Connect with Us

Dashamir Shehi “shuplakë” Bashës/ Tregon me çfarë liste do dalin në zgjedhje

Politikë

Dashamir Shehi “shuplakë” Bashës/ Tregon me çfarë liste do dalin në zgjedhje

Publikuar

-

“Jemi vonë sepse jemi marrë me burokracira” / Dashamir Shehi tregon zonën ku do të kandidojë

Kreu i Lëvizjes për Zhvillimin Kombëtar Dashamir Shehi duke komentuar situatën në të cilën ndodhet vendi është shprehur se në 2021 opozitën, dhe jo vetëm, e presin shumë gjëra përpara.

Sipas Shehit, shqiptarët vitin e ardhshëm duhet të shpëtojnë nga dy lloj virusesh, nga COVID së pari dhe së dyti sipas tij nga kryeministri aktual Edi Rama.

Në një reagim për CNA.al, Shehi i ka dhënë një goditje të fortë kreut të PD Lulzim Bashës, ku thekson se është përgjegjësia e opozitës për të larguar këtë qeveri me votë. Për kreun e LZHK largimi i Ramës nuk do të thotë vetëm rotacion politik, por një shpresë më e mirë për qytetarët.

“Presim shumë gjëra nga 2021. Së pari presim për gjithë shqiptarët dhe për të gjithë botën që të mbarojë kjo puna e COVID-it. Ky është halli i përgjithshëm. E dyta presim që të largojmë edhe këtë koronën tjetër që e ka zënë  Shqipërinë prej shumë vitesh, zotin Rama  me gjithë grupin e vet.

E treta është detyra jonë dhe e gjithë opozitës shqiptare që t’i japin shpresë shqiptarëve, të çajnë një rrugë të re që shqiptarët të jetojnë si njerëz mos kenë më atë dëshirë të tërbuar për tu larguar.

Pastaj po ta ndajmë me segmente dhe me detaje kjo punë nuk mbaron asnjëherë, se i bie sikur bëjmë program elektoral. Por unë pres këto tre gjëra. Në radhë të parë është përgjegjësi e opozitës të largojë këtë qeveri me votë dhe njëkohësisht kjo nuk është punë të ndërrojmë kariget por të japim shpresë që ndryshimi vërtet do jetë real. Nuk mjafton më shkëmbimi i pushteteve, nuk mjafton më qarkullimi”, tha Shehi për CNA.al.

Kreu i LZHK, njëherësh aleati i Bashës shprehet se opozita sapo të vijë në pushtet do të ndërtoj shtetin shqiptar, duke bërë funksionale Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese dhe duke u rikthyer institucioneve pavarësinë që u ka përcaktuar ligji.

Shehi thekson se Rama ka pushtet absolut dhe kjo ka sjellë që qeveria të mos punojë për qytetarët, por për ortakët pranë saj.

“Ne do sjellim ndryshimin. Në rradhë të parë ne do bëjmë shtetin shqiptare. Sot nuk kemi shtet; Parlament nuk kemi, kemi vetëm një grup me Edi Ramën dhe me disa ortakë të vetët atje. Gjykata nuk kemi prej shumë vitesh. Pushteti lokal është i vetëm, pa opozitë Brenda. Këshillat bashkiak dhe komunat drejtohen nga organizata e PS.

LEXO EDHE:  Kërkesa e PD për Komision Hetimor për rastin “Tahiri”/ Reagon Taulant Balla

Plus që duam të rikthejmë edhe pavarësinë e institucioneve. Ne do krijojmë edhe një frymë tjetër për biznesin, mos punojmë vetëm për 10 veta, port ë punojnë të gjithë shqiptarët nëse është e mundur”, tha Shehi.

I pyetur nëse do të dalin me lista të përbashkëta ose më vete, Shehi tha se PD dhe aleatët do të jenë të bashkuar, duke konfirmuar lajmin e ditëve të fundit se nuk do të jenë në një koalicion me LSI.

“Ne do dalim me një listë me PD. Një pjesë e këtyre aleatëve ndoshta mund të dalin edhe në një listë më vetë dhe të bëhen dy lista, por ideja e përbashkët është se do ketë një listë për të gjithë ku do vendosen anash siglat e partive. Deri tani ka qenë debati nëse do përfshihet edhe LSI në këtë listë, por kjo parti mund të dalë edhe me një listë më vete.

