Connect with Us

Vaksinimi dhe imuniteti i tufës/ Çfarë duhet të dini

Shëndeti

Vaksinimi dhe imuniteti i tufës/ Çfarë duhet të dini

Publikuar

-

A na mbrojnë dy doza të vaksinës anti-Covid nga varianti i ri Delta?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Vaksinimi parandalon zhvillimin e sëmundjes tek individi i vaksinuar (efekt i drejtpërdrejtë ose mbrojtje individuale), por edhe shumëzimin e agjentit infektiv. Pacienti i vaksinuar nuk ka të ngjarë të transmetojë infeksion tek ata përreth tij, përfshirë ata që nuk janë vaksinuar. Duke shmangur ndotjen e tyre, ajo i ndalon ata të zhvillojnë infeksionin dhe të bëhen ngjitës nga ana tjetër, duke rrezikuar shpërndarjen në popullatën e përgjithshme. Kështu, një individ i vaksinuar do të veprojë si një “pengesë” duke ndërprerë zinxhirin e transmetimit të një virusi ose bakteresh.

Sa më i lartë të jetë mbulimi i imunizimit, aq më shumë zvogëlohet qarkullimi i patogjenit dhe aq më shumë numri i rasteve zvogëlohet tek të vaksinuarit dhe të pavaksinuarit. Ky është parimi i imunitetit në grup.

Kujtese/sqarim:

Imuniteti në grup ndërtohet gjithashtu me infeksion përmes “imunitetit natyror”. Pra, kur një epidemi godet, ajo do të përhapet përmes një popullate të mbyllur derisa shumica e popullatës të shërohet dhe të imunizohet. Transmetimi do të ulet gradualisht, dhe disa individë jo imunë ndaj sëmundjes do të mbrohen nga ata që tashmë janë imunë. Por ky imunitet vjen me koston e një epidemie potencialisht serioze, mos harroni!

Si funksionon imuniteti ne grup(tufe)?

Imuniteti në grup kërkon një numër të mjaftueshëm të individëve të vaksinuar. Kjo normë është e ndryshueshme për secilën sëmundje dhe varet kryesisht nga ngjitja e sëmundjes. Përfshihen edhe faktorë të tjerë: mënyra e transmetimit, efikasiteti i vaksinës etj. Sa më shumë ngjitëse një sëmundje, aq më e lartë duhet të jetë mbulimi i vaksinës për ta eliminuar atë.

LEXO EDHE:  Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë

Efekti i imunitetit të grupit vërehet veçanërisht në rastet e sëmundjeve infektive në të cilat patogjeni transmetohet midis njerëzve dhe / ose në të cilin njerëzit janë rezervuari kryesor (p.sh. poliomieliti). Anasjelltas, imuniteti në grup është i ulët për infeksionet për të cilat njerëzit nuk janë rezervuari kryesor.

Per ta permbledhur:

1.Efektiviteti i vaksinave nuk është 100% dhe për disa zvogëlohet me kalimin e kohës. Për këtë arsye llogaritja duhet të marrë parasysh parametrat e tjerë: ndjeshmëria ndaj infeksionit për një person të vaksinuar (që nuk është domosdoshmërisht 0%) dhe infektiviteti i një personi të vaksinuar që është i infektuar (d.m.th. të thuhet aftësia e tij për të transmetuar sëmundjen pavarësisht vaksinimit). Prandaj, formulat janë shumë më komplekse.

2.Ro ndryshon “në hapësirë ​​dhe kohë”, pasi varet nga karakteristikat e popullsisë, koha e vitit, grupmoshat e përfshira etj.

3.Së fundmi, mbulimi i vaksinimit nuk është uniform: mbulimi i pergjithshem ndaj vaksinimit të një vendi fsheh pabarazitë brenda një popullate. Mund të ndodhin epidemi në nëngrupe të vaksinuara dobët (p.sh. fruthi).

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Nga Skënder Brataj/ Pse jo të gjithë personat që kalojnë sëmundjen e Covid-19, nuk zhvillojnë antitrupa?

Publikuar

-

Nga

Brataj nxjerr studimet e reja/ Ka shpresë kundër Covid

Nga Skënder Brataj

Një studim i ri nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Infektive (CDC), i botuar në Emerging Infetcious Diseases, tregon se jo të gjithë ata që shërohen nga Covid-19, janë në gjendje të zhvillojnë antitrupa të veçantë. Studiuesit hetuan arsyet, duke analizuar mostra të dhjetëra personave.

Covid-19, jo të gjithë zhvillojnë antitrupa pas shërimit.

Studimi amerikan tregoi se jo të gjithë zhvillojnë antitrupa specifikë pas shërimit, dhe u vu re që ndodhte në moshat 10 vjet më të reja.

Nuk zhvillojnë antitrupa ata persona që kanë infeksion me një ngarkesë virale të ulët.

Studimet serologjike u përqendruan në mungesën e antitrupave në gjak.

Shkencëtarët, të udhëhequr nga virologu i Universitetit të Pensilvanisë Ëeimin Liu, studiuan 72 persona të shëruar dhe të rekrutuar në Universitetin e Alabama në Birmingham, Shtetet e Bashkuara. Nga grupi i kontrollit, vetëm dy persona nuk kishin simptoma: 13 shfaqën sëmundje të formës së lehtë, 48 shfaqën sëmundje të formës së mesme, ndërsa 9 prej tyre shfaqën sëmundje të formës së rëndë.Kështu, studiuesit kryen testet ‘Elisa’, një test specifik i vërtetuar për antitrupat kundër proteinës Spike, në mostrat e plazmës të mbledhura në kohën e pranimit të tyre për tu bërë pjesë e studimit dhe vizitave të kontrollit herë pas here.  Rezultatet treguan se vetëm 46 nga 72 personat e testuar treguan se kishin  IgG, IgA (ose të dyja). Ndërsa 26 personat e tjer mbetën seronegativ dhe 36% e tyre nuk zhvilluan antitrupa.

LEXO EDHE:  Covid në Kosovë/ Arrijnë edhe 38,400 doza të vaksinës

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Epidemiologia: Nëse bie numri i infektimeve për dy javë do hapen universitetet

-Interesant është fakti se personat që nuk kanë zhvilluar antitrupa ishin mesatarisht 10 vjet më të rinj se ata që i kanë zhvilluar në grupin e kontrollit.

-Nuk ka përgjigje sistemike të antitrupave në organizëm në personat me ngarkesa virale të ulëta të verifikuara nga tamponet nazofaringeale.

Varianti Delta, përveç faktit se është më infektiv, është 6 herë më pak i ndjeshëm ndaj antitrupave të zhvilluar nga ata persona që kanë kaluar sëmundjen Covid-19 dhe 8 herë më pak i ndjeshëm ndaj antitrupave të krijuar pas vaksinimit.

Kjo është arsyeja pse do të bëhej dominues në një kohë kaq të shkurtër, sipas një studimi ndërkombëtar, të koordinuar nga Universiteti i Kembrixhit dhe botuar në revistën Nature.

Sipas të dhënave, varianti Delta është  sot përgjegjës për rreth 90% të infeksioneve të reja në botë.

Përqindja rritet në mbi 99% të rasteve të diagnostikuar në Evropë. Për më tepër, testet laboratorike kanë treguar se mutacioni Delta infekton më shumë se të tjerët, sepse proteina Spike është më e aftë të lidhet me receptorët e qelizës, duke lejuar që virusi të replikohet më mirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Fillimi i vitit të ri shkollor/ Manastirliu: Çertifikata e vaksinimit e detyrueshme

Publikuar

-

Nga

cna lajem shendetesi

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga qendra shëndetësore nr.4 në Tiranë, ju ka bërë apel të gjithë arsimtarëve që ende nuk janë vaksinuar, studentëve e pedagogëve, të paraqiten në qendrën më të afërt të vaksinimit për të kryer vaksinën ndaj COVID19.

Manastirliu bëri me dije se ditën e hënë hyn në fuqi urdhri për paraqitjen e çertifikatës së vaksinimit nga personeli arsimor në të gjitha shkollat e vendit.

“Duke filluar edhe nga dita e hënë, ne do të lëshojmë udhëzimin që do të ndiqet për të verifikuar ata që kanë kryer vaksinimin, duke filluar nga arsimtarët. Urdhri përmban të gjithë vendimet që ka marrë Komiteti Teknik i Ekspertëve, i cili përcakton që vetë institucionet shkollore, do duhet që të kontrollojnë nërpërmjet mekanizmave që do të ngrenë, të gjithë çertifikatat e vaksinimit për personelin që do të jetë në shkolla dhe gjithashtu duke filluar nga data 11 tetor edhe për studentët”, nënvizoi Manastirliu.Alternativa e mungesës së çertifikatës së vaksinimit do të jetë testi i përjavshëm ose mësimi alternativ për studentët e pavaksinuar. “Për arsimatarë të cilët ende nuk e kanë kryer vaksinimin, do të duhet të paraqesin pranë institucioneve shkollore testin dhe të konfirmojnë që nuk janë të prekur nga COVID19 dhe kjo kërkesë do të jetë kërkesë e përjavshme. Nga ana tjetër, vetë universitetet do të organizojnë mësimin e alternuar për ata studentë të cilët nuk do të kenë kryer ende vaksinimin”, tha Manastirliu. Ministrja e Shëndetësisë ka bërë më dije se interesi i shtuar në muajt e hapur të vaksinimit nga pesoneli arsimtarëve, e ka çuar në mbi 80% vaksinimin e tyre me një dozë dhe mbi 60% me dy doza, duke paraqitur mbulesë të lartë vaksinale.

LEXO EDHE:  Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë

LEXO EDHE:  Testet e antigjenit për SARS-CoV-2/ Cilat janë implikimet në praktikën e shëndetit publik?

“Në këto dy muaj kemi pasur një interes të shtuar sa i përket vaksinimit, edhe shihet që ka një interes të shtuar të studentëve. Përsa i përket arsimtarëve, janë mbi 80% e tyre që e kanë kryer dozën e parë të vaksinës, edhe mbi 60 përqind e tyre janë vaksinuar plotësisht, padyshim janë shifra inkurajuese”, tha Manastirliu.

Prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total 1,683,644 vaksina dhe 754,020 qytetarë janë vaksinuar me të dyja dozat. Krahas pikave të përqëndruara dhe qendrave shëndetësore vaksinimi po vijon në çdo universitet të vendit. Deri tani kanë mbërritur në vendin tonë 2,045,310 vaksina antiCOVID./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

6 holluesit natyralë të gjakut që bëjnë “mrekulli” tek personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Njerëzit të cilët rrezikohen nga sulmet në zemër, goditjet në tru, për shkak të një ritmi të parregullt të zemrës, enëve të gjakut, ose sëmundjeve të zemrës shpesh marrin ilaçe për hollimin e gjakut.

Sipas Healthline, shumë vitamin, ushqime, barëra dhe erëza veprojnë si hollues natyralë të gjakut.

Sipas Medical News Today , ushqimet, erëzat dhe vitaminat që mund të veprojnë si hollues natyralë të gjakut dhe ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të mpiksjes janë:

Shafran i Indisë

Kjo erëz e artë, aromatike përmban përbërësin aktiv, kurkumin, i cili ka veti anti-inflamatore dhe hollues të gjakut. Një studim i botuar në vitin 2012 sugjeron që marrja e një doze ditore të erëzave të shafranit të Indisë mund t’i ndihmojë njerëzit të mbajnë statusin antikoagulant të gjakut të tyre. Përdoreni atë në oriz ose si çaj.

Xhenxhefil

Kjo erëz anti-inflamatore mund të parandalojë koagulimin e gjakut, sipas Healthline. Ai përmban një acid natyral të quajtur salicil, i cili është përbërësi aktiv në aspirinë, gjithashtu një hollues i fuqishëm i gjakut. Përdorni xhenxhefil të freskët ose të tharë rregullisht në pjekje, gatim dhe lëngje.

Spec i kuq

Specat janë gjithashtu të lartë në salicilate dhe mund të veprojnë si agjentë të fuqishëm për hollimin e gjakut. Sipas Healthline , speci i kuq gjithashtu ka treguar se ul presionin e gjakut dhe zvogëlon dhimbjen.

LEXO EDHE:  Bilanc tragjik në Kosovë/ 12 viktima, rreth 200 të infektuar në 24 orë

LEXO EDHE:  Britania e gjunjëzuar/ 10,600 të vdekur nga Covid-19, mbi 84 mijë të infektuar

Vitamina E

Sipas WebMD , profesori i mjekësisë i Shkollës Mjekësore të Harvardit Robert J. Glynn thotë se vitamina E tregon premtim në parandalimin e mpiksjeve potencialisht vdekjeprurëse në pacientët me rrezik të lartë të cilët nuk përdorin hollues gjaku si ëarfarin.Sipas Medical News vitamina E mund të merret nga këto ushqime:

-bajame

-vaj luledielli

-fara luledielli

-vaji i embrionit të grurit

-drithërat e plota

Disa studiues raportojnë se marrja e hudhrave pa erë, të tilla si ekstrakti i hudhrës së vjetër ose AGE, ndihmon në zvogëlimin e formimit të mpiksjes së gjakut. Dr Mattheë Budoff, një kardiolog UCLA, thotë se marrja e shtojcave AGE gjithashtu mund të ndryshojë ndërtimin e pllakës arteriale duke zvogëluar kështu rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Disa punime kërkimore të shkruara nga shkencëtarët gjermanë sugjerojnë se AGE mund të parandalojë ngurtësinë arteriale duke ruajtur fleksibilitetin e arterieve dhe duke rritur disponueshmërinë e oksidit nitrik, i cili relakson enët e gjakut dhe zvogëlon rrezikun për demencë dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Kanellë

Kjo erëz popullore, aromatike përmban kumarinë, një agjent i fuqishëm për hollimin e gjakut. Ëarfarin, ilaçi më i përdorur për hollimin e gjakut, rrjedh nga kumarina, sipas Medical Neës Today. Marrja e kanellës së pasur me kumarinë në baza afatgjata mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, prandaj përdoreni në sasi të vogla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE