Connect with Us

Elona Caslli mesazh emancipues Alketa Vejsiut/ “Love Story” apo “Fake Story” ?!

Opinione

Elona Caslli mesazh emancipues Alketa Vejsiut/ “Love Story” apo “Fake Story” ?!

Publikuar

-

Nga Elona Caslli/ “Love Story” apo “Fake Story” ?!

Vejsiu, teksa prezantonit emisionin tuaj të përjavshëm ” Love story”, bëtë një pohim- Ky është një emision që synon të emancipojë shoqërinë shqiptare dhe ndaj duhet të jemi të kujdesshëm ndaj çdo mesazhi që japim.

Vejsiu, a e dini çfarë do të thotë fjala ” emancipim”?! Emancipimi në thelb përmban dinjitetin e njeriut dhe të drejtat e këtij të fundit. Emancipimi është raport i drejtë me të vërtetën.

Në cilësinë e një gruaje që si çdo grua ka pasur përvojat e saj në jetë Vejsiu, kisha një pyetje të drejtpërdrejtë për ju- Sa besoni në atë çka thoni, apo në punën që bëni?!

Ju përpiqeni të na servirni si ” Love story” diçka që në të vërtetë është një ” Fake story”.

Në jetën reale jashtë ekranit televiziv, nuk ndodh kurrë që 18 vajza të pëlqejnë njëkohësisht të njëjtin djalë dhe të pranojnë faktin që emri i tyre të vendoset në grafik  nga ky djalë dhe të presin radhën se kur do t’i përzgjedhë ky i fundit për të dalë.

Në jetën reale jashtë ekranit televiziv, Vejsiu nuk ndodh kurrë, që 18 vajza të shohin takimet e xhiruara të njëra- tjetrës me të njëjtin djalë dhe të fillojnë t’i komentojnë këto të fundit.

Dashuria nuk xhirohet Vejsiu, por përjetohet.  Një dashuri e xhiruar, nuk është dashuri, është  ” porno me dashurinë”.

Në jetën reale jashtë ekranit televiziv, Vejsiu, Një vajzë ka dinjitetin e saj, ka jetën e saj, ka punën e saj dhe nuk e lë veten të përzgjidhet mes 18 vajzave të tjera, për arsyen e thjeshtë se gjatë kësaj pritjeje, gjatë kësaj përzgjedhjeje, nuk respektohet dinjiteti i saj si njeri e mandej dinjiteti i saj si vajzë.

Për të gjitha ato vajza që vihen në radhë dhe presin të përzgjidhen nga ” Princi i kaltër” në të vërtetë ndiej dhimbje.

Ndiej dhimbje pasi kanë rënë në grackën e famës televizive dhe e shohin këtë të fundit si pohim të identitetit përkatës, ndërkohë që identiteti duhet të jetë dinjitet dhe jo mungesë e këtij të fundit.

LEXO EDHE:  (Video)Vit i ri, sfidë e re: Capital T ju prezanton me #filmacookingchallenge

Dhe ju Vejsiu, më mirë se kushdo tjetër, e dini fort mirë se sa e vështirë është rruga e ekranit. E dini fort mirë se të gjitha ato vajza pas përfundimit të ” Fake story” do të rikthehen në të përditshmen e tyre të zakonshme, pasi ato nuk janë gjë tjetër veçse ” Kurbani” i radhës i një formati televiziv fitimprurës për producentët dhe denigrues për dinjitetin e njeriut dhe njëkohësisht për shoqërinë shqiptare.

” Fake story” nuk jep një mesazh edukues për shoqërinë shqiptare. Përkundrazi e redukton vajzën shqiptare në një qënie të zhveshur nga dinjiteti dhe emocioni i mirëfilltë njerëzor.

Dhe së fundmi dy pyetje për ju Vejsiu, në cilësinë e gruas dhe të nënës

– A do të merrnit ju vetë pjesë në një emision të tillë?!

– A do ta dërgonit ju vajzën tuaj në një emision të tillë?!

Të dyja si bashkëmoshatare e dimë fort mirë që përgjigjja është “jo”.

Kini mirësinë të mos ta përligjni këtë proces me faktin se një format i tillë shfaqet edhe në vende evropiane, pasi Evropa është pikë referimi për shumë gjëra, por në pak gjëra mund të jetë edhe pikë çorientimi.

Post Scriptum-  Të përvetësojmë fillimisht pikat e referimit evropian, Vejsiu. Pasi të kemi mbaruar punë me pikat e referimit le të hidhen në diskutim gjërat e tjera. E keni filluar numërimin nga fundi dhe kjo nuk është as e hijshme dhe as e dobishme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

2 Comments

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Altin Goxhaj/ A po bën shantazh Lapsi.al me dosjet e patronazhistave

Publikuar

-

Nga

A është Andi Bushati i Lapsi.al sot në rolin e shantazhuesit dhe korruptuesit të fuksave të PS sipas filozofisë së Soros, Mafies apo Sigurimit të Shtetit?

A PO BËN SHANTAZH Lapsi.al ME DOSJET E PATRONAZHISTAVE NJËSOJ SI GRAMOZ RUÇI ME DOSJET E SIGURIMIT TË SHTETIT?

Nga Avokati Altin Goxhaj Vs Qeveriu (Koalicioni Për Shqipërinë)

LAPSI.AL për aq kohë sa nuk publikon gjithë listën e patronazhistëve mund të dyshohet për shantazh dhe korrupsion duke nxjerrë disa emra dhe duke fshehur të tjerë të cilët i nxjerr në mënyrë selektive kur u leverdis.

Sot dhe në vitet që vijnë dhjetra mijë patronazhistë janë në hall se u del emri bashkë me të spiunuarit dhe një pjesë e tyre janë gati edhe të paguajnë.

Fakti që disa persona të lidhur me Lapsin, i dinë se kush janë të gjithë patronazhistët dhe ne gjithë të tjerët jo, e vendos redaksinë e Lapsit nën dyshimin e arsyeshëm të përdorimit të dosjeve shantazhuese njësoj si PS shantazhon me dosjet e Sigurimit sps në të njëjtat pozita janë. Apo si Soros sipas modelit të Espinozës nga i famshmi serial La Piovra!

Po ashtu edhe PS i ka nën kontroll këta dhjetra mijë njerëz sepse mund ti shantazhojë kur të dojë nëse e dredhin bishtin.

E vetmja rrugë e ligjshme që të mos ketë as shantazh dhe për më tepër korrupsion, është publikimi i plotë i gjithë listës së patronazhistave dhe të mbikqyrurve prej tyre.

LEXO EDHE:  Rrëfimi prekës i gazetares shqiptare/Tregon përballjen e nënës së saj me kancerin e gjirit

LEXO EDHE:  Rrëfimi prekës i gazetares shqiptare/Tregon përballjen e nënës së saj me kancerin e gjirit

E VËRTETA TË ÇLIRON!

Kështu edhe patronazhistët mbledhin mëndjen se nuk mund ti shantazhojë më askush, as partia e tyre por as redaksia e Lapsit dhe as ata që ia blejnë Lapsit!

Sikur të ishte ndjekur kjo praktikë edhe pas 1992, askush nuk do të shantazhohej si spiun i sigurimit të shtetit! Dhe as të shiteshin të dhëna dhe të krijohej një konfuzion kaq i madh 30 vjeçar.

Nga ana tjetër publikimi i të dhënave ndihmon edhe penalizimin e gjithë hierarkisë së PS sps shumë patronazhistë do të mbroheshin duke denoncuar zinxhirin komandues dhe Rama, Fugsi, dhe gjithë kryefuksat e tjerë të Rilindjes do të kapeshin në grackë penale!

Përse nuk e bën Andi Bushati këtë?

Sps duke qenë pjellë e Sorosit vjen nga e njëjta shkollë.. Në mos telat e tij i lëvizin Bamirësit e tij!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Yuri Kim shkëlqeu dhe foli shqip/ Votoni ndryshimin, dhe jo riciklimin e politikanëve që ju vodhën 30 vjet

Publikuar

-

Nga

“Do iu mbështesim fuqishëm”/ Yuri Kim: SHBA ka investuar 1.5 miliardë euro për Shqipërinë

Nga Kreshnik Spahiu

Yuri Kim dje shkëlqeu, ashtu si çdo ambasador tjetër në prag zgjedhjesh. Shkëlqimi i shkëlqesisë së saj erdhi 10 ditë para votimit, ashtu si Donald Lu 6 vite më parë kur dekriminalizoi sistemin politik shqiptar nëpërmjet thirrjes: “Mos votoni mercedesët e zi, me 5 emra të ndryshëm për kryetarë bashkish”.

Dje në intervistën me gazetarin e njohur Lutfi Dervishi, ambasadorja amerikane theksoi disa herë prezencën diplomatike dhe ushtarake të lartë pas 25 Prill në Shqipëri, duke dërguar mesazh të qartë të gjitha palve në Shqipëri që s’kanë asnjë shans që të destabilizojnë vendin apo rajonin për interesat e tyre private politike apo për rezultatin e zgjedhjeve.

Trupat amerikane fillonë stërvitjen ushtarake në 26 Prill dhe kjo do shoqërohet me një prezenc diplimatike shumë të lartë.

Shkëlqesia Yuri Kim, qartazi shprehu një vizion të partnerit patriotik për Shqipërinë, të dokusuar të tre prioritete pro shqiptare:
– intergimi i Shqipërisë
– zgjedhjet e lira dhe të ndershme
– stabiliteti politik
– reforma në drejtësi dhe ndëshkueshmëria.

Për herë të parë një përfaqsuese diplomatike, hedh një hap konkret me emra dhe dosje për zyrtar që duhen nxjerr jashtë sistemit. Ajo shkëlqeu dje më shumë se çdo diplomat dhe politikan shqiptarë me paanësinë e saj dhe pozicionin mbi palët.

LEXO EDHE:  Emocionuese! I vendosi emrin 21 vite më parë/ Vajza takon ikonën e kinematografisë shqiptare, Tinka Kurtin

LEXO EDHE:  “Të kam zili që përqafove mamin” Ardit Gjebrea preket gjatë emisionit dhe kujton të ëmën e ndjerë

Ajo shkëlqeu edhe me reagimin e saj pas intervistës, ku s’lejoi që disa media pro opozitare ta monopolizinin intervistën dhe ta keq-përdornin si fushatë elektorale për rotacion. Ajo shkëlqeu në paralajmërimin që i dha qeverisë e cila s’mund të ketë mbështetje amerikane nëse nuk jep shembuj ndëshkueshmërie.

Ajo shkëlqeu në mesazhin ndaj çdo partie e cila mbush listat e deputetve me kriminel. Ajo shkëleqeu sepse tregoi që e do Shqipërinë, më shumë se politikanët shqiptar që kanë 30 vjet e mjelin si “lopë”.

Por shkëlqimi më i madh i saj ishte sepse i tha mesazh shqip, 3 milion thashethemeve të rrugve, bareve dhe restorantve, që ankohen tash 30 vjet për politikanët e korruptuar.
Ata i keni në lista:

Ajo shkëlqeu sepse foli shqip dhe nuk ngatroi: Ndryshimin me riciklimin. Lexoni fletën e votimit sepse emrat e atyre që akuzohen për korrupsion 30 vjeçar nuk janë shkruar në anglisht……..

LEXO TE PLOTE

Opinione

Pse është katandisur Ilir Meta në këtë lloj dehjeje patologjike?

Publikuar

-

Nga

Braktisi Presidencën/ Çela vë Metën para përgjësisë: Ka kryer krim, e pret dënim i rëndë

Nga Spartak Ngjela

Çfarë po ndodh me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta?

Kjo është pyetja që e ngrenë të gjithë. Madje, edhe ndërkombëtarët që kanë ndenjur larg kësaj çështjeje.

Meta  po i habit të gjithë me pretendimin e tij të një force ushtarake ose dhe popullore, të cilën nuk e ka fare.

Një herë Meta na thotë se do të bëjë kryengritje.

Pastaj, ai na thotë që 26 prilli është marrja e pushtetit me dhunë çliruese.

Pastaj, na tha që ky vetë do të priste duar e duar vjedhësish të votave.

Pastaj, i kërkon takim Ramës për zbutje, dhe ky nuk ia jep.

Pastaj, ai ngre lart figurën e Sali Berishës, “si një lider me aftësi humane dhe shtetformuese”, në mënyrë që ky ta ndihmojë Metën në një kryengritje antiamerikane në Shqipëri. Pse, o Metë, e ka harruar vitin 1997 Saliu?

Pastaj, Meta godet ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim, dhe thotë që atë e drejton Edi Rama.

Pastaj, pasi ia thyen hundët Zv. Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer, dhe i thotë që ambasadorja Yuri Kim ka vepruar vetëm sipas porosive që vijnë nga Uashingtoni, Meta hesht, dhe i sulet Uashingtonit dhe gjithë Perëndimit, njëlloj siç sulej Hitleri mbi shtetet që pushtonte.

Pastaj, thotë me tërbim që do të rrëzojë reformën  në drejtësi, se ajo është e Ramës. Por Uashingtoni politik qesh me të, dhe Matthew Palmer flet sërish e i thotë me  një farë ironie Metës: “Reforma në drejtësi në Shqipëri është tërësisht vepër e Amerikës”

Pastaj, Meta hesht, dhe turfullon së brendshmi, dhe del sërish duke thënë se do të “pushtojë Perëndimin”; kurse amerikanët qeshin dhe i thonë se Rusia është një shtet i drobitur.

LEXO EDHE:  Rrëfimi prekës i gazetares shqiptare/Tregon përballjen e nënës së saj me kancerin e gjirit

LEXO EDHE:  (Video)Vit i ri, sfidë e re: Capital T ju prezanton me #filmacookingchallenge

Por, Meta prapë e prapë na del para shqiptare me ca fjali force të palidhura stilistikisht në gjuhën shqipe, dhe po i duket vetja se ka mbrapa një ushtri të tërë.

Mirëpo ky Meta nuk ka asnjë lloj force, veç duarëve dhe parave të vjedhura, fare forcë nuk ka, atëherë pse kërcënon Shqipërinë me ushtrim force?

Po paratë?

Ndoshta ka menduar që me paratë e tij të paguajë, për terror, individë të krimit. Por, ama, në këto ditë, edhe një arsenal armësh po i kapen krimit të organizuar. A thua të jetë rastisi kjo? Mos vjen kjo ngjarje nga hedhja në veprim e parave të Metës drejt bandave kriminale, dhe këto tani po kapen nga sistemi i sofistikuar perëndimor në Shqipëri?

Edhe nëse është kështu, që Meta po paguan krimin, prapë kjo është dobësia e tij. Krimi shqiptar nuk ka kurajë për të ushtruar terror antishtetëror, se e ka shumë frikë shtetin.

Po, pse është katandisur Ilir Meta në këtë lloj dehjeje patologjike?

Është rrjedhojë e frikës nga SPAK.

Por lodhet kot. Meta, SPAK-ut nuk i shpëton dot. Kërcënimi fëminor nuk e tremb dot politikën amerikane.

Por, a nuk e di Meta këtë?

Çthurrja mendore shpesh e çon në infantilizëm pushtetarin e akuzuar, dhe kjo moshë mendore prej fëmije, e katandis atë në një person qesharak, duke bërë të fortin, kur është pa fare forcë.

Prandaj, edhe shqiptarët po qeshin me Metën, gati në çdo darkë, para televizionit.

LEXO TE PLOTE