Fjalët dhe sloganet janë konsumuar, por unë u them shqiptarëve të kthejnë kokën mbrapa dhe të shohin në këto 8 vite të zotit Rama jetojnë më mirë apo më keq? Janë më të lirë apo janë më të varur? Janë më të izoluar me Europën apo janë  më të integrua? Kaq dhe pasi të mbarojnë analizën që mund ta bëjë edhe më i pashkolluari të dalin dhe të votojnë dhe të vendosin si tu dojë qejfi. Qytetarët nuk kanë nevojë për propagandë, vetëm të bëjnë këtë lloj analize të lehtë me mendjen e vetë”, u shpreh kreu i LZHK Dashamir Shehi për CNA.al.

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse keni këllqe, keni kohë deri më 9 shtator”/ Murrizi sfidon hapur aleatët e Bashës

Publikuar

-

Nga

Kreu i LDSH, Myslim Murrizi ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh akuza ndaj aleatëve, të cilët morën 9 mandate me 25 prill, dhe prej asaj kohe nuk iu është dëgjuar zëri të dalin kundër Ramës.

Murrizi ngre një pyetje publike për ta, duke aluduar nëse kanë qenë spiunë të sigurimit të shtetit.

Deri më date 9 shtator keni kohë që të shkoni tek autoriteti i dosjeve e të merrni çertifikatën e pastertisë së figurës nëse keni këllqe, shton Murrizi.

Ai ka ironizuar dhe vizitën në SHBA të kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi, e cila është ‘zhdukur’ nga politika që pas humbjes së zgjedhjeve.

“25 prill-25 korrik

Tre muaj pas” fitores” se kesaj tufe qe kur ishin ne pushtet (2005-2013) nuk pyesnin per militantet

Nje pyetje per DEMOKRATET

A i keni pare apo degjuar më gjekundi te bilbilosin “ kundra” Rames,“ aleatet” pasi ju moren me 25 prill 9 mandatet?????

Se deri me date 25 prill i shihje kudo te gjashte se bashku me xhaketa hedhur kraheve si kryetaret e koperativave ne vaktit

Bile kishin pagezuar “grupin” me emrin “ CINQUE STELA” por erdhi Idrizi dhe u bene gjashte dhe ju doli nje “yll “teper

Kam edhe nje pyetje publike per “ aletatet”

A KENI QENE JU SPIUNE TE SIGURIMIT TE SHTETIT?????

Deri me date 9 shtator keni kohe plot qe te shkoni tek autoriteti i dosjeve e te merni çertifikaten e pastertise se figures nese keni kellqe

Ps: Kam harruar “ aleaten” kryesore te Lulit por ngaqe eshte ne USA me Libanezin per tu çmallur me bashkeshorten e Z Safi Kaskas se ka rreth 40 vjet qe e ka shoqe, nuk po ja prish muhabetit, qe te kujtojne vitet kur mbanin rradhe per qumesht buze lanes ne Laprake”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vizita sekrete e Metës dhe Kryemadhit në SHBA, ja si i ‘dekonspiron’ lobisti libanez

Publikuar

-

Nga

Vizita sekrete e Metës dhe Kryemadhit në SHBA, ja si i ‘dekonspiron’ lobisti libanez

Pak ditë pas vizitës në Hungari, presidenti Meta dhe bashkëshortja e tij Kryemadhi kanë shkuar në SHBA.

Udhëtimi i tyre ka qenë thuajse ‘sekrete’ duke qenë se as kreu i shtetit dhe as kryetarja e LSI-së nuk kanë bërë ndonjë njoftim në rrjetet sociale apo publikisht lidhur me këtë vizitë.

Ata janë takuar në SHBA me lobistin libanez Safi Kaskas e bashkëshorten e tij. Kaskas i ka dhuruar çiftit presidencial një libër të shkruar prej tij ndërsa shkruan se shumë shpejt do vijë në Shqipëri me ftesë të Metës e Kryemadhit në promovimin e tij.

Lobisti i njohur sqaron edhe si është njohur me presidentin Meta e bashkëshorten e tij Kryemadhi.

I pyetur nga një person poshtë fotos së publikuar prej tij në Facebook, Kaskas rrëfen se bashkëshortja e tij dhe ajo e Metës kanë punuar prej vitesh së bashku.

Dy ditë më vonë, lobisti libanez Kaskas ka pritur në zyrë kandidatin për Presidentin e Liberisë.

Kush është Safi Kaskas

Libanezi është lobist i njohur me bazë në SHBA e Arabinë Saudite me më shumë se 40 vite përvojë në planifikimin strategjik, udhëheqjen dhe etikën e biznesit, me një theks në menaxhimin strategjik në korporatat dhe botët akademike. Ai ka udhëhequr korporata të mëdha dhe kompani tregtare dhe ka pionieruar angazhime të shumta të suksesshme këshilluese fillestare për klientët në fushat e tregtisë dhe industrisë si në Shtetet e Bashkuara dhe Arabinë Saudite.

LEXO EDHE:  PD: Veliaj premtoi shkolla të reja profesionale, nuk hapi asnjë të vetme

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Ramës i dështon propaganda

Kaskas është një bashkëthemelues i Universitetit East West në Chicago, Illinois dhe u zgjodh president i bordit të tij të drejtorëve nga 1979 në 2005. Përveç përqendrimit të tij në shkencat e menaxhimit strategjik, Kaskas ka studiuar fetë Abrahamike dhe ka ligjëruar në të gjithë SHBA për tema që lidhen me Islamin, zhvillimin e myslimanëve amerikanë dhe të ardhmen e Islamit në SHBA.

Ai ka investuar 30 vjet të jetës së tij në dialog dhe ndërtimi i urës midis ithtarëve të feve Abrahamike. Kaskas shërben si anëtar bordi i Trac5, një organizatë që punon për zgjidhjen e konflikteve të bazuara në besim dhe është i ftuar të flasë rregullisht në Mëngjesin e Lutjeve Kombëtare në Uashington, DC për tema të tilla si pajtimi, Kurani dhe mësimet e Jezusit.

Kohët e fundit, Kaskas ishte bashkëautor i “Kurani – me Referenca në Bibël, Një Kuptim Bashkëkohor”, një përkthim i ri, i papërfunduar kurrë më parë i Kur’anit në anglishten bashkëkohore që përmban më shumë se 3,000 referenca paralele në Bibël.(hashtag)

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rimëkëmbja e turizmit ka filluar”/ Klosi: Duhet të promovojmë bukuritë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka qënë i pranishëm në Pustec, ku mori pjesë në aktivitetin “MIK FESTIVAL”.

Në një prononcim për mediat, ministri Klosi theksoi se rimëkëmbja e turizmit ka filluar dhe se Shqipëria po përjeton një mani të madhe për tu vizituar.

Por, gjithashtu Klosi tha se ajo që duhet bërë është të promovohen edhe më tepër bukuritë shqiptare, dhe jo vetëm deti, por duhet të kemi një paketë të plotë turistike.

Është i mrekullueshëm organizimi i Mik Festival në këtë vend magjik, që në fakt është në përputhje me politikat e Ministrisë së Turizmit, që një zonë ekstremisht e mbrojtur si e gjithe zona e Prespes të afrohet më shumë për turizmin, të afrohet për më shumë aktivitete artistike dhe promovimi që i bëhet nga të tilla koncerte është një gjë e mrekullueshme.

Në kuadër të turizmit për vitin 2021, Shqipëria po perjeton një mani të madhe për tu vizituar dhe madje kemi më shumë turistë se 2019, që ka qënë viti me i arte dhe kjo falë promovimit më të madh të Shqipërisë.

Na duhet të promovojmë shumë më teper bukuritë shqiptare, na duhet të promovojmë pervec detit dhe të kemi një oferte të plotë turistike.

Kemi numër të konsiderueshem turistësh dhe vizitoresh të huaj. 15 ditët e para të korrikut kemi pasur më shumë turistë se e njëjta periudhe e 2019 dhe deri 5 herë më tepër turistë se 2020 por kjo nuk mjafton. Ne jemi në fillimet e ngritjes se industrisë së turizmit në Shqipëri, na duhet shumë më tepër cilesi ne shërbim, rimëkëmbja e turizmit ka filluar por turizmi nuk mund të jetë një ekonomi e ndarë, është një ekonomi që jep shpresë për zhvillim, është një ekonomi që prodhon më shumë të ardhura, por në rastin e postpandemisë po prodhon edhe më shumë entuziazem në jetën e Shqipërisë dhe në fakt kjo është më e mira se krijon pozitivitet në jetët tona pas periudhës së pandemisë.”-tha Klosi./CNA.al

LEXO TE PLOTE