Pagjumësia, stresi dhe dhimbjet e kokës/ Përfitimet e vajit të livandos

19 Dhjetor 2020, 14:54, Lifestyle CNA
Pagjumësia, stresi dhe dhimbjet e kokës/ Përfitimet e vajit

Aroma e livandos është e njohur për aftësinë e saj për të ndihmuar njerëzit të relaksohen . Kur lulet e livandës distilohen dhe përqendrohen në një vaj esencial, kimikatet e avulluara mund të përdoren për të trajtuar një sërë çështjesh shëndetësore . Ashtu si me të gjithë mjekësinë alternative, ajo që funksionon për një person mund të mos funksionojë për një tjetër.

Këtu janë përfitimet e livandos sipas Gershan:

Pagjumësia

Disa studime konfirmojnë përfitimet e relaksimit të livandos, përfshirë një studim të vogël të vitit 2019 që tregon se aromaterapia e livandës favorizonte rritjen e niveleve të melatoninës, duke ndihmuar ndoshta pjesëmarrësit të flinin.

Ankthi / Stresi

Një rishikim i studimeve i vitit 2017 zbuloi se livanda, pavarësisht nëse fryhet përmes një pambuku, thithet duke përdorur një shpërndarës, ose fërkohet në lëkurë, mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe stresit. Për shembull, një studim i vitit 2017 tregoi se thithja e livandës uli ankthin para operacionit në pacientët e operacionit. Kur përdoret dy herë në ditë, livanda gjithashtu mund të ulë trazimin në pacientët me demencë .

Plagët

Vajrat thelbësorë, të tillë si mente dhe livando, mund të përdoren si trajtime holistike për dhimbjet e shoqëruara me djegie dhe plagë. Një studim i vitit 2012 mbi 120 gra pas lindjes hulumtoi përdorimin e aplikimit të vajit të livandës pas epiziotomisë , një prerje kirurgjikale e perineumit. Ndërsa nuk kishte dallime të konsiderueshme në nivelet e dhimbjes ose ndërlikimet midis dy grupeve, studiuesit gjetën ndjeshëm më pak skuqje në grupin e livandës përkundrejt grupit të kontrollit të cilët u trajtuan me antiseptik povidon-jod .

Dhimbje koke

Një studim i vogël i vitit 2012 tregoi se thithja e livandos mund të jetë një trajtim efektiv për dhimbjet e kokës nga migrena.

Dhimbjet menstruale

Një studim i vitit 2016 zbuloi se thithja e tre pikave të vajit të livandës në një copë pambuku zvogëlonte dhimbjet menstruale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga