Connect with Us

6 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e bllokimit të arterieve

Shëndeti

6 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e bllokimit të arterieve

Publikuar

-

6 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e bllokimit të arterieve

Arteriet e bllokuara janë shkaku kryesor i 50% të të gjitha vdekjeve në shoqërinë perëndimore, sipas një studimi të ri të botuar nga Institutet Kombëtare të Shëndetit. Njohur zyrtarisht si ateroskleroza, është shkaktuar nga inflamacion kronik dhe ekspertët thonë se ju mund të ndihmoni në parandalimin – dhe nganjëherë edhe të kundërtën të pllakave në enët tona të gjakut duke bërë ndryshime në stilin e jetës, përfshirë përmirësimin e dietës tuaj.

Sipas Prime , arteriet e bllokuara mund të shkaktohen gjithashtu nga pirja e duhanit, mbipesha, diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli, kështu që trajtimi i këtyre kushteve mjekësore mund të ndihmojë gjithashtu që arteriet tuaja të jenë të shëndetshme.

Këtu janë 6 ushqime që mund të ndihmojnë në parandalimin e arterieve të bllokuara.

Fasule

Ato me të vërtetë janë magjike, sepse sa më shumë t’i hani, aq më të shëndetshme do të bëhen arteriet tuaja. Fasulet janë plot me fibra për të ndihmuar në pastrimin e enëve të gjakut. Të hash fasule, veçanërisht fasule të bardha, gjithashtu mban nën kontroll nivelin e kolesterolit në gjak dhe presionin e gjakut, thotë Dr. Mehmet Oz, drejtuesi i shfaqjes së njohur televizive, “The Dr. Oz Show”.

 Drithërat e plota

Fibra e tretshme në drithërat ndihmon në heqjen e LDL, ose kolesterolit “të keq” që formon pllaka në muret e arterieve tona dhe për këtë arsye zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. “Provat janë mjaft konsistente dhe bindëse se njerëzit që hanë të paktën një racion drithërash në ditë kanë një rrezik më të ulët të sëmundjes së zemrës dhe goditjes në tru “, raporton Mark Pereira, PhD, një epidemiolog ushqyes në Universitetin e Minesotës, Shkolla e Publikut Shëndeti.

Ekstrakt hudhre

Një studim tre-mujor në Poloni sugjeron që plotësimi i ekstraktit të hudhrës zvogëloi rrezikun kardiovaskular më mirë sesa një placebo në uljen e inflamacionit, një nga shënjuesit kryesorë në sëmundjen e zemrës dhe arteriet e bllokuara. Ata zbuluan se pjesëmarrësit në studim që morën ekstraktin e hudhrës gjithashtu kishin ulur ngurtësinë në arterie që ulte edhe më shumë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Dr. Matthew Budoff MD, një kardiolog i njohur nga Qendra Mjekësore Harbour-UCLA thotë për Newsmax se marrja e ekstraktit të hudhrës së moshuar gjithashtu mund të sigurojë përfitime shtesë në kthimin e mbledhjes së pllakave.

LEXO EDHE:  Ministria e Buqësisë kontrolle në tregjet e kafshëve

“Studimet tona kanë demonstruar se marrja e një suplementi ekstrakt hudhre të moshuar çdo ditë është një mënyrë e sigurt dhe efektive për të zvogëluar akumulimin e pllakave të buta dhe për të parandaluar formimin e pllakave të reja në arterie. Mosha është e dobishme për ngadalësimin e aterosklerozës dhe kthimin e fazave të hershme të sëmundjes së zemrës ”, thotë Budoff. “Këto zbulime u ofrojnë kardiologëve dhe internistëve një mjet shtesë për pacientët me rrezik të lartë për sëmundje të zemrës.”

Manaferrat

Manaferrat janë të mbushura me përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e inflamacionit në arteriet tuaja. Fibrat në manaferrat gjithashtu ndihmojnë në pastrimin e pllakave nga enët e gjakut dhe ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut, sipas Prime.

 Vaj ulliri

Vaji i ullirit është i pasur me yndyrna mono dhe poli-të pangopura që janë të shëndetshme për zemrën. Dr. Oz thotë se studiuesit në Shkollën e Shëndetit Publik TH të Harvardit zbuluan se njerëzit që konsumonin të paktën gjysmë lugë gjelle vaj ulliri çdo ditë ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 15% dhe sëmundjen e arterieve koronare (CAD) me 21%. Ai shton se është më mirë të konsumoni vaj ekstra të virgjër i cili është treguar jo vetëm që zvogëlon rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe mpiksjes, por edhe për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit. Një artikull studimor i botuar në BMC Medicine tregoi se njerëzit që konsumuan vajin më të virgjër të ullirit, si italianët, kishin një rrezik djalë 48% më të ulët të vdekshmërisë kardiovaskulare.

 Fara liri

Këto fara të vogla por të fuqishme janë gjithashtu të pasura me fibra dhe yndyrna të shëndetshme dhe përmbajnë minerale të rëndësishme që rrisin zemrën, kalcium dhe magnez. Sipas Prime, një studim qeveritar i kryer mbi lepujt zbuloi se konsumimi i farave të lirit uli grumbullimin e pllakave në arterie me një pabesueshme 40%. Sasi e vogël fara liri në kos, drithëra, ose në gojëmjaltë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Publikuar

-

Nga

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Duket se situata nga Covid në vendin tonë po vjen drejt përmirësimit.

