Connect with Us

Nga dosja “Mezhgorani” tek pasuria/ Gjyqtari që “dorëzoi” Henri Çilin në SPAK

Vetingu

Nga dosja “Mezhgorani” tek pasuria/ Gjyqtari që “dorëzoi” Henri Çilin në SPAK

Publikuar

-

Gjyqtari Dritan Hasani, i cili në Tetor të këtij viti është komanduar në Gjykatën e Apelit të Korçës, për shkak se kjo e fundit u kolapsua nga Vettingu që firmosi shkarkimin në kohë record të katër gjyqtarëve .

Hasani, karrierën e ka të përqëndruar në Përmet që nga viti 2014 e këtej. Hasani ndryshe njihet edhe si gjyqtari që i “dorëzoi” Strukturës së Posaçme antikorrupsion Henri Çilin, i cili u arrestua në Shkurt të këtij viti, në kuadër të operacionit “Mezhgorani”.

Në Mars të këtij, gjyqtari Dritan Hasani liroi nga qelia botuesin Henri Çili duke vendosur që për gjashtë akuzat që ka ngritur prokuroria kundër tij të gjykohet në detyrim paraqitje.
Në fund të vendimeve për masat e sigurisë pëë Çilin dhe të tjerët, gjyqtari Hasani njoftoi shpalljen e moskompetencës dhe kalimin e dosjes në Gjykatën e Posaçme.

Gjyqtari Hasani shpalli moskompetencë për akuzën e ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave me funksione publike, që lidhej me Henri Çili, i cili sipas prokurorisë i kishte telefonuar drejtoreshës së Hipotekës Shkodër të përshpejtimin e procedurave për kalimin e dy apartamenteve që i dhuroi familja Aliko.
Kujtojmë se Henri Çili akuzohej për mashtrim se do të ndikonte tek një gjykatës për dy të dënuarit me burgim të përjetshëm, Arbjon Aliko dhe Feti Yzeiraj në mënyrë që çështjet e tyre në Gjykatën e Lartë të merreshin në shqyrtim sa më shpejtë dhe të ulej dënimi.

Prokuroria kishte përgjuar një takim të Çilit me një drejtues të një organi të lartë të drejtësisë, ku kishte marrë garanci prej tij se këto 2 çështje do të shqyrtohen në 50 të parat në stokun e 35 mijë çështjeve që preisnin për gjykim. Se çpo bën SPAK-u me këtë rast dhe se kush është zyrtari i lartë i drejtësisë ende nuk dihet. Por, ajo që dihet është se gjyqtari që e çoi Çilin në SPAK, Dritan Hasani prej rreth 6 muajsh është në hetime nga Vettingu.

CNA.al ka zbardhur pasurinë e tij dhe vetëm me pagën, llogari e tih shkon mbi 3 000 000 lekë.

Ai deklaron se jeton me qira dhe se prona e tij e vetme është një Mercedez Benz me vlerë 650 000 lekë.

LEXO EDHE:  Zëvendësoi të shkarkuarin e Vettingut/ Gjyqtarja liroi të denoncuarin nga kryebashkiaku i PS

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Dritan Hasani.
Viti 2012 (Deklarata fillestare)
Automjet Mercedez Benz 250 D me vlerë 500 000 Lekë. Blerë me të ardhurat nga paga si punonjës I OSSH-së. në vitin 2009.
Depozitë bankare, 121 680 lekë.
Të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës, 42 700 lekë në muaj.

Viti 2012 (Deklarata vjetore)
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Tiranë, 194 840 lekë.

Viti 2013
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Tiranë, 807 290 lekë.
Shitur autovetura Mercedez Benz 250 D me vlerë 35 000 lekë.

Viti 2014
Shtuar të ardhurat nga paga si gjyqtar në Tiranë, 129 966 lekë.
Shtuar të ardhurat nga paga si gjyqtar në Përmet, 983 063 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 804 964 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 130 988 lekë.

Viti 2015
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Përmet, 1 158 199 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 1 661 426 77 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 1 963 84 lekë.

Viti 2016
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 1 823 225 85 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 1 963 84 lekë
Blerë Mercedez Benz me vlerë 650 000 lekë.
Pagesë për qiranë e ambjentit të banimit, 90 000 lekë dhe pa paguar 90 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Përmet, 1 124 715 lekë.

Viti 2017
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 2 587 542 85 lekë.
Pagesë për qiranë e ambjentit të banimit, 180 000 lekë dhe pa paguar 90 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Përmet, 1 140 960 lekë.

Viti 2018
Gjendje në llogarinë rrjedhëse, 3 362 789 27 lekë.
Pagesë për qiranë e ambjentit të banimit, 180 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtar në Përmet, 1 218 992 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Kryegjyqtari me apartamente, garazhe dhe troje të pajustifikuara/ Mblidhen dëshmi të reja për Kastriot Selitën

Publikuar

-

Nga

Kreu i Gjykatës Administrative të Apelit, Kastriot Selita po përballet me shkallën e dytë të Vettingut.

Selita po përballet në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit me ankimin e Komisionerit Publik, Florian Ballhysa si dhe me 12 denoncime të mbërritura pas përfundimit të procesit në shkallën e parë të Vetingut.

Kujtojmë se Selita, u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimitme 18 Qershor 2019.

Ishte ONM që rekomandoi tek Komisionieri Publik, kërkesën për shkarkimin e tij.

KPA mbledh dëshmi në institucione

Kolegji i Posaçëm i Apelimit i përbërë nga Albana Shtylla, kryesuese, Ina Rama relatore dhe Natasha Mulaj, Sokol Çomo, anëtarë,  në seancën e datës 28.04.2021, ka njoftuar palët se kanë mbledhur prova nga aktet e mbërritura nga Gjykata e Lartë, Gjykata Administrative e Apelit, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Durrës, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Vlorë, Agjencia Shtetërore e Kadastrës Zyra Tiranë si dhe nga banka Intesa San Paolo.

Gjatë paraqitjes së tij, gjyqtari Selita ka deklaruar se pretendimet e Komisionerit Publik sa i përket kriterit të pasurisë janë të pabazuara, po ashtu, sipas tij, edhe pretendimet lidhur me qënien në konflikt interesi gjatë ushtrimit të detyrës, në aspektin praktik nuk janë të vërteta dhe nuk paraqesin aspekt ligjor.

Gjithashtu, Selita ka paraqitur edhe një akt të ri, një vërtetim të lëshuar nga Gjykata Administrative e Apelit që kërkoi të pranohet si provë nga trupi gjykues.

Pasi u tërhoq për konsultim, bazuar në nenin 49, pika 1, germa c, e ligjit 84/2016, trupi gjykues vendosi të administrojë vërtetimin e Gjykatës Administrative të Apelit, i cili do t’i vihet në dispozicion edhe Komisionerit Publik.

KPA do t’i kërkojë dokumentacion shtesë Drejtorisë së Apelimit Tatimor dhe në pritje të mbërritjes së këtij dokumentacioni.

LEXO EDHE:  INSTAT: Rriten shpenzimet për arsimin

LEXO EDHE:  Amnistoi nga hetimi 3 milion euro të Gjin Gjonit/ Si dështoi prokurori i Task Forcës

Me kërkesë të trupit gjykues, gjatë  séancës së radhës që do të mbahet me datë 19 Maj 2021 , Selita do të mbajë qëndrimin e tij lidhur me shpenzimet e jetesës për vitet 1997-1999, ndërkohë që palët duhet të jenë të përgatitura edhe për të paraqitur konkluzionet përfundimtare.

Gjetjet e Komisionerit Publik

                                       Florian Ballhysa

Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa ka kërkuar riçelje të hetimit për burimin e krijimit të disa pronave të zotëruara nga Selita dhe bashkëshortja e tij.

Bëhet fjalë për një apartament me sipërfaqe 124.9 m2 në rezidencën Ambasador 3, një apartament dhe garazh në të njëjtën adresë, një apartament 205 m2 dhe një sipërfaqe trualli në Lalëz të Durrësit si dhe për blerjen e një automjeti.

Ndërsa për shtëpinë e familjes së bashkëshortes, e shitur në vlerën e 220 mijë eurove, Ballhysa  ka kërkuar që të hetohen kostot e ndërtimit, ligjshmëria e burimeve si dhe metodologjia e përdorur nga KPK në analizën financiare.

Sa i përket aftësive profesionale, Ballhysa pretendon për konflikt interesi.

Kjo lidhet me një çështje të gjykuar nga Selita në cilësinë e relatorit, ndaj një kompanie, administratori i së cilës kishte blerë apartamentin e bashkëshortes së tij në vitin 2015 për 110 mijë euro.

