Connect with Us

“Armiku” i artritit/ Shmangni me patjetër këto ushqime

Shëndeti

“Armiku” i artritit/ Shmangni me patjetër këto ushqime

Publikuar

-

"Armiku" i artritit/ Shmangni me patjetër këto ushqime

Artriti tingëllon si një kusht, por mos u mashtroni: Termi në të vërtetë përfshin më shumë se 100 sëmundje të lidhura që prekin nyjet tuaja, shpjegon  Fondacioni i Artritit . Nuk është diçka që prek vetëm të moshuarit. Më shumë se 50 milion të rritur amerikanë dhe 300,000 fëmijë në Shtetet e Bashkuara kanë të paktën një lloj artriti, të tilla si artriti inflamator (përfshirë artritin reumatoid), artritin infektiv (si hepatiti C), artritin degjenerativ (të tillë si artrozën), ose artritin metabolik (përdhes është një shembull).

“Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të artritit, por ne mund të përdorim të njëjtat ushqime të shëndetshme diete me artrit për të gjitha këto gjendje për të ndihmuar në lehtësimin e inflamacionit dhe lehtësimin e disa dhimbjeve të kyçeve të shoqëruara me artrit”, thotë Rachel Fine, një dietologe e regjistruar dhe pronare e  To Ushqimi Pointe në New York City.

Shmangni ngrënien e këtyre përbërësve dhe ushqimeve për të lehtësuar disa nga dhimbjet e kyçeve.

Karbohidratet e rafinuara

Mielli i bardhë dhe sheqernat janë të pranueshëm në moderim, por gjithnjë e përhapur në  SAD (dieta standarde amerikane) . “Karbohidratet e rafinuara mund të kontribuojnë në prodhimin e produkteve të përparuara të glikacionit (AGE), të cilat janë treguar të stimulojnë inflamacionin”, thotë Fine. Hulumtimet gjithashtu provojnë  se sheqernat e bardha dhe mielli, të tilla si ato që gjenden në shumë drithëra mëngjesi dhe ushqime të paketuara, gjithashtu bëjnë një numër në shëndetin tuaj të  zorrëve , mikrobioma, e cila gjithashtu mund të përkeqësojë inflamacionin.

Pije të sheqerosura

Në mënyrë të ngjashme, sheqernat shumë të përpunuara (dhe rezultimi i sheqerit në gjak) që gjenden në pijet e ëmbla janë shoqëruar me nivele më të larta të inflamacionit kronik. Soda, në veçanti, është  zbuluar se rrit simptomat e artritit  tek gratë. Vetëm një sodë në ditë rrit rrezikun për artritin reumatoid me 63%, sipas një  studimi të botuar në  Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik .

Yndyrna Omega-6

LEXO EDHE:  AKU kontrolle në të gjithë vendin/ Gjobitet furra e bukës në Tiranë, bllokohen ushqime në supermarkete

Nëse është e mundur, kufizoni vajrat e lulediellit, lulelakrës, misrit, sojës dhe rrushit, sepse ato kanë një raport më të lartë të acideve yndyrore omega-6 me omega-3 sesa vajrat e tjerë. Molekulat e quajtura  eikosanoide , të cilat rrjedhin nga acide yndyrore omega-6, dihet që rrisin presionin e gjakut, shkaktojnë përgjigjen imune dhe përkeqësojnë inflamacionin, shpjegon Fine.

Mish të përpunuar

Mishrat e përpunuar, duke përfshirë proshutë, sallam dhe disa mish ushqimesh përmbajnë më shumë nga ato mosha sesa opsionet më pak të përpunuara siç janë viçi ose pula e ushqyer me bar. Plus, këto ushqime që janë të dëmshme për artritin kanë tendencë të jenë më të larta në natrium, gjë që mund të çojë në më shumë mbajtje të ujit, gjë që mund të shkaktojë ënjtje të nyjeve tuaja.

Picat e ngrira

Një nga burimet kryesore të natriumit në dietën tipike Amerikane,  për Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) , pica mund të rezultojë në inflamacion të kyçeve gjithashtu. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse kapni një fetë të bërë me një kore të rafinuar të karbohidrateve dhe të mbushur me piper i zi; kjo do të ishte një treshe e ushqimeve më të këqija për artritin, të gjitha në një ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksina kineze anti Covid/ Turqia konfirmon efikasitetin e lartë të Sinovac

Publikuar

-

Nga

Vaksina kineze anti Covid/ Turqia konfirmon efikasitetin e lartë të Sinovac

Mjekët turq konfirmojnë efikasitetin e lartë të vaksinës kineze të firmës Sinovac, e cila sipas tyre parandalon 100% vdekjet dhe shtrimin në spitale.

Ditët e fundit kanë qenë tepër të ngarkuara në spitalet COVID të Stambollit, me qindra njerëz që prisnin në radhë për t’u vaksinuar.

Në spitalin e urgjencës “FerihaOz”, i ndërtuar vitin e kaluar dhe me një kapacitet prej 1008 shtretërish, thonë se kurrë nuk kanë parë një turmë kaq të madhe njerëzish që duan të vaksinohen.

Turqia e filloi fushatën e saj me vaksinën kineze Sinovac më 14 Janar, me përparësi për punëtorët shëndetësorë dhe të moshuarit.

Deri në fillim të Prillit, vendi përdori ekskluzivisht vaksinat e kompanisë Sinovac,CoronaVac. Më vonë filloi administrimi i vaksinës së Pfizer-BioNTech dhe asaj ruse Sputnik V. Deri më tani në shkallë kombëtare janë administruar 25 milionë vaksina.

Mjekët turq bien dakord për efikasitetin e CoronaVac dhe kjo mbështetet tek të dhënat e mbledhura në terren.

LEXO EDHE:  Foto+video-AKU ndëshkon tre supermarkete/ Ndalohen 46.2 ton produkte të pasigurta

LEXO EDHE:  Sëmundja e anemisë/Si shkaktohet dhe çfarë duhet të bëni

Rreth 4 000 punonjës të kujdesit shëndetësor morën dozën e dytë të vaksinës në Shkurt. Që nga ajo kohë janë raportuar mes tyre vetëm 60 raste të COVID-19, pa shtrime në spital dhe vdekje.

Mbrojtja nga vaksina u bë më e dukshme gjatë pikut të tretë të pandemisë që filloi në Mars.

Numri i infeksioneve ditore tejkaloi nivelin 60 mijë në të gjithë vendin dhe qeverisë iu desh të deklarojë një izolim kombëtare deri në 17 Maj.

Universiteti “Hacettepe” me qendër në Ankara njoftoi më parëse CoronaVac ka një normë efikasiteti prej 83,5% bazuar në studimet e fazës së tretë.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Publikuar

-

Nga

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Sulejman Çelaj, mjek dhe shef departament në një spital në New York thotë se tani ka ardhur koha që bota të rihapet pasi nuk mund të vazhdohet gjatë gjithë kohës me masa kufizuese.

“Besoj se ka ardhur koha që bota të rihapet besoj se nuk mund që të vazhdojmë gjithë jetën në të njëjtën kushte”, thotë ai duke shtuar se tashmë ka më pak raste pozitive nisur edhe nga fakti se shumë të prekur nuk shfaqin simptoma.

Duke folur për situatën në SHBA, mjeku shqiptar tha se situata është drejt normalizimit.

“Në New York ka përmirësim të dukshëm jeta gati është normalizuar, shkollat janë hapur dhe dalë nga dalë po i rikthehemi normalitetit”, u shpreh z. Çelaj.

LEXO EDHE:  Sëmundja më vdekjeprurëse/Si ta zbuloni para kohe kancerin ovarian

LEXO EDHE:  AKU kontrolle në të gjithë vendin/ Gjobitet furra e bukës në Tiranë, bllokohen ushqime në supermarkete

Lidhur me shqetësimet për një përhapje të mundshme të variantit indian të COVID-19, mjeku shprehet se numri i lartë i vdekjeve vjen edhe për shkak të mungesës së kushteve sanitare dhe  higjienike por nga ana tjetër tha se ekziston rreziku që mutacioni të përhapet dhe në botë.

“Duhen pasur shumë gjëra parasysh, vendet e mbipopulluara siç është India dhe kushte sanitare dhe higjienike nuk janë të nivelit evropian. Varianti i Indisë nuk e di se sa do të përhapet në botë por shanset janë të mëdha pasi ka shumë banorë dhe njerëzit qarkullojnë”, përfundoi Sulejman Çelaj./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-përgjigje mbi vaksinimin

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-pergjigje mbi vaksinimin

Është e rëndësishme të theksohet se të gjitha vaksinat e aprovuara aktualisht COVID-19 në mënyrë efektive zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes serioze, shtrimin në spital dhe vdekjen, ndërsa ndihmojnë në frenimin e transmetimit të COVID-19 në komunitet. Një reduktim prej 50% i rasteve të infeksionit mund të luajë ende një rol të rëndësishëm në zhdukjen e një epidemie.🙏

👉Kam pasur efekte të mëdha anësore në dozën e parë, a do të marr ndonjë dozë të dytë?

Disa efekte anësore janë të mundshme, të tilla si temperatura, dhimbjet e muskujve, etj. “Ata zgjasin rreth 24 orë, maksimumi 3 ditë. Nëse e keni pasur me dozën e parë, mund ta bëni edhe me injeksionin e 2-të. Por kjo nuk është shqetësuese! Këto efekte janë një përgjigje imune krejtësisht normale e trupit tonë. Ato nuk janë të këndshme, por pasojat  e virusit janë shumë më të këqija “.

👉Pse të vaksinohen nëse nuk jam në rrezik?

Disa nuk duan të vaksinohen sepse nuk janë në rrezik ose nuk ndihen të shqetësuar. “Ne të gjithë duhet të jemi aktorë të solidaritetit dhe të mos mbështetemi te të tjerët”.

👉A janë vaksinat efektive kundër varianteve?

“Deri më tani, vaksina është efektive kundër varianteve kryesore; edhe nëse ka frikë me ato më rezistente si braziliani që humbet imunitetin me disa%. Por ne mund ta përshtatim vaksinën me këto variante “.

👉Cila përqindje imunizohet me vaksinimin?

95% për format e rënda. Por një person i vaksinuar mund të jetë ngjitës dhe të marrë një formë asimptomatike ose të ketë simptoma të lehta si një ftohje etj, në 20% të rasteve. Prandaj duhet të presim për të arritur mbulim të mjaftueshëm të vaksinimit; kjo është arsyeja pse ne aktualisht po mbajmë gjeste barriere, madje edhe për njerëzit që janë vaksinuar. Në fund të fundit, pakica e njerëzve që nuk do të vaksinohen do të rrezikojnë të kontraktojnë Covid nga njerëzit që janë vaksinuar dhe që do të jenë asimptomatike .

LEXO EDHE:  Sëmundja më vdekjeprurëse/Si ta zbuloni para kohe kancerin ovarian

LEXO EDHE:  Foto+video-AKU ndëshkon tre supermarkete/ Ndalohen 46.2 ton produkte të pasigurta

👉Sa kohë zgjat  imuniteti nga vaksinat?

Kohëzgjatja e imunitetit nga vaksina nuk dihet ende. “Ne nuk kemi ende te dhena të mjaftueshme, por në çdo rast mund të shohim se personat e parë të vaksinuar ende kanë imunitet të shkëlqyeshëm.”

👉Unë pata Covid pas dozës sime të parë, duhet akoma të marr dozën e dytë?

Ende duhet të vaksinoheni. Fakti që e keni pasur jep një imunitet më të shkurtër me kalimin e kohës sesa vaksina. Dhe kjo edhe nëse ekziston një prani e fortë e antitrupave në gjak në disa njerëz. Është me të vërtetë e rëndësishme të bësh të dyja dozat “. Nëse keni bërë Covid, duhet të prisni 14 ditë pas shërimit për t’u vaksinuar”.

👉A ndikon vaksinimi në pjellori/fertilitet?

“Përgjigjet janë të qarta: ARN-të dërguese janë vaksina të pastra që janë të sigurta dhe nuk kanë asnjë ndërveprim me ADN-në. Kjo lloj vaksine nuk është e re, as ARN gjithashtu ”.

👉Jam shtatzënë, a rekomandohet të vaksinoheni?

“Vaksina rekomandohet shumë nga gjinekologët dhe mjekët. Idealisht një vaksinë e ARN-së (Pfizer ose Moderna). Idealja është ta bëni këtë në tremujorin e dytë “.

👉A ekziston rreziku i vaksinimit të atyre nën 18 vjeç?

“Studimet e zhvilluara janë mjaft të favorshme; Mendoj se të dhena  do të paraqiten së shpejti. Aktualisht, vaksina Pfizer është e lejuar tashmë nga mosha 16 vjeç. Studime të tjera janë duke kërkuar një vaksinë për moshat 12 vjeç e lart.

Por nuk duhet të ngatërrojmë shpejtësinë dhe nxitimin. Do të rekomandohet vetëm kur të vërtetohet përfitimi i vërtetë dhe mungesa e rreziqeve shëndetësore “.

🤔Mos harroni se: “Frika nga vaksina nuk e ndalon virusin, kështu që virusi vazhdon të trembë”.

LEXO TE PLOTE