Connect with Us

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab

Fashion

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab

Publikuar

-

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab

Organizatorët e Javës së Modës “Dakar” të këtij viti kanë një mesazh për botën: qëndrueshmëria është në mode. Të detyruar nga kufizimet e koronavirusit për të mbajtur shfaqjen jashtë, modelet u shfaqën pranë trungut të një peme të lashtë baobab teksa sfilonin në pasarelë.

Ngjarja, e mbajtur në fundjavë në kryeqytetin e Senegalit me temën e përgjegjësisë mjedisore, paraqiti 20 dizajner koleksionet e të cilëve kanë qenë  të punuar me dorë. “Shumë prej dizenjatorëve tashmë kishin bërë ‘modë të ngadaltë’ por ata nuk e dinin atë,” tha Adama Ndiaye, themeluesi i Javës së Modës Dakar dhe stilistja pas Adama Paris.

“Është bërë këtu dhe nuk është bërë në sasi të mëdha. Ne na vinte turp për këtë për vite me radhë, por tani jemi krenarë për të. Ky është luks.” Në atë që është bërë e njohur si “moda e shpejtë”, konsumatorët, veçanërisht në Perëndim, po blejnë dhe hedhin rroba me një shpejtësi alarmante, duke bërë që ndotja e lidhur me industrinë të rritet. Pjesa më e madhe e pëlhurave të përdorura në Javën e Modës Dakar të këtij viti, megjithëse u mblodhën në Afrikë, u importuan nga jashtë. Edhe pëlhura prej dylli prodhohen zakonisht në Kinë dhe Evropë . Shfaqja e së shtunës, në përputhje me temën mjedisore, u zhvillua në një fushë të baobabëve.

LEXO EDHE:  Këshilla nga rruga/ Pasarela ku sfilojnë modelet e vërteta

Por ambienti ishte plot me shishe plastike uji, si dhe çadra, dyshekë dhe posterë të zbukuruar me logon e ujit në shishe Kirene, i cili sponsorizoi ngjarjen. Bel Jacobs, bashkëthemelues i Fashion Act Noë, një grup fushate i lindur nga Rebelimi i Zhdukjes, tha se Java e Modës Dakar duhet të njihet për përfshirjen në një bisedë rreth qëndrueshmërisë dhe konsumit të tepërt./ CNA.al

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Verë 2021/ 10 trendet më të reja të rrobave të banjos

Publikuar

-

Nga

Viti 2021 duket se ka shfaqur dashurinë e madhe qe kemi ne femrat për rroba banjo. Mund tashmë t’i konsiderojmë si detajin më të nevojshëm për ndryshim, mendoni për printimet e kafshëve me përbërjen e butë si pëlhurë. Ka diçka tek noti qe insitiktivisht ju ekzalton, ndoshta sepse simbolizojnë ditët e ngrohta të verës ose momentet e pushimeve që i’u bëjnë nostalgjike. Në pjesën e mëposhtme do të zbulojmë rrobat e banjës më IN të verës për 2021 që do iu bëjnë aq entuziaste sa do t’i filloni blerjet e koleksionit të ri që tani. Nëse jeni si unë, do biem në një konsesus që, nuk ekziston termi “shumë” kur bëhet fjala për rroba banje.

Rroba banjo me 3 pjesë

Kur vjen puna te rrobat e banjos ju keni dëgjuar me trupore apo dhe mbathje sytjena. Po për ato me 3 pjesë? Një nga tendencat më të reja të verës 2021, rrobat e banjës me tre pjesë përfshijnë mbathje dhe recipeta dhe një sarong të ngjashëm për t’u mbështjellur rreth belit tuaj ndërsa jeni duke u relaksuar pishinë ose bregdet

Rroba banjo me prerje

Lamtumirë prerje e njëaanshme hapjeje, përshëndetje prerja në formën e hapjes së çelsit. Ky dizain delikat do t’a përqëndrojë vëmendjen në një pjesë strategjike të trupit tuaj. Mos të harrojmë efektin shumëpërdoues që ky model posedon. Edhe Kylie Jenner eshte ne trend me kete postim para shume kohesh. Mund gjithashtu ta kombinoni me xhins të shkurtër!

Rroba banjo me motive kafshësh

Të gjithë jemi në dijeni të përhapjes dhe pranisë massive të printimeve të kafshëve dhe nuk jemi ankuar aspak apo jo?. Të gjithëve na pëlqejnë të jemi sa më pranë modes ashtu siç na pëlqen të kombinohemi me ngjyrat gjallëruese që ato ofrojnë. Freskoni koleksionin tuaj të rrobave të banjës me printimet e kafshëve duke zgjedhur mes printimeve tuaja të preferuara

Siluetat asimetrike

Nëse nuk shqetësoheni për disa shenja qe mund tju ngelen nga kremi kundra diellit atëherë modelet asimetrike bëjnë per ju. Të qënurit standarte dhe fikse jo domosdoshmërisht është kusht për t’u dukur bukur. Përkundrazi, me modelin e seteve asimetrike ju mund të theksoni linjat tuaja si dhe të dukeni më speciale duke u larguar ndaj të qënurit e zakonshme, në të jashtëzakonshme