Po, në një tjetër çështje, Selita kishte gjykuar një çështje me palë të tretë një kompani ndërtimi, ku një vit më pas kishte blerë një apartament dhe një garazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Pasuria “i pret kokën”/ Gjyqtari i Elbasanit jashtë sistemit të drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas seancave dëgjimore vendosi shkarkimin e gjyqtarit të Elbasanit, Ramazan Avdiu.

KPK ka gjetur probleme për katër huadhënie me interes nga ana e Avdiut si dhe mungesë burimesh financiare për krijimin e pasurisë.

Avdiu e ka konsideruar të pavërtetë raportin e KPK-së dhe e ka quajtur hetimin administrativ të KPK të përciptë dhe të nxituar. Fillimisht u ndal në përllogaritjen e shpenzimeve të Komisionit për periudhën 1994-2002. Avdiu ka këmbëngulur  se ishte e padrejtë që shpenzimet janë konsideruar në vlerën 66% të të ardhurave.

Gjatë seancës së shpalljes së vendimit të enjten, kryesuesi i trupës gjykuese, Olsi Komici deklaroi se, me shumicë votash, ishte rrëzuar kerkesa e gjyqtarit Avdiu për riçeljen e hetimit për të tri kriteret e rivlerësimit dhe se ishte vendosur shkarkimi i tij nga detyra.

Dy anëtarët e tjerë të trupit gjykues që kreu procesin e vetingut për gjyqtarin e Gjykatës së Elbasanit, Ramazan Avdiu janë Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari, kjo e fundit në cilësinë e relatores së çështjes.

LEXO EDHE:  “Drejtësia e Shkodrës” në Vetting/ Gjyqtarët dhe prokurorët nga bëmat tek pasuritë

LEXO EDHE:  Emrat-Aktivitete kriminale në Hollandë/ SPAK kërkon sekuestrimin e pasurive të gjashtë personave

Ramazan Avdiu e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1995 dhe ka punuar fillimisht si gjyqtar dhe më pas kryetar në Gjykatën e Gramshit. Prej vitit 2008, Avdiu e ushtron funksionin në Gjykatën e shkallës së parë në Elbasan./CNA.al

Biznesi i drejtësisë/ Hije dyshimi mbi pasurinë e gjyqtarit të Elbasanit

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu/ KPK merr vendimin për prokurorin e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kulaifikimit, ka konfirmuar në detyrë prokurorin e Rrethit Gjyqësor Tiranë, Albert Murçaj.

Gjatë seancës dëgjimore të mërkurën, nuk u evidentuan probleme domethënëse në asnjë prej kritereve të rivlerësimit.

Relatorja Çiftja sqaroi se nuk janë gjetur pobleme në deklarimin e dy depozitave me vlerë 600 mijë lekë dhe 300 mijë lekë, për krijimin të cilave ka deklaruar si burime të ardhurat nga pagat, dietat dhe shpërblimet nga puna si prokuror. Komisioni konstaton se prokurori Murçaj kishte pasur burime edhe për krijimin e gjendjes cash. Por është konstatuar mospërputhje midis vlerës së pasqyruar në deklaratën veting në shumën 750 mijë lekë dhe cash-it në fund të vitit 2016 në vlerën 1 milion e 230 mijë lekë.

Prokurori Murçaj deklaroi se mospërputhja e gjendjes cash kishte ardhur si pasojë e një lapsusi nga ana e tij. Ai shtoi se është evidentuar shtesa, por nuk është shënuar tek gjendja cash. Komisioni nuk ka gjetur probleme edhe për shtëpinë e prindërve në Shkodër që përdoret nga subjekti i rivlerësimit.

LEXO EDHE:  Amnistoi nga hetimi 3 milion euro të Gjin Gjonit/ Si dështoi prokurori i Task Forcës

LEXO EDHE:  Prona me paratë e prostitucionit/ Sekuestrohen 1.5 milion euro pasuri

Nga analiza financiare ka rezultuar se prokurori Murcaj rezultonte me balancë pozitive në të gjithë vitet.
Prokurori Murçaj mori vlerësim pozitiv për pastërtinë e figurës. Për profesionalizmin u konstatua se hetimi i një çështje e vitit 2012 kishte zgjatur tej afatit të përcaktuar; në një hetim tjetër kishte rezultuar se nuk ishin pyetur personat e kërcënuar dhe në një rast mungonte vendimi për zgjatje të hetimit. Komisioni nuk ka gjetur pobleme në katër denoncimet e depozituara nga publiku./CNA.al

LEXO TE PLOTE