Connect with Us

Frikësohej se mund të kishte të njëjtin fat si nëna e saj/ Rita Ora bën rrëfimin prekës

Showbizz

Frikësohej se mund të kishte të njëjtin fat si nëna e saj/ Rita Ora bën rrëfimin prekës

Publikuar

-

Frikësohej se mund të kishte të njëjtin fat si nëna e saj/ Rita Ora bën rrëfimin prekës

Mamaja e këngëtares Rita Ora, Vera, në vitin 2005 u diagnostikua me kancer gjiri dhe lufta e saj me sëmundjen nuk ka qenë aspak e lehtë.

Këngëtarja ka treguar se sëmundja e nënës së saj ka ndikuar shumë tek ajo dhe për shumë kohë frikësohej se mos kishte të njëjtin fat si e ëma.

Gjatë një interviste për The Sun, ajo është shprehur:

“Thonë shikoni mos keni ndonjë kokërr në gjoks, por nëna ime nuk kishte, ajo kishte thjesht një dhimbje të fortë dhe sërish shkoi e u kontrollua. Unë kam bërë testin BRCA (testin e trashëgueshëm të kancerit të gjirit) dhe testin e gjenit dhe për fat të mirë, nuk e kam gjenin. Por gjithsesi unë sërish kontrollohem rregullisht. Gjenteikisht, ne nuk kemi pasur ndonjë histori me kancer gjiri në familje përpara nënës sime, por ajo sërish u diagnostikua me të. Ka shumë video online që të ndihmojnë dhe që unë i kam përdorur. Duhet të jeni të informuar për trupin tuaj”, ka treguar Rita.

LEXO EDHE:  Soni Malaj zbulon talentin e vajzës/ Publikon videon e saj duke kënduar

Vera u diagnostikua me një formë agresive të sëmundjes, dhe pas kimioterapisë dhe rrezatimit, bëri një mastektomi të pjesshme. Rita ka pranuar se gjatë të 20-tave të saj ka qenë shumë e shqetësuar se mund të diagnostikohej edhe ajo me kancer gjiri. Këngëtarja gjithashtu ka treguar se ushtrohet dhe bën terapi që mos të ketë atake ankthi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

E trishtë/ Flori Mumajesi humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ Flori Mumajesi humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Sot është një ditë zie për kantautorin Flori Mumajesi. Nëna e tij është ndarë nga jeta dhe sot është përcjellë për në banesën e fundit.

Top Albania Radio e ka mësuar lajmin e trishtë nga burime të afërta të familjes.

Prej kohësh ajo ka vuajtur nga problemet me zemrën dhe së fundmi ishte shtruar në spital për këtë aryse./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Dielli doli”/ Ardit Gjebrea jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

“Dielli doli”/ Ardit Gjebrea jep lajmin e mirë

Dy javë më parë Ardit Gjebrea bëri të ditur se ishte infektuar me Covid-19. Sot pas dy javëve të vështira moderatori tregon se e ka mposhtur Covid dhe se tashmë është më mirë nga ana shëndetësore.

Ai falenderon stafin mjekësor i cili është kujdesur për të si dhe ëngjëllin e tij, bashkëshorten Anila Gjebrean për kujdesin dhe përkushtimin ndaj tij në këto ditë të vështira.

Kaq ishte! Tani filloi rekuperimi dhe së pari falënderoj: dr. Adrian Jorgjin që më ngriti në këmbë, infermiere Florën për durimin, Anilën engjëll mbrojtës për ditët dhe netët pa gjumë, miqtë që çdo mëngjes më mbushnin inbox të WhatsApp me merakun e tyre.

Faleminderit dhe të gjithë ju që më keni shkruar dhe uruar shërim të shpejtë, jeni shumë të mirë dhe bekimet tuaja ishin doza e duhur për të mbajtur optimizmin lart – motiv force! Tani sigurisht do duhet pak kohë deri sa të ndez të 5 motorrët, po kush na nxiton? Dielli doli,” shkruan moderatori Ardit Gjebrea./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ardit gjebrea (@arditgjebrea)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ema Andrea flet pa dorashka/ Rrëfen për ngacmimet seksuale në punë

Publikuar

-

Nga

Ema Andrea flet pa dorashka/ Rrëfen për ngacmimet seksuale në punë

Aktorja e njohur, Ema Andrea, si rrallëherë ka folur hapur për ngacmimet seksuale në punë. Gjatë një interviste për DW, ajo ka treguar se është përballur me situata të tilla. Ema ka treguar se ka kaluar shumë vështirësi gjatë karrierës së saj e megjithatë ka gjetur forcën për të ecur përpara.

Kam pasur nga të dyja rastet si, bashkëpunëtorë burra që kam punuar mirë, jam respektuar për profesionin, kemi ecur përpara shumë mirë. Si dhe ato raste kur refuzimi apo çdo gjë tjetër që ka qenë kompleksive në personin që ka patur pushtet, e ka përdorur këtë pushtet ose këtë ‘Jo’ ose këtë refuzim, për të mos më dhënë atë që meritoj kur kam patur nevojë. Në fillim nuk e kupton. Thua ‘ku është gabimi im?’

Ja, kjo është pyetja që të lodh shumë: ‘Çfarë bëra unë që t’i krijoj idenë se kam aq nevojë sa të mund të krijoj raporte banale? Ka qenë e vështirë ngritja e karrierës, ecja përpara, konsiderimi, të pranuarit në profesion. Gjë që më ka bërë më të fortë, më ka bërë të kërkojë forma të tjera të reja. Por kur largohem në distancë kuptoj që kam humbur mundësi që i kam merituar. Dhe kjo natyrisht që e ka bërë më të vështirë. Paguan me vetmi, paguan me paragjykim, paguan me përjashtim”, është shprehur Ema Andrea./ CNA.al

LEXO TE PLOTE