Rroba banjo pastel

NIsh redaktorit dhe krijuesit të “Jade Swim”, “ Brittany Kozerski-Freeney” shprehet se:

LEXO EDHE:  Kendall Jenner me një stil të vecantë

LEXO EDHE:  Të vishemi bukur dhe me stil

“Për pranverën krijuam një koleksion pastel I cili ka qënë një ndër koleksionet më të arrira deri më sot në shitjet me pakicë. Blerësit do e adhuronin ngjyren neutral që pastel në vetvete përmban e cila gjithashtu përshtatet me garderobën tuaj. Gjithashtu kemi përfshirë pastel të ndërlidhur në variacione të ngjyrave të lëkurës.”

Pëlhura e butë

Duke qëne se viti 2020 u kalua pjesa më e madhe ne rehatinë e shtëpisë 2021 do të ofrojë modele të tilla që të ofrojnë po të njëjtin komoditet që do të na reflekotoje të njëjtin sentiment, rehati dhe komforditet. Sipas Naomi Newirth, dizenjuesia dhe kreu i një ndër brandeve më ikonike të të brendëshmeve Acacia, ky sezon do të përqëndrohet tek struktura e materialit te rrobave të banjos”

Trianogolot minimaliste

E nëse favorizimi i ngjyrave të gjalla dhe printime të çuditshme është gjithmonë argëtuese në blerjen e rrobave të reja të banjës, ky sezon i rikthehet bukurisë së gjenezës. Në të vërtetë nuk ka asgjë të mërzitshme në një bikini trekëndësh të dizajnuar në mënyrë perfekte. Dhe pjesa më e mirë për këtë siluetë të thjeshtë? Stilimi i tij me aksesorë miqësorë për plazhin.

Rroba banjo me braziliane “të vogla”

Po, stili i “pacipë” me bel të lartë i viteve ’80 është këtu për të shkëlqyer. “Ne po shohim klientë dhe shitës me pakicë të gatshëm për të treguar më shumë lëkurë”, zbulon Kozerski-Freeney.

Shitjet e rrobave të banjos me tanga jane nga më të shiturat per momentin jo vetëm nga shitjet online por dhe nga rrjetet e shitësve me pakicë.

Rroba banjo me dekolte të thellë

Sa më e thellë të jetë V-ja, aq më mirë. Kjo është motoja e shumë personave të famshëm, përfshirë Jennifer Lopez drejtpërdrejt këtë vit (dhe në përgjithësi) kur bëhet fjalë për zgjedhjet e tyre të rrobave të banjës. Nëse shqetësoheni se po tregoni më shumë sec duhet, ka dhe rroba banjo me rripa horizontale që ju mbulojnë disi.

Rroba banjo me motive retro

Këtë verë, ka të ngjarë të vini re shumë rroba banje – si monokini i zi që kishte veshur Kim Kardashian në pushimet e fundit – unaza sportive. Pavarësisht nëse janë akrilikë si Kim, krom ose breshkë, detajet e unazës na kthejne ne vitet 1960 dhe shtojnë një theks retro por akoma modern në rrobat e banjos./ Intimodal

LEXO TE PLOTE

Fashion

FOTOT- Vogue tregon yjet që u veshën më bukur në Grammy Awards/ Listën e kryeson Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Fansi i tërbuar kërkon të prekë Dua Lipan/ Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Dy ditë më parë u mbajt mbrëmja gala e ndarjes së çmimeve në Grammy Awards. Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa fitoi çmimin e rëndësishëm si Albumi me vokalin më të mirë pop.

Por jo vetëm kaq. Dua tërhoqi vëmendjen e të gjithëve me pamjen dhe veshjen e saj.

Ajo u shfaq e veshur me një fustan rrjetë ngjyrë rozë nga Versace, dhe nga revista Vogue është klasifikuar si një nga personazhet të veshura me bukur në Grammy.

LEXO EDHE:  Të vishesh me stil në dimër

LEXO EDHE:  Maxwell vjen me një stil ndryshe kësaj rradhe

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Java e modës në Milano/ Pak nga koleksioni i Giorgio Armanit

Publikuar

-

Nga

Java e modës në Milano/ Pak nga koleksioni i Giorgio Armanit

Giorgio Armani është magjepsur nga psikologjia e veshjes. Ai gjithmonë ka hetuar nuancat dhe pasazhet, me shumë natyrshmëri.

Gruaja e butë dhe romantike. Koleksioni kushtuar grave gjithmonë ruan shijen për linearitet dhe ashpërsi të butë, e cila rrit feminitetin.

Për ditët e ardhshme, ajo është e pasuruar me prekje të butë dhe romantike: goditje me ngjyrat me ngjyra të ujit, jeshile me reflektime bruz, vjollcë të zbehtë dhe rozë të butë.

LEXO EDHE:  Modelja më e nxehtë e momentit/ Tika Camaj çmend me linjat perfekte

LEXO EDHE:  Vizioni i bukurise per te ardhmen: Mode dhe Stil

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE