të saj të tanishëm. Vendosa me vetëdije të futem në këtë garë të pabarabartë edhe për t’i treguar njëri tjetrit, se demokracia nuk është vetëm cilesori i partisë tonë, por gjithashtu dhe shpirti i saj.

Pavarësisht ndjenjës të dëshperimit, të cilën askush prej nesh nuk e fsheh dot, pavarësisht zhgënjimit për mospërmbysjen e regjimit më të papërgjegjshëm që ka qeverisur ndonjë herë vendin tonë, të gjithë kemi një shqetësim të përbashkët; atë për t’u kthyer sa më parë në alternativën qeverisëse të vendit.

Përqasjet për ringritjen e domosdoshme të partisë tonë mund të jenë të ndryshme, por padyshim secila prej tyre duhet të nisë nga demokratizimi i partisë, modernizimi dhe moralizimi i saj. Ndërkohë të gjithë, me keqardhje, bashkëndajmë bindjen se procesi nga i cili duhet të fillojë ringritja, nuk mund të bëhet duke afruar datën, duke keqinformuar apo mos informuar strukturat e partisë, duke hermetizuar dhe manipuluar procesin, duke fshehur listat te antarëve dhe duke bërë thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm nga kryetari në detyrë.

Unë gjatë këtyre ditëve pata nderin të ndaja me të gjithë ju një projekt, nëpërmjet së cilit mund të përballojmë, të gjithë bashkë, këtë gjëndje të vështirë, në të cilën ndodhet familja jonë politike.

Është një projekt në të cilin do të përfshihen, të vleresuar dhe të angazhuar, të gjitha grupimet që përbëjnë të djathtën tradicionale shqiptare, të përndjekurit, ose familjarë të tyre; pronarët e ligjshëm, njërëzit e shkolluar, profesionistë të lirë, të rinjtë, etj. Ky është një projekt, i cili ka në thelbin e vet demokratizimin e partisë, përfaqësimin, meritokracinë dhe mirënjohjen ndaj të shkuarës tonë, që, më së shumti, na bën krenare të gjithëve. Është një projekt i cili 13 qershorin nuk e ka datë përmbyllëse, por datë të fillimit të madh për të gjithë ne.

Unë do të jem me ju deri në mundësimin e ëndrrës tonë të përbashkët, atë që na shoqëron që nga themelimi i Partisë Demokratike: T’a bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE