Connect with Us

WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona këtë muaj/ A është i juaji në listë?

Teknologji

WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona këtë muaj/ A është i juaji në listë?

Publikuar

-

WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona këtë muaj/ A është i juaji në listë?

WhatsApp së shpejti do të ndalojë së punuari në miliona telefonë, që do të thotë se shumë njerëz do të hyjnë në 2021 pa qasje në aplikacionin e njohur.Njerëzit me smartphone të vjetër duhet të paralajmërohen që aplikacioni mund të ndalojë së punuari për ta vitin e ardhshëm nëse nuk azhurnojnë softuerin e tyre.Kjo do të thotë se u kanë mbetur vetëm dy javë nëse nuk duan të fillojnë të përdorin platformën e bisedës në një pajisje të përputhshme. Sipas News.18.com , disa smartphone të vjetër nuk do të jenë në gjendje të përdorin WhatsApp në 2021.

Ajo tha se WhatsApp do të ndalojë së punuari për njerëzit që janë duke përdorur një iPhone që nuk është azhurnuar në softuerin iOS 9 ose më të ri.Përdoruesit e Android që nuk kanë sisteme operative 4.0.3 ose më të reja gjithashtu thuhet se do të preken.

LEXO EDHE:  Gjermania ndalon një shoqatë naziste

Nëse keni një iPhone 4 ose më të vjetër nuk do të jeni në gjendje të azhurnoheni në softuer më të ri.Disa pajisje Android si Motorola Droid Razr dhe Samsung Galaxy S2 gjithashtu funksionojnë ende me softuer të vjetëruar.Nëse keni një telefon të vjetër mund të dëshironi të azhurnoni në softuerin më të ri të mundshëm që të mos tërhiqeni vitin e ardhshëm.

Përdoruesit e Apple duhet të shkojnë te Cilësimet dhe më pas “Të Përgjithshme” dhe “Rreth” për të parë se çfarë versioni softueri po përdorin.Në Android ju duhet të shkoni te Settings dhe pastaj “About Phone”.Përndryshe, mund t’ju duhet të azhurnoni në një celularin pak më të ri.Një pjesë e faqes në internet të WhatsApp zbulon me cilat sisteme operative është në përputhje.Përdoruesit që duhet të azhurnojnë do të paralajmërohen në vetë aplikacionin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  Gjermania ndalon një shoqatë naziste

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi i yjeve për ditën e sotme

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Publikuar

-

Nga

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Instagram ka miliarda përdorues, por jo të gji dinë karakteristikat e tij të fshehura. Më poshtë po iu renditim 4 prej tyre.

1-Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju.

Shkoni te profili juaj, klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

2-Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini. Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri. Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat në qoshe.

LEXO EDHE:  Ndalohet nga policia ish-shefi i FNSH

LEXO EDHE:  U ndalua nga gjigantët e teknologjisë/ Donald Trump po planifikon të rikthehet fuqishëm në rrjetet sociale

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dallohet në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një “A” me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Fshih njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh miq.

Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni të heshtni Tregimet dhe Postimet e tyre. Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh. Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Tregime” ose të dyja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Helikopteri i NASA kryen me sukses udhëtimin e tij të shtatë

Publikuar

-

Nga

Helikopteri i NASA -s “Ingenuity” ka bërë fluturimin e tij të shtatë të suksesshëm në Mars, këtë herë duke u ulur në një fushë ajrore që ishte parë vetëm më parë nga një orbitër Marsi.

Helikopteri bëri udhëtimin e tij të suksesshëm më 6 qershor, më shumë se dy javë pas fluturimit të tij të fundit. “Një tjetër fluturim i suksesshëm”, shkroi NASA JPL në Twitter.

LEXO EDHE:  Gjermania ndalon një shoqatë naziste
LEXO EDHE:  WhatsApp së shpejti me një risi/ Përdoruesit mund të ndryshojnë ngjyrat e aplikacionit

Helikopteri miniaturë fluturoi për 62.8 sekonda, duke udhëtuar 348 metra në jug përpara se të vendosej në një fushë të re ajrore.

Droni gjithashtu bëri një foto bardh e zi gjatë fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE