Connect with Us

Ulet numri i viktimave në Kosovë/ Infektimet mbeten në shifra të larta

Kosova & Rajoni

Ulet numri i viktimave në Kosovë/ Infektimet mbeten në shifra të larta

Publikuar

-

Shkon në 2522 numri i viktimave në shtetin fqinj/ Ja sa persona janë infektuar

Pesë persona kanë vdekur si pasojë e virusit COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë.

Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 296 raste të reja me këtë virus.

Kështu është bërë e ditur me anë të një lajmërimi nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë apel qytetarëve që të zbatojnë masat, distancën sociale, higjenën dhe maskë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Maqedonia e V. mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e V. mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe priten edhe mutacione të reja të virusit.

Filipçe tha se po shqyrtohet të gjitha mundësitë përfshirë edhe atë që vaksina të bëhet sezonale, ndërsa paralajmëroi edhe masa kufizuese për ata që nuk janë të vaksinuar.

“Priten mutacione të reja në koronavirus, kështu që një nga skenarët e mundshëm, është që qytetarët të marrin një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID dhe gjithashtu mundësia që ajo të bëhet sezonale. Ne do të diskutojmë masat e mundshme kufizuese, duke synuar së pari ata që nuk janë vaksinuar, sepse nuk ka nevojë të vendosim rrezik shtesë njerëzit që janë vaksinuar, duke e ditur se kjo është mënyra e vetme që ne të funksionojmë dhe të kthejmë jetën tonë në gjendjen normale”, tha Filipçe.

Masa kufizuese për të pavaksinuarit në Maqedoninë e Veriut

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar mbi 530 mijë persona apo rreth 25 për qind e popullatës, prej tyre më shumë 380 mijë apo rreth 18 për qind me dy doza të vaksinës.

Ministri Filipçe nuk e ka përjashtuar mundësinë që nga shtatori apo tetori të miratohet masa shtrënguese, para se gjithash për personat që refuzojnë vaksinimin. Masat përfshijnë ndalimin e lëvizjes së tyre në ambiente të mbyllura si dhe në manifestimet të ndryshme kulturore e sportive.

LEXO EDHE:  “Ekziston mundësia e mbylljes si në mars”/ Eugena Tomini tregon dy skenarët e fundit nga Komiteti Teknik

LEXO EDHE:  Pandemia rrit nevojën e vaksinimit kundër gripit sezonal

Nga procesi i vaksinimit varet edhe nisja e vitit shkollor. Ministria e Arsimit ka në plan tri opsione për fillimin e vitit shkollor: kthimin e nxënësve në shkolla, mësimin online si dhe mësimin e kombinuar – me prani fizike dhe mësim nga distanca.

Të shtunën Maqedonia e Veriut ka regjistruar 81 raste të reja me koronavirusin e ri duke e çuar numrin e rasteve aktive në 525 persona në gjithë vendin. Numri i viktimave ka arritur në 5.493.

Sipas ministrit Filipçe, edhe pse numri i pacientëve të diagnostikuar është shtuar ditët e fundit, situata epidemiologjike është mjaft e qetë dhe spitalet po funksionojnë pa presion.

“Nuk ka presion mbi spitalet, as në ambulanca, ku ka një indikacion nëse një pacient është për t’u pranuar apo jo. Rreth 15 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive. Ne po e ndjekim situatën nga afër, edhe pse tani është mjaft e qetë, është e mundur që tendenca e rritjes së infektimeve të vazhdojë”, tha ai./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Mbi 70 të prekur në ditë në Kosovë/ Delta sjell valë infektimesh

Publikuar

-

Nga

Mbi 70 të prekur në ditë në Kosovë, Delta sjell valë infektimesh

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të premten u regjistruan 70 raste me COVID-19 dhe të shtunën 92. Ky ritëm i shpejtë infektimesh po ndihet edhe në spitalin infektiv të Prishtinës.

Një nga zyrtarët e klinikës infektive, Arben Vishaj tha se të shtruar janë 19 pacientë dhe fluksi po shtohet. Nga këta 3 janë në mjekim intensiv, ku njëri në gjende kritike. Vishaj deklaroi se 12 pacientë janë me oksigjeno-terapi.

Sipas drejtorit të departamentit të Mikrobiologjisë Xhevat Jakupi, shumica dërrmuese e këtyre pacientëve janë të infektuar me variantin Delta, i cili po shfaq forma të rënda klinike.

LEXO EDHE:  Vaksina anti Covid në Shqipëri/ Rama: Jam njësh për të lypur

Prania e variantit Delta, po shton çdo ditë e më shumë numrin e të rasteve të reja dhe shtrimet në spital prandaj autoritetet bëjnë thirrje për vaksinim, si e vetmja mënyrë për t’u mbrojtur nga sëmundja.

LEXO EDHE:  Foto- Ervin Salianji nuk ndalet/ Rrezikon jetën e qindra banorëve në qarkun e Korçës

Që nga fillimi i vaksinimit e deri më tani, janë injektuar 413 mijë doza gjithsej dhe 137 mijë qytetarë kanë marrë dy vaksina./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shqiptari masakron gruan me thikë/ Dëshmia në polici: E vrava se isha xheloz

Publikuar

-

Nga

Athina u trondit sot nga një tjetër krim në familje.

Një shqiptar 35-vjeç ekzekutoi gruan me thikë pas debatit, ndërsa më pas iu drejtua komisariatit më të afër dhe tregoi se çfarë kishte bërë.

“E vrava se isha xheloz”, këto janë fjalët që i tha policisë shqiptari që u vetëdorëzua pasi masakroi me thikë gruan e tij në shtëpinë e tyre, në kryeqytetin grek, Athinën.

Ndërkohë, fqinjët kanë folur për mediat greke duke deklaruar se çifti shqiptar kishte konflikte dhe zënka gjatë gjithë kohës.

LEXO EDHE:  “Ballkani vatër infeksioni”/ Ramës nuk i del ‘inati’ me ministrin gjerman të Shëndetësisë

LEXO EDHE:  Foto- Ervin Salianji nuk ndalet/ Rrezikon jetën e qindra banorëve në qarkun e Korçës

Ata kanë jetuar këtu për të paktën dy vjet. Ata ishin një çift që ziheshin shpesh, nuk ishte asgjë e papritur. Më 11 korrik, unë u ankova në polici sepse ata u përleshën atë ditë dhe u sherri u dëgjua në të gjithë pallatin.

Policia erdhi, kaloi poshtë pallatit me makinë, por nuk trokiti në derën e tyre dhe nuk bënë asgjë. E vetmja herë që ata trokitën në derën tonë ishte gjatë periudhës së karantinës kur u duhej kodi i internetit” tha një nga fqinjët.

LEXO TE PLOTE