Prej disa javësh, numri i infektimeve dhe viktimave ka qenë shumë i ulët, çka tregon se po shkohet drejt imunizsimit të tufës.

Në kulmin e pandemisë, u hapën katër spitale Covid, përpos atyre rajonal. Por me përmirësimin e situatës dhe me uljen e shtrimeve këto spitale po shkojnë drejt mbylljes.

Pas Covid 3, edhe spitali i Sanatoriumit po shkon drejt mbylljes si spital COVID, sipas News24.

Në tre ditët e fundit spitali COVID 2, ka pritur vetëm një urgjencë nga rrethet, ndërsa numri i të shtruarve është reduktuar në 25. Burime nga ky spital pohojnë se sanatoriumi po shkon drejt mbylljes si spital COVID.

Pacientët me covid 19 janë grupuar në dy pavione të katit të tretë ndërsa pavionet e tjera të boshatisura po deziinfektohen. Të njëjtat burime pohojnë prej disa ditësh reanimacioni i covid 2 po punon me gjysmë kapaciteti, ku nga 10 shtretër 5 janë me pacient në gjendje tepër të rëndë, njëri prej tyre i intubuar.

Por ulja e shtrimeve në sanatorium nuk po ndikon aspak në uljen e vdekshmërisë në mesin e personave të shtruar ku në 24 orët e fundit mësohet se kanë humbur jetën 2 pacientë. Mjekë të spitalit pohojnë jashtë kameras se vdekshmëria e lartë është pasojë e keqëmjekimit fillestar të pacientëve në banesë si dhe e kohe qëndrimit të gjatë në shtëpi dhe më pas në spitalet bashkiake dhe rajonale derisa rastet referohen në spitalet terciare 3 javë pas infektimit kur komplikacionet në mushkri ndodhen në fazën terminale.

LEXO EDHE:  Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

LEXO EDHE:  Kamionit i bllokohet timoni/ Përfundon në kanal

E ndërsa spitali i Sanatorimit vijon të mbajë statusin covid 2 për vetëm 25 të shtruar, nga 250 shtretër që ka ky spital, me mijëra të sëmurë kronik që vuajnë nga patologji të shumta në mushkri kanë një vit që kanë mbetur pa një spital të dedikuar dhe I falen rreth 30 shtretërve të huazuar në ish godinën e vjetër të kirurgjisë në QSUT ku shërben një nga tre klinikat pneumologjike të transferuara nga sanatoriumi.

Nga ana tjetër spitali i parë covid, infektivi, numëron rreth 20 të shtruar nga 120 shtretër kapaciteti, dhe mesatarisht 3 urgjenca ditore nga rrethet e jugut dhe kryeqyteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Rektori i Universitetit të Mjekësisë në Tiranë Arben Gjata, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë ndërsa u shpreh se ka pak gjasa që Shqipëria të përjetojë një valë të tretë infektimesh.

Në një intervistë për Fax news, ai tha se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, dhe se me ardhjen e dimrit ne mund të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale.

“Jemi në një situatë shumë të mirë, pas kontakteve direkte që kemi me pacientët, pavarësisht situatës që është në përmirësim të ndjeshëm, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë rajonin, është e domosdoshme, që ne masat ti respektojmë. Besoj se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, me ardhjen e dimrit ne të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale, unë nuk besoj se do të ketë një valë të tretë”, u shpreh Gjata.

I pyetur se cilën prej vaksinave do të rekomandonte, Gjata tha se secila prej atyre që është në qarkullim sjell mbrojtje nga infektimi, dhe ulje të shenjave klinike, duke shkaktuar ulje të shtrimeve spitalore.

“Unë i kam sugjeruar të gjithë kontakteve të mija që të bëjnë cilëndo prej vaksinave, nëse do të merremi vetëm me sherre nuk ia dalim, të gjithë duhet të vaksinohen, pasi vërtetë nuk mund të jesh 100% imun, por të paktën kalon forma më të lehta të sëmundjes.

Ne nuk kemi të dhëna të sakta derimë tani, se sa zgjat imuniteti nga vaksinimi, ka diskutime se mund të ketë nevojë dhe për një dozë të tretë vaksine, ashtu siç ka dhe diskutime se vaksinat për Covidin mund të bëhen njësoj si ato për gripin, njëherë në vit.

Kalimi i Covidit të bën imun deri në 6 muaj, ndaj edhe rekomandohet që vaksina e dytë të bëhet në një kohë më të vonë”, tha Gjata më tej./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1107 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 4 rastë në Shkodër, nga 2 raste në Tiranë, Fier, Lezhë, Vlorë, Delvinë, nga 1 rast në Kurbin, Mirditë, Finiq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,107 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 125,419 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 80 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qytetarë: 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Vlora të moshave 40- 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Kamionit i bllokohet timoni/ Përfundon në kanal

LEXO EDHE:  Mos i lini pas dore: Këto 6 përfitime shëndetësore të qepëve do të përmirësojnë jetën tuaj

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.
Statistika (17 Maj 2021)
Raste të reja ditore 17
Të shëruar në 24 orë 1,107
Të shtruar në spitale 80
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,639

Testime totale 679,396
Raste pozitive 132,032
Raste të shëruara 125,419
Raste Aktive 4,178
Humbje jete 2,435

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3276
Shkodër 175
Korçë 160
Gjirokastër 96
Fier 90
Lezhë 88
Vlorë 87
Elbasan 67
Berat 53
Durrës 40
Kukës 23
Dibër 23

LEXO TE PLOTE