Connect with Us

Pas përhapjes së menjëhershme në 4 shtete/ Varianti i rrezikshëm i Covidit anglez mbërrin në shtetin fqinj

Bota

Pas përhapjes së menjëhershme në 4 shtete/ Varianti i rrezikshëm i Covidit anglez mbërrin në shtetin fqinj

Publikuar

-

Covid-19 “gjunjëzon” Italinë/ Vendi në karantinë deri në Maj, nga e hëna shtohen në zonën e kuqe 10 rajone

Ministria italiane e shëndetësisë ka raportuar se ata kanë gjetur një pacient të infektuar me të njëjtin lloj mutacioni të koronavirusit të njëjtë me atë në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas The Guardian, pacienti i infektuar u kthye ditëve të fundit në Itali nga Mbretëria e Bashkuar me partnerin e tij, kur zbritën në aeroportin Fiumiciano të Romës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka deklaruar se raste me llojin e ri të coronavirusit që u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, janë identifikuar edhe në Danimarkë, Holandë dhe në Australi.

LEXO EDHE:  Lirimi i lëvizjes/ Shehu leksion Ramës: Po luan "kokë a pil" me jetët e qytetarëve

Zyrtarët e lartë të shëndetësisë thanë se nuk kishte prova që varianti i ri ishte më vdekjeprurës, ose do të reagonte ndryshe ndaj vaksinave./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Dhjetëra të vrarë në dhunën midis Izraelit dhe Hamasit

Publikuar

-

Nga

Dhjetëra të vrarë në dhunën midis Izraelit dhe Hamasit

Izraeli dhe militantët palestinezë në Gaza shkëmbyen zjarr, duke përshkallëzuar edhe më shumë dhunën mes tyre.

Autoritetet shëndetësore në Gaza – rajon që kontrollohet nga grupi militant i Hamasit – thanë se 26 palestinezë, përfshirë nëntë fëmijë, u vranë që nga mbrëmja e 10 majit.

Sipas tyre, mbi 120 njerëz u plagosën – shumica nga sulmet ajrore izraelite.

Ushtria e Izraelit tha se së paku 16 të vrarë ishin militantë.

Militantët e Gazës, ndërkohë, hodhën qindra raketa drejt Izraelit, duke vrarë dy civilë izraelitë dhe duke plagosur së paku 10 të tjerë.

Hamasi tha se po vepron për të mbrojtur xhaminë Al-Aqsa të Jerusalemit nga “agresioni” i Izraelit.

Ditëve të fundit, lokacioni ku ndodhet kjo xhami, që është një vend i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë, ka parë përleshje të rënda midis policisë izraelite dhe palestinezëve, të cilat kanë lënë qindra njerëz të plagosur.

LEXO EDHE:  Dalin detaje të reja nga krimi horror/ Mediet italiane: Gjendet djali i çiftit shqiptar, ja ku ndodhet Taulant Pasho

LEXO EDHE:  Shqiptari arrestohet në Brindizi si cjapi te kasapi

Bregu Perëndimor po ashtu ka qenë skenë e dhunës.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se Hamasi “ka kaluar vijën e kuqe” duke hedhur raketa në drejtim të Jerusalemit dhe se vendi i tij do të përgjigjet “me forcë të madhe”.

Ushtria izraelite tha se do të dërgojë përforcime në kufi me Gazën, ndërsa ministri i Mbrojtjes urdhëroi mobilizimin e 5,000 ushtarëve rezervë.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian u kërkuan dy palëve që t’i ulin tensionet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim urgjent të hënën, për të diskutuar situatën, por nuk lëshoi ndonjë deklaratë.

Organizata 57-anëtarëshe e Bashkëpunimit Islamik mbajti një takim urgjent të martën në Dubai, duke dënuar Izraelin për shpërthimin e dhunës.REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Çfarë qëndron pas përleshjeve në Jerusalem?

Publikuar

-

Nga

Çfarë qëndron pas përleshjeve në Jerusalem?

Tash e sa javë, protestuesit palestinezë dhe policia izraelite janë duke u përleshur në baza ditore në dhe përreth Qytetit të Vjetër të Jerusalemit.

Atje ndodhen vendet kryesore fetare – të shenjta për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët.

Jerusalemi ka qenë, në fakt, skenë e konfrontimeve të dhunshme midis hebrenjve dhe arabëve tash e 100 vjet dhe mbetet një nga qytetet më të kontestueshme në botë.

Përleshjet e fundit filluan një muaj më parë, kur Izraeli bllokoi disa tubime të palestinezëve, në fillim të Muajit të shenjtë të Ramazanit.

Pasi ato kufizime u zbutën, plani për të dëbuar dhjetëra palestinezë nga një lagje e Jerusalemit Lindor vazhdoi të nxiste konfrontime.

Të hënën, qindra palestinezë u plagosën në përleshjet me policinë izraelite. Protestuesit hidhnin gurë në drejtim të policisë, ndërsa kjo e fundit gaz lotsjellës dhe plumba gome. Disa policë u plagosën po ashtu.

Përse Jerusalemi është gjithmonë në prag të shpërthimit?

Kryeqytet i dy popujve

Izraeli e sheh Jerusalemin si kryeqytet të tijin “të unifikuar” dhe “të përjetshëm”.

Ai e ka aneksuar Jerusalemin Lindor – i cili përfshin edhe Qytetin e Vjetër – në luftën e vitit 1967, së bashku me Bregun Perëndimor dhe Gazën.

Palestinezët i duan këto territore për shtetin e tyre të ardhshëm, ndërsa Jerusalemin Lindor e shohin si kryeqytet të shtetit të tyre.

Aneksimi i Jerusalemit Lindor nga Izraeli nuk njihet nga shumica e vendeve të botës dhe fati i kësaj pjese mbetet ndër çështjet më të komplikuara në procesin e paqes, i cili ka ngecur më shumë se një dekadë më parë.

Izraelitët, të hënën, do të shënonin Ditën e Jerusalemit, një festë kombëtare që shënon aneksimin. Në vitet e kaluara, mijëra izraelitë – kryesisht nacionalistë fetarë – marshonin nëpër Qytetin e Vjetër, duke përfshirë edhe Lagjen Myslimane, gjë që shumë palestinezë e konsideronin si provokim.

Në ditët e fundit, izraelitët nacionalistë organizuan ngjarje të tjera në Jerusalemin Lindor, që çuan në grindje të dhunshme me palestinezët.

Maja e shenjtë

Përleshjet e së hënës u zhvilluan në dhe rreth xhamisë Al-Aksa në Qytetin e Vjetër.

Xhamia është vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe ndodhet në një rrafshnaltë, ku gjendet edhe kupola e artë ikonike. Myslimanët i referohen kompleksit si Shenjtërorja Fisnike.

Rrafshnalta është e shenjtë edhe për hebrenjtë dhe ata i referohen asaj si Mali i Tempullit, sepse ishte vend i tempujve biblikë.

Romakët e shkatërruan Tempullin e Dytë në vitin 70 para erës sonë dhe atje mbeti vetëm Muri Perëndimor. Xhamitë u ndërtuan shekuj më vonë.

LEXO EDHE:  Renzi, pengesa për reformat ekonomike pas goditjes në zgjedhje

LEXO EDHE:  Renzi, pengesa për reformat ekonomike pas goditjes në zgjedhje

Jordania fqinje shërben si kujdestare e lokacionit. Ai është i hapur për turistët në kohë të caktuara, por vetëm myslimanët lejohen të luten atje. Muri Perëndimor është vendi më i shenjtë, ku hebrenjtë mund të luten.

Në vitet e fundit, grupe hebrenjsh fetarë dhe nacionalistë, të shoqëruar nga policia, kanë vizituar kompleksin në një numër më të madh dhe kanë mbajtur lutje në kundërshtim me rregullat e vendosura pas vitit 1967 nga Izraeli, Jordania dhe autoritetet fetare myslimane.

Palestinezët i shohin vizitat e shpeshta të hebrenjve si provokim dhe ato shpesh shkaktojnë përleshje ose dhunë edhe më serioze.

Disa izraelitë thonë se lokacioni duhet të jetë i hapur për të gjithë besimtarët. Palestinezët refuzojnë, nga frika se Izraeli do ta marrë përsipër ose do ta ndajë atë. Zyrtarët izraelitë thonë se nuk e kanë ndërmend ta ndryshojnë status quo-në.

Politikat diskriminuese

Hebrenjtë e lindur në Jerusalemin Lindor janë qytetarë izraelitë, ndërsa palestinezëve nga Jerusalemi Lindor u jepet një formë e qëndrimit të përhershëm, e cila mund të revokohet, nëse ata jetojnë jashtë qytetit për kohë të gjatë.

Palestinezët mund të aplikojnë për shtetësi, por është një proces i gjatë dhe i pasigurt dhe shumica zgjedhin të mos e bëjnë, sepse nuk e njohin kontrollin e Izraelit.

Izraeli ka ndërtuar vendbanime hebraike në Jerusalemin Lindor, ku jetojnë rreth 220,000 njerëz. Ai e ka kufizuar shumë rritjen e lagjeve palestineze.

Vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor.

Grupi izraelit i të drejtave të njeriut B’Tselem dhe Human Rights Watch me qendër në Nju Jork, në raportet e tyre të fundit, kanë folur për politika diskriminuese në Jerusalemin Lindor, duke argumentuar se Izraeli është fajtor për krim të aparteidit. Izraeli i hedh poshtë këto akuza, duke thënë se banorët e Jerusalemit trajtohen në mënyrë të barabartë.

Kërcënimet me dëbime

Përleshjet e fundit nisën në fillim të Ramazanit, kur policia izraelite vendosi barriera jashtë Portës së Damaskut të Qytetit të Vjetër. Atje zakonisht mblidhen besimtarët myslimanë, pas faljeve të mbrëmjes.

Policia më vonë i largoi barrierat, por protestat u përshkallëzuan më pas, për shkak të kërcënimit me dëbim të dhjetëra familjeve palestineze nga lagjja Sheik Jarrah e Jerusalemit Lindor.

Familjet janë përfshirë në një betejë të gjatë ligjore me të ardhurit hebrenj, që përpiqen të marrin pronë në lagjet palestineze, pranë Qytetit të Vjetër.

Izraeli i paraqet ato si mosmarrëveshje private rreth pasurisë së patundshme, por rasti ka tërhequr vëmendjen globale./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidenti Biden paralajmëron takim me homologun rus

Publikuar

-

Nga

Duke komentuar për sulmin e hakerëve ndaj tubacionit më të madh të naftës në ShBA, Presidenti amerikan Joe Biden tha se Moska mban përgjegjësi megjithëse nuk ka prova për rol direkt në sulmin që sipas agjencive amerikane të zbulimit është kryer nga banda “Darkside”. Ndërkohë, Kremlini mohoi aludimet se ka lidhje me sulmin.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se nuk ekzistojnë prova që e lidhin në mënyrë të drejtpërdrejtë qeverinë ruse me sulmin kibernetik të një grupi me bazë në Rusi, që kishte në shënjestër tubacionin më të madh të transportit të naftës në ShBA.

Të hënën gjatë një konference shtypi, Presidenti Biden tha se do të takohej me homologun e tij rus.

“Do të takohem me Presidentin Putin. Deri tani, nuk ka prova nga agjencitë tona të zbulimit për përfshirje të Rusisë, ndonëse ka prova se sulmi erdhi nga Rusia. Ata kanë përgjegjësi të merren me këtë“, tha zoti Biden.

Ndërkohë, një zyrtare e lartë e sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Bardhë tha se agjencitë e zbulimit po punojnë për të përcaktuar nëse hakerat e tubacionit kanë lidhje me qeverinë ruse, gjë që është mohuar nga zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

LEXO EDHE:  Lirimi i lëvizjes/ Shehu leksion Ramës: Po luan “kokë a pil” me jetët e qytetarëve

LEXO EDHE:  “Dërgohen 50 mostra në Britani”/ Bino: Në vend mund të jenë duke qarkulluar dy versione të Covid

Ai i bëri thirrje Uashingtonit që të rrisin bashkëpunimin mes dy vendeve me qëllim të përmirësimit të sigurisë kibernetike.

“Ne mendojmë se bashkëpunimi në shkallë botërore dhe mes dy vendeve mund të ndihmojë luftën e përbashkët kundër sulmeve kibernetike”, tha zoti Peskov gjatë një konference për gazetarë.

Grupi që e quan veten “Darkside”, një bandë ruse e krimeve kibernetike, tha përmes një deklarate se sulmi mbi tubacionin Colonial kishte për qëllim pasurimin e jo shkaktimin e problemeve në shoqëri.

Deklarata nuk përmendte shumën e parave të kërkuara nga autorët e sulmit.

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thanë se vendimi i takon kompanisë ndërsa nuk u shprehën nëse Tubacioni Colonial bëri ndonjë pagesë për grupin e hakerëve.

Kompania po punon me ekspertë privatë për të vlerësuar dëmet e mundshme dhe rikyçjen e sigurt të tubacionit në rrjetin e internetit.

Incidenti shkaktoi rritjen e çmimeve të brendshme të naftës në shifrat më të larta prej shtatë vitesh.

Ransomware është një program që bllokon hyrjen në një sistem kompjuterik derisa të paguhet një shumë e caktuar parash.VOA

LEXO TE PLOTE